Latvijā netrūkst skaistu un nostāstiem apvītu vietu, un to sarakstā noteikti ierindojas arī brangs pulciņš vēsturisku ēku, kas glabā senas vēstures liecības.

Šoreiz "Tūrisma Gids" ierosina doties ekspedīcijā uz Vidzemi, kur pulcējas prāvs skaits muižu un piļu. Kādas no ēkām pārsteidz ar savu arhitektūru, bet citas – ar kādu leģendu, taču jebkurā gadījumā tās ir tik unikālas, ka ir noteikti vērts doties izlūkos.

Turpinājumā piedāvājam iepazīties ar 10 diženo ēku stāstiem, cerot, ka tie pamudinās doties ekskursijā. Ieplāno tās apskatīt garākā izbraucienā vai apskati kaut vienu – ziemas rotā tās noteikti liks elpai aizrauties.

Atdzimusī Zviedrijas karaļa miesassarga muiža Liepupē

Liepupes muiža ir neliela Ziemeļvidzemes muiža, par kuras celšanas gadu uzskatāms 1751.gads, un tā ir viena no vislabāk saglabātajām baroka laika muižām Vidzemē. Kungu mājas īpašnieki ir bijuši pazīstamā fon Meku un mazāk zināmā fon Zengeru dzimta. Tās arhitektoniskā risinājuma autors bijis Rīgas mūrniekmeistars Johans Andreas Hāberlands, slavenā Kristofa Hāberlanda tēvs. Pašlaik tā piedzīvo "otro jaunību" - atjaunota un kļuvusi par iecienītu atpūtas un apskates vietu.

Lasīt vairāk

Veselavas muiža, kas kā viduslaiku pils celta uz salas un glabā baisus nostāstus

Veselavas muiža ir ļoti skaista un leģendām apvīta vieta Vidzemes sirdī. Senā ēka atrodas uz ovālas saliņas, un to ieskaujošie ūdeņi rada īpašu noskaņu, it sevišķi vasarā. Tā kā muiža šeit pastāvējusi jau vairākus simtus gadu, tai netrūkst arī baisu un traģisku stāstu no dzimtbūšanas laikiem. Šā gada janvārī tika svinēta Veselavas muižas 250 gadu jubileja.

Lasīt vairāk

Greznā Gaujas senielejas pērle – Krimuldas muiža

Foto: Publicitātes foto
Par to, ka Latvijā katrā novadā var atrast pa kādai arhitektūras pērlei, šaubu nav. Tomēr ir tādas vietas, kas apveltītas ar īpaši daudz skaistām vietām, un viena no tām ir Krimulda. Nepietiek ar to, ka Gaujas senielejas krasts jau vien ir gleznošanas vērts skats, jau labu laiku atpakaļ šeit uzcelta muiža, kas joprojām var lepoties ar unikālu atrašanās vietu.

Lasīt vairāk

Iespaidīgā Odzienas muiža

Foto: F64

Odzienas pils ir iespaidīga celtne, kas, skaidri redzams, kādreiz piedzīvojusi labākus laikus, tomēr tagad lēnām atdzimst un būs interesants apskates objekts tiem, kas plāno braukt uz Kokneses, Pļaviņu un Aizkraukles pusi.

Lasīt vairāk

Elegantā Ungurmuiža, kur jau 18. gadsimtā auguši lauru, citronu un apelsīnu koki

Foto: Publicitātes attēli

Pirmais, ko apmeklētāji, atbraucot uz Ungurmuižu, pamana ir lielie ozoli un liepas, kas ieskauj muižu, un mieru, kas nogūlis pār harmonisko ainavu pavisam netālu no šosejas. Šī vieta šķiet brīnumainā kārtā bijusi pasargāta no likteņu vētrām. Jāatzīst, ka reiz te valdījusi ļoti radoša atmosfēra un uzturējušies neparasti ļaudis un šī gaisotne saglabājusies līdz pat mūsdienām, lai arī 20. gadsimta notikumu vētras tomēr muižu nav saudzējušas.

Lasīt vairāk

Aristokrātiskā mākslinieku pils Zvārtavā, kur nekas ļauns neienākot

Apes novada Gaujienas pagastā, Zvārtavas ezera krastā, atrodas karaliska pils, kas apbur ar savu senatnīgumu, vēsturiskajiem nostāstiem un izsmalcināto interjeru. Pašlaik pils ir biedrības ''Latvijas Mākslinieku savienība'' (LMS) starptautiskais mākslas un izglītības centrs un LMS muzeja radošā filiāle. Šeit radīti mākslas darbi plenēros un rezidencēs, gan arī izstādīta LMS muzeja kolekcijas ekspozīcija un aktuālās izstādes.

Lasīt vairāk

Liepas muiža, kur filmēta 'Salna pavasarī' un kapsētā spokojas

Liepas muiža (Lindenhoff) tika dibināta tālajā 1672. gadā Cēsu apkaimē. Tai bijuši dažādi, arī slaveni īpašnieki un raiba vēsture. Laika zobs gan šo muižu nav žēlojis, bet pašlaik norit vērienīgi tās atjaunošanas darbi un plānots muižā atklāt mākslas terapijas kūrortu.

Lasīt vairāk

Cēli askētiskā Igates pils un tās apkārtne

Igates pils atrodas Vidzemē, ja tā var teikt, uz Vidzemes piļu ceļa – turpat netālu ir arī lepnā Bīriņu pils, mājīgā Ungurmuiža, aizraujošā Duntes muiža un skaistā Dikļu pils. Visas ir ļoti atšķirīgas. Šoreiz vairāk par askētiski cēlo neorenesanses pērli Igates pili.

Lasīt vairāk

Ciemos pie melu barona Minhauzena Duntes muižā

Limbažu rajonā Liepupes pagastā atrodas Duntes muiža, kurā ierīkots kāds interesants muzejs. Tur būs ko darīt un apskatīt ikvienam – gan bērniem, gan arī pieaugušajiem. Muzejā var ne tikai izzināt vēsturi un noklausīties dažādus stāstus, bet arī novērtēt dažādu valstu alus kausu kolekciju, ietērpties viduslaiku tērpos un nofotografēties ar vaska slavenībām.

Lasīt vairāk

Jaunannas mežmuižas medību pils

Foto: Gints Mucenieks

No šķeltiem laukakmeņiem veidota, Alūksnes novadā stalti slejas Jaunannas mežmuižas medību pils, kas glabā interesantus stāstus un priecē ziņkārīgos ar stilistiski ieturēto arhitektūru.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!