Foto: J.Katkevičs
Noslēpusies starp trim upēm, Bauska spējusi sevi nosargāt no visām laikmetu vētrām un šī gada vasarā svinēs savu 410. dzimšanas dienu. Ko apskatīt, ja ceļi veduši uz šo pusi? Maršrutus dažādām gaumēm vaicājām Bauskas tūrisma informācijas centra pārstāvjiem.

Bauskas vecpilsēta un daudzie tās apskates objekti


1584. gadā Vairogmiests bija kļuvis par šauru un Kurzemes-Zemgales hercogs Gothards Ketlers pavēlēja pārcelties uz jauno pilsētas vietu Mēmeles krastā – tagadējo vecpilsētu. Vecpilsētā ir saglabājies 16. gadsimta plānojums un 18. līdz 20. gadsimta apbūve, tādēļ tas ir ideāls apskates objekts ikvienam, kas vēlas aplūkot arhitektūru un pieminekļus, kas vēsta par Bauskas dažādajiem vēstures notikumiem, minoritātēm, personībām, pastāstīja Bauskas tūrisma informācijas centra pārstāvji. Pilnīgākai ekskursijai vecpilsētu iespējams aplūkot arī Bauskas muzeja gidu pavadībā.

Senākā saglabājusies celtne vecpilsētā ir Bauskas Svētā Gara luterāņu baznīca, kurā glabājas liecības par pilsētas vēsturi un pilsētniekiem. Vienā no baznīcas solu galiem redzams krāsains kokgriezums – senākais Bauskas ģerboņa attēlojums ar zelta lauvu sarkanā vairogā.

1615. gadā Kurzemes hercogs Frīdrihs piešķīra Bauskai privilēģiju celt rātsnamu. 17. gadsimtā Bauskas rātsnams bija lielākais un greznākais Kurzemes Zemgales hercogistē, bet šobrīd tas ir vienīgais rekonstruētais 17. gadsimta rātsnams Latvijā.

Foto: Bauskas TIC arhīvs

Netālu no rātslaukuma apskatāmi tēlnieka Ģirta Burvja darbi – piemiņas vieta ebrejiem "Sinagogas dārzs" un piemineklis dzejniekam Vilim Plūdonim, bet izšūtos rožu dekorus "Rožu aleja" (Rīgas ielā) un keramikas mozaīku ar ūdens un zivs motīviem (Strautnieku ielā) radījuši novada iedzīvotāji un biedrība "Meistars Gothards" ar mērķi atdzīvināt un popularizēt Bauskas vecpilsētu.

Foto: Bauskas TIC arhīvs

Par pilsētas vēsturi un tās iedzīvotājiem uzzināsi Bauskas muzeja ekspozīcijā "Bauska laikā un cilvēki Bauskā 20.gs." un "Zudušie baušķenieki". Savukārt pilsētas pirmsākumi meklējami vietā, kur starp Mūsas un Mēmeles upi veidojās Vairogmiests un kur jau 15. gadsimta vidū atradās Bauskas pils. Tā ir vienīgā atjaunotā renesanses, manierisma stila pils Latvijā, kas sastāv no Ketleru rezidences un Livonijas ordeņa cietokšņa drupām. Pils 28 telpās apskatāmas interjera, vēstures ekspozīcijas un mākslas izstādes.

No vecpilsētas gar pili ved "Bauskas daba taka", kura noslēdzas vietā, kur, satekot Mūsai un Mēmelei, sākas Lielupe un ko vietējie sauc par Ķirbaksalu. Seni nostāsti vēsta, ka Lielais Murza sateces vietā (Ķirbaksalā) ņēmis maģisko ūdeni, ar kuru ieteicis mazgāties Kurzemes dāmām skaistumkopšanas nolūkos un kuru kundzēm Jelgavā un Rīgā "speciāli apstrādātu" pārdevis pat muciņās.

Tāpat parkā, starp pili un Ķirbaksalu, atrodas Bauskas pilskalna estrāde, kurā ik gadu notiek dažādi festivāli un pasākumi.

Apskates vietas ģimenēm un bērniem

Foto: Bauskas TIC arhīvs

Ikviens zina Plūdoņa dzejoli "Zaķīšu pirtiņa". Apskatīt koktēlnieka P.Studenta veidotās zaķu saimes skulptūras, pašu pirtiņu un dzejnieka māju iespējams Bauskas muzeja filiālē "Lejeniekos".

Īstus trušus, kuri dzīvo īpaši veidotos krāsainos namiņos, un citus dzīvniekus – zosis, kazas, vistas, govis – var pabarot un apskatīt "Trušu pilsētiņā".

Foto: Bauskas TIC arhīvs

Bet, ja prāts nesas uz rotaļāšanos, noteikti jāapmeklē Bauskas muzejs, kur apskatāma plaša Čudnovskas rotaļlietu kolekcija un "Pasaku namiņš". Bērnu grupām muzejs piedāvā interaktīvu programmu ar rotaļām, lellēm vai 3D kartītes izgatavošanu.

Lai uzzinātu savu konfekšu dienas devu, jādodas uz Bauskas rātsnama ekspozīciju "Sver un mēri Bauskā", kur atradīsi īpašu suvenīru "konfektometru" un uzzināsi visu par senajiem mēriem.

Tāpat jāpiebilst, ka Bauskas sākumskolas 2. klases bērni izveidojuši tūrisma ceļvedi un pastaigu maršrutu "Izzini Bausku bērna acīm", kurš būs interesants Bauskas iepazīšanai ne tikai bērniem, bet arī vecākiem.

Saimniecības un Bauskas labumi

Foto: R.Ābelnieks

Novada specializācija ir lauksaimniecība un tās produktu pārstrāde, tāpēc daudzi uzņēmumi piedāvā apskatīt savu saimniecību vai ražotni un nodegustēt ražotos produktus.

Novadā ir vairākas siera ražotnes, piemēram, "Celmi", kuri ražo 26 siera veidus, kā arī "Krišjāņi", kuri ne tikai ražo vairāku veida sierus, bet arī vienīgie Latvijā audzē slaucamas aitas un piedāvā nogaršot aitas piena produktus.

Bērnībā daudzi no mums paši gatavoja "saldo desu", bet Bauskā ikviens var ielūkoties ražotnē "Poļa nams" , kura ikdienā ražo veikalā nopērkamo "saldo bruneti", "saldo pērli" un citus gardumus.

Mūsdienās attīstījušās arī mazās vīna darītavas, turklāt katrai no tām ir savi noslēpumi un vīnu sortiments. Bauskas pusē vīna degustācijas piedāvā "Kugrēnu vīna darītava" un "Dūmiņu vīna darītava". Tāpat vērts apdomāt "Bauskas alus" darītavas apmeklēšanu, kurā ražo arī kvasu, iesala dzērienu un tējas sēnes dzērienu "Kombuča". Iespējamas ekskursijas, apskatot ražotni un uzzinot visu par šo darītavu.

Savukārt iepazīt zemnieku saimniecību, saimniecības dižkokus, garšaugu kolekciju, izprast senlatviešu rituālu ugunskuru svētumu un nozīmi un nogaršot Zemgales tradicionālo ēdienu iespējams "Vaidelotēs".

Vērts piebilst, ka gardu sveicienu no Bauskas puses atradīsi veikalā "Bauskas miestiņš un citi labumi", kurā ir plašs pašmāju un Zemgales gardumu sortiments, arī dažādi suvenīri.

Interesantas vietas senās tehnikas kolekcionāriem un pazinējiem

Foto: Bauskas TIC arhīvs

Senu vērtību saglabāšana, kolekcionēšana un atjaunošana nav sveša arī Bauskas pusē. Jau 1975. gadā kolhoza "Uzvara" priekšsēdētājs Ivars Jansons sāka veidot lauksaimniecības tehnikas kolekciju un brīvdabas muzeju ar tipisku Zemgales zemnieku sētu un sadzīves priekšmetiem. Mūsdienās atpūtas kompleksa "Miķelis" saimnieks šo tradīciju turpina un šī ir lielākā privātā tehnikas kolekcija Baltijā.

2011. gadā Rīgas Motormuzejs atvēra filiāli Bauskā, kurā apskatāma Baltijā reta un unikāla vieglo un smago auto, militārās tehnikas, kā arī "Rīgas Autobusu fabrikas" būves spēkratu kolekcija, bet interesentiem tiek piedāvātas tehniski radošās darbnīcas.

Savukārt atpūtas kompleksā "Rožmalas" apmeklētājiem piedāvā apskatei 19. gadsimta otrajā pusē celtās "Ribbes" vējdzirnavas ar tās iekārtām un ekspozīciju "Grauda ceļš", kurā eksponēti arī lauksaimniecības tehnikas modeļi.

Mode, lauku spa un dabīgās kosmētikas veidošana: maršruts mierpilnai un skaistai atpūtai

Foto: Bauskas TIC arhīvs


Kad gribas iepazīt ko īpaši šarmējošu un elegantu, dodies uz pašu jaunāko novada tūrisma objektu – vēsturisko tērpu kolekciju "Mazā muiža". Te uzzināsi par modes attīstību, sākot no 18. gadsimta. otrās puses līdz 19.gadsimta beigām, bet visvairāk ir akcentēts 18. gadsimta rokoko stila laikmets. Bez tērpu apskates tur iespējams uzlaikot arī īpašus šī laikmeta tērpus, kā arī iemācīties vēdekļu valodu.

Foto: Bauskas TIC arhīvs

Savukārt kosmētikas ražotnē "Gusto" var uzzināt, kā top dabīgā kosmētika. Tāpat tur var pagatavot savu roku krēmu. Iepazīt Kurzemes hercogistes galma ģērbšanās kultūru un tikt ietērptai tērpā, iemācīties kādu galma deju, iepriekš piesakoties, iespējams Bauskas pilī.

Relaksēties un izbaudīt pirts rituālu vai lauku spa atpūtu, piemēram, kazas piena vannu, iespējams "Gravās", bet lielisks noslēgums ilgi gaidītai atpūtai būs programma "Draudzeņu brīvdienas Rožmalās".

Iespējas aktīvajiem: laivošana, riteņbraukšana un pārgājieni

Foto: Bauskas TIC arhīvs

Pavasarī un rudenī Bauskas pusē iecienīta ir laivošana Mēmelē, Mūsā un Lielupē. Populārs maršruts ir no Bauskas līdz Mežotnei vai no "Lejeniekiem" līdz Mežotnei. Varbūt vērts savas brīvdienas pavadīt šādi?

Cauri novadam vijas divi marķēti velo maršruti: "Bauskas apkārtnes pilis" (velo maršruts nr. 401) paredzēts kā vienas dienas izbrauciens, kas ved pa Bauskas un Rundāles novadu. Savukārt maršruts "Bagātā Zemgale" (velo maršruts nr. 402) ļauj baudīt Bauskas un Vecumnieku novada dabas bagātības divu dienu garumā.

Iecienīti ir arī vienas dienas pārgājienu maršruti, piemēram, dabas parka "Bauska" taka ir lieliska iespēja tiem, kuri vēlas doties romantiskā pastaigā pa Bausku gar gleznaino Mēmeles vai Mūsas krastu. Šajā pastaigā, dodoties uz Ķirbaksalu, iespējams nokļūt līdz vietai, kur, satekot Mūsai un Mēmelei, sākas Lielupe (aptuveni 1,5 kilometri vienā virzienā).

Iespējams doties arī maršrutā no Bauskas uz dzejnieka Plūdoņa muzeju "Lejenieki" gar Putnu fabriku (aptuveni 8 kilometri vienā virzienā), kā arī maršrutā no Bauskas uz Mežotnes pilskalnu pa Ziedoņu ielu (aptuveni 13 kilometri vienā virzienā).

Bauska ir iecienīta vimbu makšķerēšanas vieta, bet jāņem vērā, ka no 1. aprīļa līdz 16. maijam ir noteikta licencēta makšķerēšana. Organizēta makšķerēšana notiek arī Bangu dīķī.

Plānotie pasākumi Bauskā šī gada tūrisma sezonā

Foto: E.Namiķis

Bauska vilina novada viesus arī ar dažādiem pasākumiem. Lūk, daži no tiem, kas sagaidāmi šī gada tūrisma sezonā.

Jau 21. aprīlī Mūsas krastā norisināsies "Vimbu svētki", kas ir lielisks pasākums visai ģimenei ar labās gribas makšķerēšanas sacensībām, kūpinātu vimbu baudīšanu, tirdziņu un dažādām aktivitātēm visai ģimenei.

1. – 2. jūnijā moto trasi "Mūsa Raceland" pierībinās FIA Eiropas autokrosa čempionāts, bet vakarā turpat trasē uzstāsies populāri Latvijas mūziķi.

No 21. līdz 23. jūnijam Bauskā norisināsies Bauskas 410 gadu jubilejas svinības, kas noslēgsies ar krāšņu koncertu "Latvija Līgo Bauskā".

12. – 13. jūlijs Bauskā nav iedomājams bez tradicionālā starptautiskā festivāla "Country Bauska", kurā piedalās ne tikai labākās kantrimūzikas grupas no Latvijas, bet arī vadošie ārvalstu mūziķi.

Divu dienu garumā no 20. līdz 21. jūlijam Bauskas pilī norisināsies Kurzemes hercogu Ketleru laika mākslas un mūzikas festivāls "Vivat Curlandia" ar senās mūzikas koncertu baudīšanu un paukošanās turnīra vērošanu.

No 3. līdz 4. augustam pilskalna estrādē norisināsies festivāls visai ģimenei "Bauska TASTE", kas tiek dēvēts par visgaidītāko vasaras notikumu Bauskā, jo piedāvā dažādas aktivitātes un mūziku dažādām gaumēm.

Foto: Bauskas TIC, objektu un Bauskas novada domes arhīva foto, J.Katkevičs, E.Namiķis, R.Ābelnieks

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!