Foto: Shutterstock
Māte daba savu darbu – radīt apbrīnojamus dabas objektus – pieprot izcili, un, pateicoties tai, mūsu planēta ir bagāta ar visdažādākajiem apskates objektiem, kas nevienu neatstāj vienaldzīgu. Vulkāniskas salas, klintis, kas atgādina zvērus, un pārpasaulīgi skati – atliek vien izvēlēties, kas būs tavs nākamais galamērķis.

Šajā rakstā ''Tūrisma Gids'' ir apkopojis vienus no Zemes lielākajiem hitiem jeb dabas brīnumiem, kurus, ja vien tas ir iespējams, ikvienam vērts ieraudzīt dzīvē. Un pačukstēsim – klātienē tie izskatīsies vēl iespaidīgāki un elpu aizraujošāki nekā fotogrāfijās.

Ņemot vērā Covid-19 izplatību, "Tūrisma Gids" aicina rūpīgi izvērtēt nepieciešamību ceļot un apmeklēt publiskas vietas, kā arī, dodoties dabā, izmeklēt atbilstošāko pastaigu maršrutu, šajā laikā saudzējot gan sevi, gan citus.

Marmora alas

Iespaidīgās Marmora alas (Cuevas de Mármol) Alas atrodas Čīlē, Heneralkarreras ezerā, ko baro no Andu kalniem tekošās straujās upes. To ūdenī ir minerālu daļiņas, kas saules gaismā rada brīnišķīgo zaļganzilo krāsu, reiz rakstījis ''Tūrisma Gids''. Tas ir liels ezers uz Argentīnas un Čīles robežas Patagonijā. Argentīnas pusē to dēvē par Buenosairesas ezeru.

Foto: Shutterstock
Šīs alas klintīs 6000 gadu laikā izveidojis ledāju ūdens, kas apskalo pussalu. Lielākajām alām ir arī nosaukumi, piemēram, Kapela un Katedrāle. To majestātiskās grotas un bāli zilā krāsa, kas rodas no ūdens atblāzmas, tiešām liek domāt par dievnamu.

Alās iespējams nokļūt tikai pa ūdeni, vairākās alās var iebraukt ar laivu. Ir izteikti minējumi, ka marmora klints bloks, kur izgrauztas alas, kopumā sver piecus miljardus tonnu. Akmens ir gaiši pelēks ar melnu dzīslojumu.

Vairāk lasi šeit.

Stromboli vulkāns

Foto: Shutterstock
Netālu no Sicīlijas ziemeļu krastiem, atrodas Stromboli sala, uz kuras dzīvo aptuveni 300 pilna laika iedzīvotāji, atrodas divi ciemati, bet lielāko salas daļu aizņem aktīvs vulkāns, vēstī BBC. Šī vulkāniskā sala no septiņām Itālijai piederošajām salām atrodas vistālāk no valsts krastiem, un arī izskata ziņā tā ir visiespaidīgākā – salas perfekti koniskais vulkāns paceļas 924 metru augstumā virs jūras līmeņa, bet sniedzas vairāk nekā 1000 metru zem tās.

Vulkāns ieguvis iesauku ''Vidusjūras bāka'' tā aktivitātes dēļ, bet, neraugoties uz to, Stromboli ir viens no pasaulē visapmeklētākajiem vulkāniem. Tūristi ir iecienījuši doties vairāku stundu agrā pārgājienā, lai apskatītu tā pirmatnējo skaistumu no krātera malas. Tiesa, tas nav visai droši, jo vulkāna izviršanu iepriekš paredzēt ir neiespējami, kā dēļ, piemēram, 2019. gadā divos izvirdumos gāja bojā vairāki cilvēki, bet desmiti salas iedzīvotāji tika evakuēti no to mitekļiem.

Foto: Shutterstock
Uz salas nav neviens automašīnas, autobusu, vilcienu vai citu ierasto transporta līdzekļu, bet gan galvenā pārvietošanās notiek kājām vai ar velosipēdu, teikts vietnē ''Reader's Digest''. Tāpat, ja plāno pa salu pārvietoties naktī, līdzņemšanā būs vajadzīgs lukturītis, jo šeit arī nav mums tik ierasto laternu, kas apgaismo ielas nakts laikā.

Ujuni sālsezers

Foto: Shutterstock
Ujuni sālsezers atrodas Bolīvijā un ir lielākais sālsezers pasaulē. Tas aizņem vairāk nekā 10 000 kvadrātkilometru lielu platību un sevī glabā apmēram 11 miljardus tonnu sāls, teikts vietnē ''Intrepid Travel''. Sālsezers izveidojās pēc tam, kad izžuva Minčinas ezers – aizvēsturisks ezers, kas savulaik aptvēra lielāko daļu Bolīvijas dienvidrietumu.

Zem biežās sāls garozas lielas ar litiju bagātas sāls rezerves, patiesībā, kā izrādās, šeit iegūst aptuveni 70 procenti pasaules litija. Ujuni sālsezera apkārtnē atrodas arī citi dabas brīnumi, piemēram, aktīvi vulkāni, kūpoši karstie avoti un sniegoti kalni. Šī reģiona sirreālās un reti apdzīvotās ainavas ir kļuvušas par vienu no Bolīvijas populārākajām tūristu apskates vietām.

Foto: Shutterstock
Sālsezeru apskatīt var visa gada garumā, bet, protams, dažādās sezonās šeit pavērsies dažāds skats. Piemēram, no maija līdz novembrim šajā reģionā laika apstākļi ir skaidri un vērojams sausums, kura dēļ ezerā esošais sāls arī ir sauss, tāpēc fotogrāfijās redzamos spoguļattēlus nevarēsi uzņemt. Bet no janvāra līdz aprīlim, kad šeit ir mitrāks klimats, ezerā parādās arī ūdens, kas rada sirreālu skatu.

Ziloņa klints

Foto: Shutterstock
Saūda Arābijas lauku reģioni ir slaveni ar savām tuksneša ainavām, kā arī klintīm, kāpām un kalniem. Taču tie sevī glabā arī neparastus dabas veidojumus, piemēram, klinti, kas atgādina ziloni, teikts vietnē ''About Her''. Ziloņa klints, kuru vietējie iedzīvotāji pazīst kā ''Jabal Al Fil'', ir dabas brīnums, kas atrodas tikai 11 kilometrus uz ziemeļiem no AlUla pilsētas un stiepjas vairāk nekā 50 metru augstumā.

Tas, kā Ziloņa klints ieguva savu vārdu, ir diezgan acīmredzami. Milzīga sprauga klints iezi sadala divās daļās – viena atgādina ziloņa ķermeni, bet otrā dzīvnieka seju un snuķi, kas sniedzas līdz pat zemei. Iespējams, šīs veidojums izklausās pēc cilvēka roku darba, taču šo unikālo dabas objektu miljonu gadu laikā ir veidojis vējš sadarbībā ar eroziju.

Foto: Shutterstock
Ziloņa klints ir atvērta apmeklējumiem. Daudzi tūristi ir iecienījuši doties pārgājienos pa apkārtējo teritoriju vai piesēst turpat blakus un noturēt pikniku. Iespaidīgo klinti iespējams apmeklēt jebkurā diennakts laikā, bet zini – saulrietā izdodas iemūžināt visskaistākos kadrus.

Džandzjadzje nacionālais meža parks

Foto: Shutterstock
Džandzjadzje nacionālais meža parks atrodas Ķīnas centrālajā austrumu daļā ''Wulingyuan'' ainaviskajā zonā, kurā atrodas vairākas aizsargājamas teritorijas, stāstīts Globālās nacionālo parku alianses mājaslapā. Ainaviskā zona kopumā aizņem 397,5 kvadrātkilometru lielu platību, un tā ir iekļauta UNIESCO Pasaules mantojuma sarakstā.

Parku veido blīvi meži, dziļas gravas un kanjoni, neparastas virsotnes, alas un pīlāriem līdzīgi klinšu veidojumi, kas izbārstīti pa visu parku. Tieši šie pīlāriskie klinšu veidojumi ir iemesls tam, kāpēc parks ir tik ļoti pazīstams it visur pasaulē. Šie klinšu veidojumi nav tipiski kaļķakmens un erozijas ''apgrauzti'' pīlāri, bet gan tie sastāv no kvarca-smilšakmens un ir veidojušies fiziskās erozijas dēļ, ko izraisa bagātīgas lietavas. Un, pateicoties neparastajiem klinšu veidojumiem, tās tikušas iemūžinātas kino grāvējā ''Avatars''.

Foto: Shutterstock
Pāri Džandzjadzje Lielajam kanjonam uzbūvēts stikla tilts, kas ir garākais un augstākais stikla tilts pasaulē, stāstīts ''China Highlights'' mājaslapā. Tilts atrodas 300 metru augstumā, bet stiepjas 430 metru garumā. Ejot tam pāri, iespējams novērtēt ne tikai apkārt esošās ainavas, bet arī palūkoties, kāds skats paveras zem kājām. Tiesa, gājiens pāri tiltam noteikti ir paredzēts tikai drosmīgajiem.
Foto: Shutterstock
Tāpat parkā uz iespaidīgajām klintīm uzbūvēts Beilonga lifts (saukts arī par Simts pūķu liftu), kas stiepjas aptuveni 326 metru augstumā, stāstīts ''Atlas Obscura''. Lieki piebilst, ka oficiāli tas ir augstākais ārpustelpu lifts pasaulē. Iespaidīgajā metāla konstrukcijā, kas pieguļ klints sienai, ir trīs lifti, kas atrodas paralēli viens otram un var tevi novest lejā vai uzvest augšā vienā minūtē un 32 sekundēs. Salīdzinājumam – kājām virstoni var sasniegt aptuveni 68 minūšu laikā.

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!