Foto: Nacionālais botāniskais dārzs
Nacionālajā botāniskajā dārzā (NBD) Salaspilī, Miera ielā 1, sācies Dienvidāfrikas ziedēšanas trakums – ziedus raisa dažādu sugu alojes, kas pārsteidz ne vien ar ziedu formu un krāsu dažādību, bet arī ar individuālām, tikai konkrētam augam piemītošām, raksturīpašībām.

NBD kolekcijā ir ap 40 aloju sugu. Aloje, kas zināma arī kā alveja, ir ļoti īpatnējs tuksneša vai pustuksneša augs, kam patīk augt sausā, karstā vietā. Augot šādos ekstremālos apstākļos, alojē veidojas daudz specifisku ķīmisko savienojumu, kas padara to īpašu un ļauj šo augu izmantot gan medicīnā, gan skaistumkopšanā.

Mājas aptieciņā aloje ir superaugs. Tās dziedējošā daļa ir šķidra, caurspīdīga želeja, kuru var izspiest vai nokasīt no lapas iekšējās daļas. Tā palīdz dažādu ādas vai gļotādas bojājumu reizēs, dziedē brūces un mazina sāpes.

No 17. februāra līdz pat mēneša izskaņai katru nedēļas nogali no pulksten 16 līdz 20 apmeklētājiem šos brīnumainos augus būs iespēja izzināt atvērtajās ekskursijās un "Alojes atklājumu stūrītī". Tāpat, turpinot pagājušā gadā iesāktās "Tropu naktis", apmeklētāji aicināti doties pastaigā pa izgaismoto Oranžēriju, kur brīnumainās krāsās pavērsies Siltā subtropu zāle, Vēsā subtropu zāle un Tropu zāle.

Līdzdarboties izzinošajā "Alojes atklājumu stūrītī" apmeklētāji aicināti 18. un 25. februārī no pulksten 17 līdz 19, bet publiskās, atvērtās ekskursijas norisināsies 17., 19., 24. un 26. februārī ar sākuma laiku pulksten 16. Ekskursijām iepriekš nav jāpiesakās un tā iekļauta ieejas biļetes cenā.

Silto subtropu zāli rotā arī graciozi un koši hipeastru ziedi (Hippeastrum), bet vērīgie var ieraudzīt arī pirmoreiz uzziedējušas dombrejas (Dombeya burgessiae), smalkos gaiši sārtos ziedus. Savvaļā tā aug Āfrikā: Angolā, Mozambika, Tanzānijā.

NBD, kura platība ir 129 hektāri, atrodas viena no lielākajām dzīvo augu kolekcijām Ziemeļaustrumeiropā, kas apvieno vienuviet vairāk nekā 13 tūkstošu augu dažādību. Rūpēs par reto augu saglabāšanu un cilvēku izglītošanu, NBD kolekcijās sakopoti augi no visiem pasaules kontinentiem, izņemot Antarktīdu.

Lai veicinātu sabiedrības izpratni par dabas aizsardzības nozīmīgumu un nodotu gadu gaitā uzkrātās botānikas zināšanas nākamajām paaudzēm, pašlaik dārza teritorijā top Vides izglītības un informācijas centrs "Botania".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!