Foto: Shutterstock

Spēcīga, sociāli un ekonomiski neatkarīga ģimene ir viens no svarīgākajiem katras sabiedrības pastāvēšanas priekšnoteikumiem. Ģimenes ne tikai būtiski ietekmē sabiedrības un valsts labklājību, bet veic arī vairākas svarīgas funkcijas, piemēram, uztur demogrāfisko stabilitāti, nodrošina bērnu un jauniešu socializāciju un sagatavošanu pastāvīgai dzīvei, ģimenes locekļu aprūpi, sniedz savstarpēju atbalstu ģimenes locekļiem.

Ģimenes valsts politikas virsmērķis ir veicināt ģimeņu nodibināšanu, stabilitāti, labklājību un sekmēt dzimstību, kā arī stiprināt laulības institūciju un tās vērtību sabiedrībā, tā teikts Labklājības ministrijas izstrādātajā dokumentā "Ģimenes valsts politikas pamatnostādnes". Cita starpā šajā dokumentā minēts arī tas, ka daudzbērnu ģimenes ir kā nozīmīgas vērtības princips – valsts un pašvaldības īpaši atbalsta daudzbērnu ģimenes.

15. maijs – Starptautiskā ģimenes diena. Tādēļ vēlamies aktualizēt un izcelt vairākas patiešām stipras ģimenes, kuras audzina gan pašu, gan arī citu vecāku bērnus.

Kas ir ģimenes laime? Bērni, prieks, smiekli, kopābūšana ikdienā, svētkos un arī bēdās. Cik daudz stereotipu valda par daudzbērnu ģimenēm? Vai laime ir naudas maka biezumā vai bērnu smaidos? Protams, bez finansēm nekādi, un tomēr, kas ir svarīgākais, vai vecāku mīlestība un bērniem veltītā uzmanība vai limuzīns pils priekšā? Kādēļ katrs bērns dienā būtu pelnījis vismaz 15 minūšu nedalītu uzmanību no kāda no vecākiem? Vai Latvijā ir viegli audzināt vairāk par vienu bērnu? Iedvesmojies no portāla "Cālis" arhīva rakstiem un nosvini šo dienu ar savējiem!

10 bērnu tētis no Krāslavas: Esmu laimīgs par Dieva dāvanu – meitiņu ar Dauna sindromu

Foto: Privātais arhīvs

Kad Mihails Tumašēvičs no Krāslavas vēl nebija precējies, viņš sapņojis, ka gribētu sev daudz bērnu. "Tā arī sapņoju…," atzīst krāslavietis, kurš audzina 10 bērnus, no kuriem pastarīte – nepilnus divus gadus vecā Anna – ir meitene ar Dauna sindromu. Lai gan sākotnēji tētim bijis šoks un iestājusies sevis žēlošanas stadija, tagad viņš ar sievu pateicoties Dievam par šādu dāvanu – īpašo meitiņu.

Lasīt vairāk

Psihologs: visspilgtākās atmiņas no bērnības ir tieši par kopā pavadīto laiku

Foto: Shutterstock

Bieži vien daudzbērnu ģimenes svētku laikā saskaras ar finansiālām problēmām. Psihologi atgādina, ka līdz ar dāvanu gādāšanu tuviniekiem, ir svarīgi neaizmirst svētku galveno vērtību – kopābūšanu. Laiks, kas pavadīts kopā, cepot piparkūkas vai dzerot Ziemassvētku tēju, ir vērtīgāks nekā īslaicīgs prieks par materiālām lietām, kas saņemtas dāvanā.

Lasīt vairāk

Reizi mēnesī restartēšanās diena: deviņu bērnu mamma par ikdienu un attiecībām ar vīru

Foto: Raimonds Birkenfelds

Ikdienā mēs sastopamies ar sievietēm, kuras pilda dažādus pienākumus, tostarp ir mammas saviem bērniem, sievas saviem vīriem, taču līdz šim reti ir nācies sastapt sievieti, kura ir stipra, mīloša sieva un drosmīga mamma, jo savā ģimenē audzina deviņus bērnus. Kāda ir deviņu bērnu mammas ikdiena, intervijā stāsta Baiba Ozola, atzīstoties, ka reizi mēnesī ar vīru dodas restartēties, tikai divatā.

Lasīt vairāk

Rīga – Parīze: kā Jolanta 22 gados kļuva par daudzbērnu mammu un dzīvo kā filmā

Foto: Privātais arhīvs

Mammas ir dažādas, bet ikviena sieviete savam bērnam ir vislabākā māte. Un par tādu savām trīs meitām cenšas būt arī Jolanta Kartašova, 23 gadus veca sieviete no Rīgas, kuras dzīvi izmainīja viens vakars Vecrīgā. Pēc mēneša viņa jau dzīvoja Parīzē, Francijā, un vēl pēc neilga laika viņai pieteicās pirmais bērns, bet tad – dvīnītes. Jolanta atzīst, ka viņas dzīve pēdējos gados vairāk izskatās pēc filmas scenārija, bet tā ir realitāte. Turklāt tajā ir vieta gan laimei, gan asarām.

Lasīt vairāk

Bērniem nav jābūt vecāku parādniekiem. Piecu bērnu mammas, vecmātes Edītes stāsts

Foto: Privātā arhīva foto

Kad Edīte Šeldere pirmo reizi dzīvē aizgāja pie ginekoloģes, kas notika pēc kāzām 1991. gadā, viņai sacīja – "Visticamāk, jums bērnu nebūs". Paradoksāli, ka patiesībā jau tajā brīdī Edīte gaidīja savu pirmo meitu, un vēl jo vairāk, cik aplams bija dakteres sacītais, jo sieviete laidusi pasaulē četrus bērnus, bet vienu – adoptējusi. Bērnībā Edīte bijusi stingri pārliecināta, ka viņai, kad izaugs liela, būs 10 bērni. Laikam jau nemaz tik nepatiesi tas viss nebūs, jo pati izaudzinājusi piecus, bet simtiem bērnu palīdzējusi nākt pasaulē. Edīte jau 12 gadus strādā par vecmāti Rīgas Dzemdību namā.

Lasīt vairāk

Izskatās, ka man attīstās vēl citas maņas. Trīnīšu mammas Simonas stāsts

Foto: Privātā arhīva foto.

"Es laikam tūliņ nomiršu, nāc paskaties, vai tu redzi to pašu ko es?" tā Simonai Šponai sacīja ginekoloģe, kad tika veikta pirmā ultrasonogrāfiskā izmeklēšana. Trīs! Pārsteigta bija gan ārste, gan Simona, kura šajā reizē vizītē bija ieradusies bez vīra. Simonas bērniņi piedzima šā gada 18. janvārī Rīgas Dzemdību namā, šogad pirmie un pagaidām, cik zināms, – vienīgie šā gada trīnīši. Ko nozīmē auklēt trīņus, cik daudz spēka tas prasa no vecākiem, par to stāsta Simona, 34 gadus veca rīdziniece.

Lasīt vairāk

Septiņu bērnu mammas atziņas par to, cik 'viegli' ir audzināt bērnus

Vai tu kādreiz arī tā domā, - cik gan maz vajag mammai, lai viņa būtu laimīga?! Pāris minūšu brīva laika un karstas kafijas tase. Mamma katru dienu dara tik daudz neredzamo darbiņu citu labā. Un pašas pat uzskata, ka tajā nav nekā ievērojama – parastas rūpes un kreņķi, ar kuriem neviens cits, izņemot mammu, netiks galā.

Lasīt vairāk

Šķīstības solījums, bērna zaudējums un Dieva mīlestība – daudzbērnu mammas Evelīnas neparastais stāsts

Foto: Privātais arhīvs

Evelīna Sproģe – meita, māte un sieva, tā viņa pati par sevi saka. Evelīnai ir 35 gadi un četri bērni, patiesībā – pieci, bet mazais Gustaviņš uz ģimeni noraugās no mākoņu maliņas. Sproģu ģimene ir kristieši, kuri pieder pie baptistu draudzes. Starp citu, Evelīnas vīrs Andris ir brālis zināmajam baptistu mācītājam Pēterim Sproģim.

Lasīt vairāk

Ar čaklumu vien galus nesavilksi. Divu mammu stāsti par dzīvi ārpus Rīgas

Foto: Privātā arhīva foto

Lai cik tu nebūtu centīgs, strādīgs, gādīgs un ģimeni mīlošs, diemžēl ar to vien nepietiek, lai uz kājām uzstutētu bērnus un palaistu viņus dzīvē ar drošu skatu. Lai tā notiktu, nepieciešams vēl ļoti, ļoti daudz, un diemžēl ārpus Rīgas to visu īstenot ir daudz grūtāk. Viņas nav salūzušas, viņas nav baidījušās laist pasaulē katra pa trīs bērniem, lai dalītos ne tikai savā lielajā mīlestībā, bet rūpētos katru dienu, stundu un minūti. Nepagurstoši, brīžam cīnoties kā lauvenes.

Lasīt vairāk

Piecu bērnu tēvs: Vislaimīgākie ir tie, kuriem ir daudz bērnu

Foto: Privātā arhīva foto

"Laimīgi tie cilvēki, kuriem ir bērni, bet vislaimīgākie tie, kuriem ir daudz bērnu," Tēva dienas priekšvakarā atzīst piecu bērnu tēvs Andris Kalnozols, kurš valsts atbalsta programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecība "3+ Ģimenes karte"" organizatoriem atklāti stāsta par to, cik viegli vai grūti ir audzināt tik kuplu pulciņu bērnu.

Lasīt vairāk

Trīs daudzbērnu ģimenes un viņu stāsti par gatavošanos skolai

Foto: Publicitātes attēls

Augusts ir klāt, un tas nozīmē, ka pamazām jāsāk gatavoties skolai. Programmas "Latvijas Goda ģimenes apliecība "3+ Ģimenes karte"" īstenošanas gaitā tika aptaujātas vairākas daudzbērnu ģimenes, kā šis gatavošanās process notiek gana kuplajās saimēs.

Lasīt vairāk

Lietas, ko var mācīties no daudzbērnu ģimenēm

Foto: Shutterstock

Lai ko nerunātu demogrāfi, tomēr daudzbērnu ģimeņu skaits mūsdienās pieaug. Jā, ir dažādas daudzbērnu ģimenes, bet nu jau stereotipiskā domāšana par to, ka daudz bērnu ir tikai ģimenēs, kuru vecāki "nedomā ar galvu", vairs nav tik izteikta. Gluži pretēji – arvien vairāk tieši turīgajās ģimenēs izšķiras par trešā, ceturtā, piektā bērniņa nākšanu pasaulē.

Lasīt vairāk

'Mūsu ģimenē nekad nav garlaicīgi' – par bērnu audzināšanu stāsta sešu bērnu tēvs Ilmārs Mežs

Foto: LETA

"Labāk ir, ja sēņu un ogu mežā ir mazāk, citādi sasēņojam tik daudz, ka nevar tikt galā," par daudzbērnu ģimenes dzīvi, grūtībām, priekiem un ikdienu valsts atbalsta programmai "Latvijas Goda ģimenes apliecība "3+ Ģimenes karte"" stāsta demogrāfs, politiķis Ilmārs Mežs.

Lasīt vairāk

Sešas meitas un pastarītis Rūdolfs: daudzbērnu ģimenes stāsts

Foto: Privātais arhīvs

Kristiānas un Gunāra Tēbergu ģimenē dzimuši septiņi bērni. Sešas meitas – Elvīra (22), Evita (19), Estere (13), Elizabete (12), Evelīna (10), Emīlija (9) – un dēls, pastarītis Rūdolfs, kuram ir tikai pieci gadi.

Lasīt vairāk

Kļavnieku ģimene: darām visu, lai mūsu sešiem bērniem nekā netrūktu

Foto: Privāts arhīvs

Evita un Vladimirs Kļavnieki ir bagāti. Abi ir sešu lielisku un talantīgu bērnu vecāki. "Esam spējuši sakārtot savus darbus un ikdienu tā, lai atvasēm būtu iespējas ne tikai mācīties un pilnveidot savus talantus un prasmes, bet arī, iesaistoties mums, īstenot vaļaspriekus un pavadīt laiku visiem kopā," intervijā portālam "Godagimene.lv" stāsta mamma Evita.

Lasīt vairāk

Bārbalu ģimenes stāsts par dzīvi pēc divu dvīņu pāru adoptēšanas

Foto: Dainis Kārkluvalks

Zane un Agris Bārbali pirms pusotra gada adoptēja četras māsiņas, proti, divus dvīņu pārus – sešus gadus vecās māsas Adriānu un Evelīnu un piecus gadus vecās māsas Katerīnu un Patrīciju. Sagaidot Starptautisko Ģimenes dienu, ko atzīmē 15. maijā, Zane dalās savas kuplās ģimenes tradīcijās, kas ik dienu padara laimīgu un prieka pilnu.

Lasīt vairāk

Video: Četru bērnu mammu satrauc valsts dotie solījumi, kuriem beidzas termiņš

Graudiņu ģimenē aug četri bērni, tā ir viena no aptuveni 34 000 daudzbērnu ģimenēm Latvijā. Kā Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes jauniešu veidotajam raidījumam "Kivi" atzīst Graudiņu ģimene, Latvijā uz valsti tomēr paļauties nevar un visvairāk satrauc dotie solījumi, kuriem beidzas termiņš. Patlaban ģimenē lielākās bažas ir par vietu bērnudārzā jaunākajai atvasei un to, kā bērniem varēs sniegt augstāko izglītību.

Lasīt vairāk

Sešu bērnu mamma dalās ieteikumos, kā vienkāršot ikdienas mājas soli

Kāda sešu bērnu mamma, vēloties palīdzēt citām daudzbērnu māmiņām, dalās ar septiņiem pārbaudītiem ieteikumiem, kā sev atvieglot rūpes par bērniem un māju, vienlaikus esot arī laimīgai, nevis pārgurušai un nīgrai. Pats galvenais – tā ir sistēma. Ja ģimenē ir ieviesti savi noteikumi, kuriem visi arī seko, tad visu pagūt būs daudz vienkāršāk. Lūk, septiņi palīgi daudzbērnu mammām, ko atklāj portāls Ihappymama.ru!

Lasīt vairāk

Ausekļu ģimene Siguldā: nauda nav stimuls vai šķērslis četru bērnu audzināšanai

Ausekļu ģimene ir viena no tām siguldiešu ģimenēm, kas kādu jūlija brīvdienu pavadīja svētku atmosfērā. Viņi visi kopā devās saņemt sava jaunākā ģimenes locekļa Jāņa Gabriela piemiņas zīmi "Esmu dzimis Siguldas novadā". Ģimenē tagad aug četri bērni, un par to, cik viegli vai grūti audzināt tik kuplu bērnu pulciņu, stāsta vecāki, bet sarunā iesaistās arī bērni.

Lasīt vairāk

Viņas greznību nepazīst. Divas daudzbērnu mammas atklāti stāsta par dzīvi laukos

"Es nezinu, kas ir SPA, un es pēc tā neilgojos. Esmu pieradusi izdzīvot ar to, kas ir". "Kosmētiku neesmu lietojusi vairākus gadus, jo zinu, cik tā ir dārga". Tās ir divas sievietes, daudzbērnu mammas, kuras atzīstas, ka sievišķīgo prieku viņām nav daudz, bet… Viņām to visu nevajag, jo galvenais, lai bērni paēduši, apģērbti un izskoloti. Viņas dzīvo Alūksnes pusē, mazos pagastos un patlaban labdarības akcijas īstenošanas gaitā saņem palīdzību, lai jaunākos bērnus nodrošinātu ar autiņbiksītēm un piena maisījumiem.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!