Foto: Shutterstock
Tūliņ tuvos un tālos Latvijas nostūros kursies Jāņu dienas ugunskuri, čurkstēs desiņas, skanēs līgo dziesmas un mazi un lieli lustēsies līdz rītausmai. Taču, pirms ķerties pie svinēšanas, nedrīkst aizmirst par mazajiem Jāņubērniem – ko stāstīt bērniem par šiem svētkiem, kādas rotaļas izspēlēt un galu galā – vai drīkst pagaršot miestiņu?

Lai atbildētu uz šiem jautājumiem, ielūkojāmies portāla "Cālis" padomu vācelītē – tur atradīsi atbildi uz jautājumu par to, kāpēc Jāņos pinam vainagus un ēdam ķimeņu sieru, kāpēc Jāņos jāspēlējas un kā bērniem līgošanas priekus padarīt vēl lustīgākus, izspēlējot dažādas spēles.

Lai lustīgi svētki!

Kā vienkāršā valodā bērnam pastāstīt par Līgo svētkiem

Līgo un Jāņus svin katra ģimene – ar savām tradīcijām un izpratni. Taču kāpēcīšu vecuma bērniem vecāki nereti nemaz nevar paskaidrot, kādēļ tieši šajās dienās jāpin vainagi, jākur ugunskurs un jāēd Jāņu siers. Par to, kā vienkāršā valodā pirmsskolas vecuma bērniem izskaidrot svētku nozīmi, stāsta folkloriste un pirmsskolas vecuma pedagoģe Zoja Heimrāte. Arī par to, kas ir meitu un puišu Jāņu zāles, kāpēc siera ritulis ir apaļš.
Lasīt vairāk

Video: Iemāci bērnam vienkāršu Jāņu dziesmiņu

Foto: F64

Līgo un Jāņi bez muzicēšanas nav iedomājami. Pat, ja pats neesi īpaši muzikāls, Līgo dziesmas var dziedāt visi. Lūk, ja tavos dziesmu krājumos nav nevienas dziesmiņas, ko iemācīt savam mazulim, te ir pavisam vienkārša dziesmiņa!
Lasīt vairāk

Trīs rotaļas Līgosvētkiem, kurās līksmot mazajiem jāņubērniem

Foto: LETA

Pēc tam, kad Līgo dienā uzpīti skaisti un krāšņi vainadziņi, bet svinību galds jau sarūpēts, noteikti nevajadzētu aizmirst arī par izkustēšanos. Lai mazākie Jāņu svinētāji varētu izdancoties un ieskandināt Līgosvētkus godam, Latvijas Folkloras biedrības pārstāve Gunta Saule portālā "Cālis" iesaka dažas Līgo un Jāņu rotaļas.
Lasīt vairāk

Video: Kāpēc Jāņos jāspēlējas un kā tas veicina iekšējās jaunības saglabāšanu


Spēlēšanās aktivizē radošumu un ļauj ilgāk saglabāt jaunību, tā uzskata Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Rehabilitācijas fakultātes profesionālās maģistra studiju programmas "Mākslas terapija" docētāja un drāmas terapeite Anna Šteina.

Lasīt vairāk

Alus putiņas bērnam - var vai nevar dot nogaršot?

Līgo svētki un Jāņi lielai daļai cilvēku asociējas ar tradicionāliem šo svētku ēdieniem un dzērieniem, tostarp
alus
dzeršanu. Parasti svētki tiek svinēti brīvā dabā, pie ugunskuriem un visas nakts garumā, kad vismaz reizi gadā gulēt ļauts nedoties savlaicīgi arī bērniem – gan lielākiem, gan mazākiem. "Pa kluso" vai ar vecāku roku dots alus kauss bērnam, putiņu nodzeršana no tēta kausa – situācijas mēdz būt dažādas, bet - vai pieļaujamas? Skaidro atkarību speciālisti.

Lasīt vairāk

Līgo nakts papardes ražīgums: kādi būs Jāņos radītie bērni

Foto: DELFI
Ne velti jau mūsu senči vasaras saulgriežus uzskatīja par auglības laiku, kad daba spēj parādīt visspēcīgākās enerģijas. Mīts vai patiesība, bet daudziem
Jāņu nakts
asociējas ar papardes zieda meklēšanu jeb iztulkojot šo pārnesto nozīmi – otrās pusītes meklēšanu, atrašanu un daudziem arī mīlēšanos. Ja gadījies, ka tieši šajā maģijas pilnajā naktī ir ieņemts mazulis, vai nav interesanti uzzināt jau tagad, kāds, iespējams, bērniņš būs, kad piedzims un paaugsies? Portālam "Cālis" prognozes par papardēs "atrastajiem" izsaka
astroloģe
Rita Riekstiņa.

Lasīt vairāk

Seko "Delfi" arī vai vai Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!