Covid-19 pandēmijas rezultātā kopš aprīļa sākuma Latvijā ir teju par astoņiem tūkstošiem bezdarbnieku vairāk. Tūkstošiem iedzīvotāju ir bezalgas atvaļinājumā, savukārt dīkstāves pabalstu (kas lielākoties ir mazāks par valstī noteikto minimālo algu) saņem ne tuvu ne visi, kas zaudējuši ienākumu avotu. "Delfi" skaidro, kā lielākie komunālo pakalpojumu sniedzēji un mobilo sakaru operatori reaģēs uz jauno situāciju.

Latvijā izsludinātā ārkārtējā stāvokļa laikā DELFI publikācijas par jaunā koronavīrusa izraisīto slimību Covid-19 pieejamas bez maksas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

RNP aicina nekrāt parādus

Rīdzinieku kopējais parāds pašvaldības uzņēmumam "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) ir 45 miljoni eiro. Lielākie parādi – par apkuri, ūdeni un atkritumu izvešanu. Pagaidām ir pāragri spriest, kā parādi augs ārkārtējās situācijas un lielāka bezdarba apstākļos. "Pēdējais rēķins bija martā par februārī sniegtajiem pakalpojumiem, tādēļ īpašas izmaiņas vēl nav fiksētas. Precīzāku dinamiku un tendences būs iespējams noteikt pēc rēķina par marta komunālajiem pakalpojumiem, kas ir jāapmaksā līdz 30. aprīlim," teic RNP pārstāvis Krists Leiškalns.

Iepriekš labklājības ministre Ramona Petraviča izsūtījusi Latvijas pašvaldībām vēstuli ar aicinājumu izrādīt pretimnākšanu iedzīvotājiem saistībā ar komunālajiem pakalpojumiem ārkārtējās situācijas laikā. RNP pavēstīja, ka šajā periodā nepiemēros nokavējuma procentus par laikus nesamaksātiem rēķiniem. To pašu paziņoja arī "Rīgas siltums" un "Rīgas ūdens". Vienlaikus visi komunālo pakalpojumu sniedzēji aicina klientus iespēju robežās norēķināties par pakalpojumiem laikus, lai neveidotos apjomīgi parādi.

RNP valdes priekšsēdētājs Ernests Saulītis skaidro, ka iepriekš izdevumi par dezinfekcijas līdzekļiem un papildu slodzes apmaksāšana darbiniekiem, kas iesaistīti Covid-19 izplatības ierobežošanā, bija iekļauti līdzšinējā pārvaldīšanas maksā, tomēr tas vairs nav iespējams.

"Apzinoties, ka vīrusa ierobežošanas pasākumu rezultātā daudzi klienti zaudējuši regulāros ienākumus, bet pārvaldīšanas maksa tiek rēķināta, balstoties uz Ministru kabineta noteikumiem, skaidrs, ka to šobrīd mainīt nav iespējams, tādēļ RNP papildu dezinfekcijas pasākumu nodrošināšanai mazinās administratīvos izdevumus," sacīja Saulītis.
Uzņēmumā norāda, ka maksas pakalpojumi un dzīvokļu apskate ir apturēta, tomēr apsaimniekotājs turpina darbu avārijas situāciju novēršanā, māju konstrukciju elementu, inženierkomunikāciju apsekošanu utt.

Līgumsods – ne vairāk par 0,016% dienā

Ārkārtējās situācijas laikā valdība ierobežojusi uzņēmumu apetīti soda procentu aprēķināšanā. Atbilstoši 3. aprīlī izsludinātajiem grozījumiem likumā "Par valsts apdraudējuma un tā seku novēršanas un pārvarēšanas pasākumiem sakarā ar Covid-19 izplatību" laika posmā no 2020. gada 1. aprīļa līdz 2020. gada 1. septembrim nokavējuma procenti nevar pārsniegt likumiskos 6% gadā jeb 0,016% par katru kavējuma dienu.

"Tet": gatavi dažādiem scenārijiem

Telekomunikāciju uzņēmuma "Tet" pārstāvji norāda, ka pašlaik grūti prognozēt ārkārtējās situācijas ietekmi uz ekonomiku, jo to tiešā veidā ietekmēs gan vīrusa izplatības ierobežošanas pasākumu ilgums, gan apjomi. "Apzinoties sarežģīto situāciju, esam gatavi dažādiem scenārijiem," norāda uzņēmuma pārstāve Elīna Kovaļeva, skaidrojot, ka īslaicīgās finanšu grūtībās nonākušo klientu – privātpersonu un juridisko personu – iesniegumi tiek skatīti individuāli. Pakalpojumi un situācijas atšķiras, tādēļ pieejami dažādi risinājumi, ieskaitot samazinātu līgumsodu, skaidro Kovaļeva.

Lai apspriestu konkrētu situāciju, "Tet" klienti aicināti zvanīt uz bezmaksas tālruni 1877 vai rakstīt tet@tet.lv.

Lai atbalstītu Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Valsts kanceleju un sabiedrību kopumā cīņā ar Covid-19, "Tet" speciālisti operatīvi un bez atlīdzības izveidojuši tālruņa līnijas 8303 un 8345. Uzņēmēju atbalstam ārkārtējā situācijā "Tet" divus mēnešus bez maksas piedāvā savus mākoņpakalpojumus, kā arī ekspertu atbalstu datu pārvietošanas laikā.

"Latvijas Gāze": pagaidām ir grūti prognozēt


"Ja redzam, ka klients līdz šim ir godprātīgi maksājis par saņemtajiem pakalpojumiem, bet Covid-19 izraisītās krīzes rezultātā piedzīvo īslaicīgas finanšu grūtības, esam pretimnākoši. Piemēram, ja klients nevar nomaksāt visu parādu uzreiz, var vienoties par pakāpenisku apmaksu. Parāda dzēšanai dotais laiks klientiem ir atšķirīgs. Tas atkarīgs no parāda summas un termiņa, arī citiem apstākļiem," skaidro "Latvijas Gāzes" sabiedrisko attiecību speciāliste Anastasija Petere.

Otra ziņa – soda procentu apmērs ir samazināts. Agrāk par katru kavējuma dienu tika aprēķināts sods – 0,15% no parāda summas. Tagad, tāpat kā citiem, līgumsods nedrīkst būt lielāks par 6% gadā jeb 0,016% par katru kavēto dienu.

Atkarībā no sezonas par gāzi parādā var būt līdz pat 25% uzņēmuma klientu. Tomēr līdz pakalpojuma atslēgšanai nonākot ļoti reti. Uzņēmumā saprot, ka, visticamāk, parādnieku kļūs vairāk, tomēr grūti prognozēt, par cik.

"Latvenergo": elektrību neatslēgsim, piedzinējus nepieslēgsim

Vairumam "Latvenergo" klientu vidējais elektroenerģijas patēriņš mēnesī ir 134 kilovatstundas. Par martu izrakstītie rēķini rāda, ka lielu izmaiņu nav (daļai klientu elektroenerģijas patēriņš pat ir krities, salīdzinot ar februāri), attiecīgi – rēķinu apjoms būtiski nav mainījies, norāda uzņēmumā. "Tā kā elektrības rēķins nav lielākā mājsaimniecības izdevumu pozīcija, lielai daļai klientu kopējie mājsaimniecības izdevumi ir pat samazinājušies – līdz ar degvielas, ārpus mājas ēšanas izdevumiem, tādējādi, iespējams, rēķina kāpums kopējo budžetu būtiski neietekmē," komentē "Latvenergo" preses sekretāre Ivita Bidere.

"Protams, saprotot ārkārtējo situāciju, esam atvērti meklēt abpusēji izdevīgus risinājumus ikviena klienta situācijā. Īslaicīgu grūtību gadījumā aicinām klientus sazināties ar mūsu klientu servisu, piemēram, portālā "Elektrum.lv", un vienoties par maksājuma plāna izveidi, sadalot maksājumu. Tāpat par šobrīd kavētajiem maksājumiem neaprēķinām kavējuma procentus. Šajā laikā arī neveicam elektroenerģijas piegādes pārtraukšanu vai parādu nodošanu parādpiedziņas kompānijām," uzsver "Latvenergo" pārstāve.

Mobilie operatori: individuāli risinājumi un dāvanas


Mobilo pakalpojumu sniedzēji ir gatavi tam, ka parādnieku skaits augs, un sola katru gadījumu skatīt individuāli. Tomēr, kaut pirmais ārkārtējās situācijas mēnesis jau noslēdzies, esot pāragri spriest, kā situācija ietekmēs klientu maksātspēju.

"Ja klients apzinās, ka nevarēs pildīt savas saistības, aicinām uzreiz sazināties ar mums. Mēs izskatīsim klienta pieteikumu un individuāli izvērtēsim radušos situāciju. Šādos gadījumos neierobežosim pakalpojumu darbību un kopā ar klientu meklēsim risinājumus – rēķinu apmaksas termiņa pagarinājumu, jauna maksājumu grafika izstrādi iekārtu nomaksai, kavējuma soda naudas nepiemērošanu utt. Kopumā mūsu klienti pret savām saistībām izturas atbildīgi arī krīzes laikā, bet vairākiem simtiem privātpersonu un uzņēmumu jau esam atraduši šādus īpašus risinājumus," stāsta LMT sabiedrisko attiecību daļas vadītājs Valdis Jalinskis.

Ja radusies situācija, ka klients nevar apmaksāt rēķinu norādītajā termiņā vai apjomā, LMT aicina laikus sazināties ar uzņēmumu pašapkalpošanās vietnē "Mans LMT", rakstīt ziņu info@lmt.lv vai zvanīt uz bezmaksas tālruni 80768076, kas darbojas visu diennakti.

Apmēram 3% "Tele2" klientu rēķinus neapmaksā noteiktajā termiņā. "Visticamāk, to klientu skaits, kuriem būs sarežģījumi ar rēķinu apmaksu, pieaugs, jo jau tagad cilvēki pie mums vēršas ar lūgumu atlikt maksājumu. Tās ir personas, kam šobrīd ir sarežģījumi ar darbu un ienākumi būtiski samazinājušies," stāsta "Tele2" sabiedrisko attiecību vadītājs Oskars Fīrmanis, piebilstot, ka uzņēmums iespēju robežās cenšas būt pretimnākošs. Piemēram, pašlaik netiek aprēķināti procenti par kavētajiem rēķiniem. "Klients, kurš iepriekš ir godprātīgi pildījis savas saistības un nav būtiski kavējis maksājumus, bet kuram tagad ir problēmas ar rēķina apmaksu, var vērsties pie "Tele2" un lūgt rēķina apmaksas termiņa pagarinājumu vai arī maksāt rēķinu pa daļām," skaidro Fīrmanis. To var darīt, zvanot uz klientu apkalpošanas dienestu vai vēršoties pašapkalpošanās portālā "Mans.tele2.lv".

"Rūpēs par mūsu klientiem "Bite" visiem saviem klientiem, kam nav pieslēgts bezlimita tarifu plāns, dāvina papildus 10 GB interneta, lai, paliekot mājās, nebūtu jāuztraucas par datu patēriņu mācībām, darbam vai saziņai ar ģimeni un draugiem," stāsta "Bites" sabiedrisko attiecību nodaļas pārstāve Una Ahuna-Ozola. ""Bite" ir atvērta dialogam ar klientu, lai atrastu labāko risinājumu situācijā, ja klients ir nonācis finansiālās grūtībās. Katra klienta situācija un piemērotais risinājums tiek izskatīts individuāli. Citādi – rēķini tiek izrakstīti kā līdz šim, arī atgādinājuma īsziņas par kavētām maksājuma dienām tiek izsūtītas, kā arī atgādinājums, ka var tikt rēķināti arī soda procenti."

Tev jau ir aktīvs abonements!

Šis ir maksas raksts.

Lai turpinātu to lasīt, lūdzu, lejupielādē jaunāko DELFI aplikāciju vai turpini lasīt rakstu, izmantojot pārlūkprogrammu.

Lasīt rakstu.
Lai turpinātu lasīt rakstu, iegādājies abonementu. Ja jau esi abonents,
Kāpēc abonēt?

Tags

Koronavīruss Covid-19 Bite Latvija Tet Latvenergo LMT Rīgas namu pārvaldnieks Rīgas siltums Rīgas ūdens Tele2
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form