Dārzkopības eksperts kliedē bažas par siltā janvāra ietekmi uz dārziem
Foto: Shutterstock

Šogad janvārī laikapstākļi ir netipiski silti, kā rezultātā augi dārzos laicīgi sākuši spraukties no zemes, bet citviet jau sākušas tecēt pat pirmās kļavu sulas. Kā "Tavs Dārzs" norāda Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) vecākais dārzkopības eksperts Māris Narvils, šogad šādi laikapstākļi raksturo janvāri nevis, kā ierasts, martu, tomēr pagaidām bažām, ka augi dārzos varētu nopietni ciest, vēl nav pamata.

Narvilis gan dārzkopjus mudina būt piesardzīgiem – tā kā janvāris ir tikai sācies, laika apstākļu izmaiņas vēl iespējamas visdažādākās un priecāties par ātru pavasara iestāšanos būtu krietni par agru.

"Lai gan laika prognozes tuvākajā laikā lielu salu nesola un aukstāks būs vienīgi naktīs, aukstuma periodu varbūtība aizvien ir pietiekami augsta. Ja ziema tomēr sāksies, tad būtiski, lai pirmais ir neliels sals līdz –10 grādiem, kam seko sniegs," paskaidro Narvils, "šādā situācijā pavasarim jau gatavie augi pārstās attīstību, lai augšanas procesus atsāktu jau īstajā pavasarī. Ja pirmais uzsnigs sniegs, augi izsutīs. Iestājoties lielākam salam, atkarībā no augu jutīguma pastāv dažādu bojājumu riski. Savukārt uz lauka sadīgušos augus var pasargāt, tos nomulčējot, ja vien ir šāda iespēja."

Kā pieļauj eksperts, pagaidām vidējā gaisa temperatūra nakts laikā atgriezīsies tuvu nullei vai nedaudz pat zem, kā rezultātā augu pamošanās procesi nobremzēsies vai pat apstāsies pavisam. Tādējādi nekādi īpaši pasākumi augu pasargāšanai dārzā pašlaik nav nepieciešami.

Narvils mudina lielāku uzmanību pievērst meža zvēru aktivitātēm dārzā un tam, vai brāzmainie vēji nav sabojājuši kādus no augu segumiem, tajā skaitā arī žogus. Ja žogu balstiem izmantoti koka stabi, spēcīgais vējš tos var nolauzt. It īpaši tas var notikt gadījumos, ja uz žoga atrodas kādi no vīteņaugiem. Tāpat Narvils ieskicē arī darāmos darbus dārzā drīzumā – dārzkopji, kuri plāno lielus atjaunojošās griešanas un izzāģēšanas apjomus augļudārzos, drīz vien to varēs sākt darīt, jo apstākļi ir gana labvēlīgi.

Eksperts aicina arī neaizmirst parūpēties par potzariem. Pašlaik ir arī pēdējais laiks kaut ko vākt potzariem, lai pavasarī veiktu potēšanas darbus. "Tie koki un krūmi, kuriem pumpuri jau ir paspējuši piebriest, vairs nav piemēroti pavairošanai, tādēļ šie darbi jāatliek uz acošanas periodu," norāda speciālists.

Tags

Dārza darbi Dārza labiekārtošana Dārzs

Comment Form