Kad sēt puķuzirņus dēstiem
Foto: Shutterstock

Līdz aromātisko puķuzirnīšu ziedēšanai mums kāds brīdis vēl jāuzgaida, bet tagad varam gādāt to sēklas, lai sasparotos lielajai sējai. Kad ir īstais brīdis sēt puķuzirņus – par to raksta turpinājumā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Kad sēj puķuzirņus dēstiem? Vai tagad to sēja ir pāragra? Dažus stādus plānoju pavasarī izstādīt laukā, bet citus šogad gribu pamēģināt audzēt siltumnīcā," vaicā lasītāja Ilona.

Atbildi uz šo jautājumu "Tavs Dārzs" vaicāja puķuzirņu selekcionāram un "Mazā Dārzniecība" īpašniekam Mārtiņam Malteniekam, kurš audzē arī trauslos un skaistos puķuzirnīšus. "Pašlaik ir īstais laiks sēt sēklas, ja puķuzirņus plānots audzēt siltumnīcās. Savukārt lauka puķuzirņiem tās sēj marta otrajā pusē," tā par dēstiem padomos dalās audzētājs.

Viņš arī portālam "Tavs Dārzs" atļauj no savas mājaslapas "Mazadarznieciba.lv" pārpublicēt padomus par puķuzirņu sēklu sagatavošanu un dēstu audzēšanu. Starp citu – tur vari atrast padomus par citiem augiem, to sēju un audzēšanu, piemēram, rudens vēstnesēm asterēm, Āzijas gundegām, anemonēm, lizantēm un citiem augiem.

Kā sagatavot puķuzirņu sēklas sējai?

 • tās jāiemērc siltā ūdenī (aptuveni 60 līdz 70 grādos pēc Celsija);
 • sēklas jābriedina apmēram 12 stundas;
 • neuzbriedušām sēklām jāieskrāpē apvalks. Svarīgi – nedrīkst savainot dīglīšus! Pēc tam briedināšanu atkārto;
 • uzbriedinātās sēklas līdz izsējai jāsadiedzē siltā vietā, mitrā, gaisa caurlaidīgā materiālā, piemēram, zāģu skaidās, lupatiņās utt.;
 • oranžo un laškrāsas šķirņu sēklas, kā arī tās, kurām ir "mīksti apvalki", vēlams kodināt un sēt bez iepriekšējas uzbriedināšanas;
 • sēklas pirms briedināšanas vai sējas var kodināt. Tās apmēram 20 minūtes var mērcēt fungicīda vai stipra kālija permanganāta šķīdumā. Savukārt pēc tam sēklas jānoskalo siltā ūdenī.

Kā audzēt puķuzirņu dēstus

 • dēstiem jāsagatavo sterils substrāts no veselīgas dārza augsnes, kūdras un rupjas smilts. Kūdrai var pievienot arī nedaudz smilti;
 • jāņem vērā, ka puķuzirņus dēstiem sēj 5 līdz 6 (maksimums 8) nedēļas pirms paredzētās izstādīšanas;
 • sēklas mēreni mitrā substrātā jāievieto apmēram 1,5 līdz 2 centimetru dziļumā. Substrātam jābūt sapildītam vismaz 10 centimetru dziļos podiņos vai kastītēs ar caurumiņiem. Kāpēc svarīgi podus izvēlēties ar caurumiņiem, lūko šeit. Savukārt oranžo un laškrāsas šķirņu sēklas ieteicams sēt sterilā smilšu slānītī;
 • podiņus ar sēklām līdz sadīgšanai novieto siltās telpās, kur gaisa temperatūra būtu no plus 18 līdz 20 grādiem pēc Celsija. Savukārt pēc tam tos noliek arvien vēsākā un gaišā vietā;
 • svarīgi atcerēties, ka visā audzēšanas laikā substrāts puķuzirnīšiem jāuztur mēreni mitrs. Substrātu nedrīkst pārliet! Jāveicina dēstu lēna un veselīga augšana, lai dēsti neizstīdzē!
 • puķuzirņu dēstus vēlams galotņot pēc otrā vai trešā lapu pāra;
 • pirms izstādīšanas dēsti jānorūda un jāpieradina pie āra apstākļiem.

Šajā rakstā vari izlasīt plašāku Mārtiņa Maltenieka viedokli par puķuzirņu audzēšanu, to dažādajām šķirnēm, kā arī audzēšanas īpatnībām.

Tags

Dārzs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Luminor biznesam