Kāpēc nepieciešams divu slāņu dzīvžogs jeb vēja un putekļu aizsargjoslas veidošana
Foto: Shutterstock

Silts vasaras vakars. Apsēdies dārzā, lai atpūstos un relaksētos, bet strauji garām tavam īpašumam nobrauc mašīna un putekļu jūra tev uzveļas virsū. Šis ir tikai viens no scenārijiem, kāpēc būtu jāsāk domāt par vēja un putekļu aizsargjoslas veidošanu. Kā to izdarīt un kādus augus izvēlēties, stāsta dārzniece Madara Ozola.

Pieredzējusī dārzniece, kura palīdz piemājas ainavas veidošanā ļoti daudziem, stāsta: "Cilvēki parasti vēlas lētāko variantu, kā rezultātā tiek iestādītas lētākās tūjas, kuras var atrast. Tomēr, lai gan tas nav ļoti slikts variants, tomēr tas nebūt nepasargās no putekļu jūras dārzā."

Madara stāsta, ka pareizi būtu veidot divu slāņu dzīvžogu – vienu mūžzaļu, kas paredzēts putekļu aizturēšanai. To stāda iekšpusē, bet vējam izvēlas kādu vasarzaļo augu, kurš ir samērā ātraudzīgs un ļoti augsts.

Lai pilnībā dzīvojamā zona tiktu aizsargāta no putekļiem, divu slāņu dzīvžogs jāaudzē blīvi, tas nozīmē, ka vismaz divas reizes gadā jāveic dzīvžoga apgriešana. Tas veicina mazo zariņu un blīvas "sienas" veidošanos. "Latvijas klimatam un jebkuram maciņam "pavelkami" augi ir vilkābele un parastā egle. Bet egle lēni aug un tās vietā var izvēlēties arī tūju vai jebkuru citu augu, kurš ir acij tīkams un sirdij tuvs," stāsta Madara. Viņa uzsver, ka var izvēlēties arī tikai egļu stādīšanu, kas var aizturēt gan vēju, gan putekļus, tomēr parasti to neviens neiesaka, jo, kā jau teikts, egles ļoti lēni aug.

Augu izvēle

Augu izvēle ir ļoti plaša, tomēr, galvenais, ir to kopšana, lai iegūtu vēlamo efektu. Šeit ir iespējams atrast tikai nelielu ieteicamo augu sarakstu, jo variācijas ir ļoti plašas.

Tags

Dārzs Dzīvžogs

Comment Form