Vācam sīpolus! Padomi ražas novākšanai un uzglabāšanai
Foto: Shutterstock

Klāt sīpolu novākšanas laiks, bet ne visos dārzos to var darīt, jo loki vēl zaļi. "Tavs Dārzs" skaidro, kā novākt ražu un sīpolus uzglabāt tā, lai tie ziemā nebojātos.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Tavs Dārzs" padomu vaicāja dārzeņkopības ekspertei Mārītei Gailītei, kā arī pieredzes bagātajai dārzniecei Guntai Karitonei no Jaunraunas, kas arī savā dārziņā lolo sīpolus, iespaidīgos ziloņķiplokus un citus augus, tostarp arī dažādas puķes.

Kad jānovāc sīpoli?

Mārīte Gailīte uzsver, ka jāskatās uz lakstiem, proti, ja tie visi nokrituši gar zemi vai ir kā pārlūzuši, ir īstais laiks novākt sīpolus. "Ja ikdienas patēriņam – var vākt tagad, bet, ja rudenim un uzglabāšanai, jāpagaida, kad visā dobē loki būs noliekušies," pamāca speciāliste.

Savukārt Gunta dārzkopībā vadās pēc Mēness fāzēm un to cenšas ievērot arī sīpolu novākšanā. Dārzniece joko, ka sīpoli viņai "izaugot kā zirgi".

"Sīpolus cenšos vākt sausā zīmē (Auna, Strēlnieka vai Lauvas). Var ticēt, var neticēt, katram jau savas metodes," tā sarunā ar "Tavs Dārzs" teic audzētāja. Viņa gan pati savā dārziņā sīpolus nav novākusi, jo tiem vēl ir zaļi laksti, pagaidīs, kad sāks liekties. Novākti vien viņas audzētie milži – ziloņķiploki, parastie ķiploki vēl stāv augsnē un gaida savu novākšanas kārtu. Gunta atminas, ka savulaik mammas māsa, kas bija dārzniece, braukusi uz lieliem sīpolu laukiem, kur ar milzīga bluķa palīdzību rullējusi nost lielos lakstus – tā visi laksti nogludinājušies. Pēc tam tie dažas dienas pastāvējuši uz lauka un tikai tad vākti.

Tags

Dārza darbi Dārzs Sīpoli
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form