Tīrais, askētiskais un tradicionālais lins. Kā to pareizi kopt un izmantot?
Foto: Shutterstock

Lina dabiskā krāsa un patīkamā tekstūra rada ļoti latviskas asociācijas, kas noteikti ir arī patiesas, taču šis audums, kas kļūst pieprasītāks īpaši vasaras saulgriežu laikā, patiesībā ir arī ļoti praktisks un noderīgs visu cauru gadu. Lai lins labi kalpotu un skaisti izskatītos uz svētku galda vai mugurā, ir jāzina pāris nianses. Apkopojot tekstilmateriālu ražotāju padomus to kopšanā, sniedzam pamācību, kā to pareizi mazgāt un kopt, taču neiztikt arī bez ierosinājumiem tā izmantošanā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lina mazgāšana

Lina audums ir pateicīgs audums ne tikai skaistā izskata, bet arī praktiskuma dēļ, jo tas labi uzsūc mitrumu un arī ātri žūst. Šāds priekšstats gan nerodas visiem, jo nepareiza kopšana var radīt pilnīgi pretējo.

Lina audumi lieliski uzsūc mitrumu un ātri žūst. Lina audums ir ļoti izturīgs, tāpēc to drīkst droši vārīt, taču mazgāšanas temperatūra ir atkarīga arī no izstrādājuma apdares materiāla. Krāsainos lina audumus rekomendē mazgāt 60°C temperatūrā, taču kopumā var ņemt vērā, ka veļas mazgājamā mašīnā lina izstrādājumus var mazgāt 60°-90°C temperatūrā. Tā kā lins mēdz būt dažāds (galdauts, aizkari, drēbes, gultasveļa), tad ir jāpievērš uzmanība tīrīšanas norādēm, bet, ja tādas nav, tad vislabāk to noskaidrot uzreiz no pārdevēja, kur tiek iegādāts konkrētais auduma izstrādājums. Pēc mazgāšanas lina izstrādājumi var sēsties, tāpēc tos ieteicams gludināt ar karstu gludekli un tvaiku. Atceries – jo smalkāks un sarežģītāks ir lina audums, jo saudzīgākai ir jābūt tā mazgāšana, ko vislabāk uzticēt ķīmiskā tīrītavas speciālistiem.

Mazgājot lina audumu veļas mašīnā, vienmēr pastāv risks audumam sarauties, tāpēc tas bieži vien tiek arī norādīts. Ja audums ir apdrukāts, izšūts vai kā citādāk papildināts ar dekoriem, noteikti jākonsultējas ar pārdevēju par tā turpmāko kopšanu. Ja lins tiek gludināts, to ieteicams darīt no kreisās puses.

Lina izmantojums

Lins noteikti pelnījis vietu katra mājā ne tikai vasaras saulgriežu svinēšanas laikā, bet arī ikdienā. Tā kā lins ļoti labi uzsūc mitrumu, tad virtuvē nemaz nevar iedomāties labāku dvieli par lina auduma dvieli. Dvieļu izmantojumā jāzina, ka ar pirmajām reizēm lins tik labi neuzsūks mitrumu, tāpēc tas pāris reizes jāizmazgā, lai audums kļūtu mīkstāks. Lina auduma šķiedra ir kā radīta tam, lai spodrinātu glāzes, galda piederumus un traukus, tāpēc svētku kausus un smalkās bļodas noteikti pirms servēšanas galdā jānospodrina. Atšķirībā no kokvilnas un citiem audumiem, pie lina visi netīrumi pielīp nevis uzsūcas, tāpēc audums ir vieglāk izmazgājams. Turklāt linam piemīt spēja pašattīrīties, tāpat kā vilnai, jo šķiedra neuzsūc netīrumus dziļāk.

Lins ir lielisks atklājums ne tikai galdautam, bet arī gultas veļai, jo vasaras tveicē audums patīkami atvēsina un atsvaidzina, bet ziemā tas spēj sasildīt. Turklāt lins, atšķirībā no citiem audumiem, neļaus pārlieku sviedrēt, tāpēc tas ieteicams arī mazu bērnu midziņu iekārtošanā.

Tāpat kā virtuves dvieļi, arī virtuves salvetes no lina auduma ir ļoti pateicīgs risinājums. Ja pēc vairākām mazgāšanas reizēm negribas iegūt mīkstu lina audumu, ieteicams to iestīvināt ar kādu speciālo līdzekli vai kartupeļu cieti. Atceries, ka izgludināt lina audumu visvieglāk ir tad, ja tas ir nedaudz apsmidzināts ar ūdeni vai arī vēl nav pilnībā izžuvis. Turklāt gludināšanā ierīcei jābūt maksimāli karstai.

Tags

Lina audumi Veļas mazgāšana
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form