Tapešu līmēšana pašu spēkiem – kas jāievēro, lai remonts izdotos
Foto: Shutterstock

Šķiet, ka tapešu līmēšana nav visai sarežģīts darbs un ar to labi var tikt galā katrs. Tomēr nereti, kad tapetes sāk atlīmēties vai krokoties, nākas atzīt, ka tik viegli nemaz nav. Kas jāzina, lai nelielais remonts pašu rokām izdotos labi?

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vai var līmēt uz vecajām tapetēm vai tās labāk noplēst? Meistari noteikti iesaka vecās tapetes noņemt. Lai tās labāk atlīmētos, var izmantot vienkārši karstu ūdeni vai speciālu šķidrumu, ar ko noklāj tapešu virsmu, un, kad tās atmirkušas (pēc 15 minūtēm), noplēš. Noņemot vecās tapetes, jāuzmanās, lai kopā ar tām nenorautu kādu gabaliņu apmetuma.

Ja sienu klāj gaišas papīra tapetes bez spilgtiem rakstiem, nepieciešamības (slinkuma) gadījumā jaunās var līmēt arī uz tām. Tikai tad jāizvēlas biezākas un piesātinātāka toņa tapetes par tām, kas paliek apakšā. Ja sienas krāsotas un krāsa labi turas, tapetes var līmēt uz krāsotām sienām. Tikai tās pirms tam jānomazgā – sienu plaknēm jābūt tīrām, sausām un gludām.

Līmes izvēle


Jāņem vērā tapešu veids – papīra, vinila, tekstila, flizelīna. Atbilstoša līme ir svarīga, jo tās savā starpā atšķiras pēc masas biezuma, izlīdzināšanās uz tapetes vai sienas virsmas un saistvielu daudzuma sastāvā. Uz līmes iepakojuma jābūt norādei, kādām tapetēm tā piemērota un kā tā jāuzklāj.

Tapešu līmēšana pašu spēkiem – kas jāievēro, lai remonts izdotos
Foto: Shutterstock

Secība un virziens


Agrāk, kad tapetes līmēja vienu joslu nedaudz pāri otrai, vajadzēja ievērot līmēšanas virzienu telpā, lai dienasgaisma neizgaismotu salaidumvietas. Mūsdienu tapešu slejas līmē cieši citu pie citas nepārklājot, un tas nav tik svarīgi.

Vispirms uzmanīgi jāapskata tapešu iepakojums – uz tā būs norādes, kādā virzienā un ar cik lielu soli (attālumu) jāsaskaņo tapešu raksts.

Tapešu slejas pie sienas piespiež no vidus uz malām, lai neveidotos gaisa burbuļi, un tūdaļ izlīdzina ar tīru drānu vai rullīti. Līmēšanas un žūšanas laikā logiem telpā jābūt aizvērtiem, jo pārāk ātra žūšana traucē tapetēm labāk pielipt pie sienas.

Tapešu līmēšana pašu spēkiem – kas jāievēro, lai remonts izdotos
Foto: Shutterstock

Dažādas tapetes


Pieejamas pavisam plānas papīra tapetes un izturīgākas divkāršas tapetes. Divkāršās vieglāk līmēt, jo tās mazāk izmirkst un līdz ar to arī mazāk stiepjas. Pārāk izmirkušas papīra tapetes pēc izžūšanas var rauties, radot plaisas, burbuļus utt.

Līmējot papīra tapetes, līme jāuzklāj gan tapetēm, gan sienas plaknei, bet, darbojoties ar flizelīna tapetēm, līmi klāj tikai uz sienas. Flizelīns nestiepjas un nedeformējas, tāpēc šīs tapetes vieglāk uzlīmēt saviem spēkiem. Šādas tapetes arī vieglāk noņemt.

Citādi jādarbojas ar tekstila tapetēm. Tās pieejamas rullī ar augstumu līdz trim metriem. Rulli atrullē pa visu istabas perimetru, tādējādi veidojas bezšuvju klājums – salaidums ir tikai vienā vietā, ko iespējams nomaskēt ar mēbelēm. Atvērumus logiem un durvīm izgriež tad, kad tapetes jau pielīmētas. Tā līmē arī ekskluzīvās tekstila tapetes.

Tapetes griestiem


Griestiem var izmantot visas tapetes, bet vieglāk un ērtāk būs darboties ar flizelīna tapetēm. Ja griesti ir ideāli līdzeni, var līmēt gludas faktūras tapetes, bet, ja uz tiem ir defekti, plaisas, labāk izmantot biezākas un ar izteiktāku faktūru – tas nomaskēs vizuālos griestu defektus.

Tapešu līmēšana pašu spēkiem – kas jāievēro, lai remonts izdotos
Foto: Shutterstock

Kāpēc 
tapetes atlīmējas?


Iespējams, ka tapetes līmētas ar nepiemērotu līmi vai sienas plakne bijusi netīra vai taukaina. Žūstošām tapetēm nepatīk caurvējš. Bieži atlīmējas tapešu bordes – tās iespējams uzlīmēt divējādi. Ja tapetes plānas, bordi līmē virs tām. Ja tapetes biezas un reljefas, borde iepriekš atzīmētā vietā jāuzlīmē pirmā, bet pēc tam tapetes. Vēl kāda lieta – bordes bieži līmē ar to pašu līmi, ar ko tapetes, bet patiesībā tās jālīmē ar speciālu, bordēm domātu līmi. To izmanto arī, pielabojot atlīmējušās tapešu vietas telpas stūros, pie griestiem vai kāju līstēm. Tikai jāņem vērā, ka šī līme ir baltā krāsā un, neuzmanīgi rīkojoties, var atstāt traipus uz virsmām.

Tags

Remonts Tapetes
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form