Projektu atbalsta

"Latvieši, krievi, baltkrievi un poļi novērtē iespēju doties uz svētkiem"

Sņežana Veikšāne no Zilupes 

Pirmo reizi kopš neatminamiem laikiem Dziesmu un deju svētkos piedalīsies tautas deju kolektīvi no Zilupes. Šāds mazai pilsētai nozīmīgs notikums iespējams, pateicoties kolektīvu vadītājai Sņežanai Veikšānei – meitenei, kas pēc studijām Rīgā atgriezās pierobežas pilsētā.

Sņežana atzīstas, ka viņai nav horeogrāfes izglītības, Rīgā studējusi datorgrafiku un dizainu, taču viņas sirdslieta ir deja, bez kuras savu dzīvi meitene nevar iedomāties. Kopš agras bērnības viņa nodarbojusies ar dejošanu, izmēģinājusi gan baleta pamatus Zilupes mūzikas un mākslas skolā, gan sarīkojumu dejas un laikmetīgās sporta dejas tautas nama pulciņos. 

Par tautas deju kolektīvu vadītāju Sņežana kļuvusi visai negaidīti. Pēc studijām Rīgā ar vīru atgriezusies Zilupē un saņēmusi piedāvājumu vadīt jauniešu deju kolektīvu, kura vēl nebija.

“Zilupes tautas nama vadība bija uzrakstījusi projektu, lai saņemtu finansējumu tautas tērpu pagatavošanai. Finansējums tika saņemts, tērpi sašūti, taču paša kolektīva vēl nemaz nebija. Tā nu mēs uzrunājām bērnus, viņu vecākus un izveidojām kolektīvu “Tracis”, kurā šobrīd dejo 16 bērni,” pirmsākumus atceras Sņežana.

Ja bērnu un jauniešu deju kolektīvi Zilupē ir bijuši laiku pa laikam, tad pieaugušo deju kolektīva pilsētā nav bijis ļoti sen, tāpēc paralēli bērnu kolektīvam tika nolemts izveidot vidējās paaudzes kolektīvu. Sākotnēji Sņežana bijusi tā dalībniece, taču dejotāji paši viņu izvēlējušies par vadītāju, kas, kā redzams, ir bijusi pareiza izvēle – pieaugušo kolektīvs pirmo reizi kopš neatminamiem laikiem ieguvis tiesības piedalīties Vispārējos Dziesmu un deju svētkos.

“Mūsu pilsēta ir maziņa, šeit nav daudz darba iespēju, lielākais darba devējs ir robežkontroles punkts. Ļaudis meklē darba iespējas ārzemēs, dodas uz Rīgu. Tāpēc esmu ļoti priecīga, ka cilvēki atrod iespēju un laiku dejot tautas dejas,” stāsta Sņežana. “Parasti tie, kas dejo, tie arī dzied korī un spēlē teātri. Mums ir ģimenes, kurās gan bērni, gan vecāki dejo tautas dejas, arī cilvēki, kuri nedzīvo pašā Zilupē.”

Zilupe izskatās ļoti sakopta. Sņežana pastāsta, ka šeit daudz tiek darīts pilsētas un tās bērnu labā.

 “Ir daudz interešu izglītības iespēju – dejas, mākslas un mūzikas skola, koris, teātris, futbols, sporta dejas. Ir izremontēts stadions, vienubrīd tas bija viens no labākajiem stadioniem Latgalē. Bērnudārzs tika izremontēts, ir jauns bērnu rotaļu laukumiņš.”

Jauniešu kolektīvā “Tracis” un vidējās paaudzes kolektīvā “Zilupes dancis” kopā dejo daudzu tautību pārstāvji – gan latvieši, gan krievi, baltkrievi, poļi, arī latgalieši. Visus vieno mīlestība pret deju, un visi novērtē iespēju dejot latviešu tautas dejas un doties uz Dziesmu un deju svētkiem.

“Pārsvarā dejojam savas pilsētas svētkos, Līgo koncertā, pasākumā par godu 18. novembrim, braucam arī uz citām pilsētām Latgalē, sadancojam ar citiem kolektīviem, piedalāmies koncertos, deju kolektīvu jubilejās, taču piedalīties Dziesmu un deju svētkos – tā ir ļoti īpaša iespēja,” saviļņojumu neslēpj Sņežana. 

“Daudziem no vidējās paaudzes kolektīva tā, iespējams, ir vienīgā iespēja aizbraukt uz tāda mēroga svētkiem. Tie taču ir Latvijas simtgades svētki!” 

“Tā ir reta iespēja aizbraukt uz tik nozīmīgiem svētkiem, sajust svētku atmosfēru, izjust patriotismu, dejas mīlestību. Visi dejotāji grib braukt uz svētkiem un pārstāvēt savu pilsētu, lai arī Rīgā zina, ka mēs esam Latvijas patrioti, mēs mīlam dejot latviešu tautas dejas.”