10 reiz ārkārtīgi slepenas un divdomīgas CIP operācijas
Foto: Reuters/Scanpix

Teiciens "Turi draugus tuvu, bet ienaidniekus vēl tuvāk" starptautiskajās attiecībās šķiet pašsaprotams. Valstis cita citu novēro no satelītiem, internetā un bieži vien ar milzīgu un sarežģītu pārstāvniecību palīdzību, kuras līdzās ekonomisku un politisku jautājumu kārtošanai nodarbojas ar visaptverošu informācijas ievākšanu par zemi, kurā atrodas. Tā dara gan pasaules lielvaras, gan vidēja mēroga spēlētāji.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Tomēr ilgus gadsimtus pirms moderno tehnoloģiju sniegtajām iespējām izlūkošanu galvenokārt veica spiegi, bet retos gadījumos melnos darbus - profesionāli slepkavas. Tikai pagājušā gadsimta sākumā īsi pirms Pirmā pasaules kara briti radīja speciālas vienības, kuras ne tikai ievāca informāciju par ienaidnieku, bet vajadzības gadījumā iesaistījās, lai mainītu esošo situāciju Lielbritānijai par labu.

Otrā pasaules kara laikā "MI6" un tā dēvēto britu "komando brigāžu" savstarpējā sadarbība un efektivitāte pamudināja ASV prezidentu Frenklinu Rūzveltu radīt arī amerikāņu īpašo uzdevumu vienības darbam citās zemēs. Viņš radīja Stratēģisko pakalpojumu biroju, taču tūlīt pēc kara Harijs Trūmens to slēdza, lai jau 1945. gada beigās šauram lokam prezentētu Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) ideju.

Par spīti ASV Valsts departamenta un Federālā Izmeklēšanas biroja pārstāvju iebildumiem tieši pirms 70 gadiem - 1946. gada 22. janvārī - tapa Nacionālā Izlūkošanas iestāde (National Intelligence Authority) ar tai pakārtotu Centrālās izlūkošanas grupu (Central Intelligence Group), kuru uzdevums bija ievākt un analizēt informāciju par ārvalstīs notiekošo, tostarp par to organizācijām un iedzīvotājiem. Nepilnus divus gadus vēlāk tā tika reorganizēta, iegūstot savu pašreizējo nosaukumu - Centrālās izlūkošanas pārvalde.

Šobrīd CIP ir nozīmīgākā ASV izlūkošanas aģentūra un tiek uzskatīta par lielāko un ietekmīgāko šāda tipa institūciju visā pasaulē. Kā liecina publiskās enciklopēdijas "Wikipedia" dati, aģentūrā strādā vismaz 20 000 cilvēku, bet tās budžets vēl pirms dažiem gadiem bija vismaz 15 miljardi ASV dolāru, taču, ņemot vērā aģentūras darbības slepenību, šie skaitļi var būt pavisam citādi.

Piedāvājam ieskatu 10 reiz slepenos CIP eksperimentos un operācijās:


Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Āfrika ASV Beļģija Centrālā izlūkošanas pārvalde DĀR Marks Rotko Padomju Savienība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form