ASV aptur gados jauno nelegālo imigrantu aizsardzības programmu
Foto: AP/Scanpix/LETA

ASV valdība aptur programmu, pateicoties kurai Savienotajās Valstīs varējuši palikt gados jauni imigranti, kas ASV ievesti nelegāli kā bērni, otrdien paziņojis ASV ģenerālprokurors Džefs Sešonss.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Programma "Attiecībā uz bērnībā ieceļojušajiem atliktie pasākumi" (DACA), kuru 2012. gadā ar izpildrīkojumu ieviesa prezidents Baraks Obama, tiks pārtraukta pakāpeniski. Domājams, ka pilnībā tā tiks likvidēta līdz 2019. gadam.

Sešonss paziņoja, ka programma pretlikumīgi apgājusi Kongresu, kam ir jāizstrādā likumprojekti, kas attiecas uz imigrāciju.

Atbilstoši programmai nelegālie imigranti varēja palikt ASV strādāt vai mācīties uz divu gadu periodu, kas varēja tikt atjaunots, ja viņi Savienotajās Valstīs ieceļojuši pirms 16 gadu sasniegšanas. Pārtraucot DACA, jau izsniegtās divu gadu atļaujas netiks anulētas, bet tās vairs netiks pagarinātas.

Dalībai programmā bija akceptēti teju 800 000 cilvēku.

ASV prezidents Donalds Tramps, aizstāvot lēmumu par DACA slēgšanu, norādīja, ka priekšroka jādod amerikāņu strādniekiem.

"Īstenojot reformas imigrācijas jomā, mūsu pirmajai un augstākajai prioritātei jābūt uzlabot darbavietas, algas un drošību amerikāņu strādniekiem un to ģimenēm," teikts Trampa paziņojumā.

Amerikāņu biznesa pasaules līderi, demokrāti un daudzi republikāņi aicināja Trampu neatteikties no DACA, apalvojot, ka šāds solis kaitētu ekonomikai un nebūtu saskaņā ar ASV vērtībām.

"Es neatbalstu bērnu sodīšanu (..) par viņu vecāku pastrādāto. Bet mums arī jāatzīst, ka mēs esam iespēju valsts tādēļ, ka esam likumu valsts," norādīja Tramps.

"Likumdošanas atzars, nevis izpildvaras atzars raksta šos likumus - tas ir mūsu konstitucionālās sistēmas stūrakmens, ko esmu svinīgi solījis saglabāt un aizsargāt," uzsvēra Tramps.

Paziņojot par DACA apturēšanu, Sešonss sacīja, ka šāds lēmums pieņemts, jo programma ir antikonstitucionāla un atņem darbavietas simtiem tūkstošiem amerikāņu.

Tramps paziņoja, ka tagad Kongresam jāizstrādā likumprojekts, kas atrisinās situāciju, ko līdz šim regulēja DACA.

"Kongresam tagad ir iespēja izstrādāt atbildīgu imigrācijas reformu, kas pirmajā vietā liek amerikāņu darbavietas un amerikāņu drošību," norādīja prezidents.

Bijušais ASV prezidents Obama nosodījis Trampa lēmumu. Obama sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja, ka Trampa lēmums ir nežēlīgs un Amerikas garam neatbilstošs.

"Šie sapņotāji ir amerikāņi savās sirdīs, prātos un visos iespējamajos veidos, izņemot vienu - uz papīra," paziņoja Obama.

"Uzbrukt šiem jaunajiem cilvēkiem ir nepareizi, jo viņi nav izdarījuši neko sliktu," uzsvēra eksprezidents.

Obama pauda viedokli, ka Savienotās Valstis ar šādu lēmumu kaitēs pašas sev, jo šie jaunie cilvēki vēlas dibināt uzņēmumus, strādāt zinātnes jomā, dienēt armijā un visādi citādi sniegt savu ieguldījumu šai valstij.

Obama arī noraidīja Trampa apgalvojumu, ka šī programma ir pretlikumīga.

"Izteiksimies skaidri, šodien pieņemtais lēmums nebija tiesiski nepieciešams. Tas ir politisks lēmums, morāls jautājums," uzsvēra Obama.

"Lai kādas bažas vai sūdzības amerikāņiem būtu par imigrāciju kopumā, mums nevajadzētu apdraudēt šīs jauno cilvēku grupas nākotni," uzsvēra Obama, piebilstot, ka šie cilvēki atrodas ASV ne jau savas vainas dēļ, viņi nerada draudus un "neko neatņem pārējiem".

Eksprezidents aicināja Kongresu aizsargāt šos jaunos cilvēkus un viņu nākotni.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ASV Baraks Obama Donalds Tramps
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form