Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievijas dzīvā spēka zaudējumi gada laikā Ukrainā ir pārsnieguši tos apjomus, ko PSRS un Krievija ir zaudējusi visos karos kopš Otrā pasaules kara beigām kopā ņemot, izskaitļojis amerikāņu Stratēģisko un starptautisko pētījumu centrs (CSIS).

Saskaņā ar CSIS aplēsēm Krievija Ukrainā kā kritušos un ievainotos ir zaudējusi 200 – 250 tūkstošus cilvēku. No tiem 60 – 70 tūkstoši ir bojāgājušie, iekļaujot ne tikai regulāros spēkus, bet arī "Vagner" algotņus, specdienestus un pašpasludināto "republiku" spēkus.

Ukrainas armijas Ģenerālštābs gan sniedz daudz lielākus ciparus – saskaņā ar tā ziņām, bojāgājušo okupantu skaits 1. martā ir pārsniedzis 150 tūkstošus.

Neatkarīgi pārbaudīt datus par kritušajiem kara laikā nav iespējams.

Taču, pat ņemot vērā pieticīgākās CSIS aplēses, šie zaudējumi pārsniedz Krievijas un PSRS upurus visos karos pēc 1945. gada.

Saskaņā ar oficiālajiem datiem Afganistānā gāja bojā 14 – 16 tūkstoši padomju karavīru, abos Čečenijas karos 12 – 25 tūkstoši krievu karavīru, bet Donbasā līdz pilna mēroga iebrukuma sākumam – 6 līdz 7 tūkstoši krievu.

Tāpat Ukrainā ievērojami lielāks ir temps nekā citos konfliktos, kādā tiek gūti zaudējumi, atzīmē CSIS.

Piemēram, Čečenijā Krievija zaudēja 95 – 185 cilvēkus mēnesī, Afganistānā – 130 līdz 145, bet Ukrainā tie ir aptuveni 5 līdz 5,8 tūkstoši kritušo mēnesī.

Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā ar raķešu apšaudēm, uzlidojumiem un sauszemes spēku ienākšanu sākās agrā 2022. gada 24. februāra rītā. Kā vienu no iebrukuma mērķiem Krievija sākotnēji minēja Ukrainas "denacifikāciju".

Okupanti Ukrainā cietuši smagus zaudējumus un tiek apsūdzēti apzinātā civiliedzīvotāju nogalināšanā, kā arī par citiem kara noziegumiem. Okupantu zvērības masveidā sāka nākt gaismā pēc tam, kad ukraiņi viņus padzina no Kijivas apkārtnes, piemēram, Bučas.

Krievijas attieksmi pret ukraiņiem, tostarp nogalinot un veidojot filtrācijas nometnes, raksturo šis "fašisma manifests", ko publicēja Kremļa propagandas ziņu aģentūra "RIA Novosti".

Kopumā karš Ukrainā turpinās kopš 2014. gada, kad Krievija okupēja Krimas pussalu un aizsāka karu Ukrainas austrumos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!