Džons Makeins: Vjetnamas kara varonis, ASV senators un Baltijas draugs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Sestdien, 81 gada vecumā mūžībā aizgāja ASV Arizonas štata senators, Vjetnamas kara veterāns un Baltijas valstu draugs Džons Makeins. Portāls "Delfi" piedāvā ieskatu senatora dzīves un politiskās karjeras spilgtākajos mirkļos.

Makeins ir dzimis 1936. gadā Panamas kanāla zonā. Gan viņa tēvs, gan vectēvs bija ASV Jūras spēku admirāļi, tādēļ nebija pārsteigums, ka arī Makeins izvēlējās karjeru militārajā nozarē. Viņš absolvēja Jūras spēku akadēmiju 1958. gadā. Turpmākos divus gadus Makeins pavadīja pilotu apmācībās, kļūstot par Jūras spēku pilotu 1960. gadā. Viņu nozīmēja par vienu pilotiem "A-1 Skyraider" eskadriļās.

Sākotnēji Makeina spējas pilotēt lidmašīnu netika uzskatītas par īpaši labām. Uzsākot pilota gaitas, divās misijās viņa lidaparāts esot avarējis, bet Makeins traumas šajos incidentos neguva. Ar laiku viņa prasmes uzlabojās – viņš tika uzskatīts par labu, tomēr, dažkārt, arī pārgalvīgu pilotu.

1967. gadā Makeins tika nozīmēts kaujas misijai. Viņš piedalījās bombardēšanas operācijā "Rolling Thunder" Vjetnamas kara ietvaros. 1967. gada 26. oktobrī, kārtējā bombardēšanas misijā, viņa vadītā "A4-E Skyhawk" lidmašīna tika notriekta. Šajā incidentā Makeins lauza abas rokas un kāju, un gandrīz noslīka Truk-Bahas ezerā. Ziemeļvjetnamas karavīri Makeinu notvēra un viņš kļuva par kara gūstekni.

Par spīti faktam, ka Makeins bija nopietni ievainots, ziemeļvjetnamieši viņam nesniedza medicīnisko palīdzību. Tā vietā Makeins regulāri tika iekaustīts un spīdzināts. Palīdzību Makeins saņēma tikai tad, kad ziemeļvjetnamieši uzzināja, ka viņa tēvs ir kļuvis par ASV bruņoto spēku komandieri Klusā okeāna reģionā. Tēva statuss sniedza Makeinam iespēju pamest ieslodzījumu ātrāk, bet viņš no tā atteicās, uzstājot, ka paliks, kamēr netiks atbrīvoti arī pārējie ASV kara gūstekņi, kuri nonāca ieslodzījumā pirms viņa. Makeins tika atbrīvots 1973. gadā un mājās viņu sagaidīja kā varoni. Savainojumi, kurus viņš ieguva kara laikā bija tik nopietni, ka Makeins visu atlikušo dzīvi nespēja pacelt rokas virs galvas.

Džons Makeins: Vjetnamas kara varonis, ASV senators un Baltijas draugs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Politiķa karjeru Makeins uzsāka 1982. gadā, kad viņu ievēlēja ASV Pārstāvju Palātā. Savukārt 1986. gadā viņu ievēlēja par Arizonas štata senatoru. Kā politiķis, Makeins bija konservatīvs, īpaši jautājumos, kas bija saistīti ar aizsardzības tēriņiem, darba likumdošanu, abortiem, un ieroču kontroli. Zīmīgi, ka Makeins iestājās arī par ASV diplomātisko attiecību atjaunošanu ar Vjetnamu, kas tika izdarīts 1995. gadā.

Makeins spilgti palicis atmiņā, kā ASV prezidenta amata kandidāts. Cīņā par Baltā nama saimnieka statusu Makeins iesaistījās jau 2000. gadā, bet toreiz Republikāņu partijas nomināciju ieguva Džordžs V. Bušs, kurš, kā zināms, vēlāk kļuva arī par ASV prezidentu. 2008. gadā Makeins ieguva savas partijas nomināciju, taču atkal nācās piekāpties, jo par prezidentu tika ievēlēts Demokrātu partijas kandidāts Baraks Obama.

Džons Makeins: Vjetnamas kara varonis, ASV senators un Baltijas draugs
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Politiskās karjeras izskaņā, Makeins bija viens no retajiem Republikāņu partijas pārstāvjiem, kurš nebaidījās publiski kritizēt pašreizējo ASV prezidentu Donaldu Trampu. Jau Trampa kampaņas laikā Makeins par Trampu bija skeptisks, it sevišķi jautājumos, kas saistīti ar ASV-Krievijas attiecībām un imigrācijas politiku. Arī Tramps nepalika atbildi parādā – kampaņas laikā viņš izteicās, ka Makeins ir ASV varonis, jo viņš tika sagūstīts. Tramps paziņoja, ka viņam "patīk varoņi, kuri netika sagūstīti". Pēc Makeina nāves, medijos parādījās informācija, ka Tramps nav ļāvis publicēt oficiālu Baltā nama paziņojumu, kurā tika godināts Makeina paveiktais. Tā vietā Tramps izteica līdzjūtību Makeina ģimenei mikroblogošanas vietnē "Twitter".

Kā politiķis, Džons Makeins vairākkārt pauda atbalstu Baltijas valstīm, Gruzijai un Ukrainai, kā arī norādīja uz nepieciešamību stāties pretī izaicinājumiem drošības nozarē, kurus rada Maskava. "Labākais veids, kā novērst nepareizu uzvedību no Krievijas puses ir ar spēcīgu bruņoto spēku un spēcīgas NATO alianses palīdzību, " 2016. gadā Tallinā norādīja Makeins, vēsta aģentura "Reuters".

Makeins bija īpaši skeptisks par Trampa pozitīvo nostāju pret Krieviju un tās prezidentu Vladimiru Putinu. Makeins kritizēja Trampu par to, ka viņš apsveica Putinu ar pārvēlēšanu Krievijas prezidenta amatā. Tāpat viņš asi kritizēja arī Trampa-Putina samitu Helsinkos šī gada jūlijā. Makeina paustais atbalsts Baltijas valstīm un NATO aliansei, kā arī viņa stingrā nostāja pret Krievijas ārpolitiku izpelnījās vairāku Latvijas, Igaunijas un Lietuvas augsto amatpersonu uzslavas un pateicību.

Arī Vjetnamas ārlietu ministrija norādīja, ka Makeins ir "savas paaudzes simbols", kurš palīdzējis "dziedēt kara radītās rētas" - vēlreiz atgādinot par būtisko lomu, kuru Makeins spēlēja Vašingtonas un Hanojas diplomātisko attiecību atjaunošanā, raksta aģentūra "Reuters".

Bijušais ASV prezidents un Makeina konkurents 2008. gadā Baraks Obama publicēja paziņojumu, kurā norādīja: "Tikai daži no mums ir piedzīvojuši pārbaudījumus, ar kādiem saskārās Džons vai bijuši spiesti izrādīt tādu drosmi, kā viņš. Bet katrs no mums var tiekties pēc tādas drosmes, kas paredz lielāka labuma izvēli pāri savam labumam. Džons mums parādīja, ko tas nozīmē."

Arī virkne citu bijušo prezidentu, kā arī pašreizējo ASV politiķu, pēc senatora nāves, nāca klajā ar paziņojumiem, kuros slavēja Makeina paveikto gan dienējot bruņotajos spēkos, gan darbojoties politikā. Īpaši tiek uzsvērta Makeina lieliskā personība, kā arī slavēti ideāli un vērtības, par kurām viņš cīnījās visas savas dzīves laikā.

Tags

ASV Baltija Baraks Obama Džons Makeins Gruzija Igaunija Krievija Lasāmgabali Lietuva NATO Ukraina Vjetnama

Comment Form