Japānu skārusi spēcīgākā zemestrīce 140 gadu laikā: seko tiešraidei!
Foto: Reuters/Scanpix

Piektdien Japānas ziemeļaustrumu piekrastē reģistrētie 8,9 balles stiprie pazemes grūdieni ir spēcīgākie, kas novēroti Japānā kopš 1871. gada. Stihijas spēks pārspēj līdz šim upuru ziņā traģiskāko zemestrīci, kas 1923. gadā skāra Tokiju un tās apkaimi. Toreiz gāja bojā 140 000 cilvēku, informē aģentūra "Reuters".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma


Tiek ziņots, par 60 bojāgājušajiem Honsjū salā. Vairāki cilvēki ir gājuši bojā galvaspilsētā Tokijā. Vismaz 240 guvuši ievainojumus.

10 metrus augstie cunami viļņi, kas pārsteiguši valsts ziemeļaustrumu prefektūras visticamāk ir prasījuši daudz vairāk upurus. Tiek ziņots par 56 bez vēsts pazudušajiem.

Tokijā izcēlušies 14 lieli ugunsgrēki rūpnieciskos objektos, aizdegušies arī daudzi privātie mājokļi.
Vairāki miljoni mājsaimniecību palikušas bez elektrības. Pārtraukta gaisa satiksme Tokijas Narita un Haneda lidostās. Apturēta metro un piepilsētas vilcienu kustība.

Par līdzīgiem postījumiem un satiksmes problēmām ziņo arī  citas valsts lielās pilsētas Jokohama un Nagoja.

Klusā okeāna Cunami brīdinājumu centrs ASV piederošajās Havaju salās paziņoja, ka brīdinājums par cunami ir spēkā Japānā, Krievijas Tālajos Austrumos un Klusā okeāna Ziemeļmariānu salās. Būt trauksmes gatavībā iespējamu cunami gadījumā tika aicināti iedzīvotāji Guamā, Taivānā, Filipīnās, Indonēzijā un Havaju salās.

Filipīnās un Indonēzijā vēl ir sliktā piemiņā 2004. gada zemestrīces izraisīto cunami Indijas okeānā postījumi, kas prasīja vairāk nekā 250 000 upuru.

Japānas Metereoloģiskā aģentūra brīdināja, ka piekrasti zemestrīces epicentra tuvumā var piemeklēt sešus metrus augsti cunami.

Zemestrīce notika 10 kilometru dziļumā apmēram 125 kilometrus no Japānas austrumu piekrastes un 380 kilometrus uz ziemeļaustrumiem no Tokijas.

Zemestrīce spēcīgi sašūpoja augstceltnes Tokijas centrā, un tajās strādājošie izskrēja ārā. Vienā Tokijas augstceltnē izcēlās ugunsgrēks.

Policija un krasta apsardze turpina novērtēt zemestrīces un cunami postījumus.

Šajā rajonā pēdējās dienās notikušas vairākas zemestrīces, tai skaitā 7,3 ballu zemestrīce trešdien.

Krievijā Tālo Austrumu reģionā no Kuriļu salu arhipelāga evakuēti 11 000 cilvēku. Pie Šikotanas salas novērota jūras līmeņa celšanās un ledus kustība. Fiksēts pirmais cunami vilnis, kas nav pārsniedzis viena metra augstumu.

Krievijas Ārkārtas situāciju ministrija iesaka reģiona iedzīvotājiem Kuriļu salās un Sahalīnā meklēt patvērumu augstienēs.Live Broadcast by Ustream.TV

Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form