Foto: Reuters/Scanpix
Ķīnas aklā disidenta Čeņa Guančena radinieki pastāstījuši, ka amatpersonas viņus pratinājušas un situšas, pēc tam, kad disidents aizbēdzis no mājas aresta 22. aprīlī, vēsta raidsabiedrība BBC.

Pirmajā klātienes intervijā kopš notikuma, Čeņa Guančeņa brālis Guanfu pastāstījis, ka viņu aizturēja uz trīs dienām un divām naktīm, kuru laikā viņš pratināts un sists. Intervija Honkongas žurnālam "Isunaffairs.com" ir vienīgā, kurā žurnālistiem izdevies klātienē parunāt ar disidenta radiniekiem, jo Šandongas provinces Dongši ciems, kurā dzīvo aktīvista radinieki, ir izolēts kopš Čeņa bēgšanas un žurnālisti tajā netiek ielaisti.

"Viņi nosēdināja mani uz krēsla, sasēja kājās ar metāla ķēdi un saslēdza rokas rokudzelžos aiz muguras," viņš pastāstīja. "Viņi ar spēku cēla manas rokas uz augšu un sita pa seju." Pratinātāji vēlējušies uzzināt, kādas personas palīdzējušas aklajam disidentam izbēgt.

Aizturēšanas brīdī sists ir arī aktīvista brāļa dēls, pastāstīja Čeņa Guanfu sieva Rena Zongju. "Viņi sāka cīnīties mājas iekšienē. Tik daudzi cilvēki sita viņu. Viņa seja un kājas asiņoja," teica viņa.

Tikmēr amatpersonas disidenta brāļadēlu Čeņu Hegui apsūdz par pretošanos amatpersonām un to ievainošanu. Viņš ir apsūdzēts slepkavības mēģinājumā, bet advokāts uzsver, ka tā ir bijusi pašaizsardzība.

Pats aktīvists ar sievu un diviem bērniem atrodas slimnīcā Pekinā, kur gaida pasu izsniegšanu, lai varētu doties uz ASV.

Jau vēstīts, ka Čeņš Guančens 22. aprīlī izmucis no mājas aresta Šandongas provinces Dongšiu pilsētā. Vēlāk aktīvisti ziņoja, ka disdents slēpjas ASV vēstniecībā Pekinā. 2. maijā disidents vēstniecību pametis un nogādāts kādā slimnīcā. Čeņs ceturtdien paziņoja, ka kopā ar ģimeni vēlas doties uz ASV. Ķīnas varas iestādes vēlāk paziņoja, ka neredzīgais disidents Čeņs Guančens var lūgt viņam atļaut doties mācīties uz ārzemēm. Dažas stundas vēlāk ASV Valsts departamenta preses sekretāre Viktorija Nūlenda paziņoja, ka kāda ASV augstskola ir piedāvājusi Čeņam stipendiju, lai viņš varētu veikt tur pētījumus.

Čeņš Guančens, kurš pazīstams kā "aklais jurists", mājas arestā atrodas jau gandrīz 20 mēnešus, kopš 2010. gadā viņu atbrīvoja no cietuma. Disidents redzi zaudēja bērnībā un viņam nav oficiālas juridiskās izglītības, jo akliem cilvēkiem Ķīnā nav iespējas apmeklēt koledžu.

Čeņš Guančeņš ir pazīstams ar to, ka norādījis uz pārkāpumiem Ķīnas "viena bērna" politikā un apsūdzējis Šandongas amatpersonas par 7000 sieviešu piespiedu sterilizēšanu vai abortu izdarīšanu tām. Viņš arī konsultējis zemniekus strīdos par zemi un aicinājis uz labāku attieksmi pret invalīdiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!