Agrā trešdienas rītā noslēdzās viena no karstākajām politiskajām cīņām ASV vēsturē. Amerikāņi par savu jauno valsts prezidentu izvēlējās Donaldu Trampu.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

ASV prezidenta vēlēšanas
Donalds Tramps ir uzvarējis ASV prezidenta vēlēšanās. Tramps ieguvis vismaz 290 no uzvarai vēlēšanās nepieciešamajām 270 elektoru balsīm, bet viņa sāncense Klintone saņēmusi 228 balsis.  Šobrīd rezultāti rāda, ka vēlētāju balsu skaita ziņā Klintonei pagaidām gan minimāli apsteidz Trampu – Klintone saņēmusi 47,7 % jeb 59 796 265 balsis, bet Tramps – 47,5 % jeb 59 589 806 balsis.
Paldies, ka kopā ar portāla "Delfi" redakciju sekojāt līdzi aktuālajiem notikumiem ASV! Teksta tiešraidi noslēdzam.
No vēlētājiem, kuri balsojuši par Trampu, 20 % ir nelabs priekšstats par viņu, 29 % neuzskata, ka viņš ir godīgs un uzticības cienīgs, 23 % norāda, ka viņš nav pietiekami kvalificēts, lai būtu prezidents, 26 % uzskata, ka viņam nav augstajam amatam atbilstošs temperaments, 44 % pauduši bažas par Trampa attieksmi pret sievietēm, atsaucoties uz nacionālajiem “Exit polls” datiem, vēsta raidsabiedrība CNN. Saskaņā ar šiem datiem vien 37 % no vēlētājiem, kuri balsojuši par Trampu, to darīja, jo patiešām atbalsta viņu, bet 61 % savu balsi par viņu atdeva, tādējādi balsojot pret pārējiem kandidātiem.
Donalda Trampa uzvara vēlēšanās varētu sekmēt Francijas galēji labējās Nacionālās frontes līderes Marinas Lepēnas uzvaru nākamajā gadā paredzētajās Francijas prezidenta vēlēšanās, prognozējis bijušais Francijas premjers Žans Pjērs Rafarēns.
Bijušais ASV prezidents Džordžs Bušs trešdienas rītā piezvanījis Donaldam Trampam un apsveicis viņu ar uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās. Viņš novēlējis Trampam un viņa ģimenei “visu to labāko laikā, kad viņi uzņemas šo lielisko atbildību un atšķir jaunu nodaļu savās dzīvēs”. “Mēs lūdzam par savas valsts panākumiem un mūsu jaunā prezidenta sekmēm,” teikts Buša izplatītā paziņojumā.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/kuba-pec-trampa-uzvaras-velesanas-pazino-par-militaram-macibam.d?id=48147515
Naktī no otrdienas uz trešdienu Obama runājis arī ar Hilariju Klintoni. “Nevaru būt lepnāks par viņu [Hilariju Klintoni],’’ teica Obama, uzsverot, ka viņa bijusi laba Valsts sekretāre. Pašreizējais ASV prezidents pauda pārliecību, ka Klintones nominācija augstajam amatam bija vēsturiska, jo sūtījusi pozitīvu ziņu meitenēm visā valstī. ‘’Jāatceras, ka visi esam vienā komandā,’’ norādīja Obama, uzsverot, ka ‘’pirmkārt, neesam republikāņi vai demokrāti, pirmkārt, esam amerikāņi, esam patrioti’’. Šādu nostāju Obama esot dzirdējis arī no Trampa. Viņš pauda cerību, ka nākamais ASV prezidents tādu pārliecību arī saglabās. ‘’Darīšu visu, ko varu, lai būtu drošs, ka nākamais prezidents būtu veiksmīgs,’’ pauda Obama runas noslēgumā, atgādinot, ka “visi esam vienā komandā”.
ASV pašreizējais prezidents Baraks Obama savā uzrunā norādīja, ka vakarnakt runājis ar Donaldu Trampu, apsveicis viņu un ielūdzis ceturtdien viesoties Baltajā namā, lai apspriestu prezidenta pilnvaru nodošanu. ‘’Mums ir uzskatu atšķirības,’’ pauda Obama, atgādinot, ka pirms astoņiem gadiem arī Obamas un toreizējā ASV prezidenta Džordža Buša uzskatos bijušas atšķirības, taču ‘’viņa birojs bija gana profesionāls, lai nodrošinātu gludu pāreju’’. ‘’Esmu instruējis komandu, lai tā rūpīgi strādātu un nodrošinātu gana gludu pāreju,’’ pauda Obama, uzsverot, ka mierīga varas nodošana ir ‘’mūsu demokrātijas pamats’’.
Tuvākajā laikā gaidāma pašreizējā ASV prezidenta Baraka Obamas uzruna.
Tviteri sāk pārpludināt ieraksti, kuros izteikta atzinība Klintonei par viņas emocionālo runu. Savu viedokli paudusi arī rakstniece Džoanna Džo Roulinga: "Patiesi vēlos raudāt. Hilarija Klintone, kas par runu." https://twitter.com/jk_rowling/status/796398824587755520
"Šī ir viena no atklātākajām runām, kādu Klintone sniegusi," vērtē CNN korespondenti.
Tāpat Klintone izteica pateicību savai ģimenei un visiem atbalstītājiem. “Kopā esam stiprāki un kopā iesim tālāk,” runas izskaņā, valdot asaras, pauda Klintone, piebilstot, ka “vēl darbs ir darāms”. Viņa atkārtoti pateicās par to, ka bijusi ASV prezidenta amata kandidāte. “Dievs svētī Ameriku,” runu noslēdza Klintone.
Klintone arī uzsvēra ASV vērtības un norādīja, ka tās ir jālolo un jāaizstāv. Tāpat viņa izteica pateicību pašreizējam ASV prezidentam Barakam Obamam un viņa sievai Mišelai: “Mūsu valsts jums ir parāda milzu pateicību.”
Klintone uzsvēra, ka būšana par ASV prezidenta amata kandidātu ir viens no labākajiem notikumiem viņas dzīvē. ‘’Zinu, cik vīlušies jūs jūtaties, jo es arī tā jūtos,’’ viņa turpināja, ‘’mūsu kampaņa bija par valsti, ko mīlam’’.
Savas uzrunas sākumā Hilarija Klintone uzsvēra, ka ir apsveikusi Trampu un piedāvājusi sadarbību. ''Es ceru, ka viņš būs veiksmīgs prezidents visām ASV,’’ viņa norādīja. Viņa norādīja, ka vēlēšanu rezultāts nav tāds, kā viņa cerēja, un atvainojās, ka nav uzvarējusi.
‘’Esmu lepns par Hilariju Klintoni, jo viņa ir veidojusi vēsturi,’’ pauda ASV prezidenta vēlēšanās sakāvi cietušās Demokrātiskās partijas pārstāves Hilarijas Klintones izraudzītais viceprezidenta amata kandidāts Tims Keins. Viņš uzsvēra, ka sievietei ASV ir ļoti grūti tikt ievēlētai, taču vakar viņa ieguvusi vairāk vēlētāju balsu (‘’popular vote’’). Tāpat viņš pauda pārliecību, ka Klintone ir izveidojusi lielisku komandu. Viņa pazīst valsti, sistēmu un ļoti to mīl un pieņem. Viņš arī pateicās Klintonei par aicinājumu pievienoties viņas komandai.
Klintone sabiedrību uzrunās no viesnīcas “New York Hotel” Manhetenā, Ņujorkā, kur jau sapulcējušie viņas atbalstītāji un preses pārstāvji.
CNN apkopojis piecus Trampa solījumus, kurus viņa vēlētāji vēlas redzēt piepildāmies, kā pirmo minot bēdīgi slaveno solījumu par sienas uzcelšanu uz robežas ar Meksiku. Tāpat viņa vēlētājiem svarīgs esot Trampa solījums iemest Hilariju Klintoni cietumā, aizliegt musulmaņiem iebraukt ASV, apturēt pašreizējā prezidenta Baraka Obamas ieviesto veselības aprūpes nozares reformu “Obamacare”, pārskatīt Ziemeļamerikas Brīvās tirdzniecības līgumu (NAFTA) un Klusā okeāna reģiona partnerības (TPP) līgumu.
Jau tuvākajā laikā gaidāma Hilarijas Klintones uzruna, kurā viņa pateiksies saviem atbalstītājiem. Tāpat runu teiks arī viceprezidenta amata kandidāts Tims Keins.
Tikmēr vērušies ir arī ASV akciju tirgi un tie nav priecīgi.
Eiropas Savienības (ES) ārlietu ministri svētdien Briselē rīkos īpašu apspriedi, šādi reaģējot uz Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās, atklājušas ES amatpersonas.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievijas-mediji-svin-trampa-uzvaru.d?id=48147177
Afgāņu talibi tikmēr mudinājuši Donaldu Trampu atvilkt Savienoto Valstu karaspēku no Afganistānas. "Izvairieties no tālāka apkaunojuma šajā neveiksmīgajā karā," teikts trešdien izplatītajā talibu runasvīra Zabihullas Mudžahida paziņojumā. Viņš arī aicina Trampu "ļaut citām tautām baudīt brīvību", panākt, ka vairs netiek nodarīts ļaunums amerikāņu karavīriem un tautsaimniecībai, ziņo LETA.
https://twitter.com/JanisIkstens/status/796364318942068736
Lai arī Tramps ieguvis vismaz 289 no uzvarai vēlēšanās nepieciešamajām 270 elektoru balsīm, bet viņa sāncense Klintone saņēmusi 218 balsis, rezultāti rāda, ka vēlētāju balsu skaita ziņā Klintone minimāli apsteidz Trampu. Šobrīd Klintone par gandrīz 200 000 balsīm apsteidza Trampu - Klintone saņēmusi 47,6% jeb 59 234 436 balsis, bet Tramps - 47,5% jeb 59 082 155 balsis, vēsta telekanāls CNN.
Kalifornijā ne visi ir mierā ar vēlēšanu iznākumu. Šajā štatā pārliecinoši uzvarēja Hilarija Klintone. Foto: AP/Scanpix
Latvijai nav nekāda pamata uztraukumam un bailēm pēc Donalda Trampa uzvaras prezidenta vēlēšanās, šādu viedokli aģentūrai LETA pauda vairāki republikāņu partijas atbalstītāji. Arizonas štatā notiekošajā Republikāņu partijas pasākumā vairāki atbalstītāji aģentūrai LETA atzina, ka ir pārliecināti republikāņi, tomēr tas nenozīmē, ka viņi vienmēr atbalsta Trampa viedokli visos jautājumos. Kā skaidroja Džims Svansens, uz Fīniksu viņš devies vairāku stundu braucienā, lai varētu vērot rezultātu sagaidīšanu. Viņš pauda pārliecību, ka Tramps ir labākais no visiem kandidātiem, jo viņam ir laba pieredze biznesa jomā. "Es domāju, ka viņš ir labākais. Savukārt [Demokrātu partijas pārstāve Hilarija] Klintone būtu jāliek cietumā," viņš pauda. Līdzīgās domās bija arī Bonne Kellija, kura sacīja, ka Tramps spēs pārliecinoši gūt uzvaru vēlēšanās. Taujāta par viņas viedokli saistībā ar Trampa izteicieniem par sievietēm, viņa lakoniski atbildēja: "Kurš no vīriešiem tā kādreiz nav izteicies?" Viņa gan atzina, ka Trampa rīcību neatbalsta, piebilstot, ka viņa izteikumi tomēr "esot nekas, salīdzinot ar Klintones vīra rīcību".
Par stundu tiek pārcelta Hilarijas Klintones izziņotā preses konference, liecina jaunākā informācija. Vēlēšanās zaudējusī Klintone publiski varētu runāt ap plkst.18:30 pēc Latvijas laika.
Tikmēr Latvijas eiroparlamentārietis Andrejs Mamikins biedē ar iedzīvotāju sacelšanos pret Latvijas vadošo politisko eliti. Komentējot ASV prezidenta vēlēšanu iznākumu, Mamikins aģentūrai LETA norādīja, ka "ASV politiskās sistēmas elite dabūja pa zobiem par savu augstprātību un ilgstošu sabiedrības nozīmīgas daļas interešu ignorēšanu".
https://twitter.com/AndisKudors/status/796353080304336896
"Trampokalipse... Šoks. Zibens spēriens. Un slikta dūša no domas, ka Tramps izkravās savas somas Baltajā namā pēc nieka diviem ar pusi mēnešiem. Pasaules vadošā lielvara no šī brīža ir galēji labējā rokās. 50% amerikāņu ar mierīgu sirdsapziņu balsoja par rasistu, melīgu, seksistisku, vulgāru, naidīgu kandidātu," rakstīja Francijas laikraksts "Liberation", ziņo LETA. Savukārt Itālijas laikraksts "La Stampa" norādīja, ka "Trampa uzvara apliecina Amerikas demokrātijas vitalitāti" un spēju pastāvīgi mainīties. Vienlaikus "La Stampa" atzina, ka šāds vēlēšanu iznākums radījis neskaidrību gan ASV, gan ārvalstīs, jo uzvarētājs ir neprognozējams.
Britu izdevums "Daily Mail" secinājis, ka notikusi "nožēlojamo atriebība", bet ietekmīgais izdevums "New Yorker", komentējot Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās bijis īpaši skarbs, to nodēvējot par "amerikāņu traģēdiju".
Pasaules prese Donalda Trampa uzvaru prezidenta vēlēšanās novērtējusi kā šokējošu, nevilcinoties lietot tādus vārdus kā katastrofa, traģēdija un pazemojums. Rietumu laikrakstos Tramps raksturots kā bīstams un neprognozējams. "ASV ir ievēlējušas savu bīstamāko līderi. Mums ir daudz, no kā baidīties. Amerikas tauta ir iekāpusi bezdibenī. Jaunievēlētais prezidents ir nestabils fanātiķis, seksuāls plēsoņa un melis. Viņš ir spējīgs uz visu," ziņoja britu laikraksts "The Guardian".
Donaldu Trampu tviterī apsveicis arī viņa bijušais konkurents cīņā par republikāņu nomināciju Džebs Bušs. https://twitter.com/JebBush/status/796340702464581632
Pasaules laikrakstu galvenais varonis šorīt nepārprotami ir Tramps.
Hilarija Klintone šodien apmēram pēc stundas Ņujorkā sniegs paziņojumu sabiedrībai, paziņojuši viņas pārstāvji.
Donalda Trampa pirmais ieraksts tviterī pēc uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/796315640307060738
Trampu apsveicis arī Kanādas premjerministrs Džastins Trudo, solot ciešu sadarbību un atbalstu.
Krievija jaunievēlēto ASV prezidentu Trampu "testēs" ar "gājieniem Sīrijā", uzskata Latvijas Universitātes Sociālo zinātņu fakultātes asociētais profesors Ojārs Skudra. Skudra pieļāva, ka ASV varas maiņas posmā līdz janvārim Krievija varētu mēģināt veikt kādas militāras, asas darbības Sīrijā, lai pārbaudītu, kā uz to reaģēs Tramps un amerikāņi. "Es pieļauju iespēju, ka tas varētu notikt gan saistībā ar cīņu par Mosulu, gan ar operāciju, kas sākusies ap Rakas pilsētu Sīrijā, kas faktiski nozīmētu Sīrijas sadalīšanu. Iespējams, ka Krievija varētu mēģināt militāri iejaukties, kas varētu novest pie riska izcelties militāra rakstura konfliktam ar ASV un Turciju. Tas būtu stipri avantūrisks solis, bet jebkurā gadījumā ir pilnīgi skaidrs, ka Krievijā ir spēki, kas vēlētos tādā veidā testēt Trampa sagaidāmo uzvedību un to, vai tiešām viņš ir gatavs darījumam ar Krieviju, kā viņš to paziņoja priekšvēlēšanu kampaņā," aģentūrai LETA sacīja Skudra.
Baraks Obama uzaicinājis Donaldu Trampu uz tikšanos Baltajā namā šo ceturtdien, lai pārrunātu aktualitātes un varas nodošanu.
ASV prezidents Baraks Obama ir runājis ar savu pēcteci Trampu un apsveicis viņu ar uzvaru vēlēšanās. https://twitter.com/cnnbrk/status/796327721211166720
Latvijas prezidentam Raimondam Vējonim nav bažu, ka Krievijas agresijas gadījumā ASV varētu ignorēt NATO līguma 5.panta nosacījumus, tāpat kā to nedarītu pārējās alianses dalībvalstis. "Ja starptautiski esam apņēmušies kaut ko pildīt, tad savas saistības arī pildīsim," viņš piebilda. Latvijai ar visām NATO dalībvalstīm ir izveidojušās ļoti labas attiecības, un tās tikšot stiprinātas arī turpmāk, un turpināsies arī NATO Varšavas samitā pieņemto lēmumu ieviešana dzīvē. Tāpat viņš atgādināja, ka Latvija ir apņēmusies līdz 2018.gadam izpildīt solīto par 2% no iekšzemes kopprodukta atvēlēšanu aizsardzības budžetam un patlaban notiekot reāls darbs, lai to īstenotu.
Viens no iemesliem, kādēļ ASV prezidenta amatā ievēlēts Donalds Tramps, varētu būt sabiedrības ilgas pēc pārmaiņām, uzskata Valsts prezidents Raimonds Vējonis. "Protams, ka pārsteigums bija daudziem pasaulē, bet tas vēlreiz apliecina, ka sabiedrība ir noilgojusies pēc pārmaiņām. Politiķiem ir jāizvērtē iemesli, kāpēc tas tā ir noticis, un jāvērš situācija par labu," žurnālistiem šodien pauda Vējonis. Kā ziņo LETA, prezidents ir pārliecināts, ka nākotnē politiķiem, pieņemot lēmumus, daudz vairāk tos vajadzētu skaidrot sabiedrībai, lai vairotu tās izpratni par vienu vai otru rīcību. Tāpat prezidenta ieskatā ir ļoti svarīgi, lai tā plaisa, kas brīžiem ir izveidojusies starp politiķiem un sabiedrību, mazinātos.
Par Donaldu Trampu visvairāk balsojuši baltādainie vīrieši vecumā virs 45 gadiem. Savukārt par Klintoni lielā vairākumā balsojušas melnādainās sievietes, kā arī vēlētāji vecumā no 18-44 gadiem, liecina "The New York Time" Exit polls dati.
“Amerikas Savienotajās valstīs (ASV) notikušo prezidenta vēlēšanu rezultāti dod cerību, ka pasaule atkal nostāsies uz pareizajām sliedēm, un mēs visi sapratīsim, ka katrai valstij daudz nopietnāk ir jāaizstāv un jāpārstāv savas nacionālās intereses”, uzskata Latvijas Zaļās partijas valdes priekšsēdētājs Edgars Tavars.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/trampa-ievelesana-var-mainit-pasaules-kartibu-bazas-par-nato.d?id=48145419
https://twitter.com/pucej/status/796302039852662784
Vācijas aizsardzības ministre Urzula fon der Leiena Trampa uzvaru nodēvējusi par milzu šoku, kā arī minējusi, ka vēlēšanu rezultāti raisa bažas par NATO nākotni.
https://www.delfi.lv/kultura/news/noklausies/delfi-kultura-iesaka-dazas-dziesmas-kas-janoklausas-asv-velesanu-gaisotne.d?id=48144493
Eiropas Padomes prezidents Donalds Tusks un Eiropas Komisijas prezidents Žans Klods Junkers pievienojušies pasaules līderiem un arī apsveikuši Donaldu Trampu ar uzvaru vēlēšanās.
https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/pec-trampa-uzvaras-investori-steidz-iegadaties-vacijas-obligacijas.d?id=48144497
Tikmēr ziņas par Trampa triumfu saviļņojušas Eiropas un visas pasaules fondu biržas. Akciju vērtība lielākajās Eiropas fondu biržās trešdien rītā piedzīvojusi pamatīgu kritumu.
Demokrātu kandidāte ASV prezidenta vēlēšanās Hilarija Klintone lauzusi senu tradīciju, trešdien atsakoties sniegt publisku runu pēc tam, kad viņu vēlēšanās sakāva republikāņu kandidāts Donalds Tramps.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/pec-trampa-uzvaras-putins-cer-uz-krievijas-asv-attiecibu-uzlabosanos.d?id=48144349
Trampa uzruna pēc uzvaras vēlēšanās https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/trampa-uzruna-pec-uzvaras-asv-prezidenta-velesanas.d?id=48144195
https://www.delfi.lv/izklaide/slavenibas/citi/modeles-un-socialo-tiklu-zvaigzne-kas-ir-asv-jauna-pirma-gimene.d?id=48143147
Krievijas prezidents Vladimirs Putins apsveicis Donaldu Trampu ar uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/aptauja-ka-vertejat-trampa-klusanu-par-prezidentu.d?id=48144105
https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/tramps-klust-par-nakamo-asv-prezidentu.d?id=48143939
https://www.delfi.lv/news/national/politics/asv-prezidents-nevar-iegut-parak-daudz-varas-norada-vestniece-latvija.d?id=48143439
Par jauno viceprezidentu kļūs Indiānas štata gubernators Maiks Penss, viņš šajā amatā nomainīs Džo Baidenu.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/pamosties-cita-pasaule-un-stradnieku-skiras-uzvara-latvijas-soctiklotaji-apspriez-trampa-uzvaru.d?id=48143609
https://twitter.com/olgadragileva/status/796265831533514753
https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/miermiligs-pulis-pie-balta-nama-gaida-velesanu-rezultatus.d?id=48143239
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/1157102870993425/
https://www.delfi.lv/news/arzemes/foto-asv-liksmo-un-raud-par-trampa-ievelesanu.d?id=48143329
https://twitter.com/FoxNews/status/796258859929272320
Jaunais ASV prezidents tiks inaugurēts nākamgad 20. janvārī.
Lielākā daļa lasītāju – 57,6 % –, kuri piedalījās portāla “Delfi” aptaujā, pauda pārliecību, ka ASV prezidenta vēlēšanās uzvarēs Demokrātiskās partijas kandidāte Hilarija Klintone. Savukārt Republikāņu partijas kandidāta uzvaru prognozēja 42,4 % aptaujas dalībnieku.
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/1157038144333231/
Tramps uzvar arī Viskonsīnā.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/esam-gatavi-stradat-ar-jebkuru-asv-prezidenta-administraciju-pauz-rinkevics.d?id=48142929
https://twitter.com/ivchix/status/796247846815145984
Trampa līksmotāji jau svin uzvaru. Oficiālie rezultāti Klintonei šobrīd sniedz vien teorētiskas izredzes. https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/trampa-atbalstitaji-sak-priecaties.d?id=48142645
"Jebkura ASV prezidenta vēlēšanu iznākuma gadījumā ASV ir Latvijas stratēģiskais partneris un tāds arī paliks, šādi vēlēšanas komentēja Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS)." Viņaprāt, ir taisnība tiem, kas norāda, ka politika ASV nemainīsies. "Nevar viens cilvēks radikāli mainīt to, kas ir iesākts, un to, cik tālu esam aizgājuši vienotā sapratnē par to, kas ir drošība, kas ir cīņa pret terorismu, galvenās vērtības, par ko jācīnās", uzskata Kučinskis.
https://www.delfi.lv/news/national/politics/sovs-tikai-sakas-trampa-iespejamo-uzvaru-asv-prezidenta-velesanas-verte-spruds.d?id=48142849
https://www.delfi.lv/news/national/politics/asv-notiekosais-lidzinas-socialajai-revolucijai-uzskata-vike-freiberga.d?id=48142915
Tramps iegūst arī Aļaskas vēlētāju uzticību. Viņa elektoru skaits jau sasniedz 247.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/aktualie-dati-ka-sadalas-asv-velesanu-elektoru-balsis.d?id=48142617
"Manās acīs ASV notiekošais attiecībā uz prezidenta vēlēšanām ir kas līdzīgs sociālajai revolūcijai, tikai amerikāņi nevis iziet ielās un taisa revolūciju, bet to tagad klusi un mierīgi parāda, ejot pie balsošanas urnām," šādu viedokli par patlaban zināmajiem ASV prezidenta vēlēšanu rezultātiem LNT pauda eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.
https://twitter.com/cesvainis/status/796228049549279232
https://www.delfi.lv/news/national/politics/tramps-ka-asv-prezidents-bus-izaicinajums-pasaulei-uzskata-saeimas-arlietu-komisijas-priekssedetajs.d?id=48142797
https://www.delfi.lv/news/national/politics/asv-vestniece-latvija-neatkarigi-no-velesanu-rezultatiem-asv-un-latvijas-sadarbiba-bus-tikpat-speciga.d?id=48142725
Tramps iegūst arī Aļaskas štata elektoru balsis (3) un pietuvojas vēl soli tuvāk kļūšanai par prezidentu. Lai to novērstu, Klintonei obligāti jāuzvar Mičiganas štatā, kas tad abu politiķu cīņu līdzsvarotu. Tramps, kā liecina CNN dati,  pagaidām ieguvis 247 balsis, kā arī ir nelielā vadībā Mičiganā (16), Pensilvānijā (20) un Viskonsīnā (10). Lai kļūtu par prezidentu, jāiegūst vismaz 270 balsis. Klintone pagaidām ieguvusi 215 balsis.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/pasniedzejs-dzordzs-stils-tramps-ka-prezidents-bus-bistams-gan-amerikai-gan-pasaulei.d?id=48142683
"Jebkurā gadījumā šodien mēs varam redzēt Amerikas demokrātiju procesā un tas ir iemesls svētkiem," uzskata vēstniece.
ASV vēstniece Latvijā Nensija Petita pirmdien žurnālistiem un vēstniecības viesiem norāda, ka jebkurā gadījumā šodien tiek svinēta amerikāņu demokrātija, un mūsu valstu saiknes ekonomikā un citas nozares paliks tikai stiprākas. Vēstniecībā atrodas arī portāla “Delfi” žurnālists Andris Kārkluvalks un fotogrāfs Kārlis Dambrāns. Foto no vēstniecības apskatāmi šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/foto-asv-vestniecibas-lugtie-viesi-riga-sagaida-velesanu-rezultatus.d?id=48142317
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/vb.146554932048229/1156983327672046/?type=3&show_text=0&width=400
https://www.delfi.lv/news/arzemes/aktualie-dati-ka-sadalas-asv-velesanu-elektoru-balsis.d?id=48142617
Mārtiņš Hiršs: ASV vēlēšanu sistēma ir atšķirīga no Latvijas. Kandidāts, kurš iegūst vairākumu balsu katrā štatā, izņemot Menu un Nebrasku, iegūst visas elektoru balsis no konkrētā štata. Katrā štatā, atkarībā no iedzīvotāju skaita, ir noteikts skaits pārstāvju jeb elektoru, kuri ievēlē prezidentu. Lai uzvarētu vēlēšanās, nepieciešams, lai par kandidātu nobalsotu vismaz 270 no 538 elektoriem. Patlaban Trampam ir 238 elektoru atbalsts, Klintonei - 209.
Mārtiņš Hiršs: Patlaban ir palikušas divas iespējas. Vai nu vēlēšanu rezultāti būs ļoti tuvi, vai arī Tramps uzvarēs ar dažu desmitu balsu pārsvaru.
Mārtiņš Hiršs: Aktuāla ziņa: Pensilvānijā ir saskaitīti 95 % balsu un Tramps negaidīti apsteidz Klintoni. Par Trampu balsi atdevuši 48,3 % vēlētāju. Par Klintoni 48,1 %. Uzvara Pensilvānijā garantētu Trampam uzvaru vēlēšanās.
Mārtiņš Hiršs: Starptautiskie mediji ziņo, ka Donalda Trampa kampaņas vadība svin vēlēšanu rezultātus. Hilarijas Klintones atbalstītāji ir šokā.
Hilarijas atbalstītāji neilgi pirms izšķirošajiem rezultātiem
https://twitter.com/USEmbassyRiga/status/796212817128988672
https://www.delfi.lv/news/arzemes/foto-asv-vestniecibas-lugtie-viesi-sagaida-velesanu-rezultatus.d?id=48142317
Tramps guvis uzvaru svarīgajā Floridas štatā, iegūstot 29 elektoru balsis. Kopējais rezultāts šobrīd Trampam 219, Klintonei 209. Lai kļūtu par ASV prezidentu, nepieciešamas 270 elektoru balsis.
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/vb.146554932048229/1156962471007465/?type=3&show_text=0&width=400
Mārtiņš Hiršs: Aktuāli jaunumi: “Fox News” prognozē Trampa uzvaru Viskonsīnā, jo Hilarija atpaliek no Trampa par 3,5 % un saskaitīti jau ir vairāk kā 70 % balsu. Tas nozīmētu, ka Tramps visdrīzākais uzvarēs vēlēšanās. Pret šo prognozi gan jāizturas piesardzīgi, jo “Fox News” ir viens no TV kanāliem, kurš aktīvi atbalsta Donaldu Trampu.
Mārtiņš Hiršs: Mičiganā saskaitīti ir 60 % balsu un Klintonei (47,1 %) izdevies pietuvoties Trampam, kuram patlaban ir 47,9 % balsu. Demokrāti prognozē, ka vēl nesaskaitītajos reģionos Mičiganā un Viskonsīnā vairākums balsu ir atdots par Klintoni un viņai izdosies pēdējās minūtēs apsteigt Trampu tā pat kā Virdžīnijā. Ja Klintone uzvar Mičiganā un Viskonsīnā, tad viņai uzvara vēlēšanās ir tik pat kā garantēta.
Mārtiņš Hiršs: Patlaban Viskonsīnā saskaitītas 64,9 % balsu. Šajā štatā Klintone bija tik pārliecināta par savu uzvaru, ka īpašas kampaņas tur nerīkoja. Patlaban Trampam Viskonsīnā atdotas 48,9 % balsu, kamēr Klintonei ir tikai 45,9 % vēlētāju atbalsts. Pēdējā stundā Klintone ir mazinājusi Trampa pārsvaru, bet nav skaidrs, vai viņai izdosies apsteigt Trampu.
Dati iegūti no 36 štatiem. Klintonei pašlaik 197 elektoru balsis, bet Trampam 187. Būtiski būs balsojumi Viskonsīnā un Mičiganā. Ja šajos štatos uzvar Tramps, tad, visticamāk, viņš arī kļūs par jauno prezidentu. Pašlaik abos štatos rezultāti ir ļoti līdzīgi un uzvarētāju prognozēt ir pāragri.
Mārtiņš Hiršs: "New York Times" ASV prezidenta vēlēšanu prognoze un tās izmaiņa pēdējo stundu laikā. Sarkanā krāsā Donalds Tramps. Zilā - Hilarija Klintone.
https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/reagejot-uz-trampa-panakumiem-nogazas-meksikas-peso-kurss.d?id=48142303
Iegūstot 55 elektoru balsis Kalifornijā, Klintonei beidzot izdodas apsteigt Trampu, taču starpība aizvien ir neliela un tiek gaidīti rezultāti no Viskonsīnas, kas kādam no kandidātiem dos desmit balsis.
Mārtiņš Hiršs: Labrīt! Rezumējot vēlēšanu gaitu tiem, kuri nupat pamodušies: Tramps ir pārsteidzis daudzus un ieguvis lielāku atbalstu nekā gaidīts. Patlaban rit sīva cīņa starp viņu un Klintoni svārstīgajos štatos.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/foto-pasaule-satraukti-gaida-asv-prezidenta-velesanu-rezultatus.d?id=48142239
Mārtiņš Hiršs: Starptautiskie mediji ir paziņojuši, ka Tramps ir uzvarējis Ohaio štatā. Tramps visdrīzāk arī uzvarēs Floridā, kur jau saskaitīti 99 % balsu. Tramps ir priekšā Ziemeļkarolīnā par 3,6 procentpunktiem. Tas nozīmē, ka cīņa par Balto namu ievilksies, jo Tramps ir spējis iegūt sev vitāli nepieciešamos štatus. Tagad cīņa būs daudz sīvāka par štatiem, kuri aptaujās līdz šim bija vairāk nosliekušies Klintones pusē: Mičigana, Nevada, Ņūhempšīra, Pensilvānija, Viskonsīna. Trampam vajag iegūt vienu vai divus no šiem štatiem, lai uzvarētu vēlēšanās.
Maksims Krutikovs: Šobrīd lielākais balsu (procentu) skaits, prokrieviskajam miljardierim Donaldam Trampam. Ceru uz to, ka Hilarija Klintone, šajās vēlēšanās uzvarēs. Ja uzvarēs Tramps, būs jādomā par valsts drošību!
Elizabete Balode: Nu ko.. Cerēsim uz to labāko. 👌
Pēc provizoriskajiem rezultātiem 30 no 50 štatiem Tramps izvirzījies vadībā ar 168 elektoru balsīm, kamēr Klintone ieguvusi 122.
Tramps nodrošinājis sev 149 no 270 elektoru balsīm, kas nepieciešamas, lai kļūtu par ASV prezidentu. Klintone pagaidām ieguvusi 109 balsis.
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/vb.146554932048229/1156923021011410/?type=3&show_text=0&width=400
Vēlēšanu procesā aktīvu lomu šogad ņēmušas slavenības. Aktieri un dziedātāji aicinājuši piedalīties vēlēšanās, kā arī daži no tiem pauduši atbalstu kādam no kandidātiem. Politiski aktīvo mākslinieku rindām pievienojusies arī Madonna, kura vēlēšanu dienā, uzstājoties improvizētā koncertā, aicināja balsot par Klintoni. https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/madonna-negaidita-koncerta-pauz-atbalstu-hilarijai-klintonei.d?id=48141697
Republikāņi ASV kongresa vēlēšanās, visticamāk, atkārtoti ieguvuši kontroli pār Pārstāvju palātu, liecina "Reuters" dati. Otrdien uz divu gadu ilgu pilnvaru termiņu tiek pārvēlēti visi 435 Pārstāvju palātas locekļi. Tikmēr cīņa par vietām Senātā, kā vēsta aģentūra, pašlaik ir ļoti līdzvērtīga un uzvarētāju prognozēt ir pāragri.
Mārtiņš Hiršs: Saskaitīto vēlēšanu balsu dati patlaban rāda, ka Tramps ir priekšā vairākos izšķirīgos štatos: Floridā, Ohaio, Ziemeļkarolīnā un pat Virdžīnijā. CNN ziņo, ka Trampa kampaņas atbalstītāji ir pacilātā noskaņojumā, kamēr Klintones atbalstītāji ir satraukti pielīmēti televizora ekrāniem. Jautājums patlaban ir, vai šī ir sagadīšanās balsu skaitīšanā, kamēr vel nav saskaitīti lielo pilsētu rezultāti, vai arī tas liecina, ka Trampam ir lielāks vēlētāju atbalsts kā sabiedriskās domas aptaujas līdz šim rādīja?
https://www.delfi.lv/izklaide/slavenibas/citi/svifta-alba-un-dzesika-parkere-slavenibas-soctiklos-aicina-piedalities-velesanas.d?id=48142209
Trampam izvirzoties vadībā Floridas štatā, Meksikas peso vērtība attiecībā pret dolāru kritusies par aptuveni četriem procentiem, vēsta "Reuters".
Virdžīnijas štatā, kurā patlaban saskaitīti 76,7 % balsu, Donalds Tramps ar 49,8 % balsu ir priekšā Hilarijai Klintonei, kurai ir tikai 45,2 % balsu. Tomēr Virdžīnijā vēl nav atnākuši rezultāti no lielajām pilsētām, kurās galvenokārt dzīvo Hilarijas atbalstītāji.
Mārtiņš Hiršs: Krievija šajās vēlēšanās ir izteikti nostājusies Trampa pusē. Krievijas mediji kritizē Klintoni un slavina Trampu. Krievijas specdienesti stāvēja aiz Wikileaks Demokrātu epastu sarakstes uzlaušanas un nopludināšanas. ASV Kongresa izlūkošanas komiteja septembrī paziņoja: “Mēs esam secinājuši, ka Krievijas izlūkošanas aģentūras veic nopietnu un koncentrētus mēģinājumus ietekmēt ASV vēlēšanas.”
Krievija respektēs jebkuru ASV tautas izvēli un būs gatava sadarboties ar jebkuru līderi, ko ASV vēlētāji izraudzīsies 8. novembrī, tā atbildot uz jautājumu par to, kurš no ASV prezidenta amata kandidātiem – Hilarija Klinotne vai Donalds Tramps – būtu labāks Krievijas sabiedrotais, ziņu aģentūrai TASS paudis Krievijas prezidents Vladimirs Putins.
https://twitter.com/Ainars_Leijejs/status/796165502708092928
Floridā saskaitīti 69,8 % balsu. Tramps ir priekšā ar 48,9 % balsīm, bet Klintone nedaudz atpaliek ar 48 % balsīm.
https://twitter.com/BaibaBicena/status/796164014946582528
Kamēr skaita balsis, atgādināsim vienu no jaukākajām vēlēšanu kampaņām - "Kanādu par prezidentu 2016". To veidoja "Kanādas partija" ar saukli "Amerika, bet labāk!"
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/vb.146554932048229/1156852867685092/?type=3&show_text=1&width=400
https://twitter.com/tori_saylor/status/796075212286607360
Mārtiņš Hiršs: Tagad sākās interesantākā šīs nakts daļa. Pienāk pirmie oficiālie rezultāti no lielajiem štatiem, kuros Trampam obligāti jāuzvar, lai kļūtu par prezidentu: Floridas, Ohaio un Ziemeļkarolīnas. Pirmos parasti saskaita mazos vēlēšanu iecirkņus laukos, kuri biežāk balso par Republikāņiem, tādēļ uz pirmajiem rezultātiem nevar paļauties.
https://twitter.com/donis777/status/796152685015732224
https://twitter.com/KateQFunny/status/796140827068108800 Lielā daļā ASV štatu balsošana vēl rit pilnā sparā. Pieļaujam, ka šis foto uzņemts Kalifornijā vai Havaju salās.
Saskaitītas jau nepilnu sešu miljonu ASV pilsoņu balsis. Priekšgalā ar 52,9 % izvirzās Tramps, Klintonei atbalstu devuši 43,8 %.
Mārtiņš Hiršs: Vēlēšanu uzvarētājam būs jārisina sarežģīti starptautiski konflikti, piemēram, pilsoņu karš Sīrijā. Hilarija Klintone vēlas panākt lidojumu aizlieguma zonas radīšanu Sīrijā, kas praksē nozīmētu piespiest Krievijas lidmašīnām palikt lidlaukos vai arī tās būtu jānotriec. Tramps ir paziņojis, ka viņam it kā esot plāns, kā sakaut Islāma valsti, bet viņš to nevienam neteiks, jo negrib atklāt savas kārtis teroristiem.
Savukārt Rietumvirdžīnijā CNN paredz Trampa uzvaru.
Vairāki mediji pēc pirmo balsu saskaitīšanas paziņojuši, ka Vermontā uzvarējusi Demokrātiskās partijas kandidāte Hilarija Klintone.
https://twitter.com/Ikars/status/796141250059571200
https://www.delfi.lv/news/arzemes/foto-jokdari-uzlauz-un-izkemo-trampa-kampanas-majaslapu.d?id=48142153
Vairāki starptautiskie mediji jau paziņojuši, ka gan Kentuki, gan Indianā uzvarējis Tramps.
Krievijas biznesmeņi arī laikus gatavojušies ASV prezidenta vēlēšanām. Šādas lellītes nopērkamas Sanktpēterburgā.
Mārtiņš Hiršs: Indiana un Kentuki ir izteikti Republikāņu štati, kuros Trampa uzvara tika prognozēta jau iepriekš. Tādēļ tas, ka pirmie rezultāti izteikti nosliecas par labu Trampam, neko neliecina par pārējo ASV un svārstīgajiem štatiem.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/apsaude-pie-velesanu-iecirkna-asv-vismaz-viens-bojagajusais.d?id=48142123
Pirmajos divos štatos, kuros balsošana ir noslēgusies, bet balsu skaitīšana vēl turpinās - Kentuki un Indianā - līderpozīcijas ieņem Tramps ar aptuveni 70 % atbalstu.
Šī esot pirmā reize, kad abi galvenie prezidenta amata kandidāti atrodas vienā pilsētā, ziņo CNN. Viņi abi izvēlējušies rezultātus sagaidīt Ņujorkā.
https://twitter.com/EdmundsN/status/796129139979911173
https://www.facebook.com/Delfi.lv/videos/1156722597698119/
Pirmie iecirkņi slēgti un sākusies balsu skaitīšana. Pirmie rezultāti, kuri gan rāda dažu procentu vēlētāju balsis no pirmā štata, kurš ziņo rezultātus - 79,1 % balsojuši par Donaldu Trampu, 18 % - par Hilariju Klintoni, bet 1% par Gēriju Džonsonu.
Vēlēšanu dienā uz brīdi uzlauzta Donalda Trampa interneta vietne, kurā kādu brīdi ikviens varējis ierakstīt jebko.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/trampa-dels-iespejams-velesanas-parkapis-likumu.d?id=48142075
"Fox News" ziņo, ka eksprezidents Džordžs Bušs juniors nav balsojis ne par Hilariju Klintoni, ne Donaldu Trampu.
Par to, ka ASV vēlēšanas piesaista tik lielu pasaules sabiedrības uzmanību, lielā mērā jāpateicas Donalda Trampa faktoram. "New York Times" apkopojis visus Trampa izteiktos apvainojumus individuāliem cilvēkiem, organizācijām, medijiem un pat politiķiem kopumā. 
"Exitpoll" liecina, ka 54 % balsotāju nevēlas redzēt Klintoni kā prezidenti, kamēr 61 % prezidenta krēslā nevēlas redzēt Trampu, liecina "ABC News".
Mārtiņš Hiršs: Šīs ir bijušas izteikti polarizējošas vēlēšanas. Daudzu Trampa un Hilarijas atbalstītāju acīs vēlēšanu rezultāts vai nu izglābs vai izpostīs ASV. Vēl vakar Tramps paziņoja, ka šis vēlēšanas viņa uzvaras gadījumā būs jaunā ASV neatkarības diena. Klintones uzvaras gadījumā nav skaidrs, vai Tramps vispār teiks sakāves runu un atzīs zaudējumu. Jebkurā gadījumā, nākamajam ASV prezidentam būs jācenšas saliedēt sašķeltu un polarizētu sabiedrību.
Latvijas žurnālists Miks Koljers atgādina, ka rīt gaidāmais Igaunijas valdības uzticības balsojums varētu pilnībā aizēnot ASV vēlēšanu rezultātus. "Tipiski igauņi"https://twitter.com/mikskoljers/status/795912026325446656
https://www.delfi.lv/news/national/politics/aptauja-kurs-uzvares-tramps-vai-hilarija.d?id=48142051
https://twitter.com/voldemars/status/791984215961264129
Pirmie  "exitpoll" rezultāti liecina:15 % nobalsojušo vēlētāju par svarīgāko kandidāta kvalitāti atzinuši viņa rūpes par katru cilvēku;28 % vēlas kandidātu, kurš nesīs pārmaiņas;22 % vēlas kandidātu ar pieredzi;22 % vēlas kandidātu ar labām spriešanas spējām.Tāpat lielākā daļa jeb 62 % aptaujāto balsotāju atzinuši, ka savu izvēli veikuši jau pirms septembra, bet pavisam neliela daļa – pēdējās dienās un nedēļās, vēsta CNN.
Mārtiņš Hiršs: Pagājušajā nedēļā ASV vēlēšanu kampaņās dominēja Federālā izmeklēšanas biroja paziņojums, ka ir atklāti jauni epasti, kurus Hilarija Klintone ir nosūtījusi no sava privātā epasta servera. Drudzis ap šo pēdējā brīža paziņojumu sāka norimt tikai svētdien, kad FIB secināja, ka jaunatklātie epasti nekādā veidā neietekmē iepriekšējo FIB secinājumu: Klintone nav pārkāpusi nevienu likumu. Tikmēr Trampu drīz pēc vēlēšanām sagaida divi tiesas procesi: viens par apsūdzību bērna izvarošanā, otrs par apsūdzību reketā.
Mārtiņš Hiršs: Baltijas valstis ir spēlējušas lomu ASV priekšvēlēšanu kampaņās. Klintone ir izteikusi nepārprotamu atbalstu visiem ASV sabiedrotajiem, tostarp Baltijas valstīm. Tramps ir atteicies dot viennozīmīgas drošības garantijas ASV sabiedrotajiem, pat NATO 5. panta ietvaros. Viņš atkārtoti ir uzsvēris, ka aizstāvēs NATO sabiedrotos, tikai ja tie paši pietiekoši rūpēsies par savu drošību.
Klintone gatavojot divas runas, ziņo CNN. Viena paredzāta gadījumam, ja viņa uzvar, otra - ja viņa zaudē. Visticamāk, līdzīgs plāns ir arī Donaldam Trampam.
Teds Ligetijs - divkārtējais olimpiskais čempions kalnu slēpošanā, jaunākais amerikāņu olimpiskais čempions šajā sporta veidā. Pieckārtējs Pasaules kausa ieguvējs milzu slaloma disciplīnā un pieckārtējs pasaules čempions.https://www.instagram.com/p/BMkHud1hIIp/
Mārtiņš Hiršs: ASV līdzīgi kā Latvijā vēlētājiem ir iespēja nodot savu balsi jau pirms vēlēšanām, ko jau desmitiem miljoni amerikāņu ir izmantojuši, lai nekavētu darbu vēlēšanu dienā. Līdz vēlēšanu dienai Klintones atbalstītāji, afroamerikāņi un latīņamerikāņi ir bijuši visaktīvākie balsu savlaicīgā nodošanā.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/video-puskailas-aktivistes-velesanu-iecirkni-proteste-pret-trampu.d?id=48141929
"Kad tici, ka sieva balso par tevi, bet ne īsti līdz galam."
https://twitter.com/voldemars/status/796101849803800576
https://twitter.com/J_Hermanis/status/794251605646446592
Mārtiņš Hiršs: Vienos naktī pēc Latvijas laika tiks slēgti vēlēšanu iecirkņi pirmajos ASV štatos. Līdz trijiem vēlēšanas noslēgsies vairāk kā pusē ASV štatu, tai skaitā Floridā, Ohaio un Ziemeļkarolīnā. Elektroniskā balsu skaitīšana ASV notiek ātri un ļoti iespējams, ka jau neilgi pēc trijiem pēc Latvijas laika varēs prognozēt šo vēlēšanu uzvarētāju.
https://www.instagram.com/p/BMkHVAQDVNU/
https://twitter.com/SandrisRudza/status/796096997849792516
Pirmie provizoriskie ASV vēlēšanu rezultāti gaidāmi pēc aptuveni 46 minūtēm.
Mārtiņš Hiršs: Starp citu, ASV vēlēšanas notiek novembra pirmās pilnās nedēļas otrdienā vēsturiskas tradīcijas dēļ. Brīvdienās vēlēšanas rīkot nevarēja, jo svētdien visiem bija jādodas uz baznīcu. Tā kā vēlēšanu iecirkņi 18.gs. nebija tuvu cilvēku mājām, tika dota viena diena, lai ikviens līdz otrdienai spētu nokļūt līdz tuvākajam vēlēšanu iecirknim. Mūsdienās savukārt amerikāņi sūdzas, ka darba dienā ir grūti atrast brīvu brīdi novēlēt.
Mārtiņa Hirša teikto par vienlīdzīgākajiem štatiem apstiprina arī pašu kandidātu rīcība priekšvēlēšanu kampaņu laikā. 375 no 399 lielajām kampaņu aktivitātēm notikušas vien 12 ASV štatos, kurus "Politico" un "The Hill" iepriekš nodēvēja par "kaujas laukiem". Viskonsīnas gubernators Skots Volkers savulaik teicis: "Nācija kopumā neievēlēs nākamo prezidentu. To darīs divpadsmit štati." Piemēram, Floridā notikusi 71 kampaņu aktivitāte, bet Ziemeļkarolīnā – 55, kamēr daudzos pēdējā gada laikā nav ieradies neviens no galvenajiem kandidātiem.
https://twitter.com/eedgars/status/796090718045536256
Mārtiņš Hiršs: Visi ASV štati ir vienlīdzīgi, bet daži ir vienlīdzīgāki par citiem. Šonakt visvairāk uzmanības jāpievērš svārstīgajiem štatiem, it īpaši Floridai, Ohaio un Ziemeļkarolīnai. Visos trīs šajos ‘kauja lauka’ štatos Trampam uzvara ir absolūti nepieciešama. Ja Klintone uzvar kādā no šiem trim štatiem, varēs diezgan droši prognozēt viņas uzvarēju šajās vēlēšanās.
https://www.delfi.lv/news/arzemes/ne-tikai-jauns-prezidents-par-ko-vel-otrdien-balso-amerikani.d?id=48141701
Mārtiņš Hiršs: Tramps pēdējās nedēļās ir ielicis pamatus ASV vēlēšanu rezultātu apšaubīšanai. Tramps apgalvo, ka vēlēšanās it kā notiek masveida balsu viltošana (tā nekad nav noticis) un pret Trampu ir vērsta kaut kāda liberālo mediju un banku sazvērestība. Tādēļ vairāki štati ir izplatījuši paziņojumus, ka mēģinājumi pie vēlēšanu iecirkņiem ietekmēt vēlētājus tiks sodīti. ASV Tieslietu ministrija ir nosūtījusi uz vēlēšanu iecirkņiem vairāk kā 500 novērotājus, kuri uzmanīs, lai nenotiktu pārkāpumi.
Tramps solīja, ka atzīs tikai savu uzvaru. Tas daudziem ekspertiem lika izteikt bažas, ka viņš izmantos savu atbalstītāju lojalitāti arī vēlēšanu laikā un pēc tām, turpinot apgalvot, ka vēlēšanas ir nozagtas. Viens piemērs – tiek izplatītas viltus fotogrāfijas, kurās šķietami redzama balsu zagšana vai, kā šajā gadījumā, garas rindas, kas apliecinot, ka vēlēšanās visi nepaspēšot nobalsot. Fotogrāfija gan ir uzņemta Ķīnā. https://twitter.com/Cali4evr2Arcuri/status/796042019395276800
https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/asv-veletaji-stav-garas-rindas-lai-nobalsotu-prezidenta-velesanas.d?id=48141783
https://twitter.com/kaspars_gasuns/status/796083912707604481
Mārtiņš Hiršs: Pievēršoties statistikai, Donaldam Trampam ir izdevies pēdējās nedēļas laikā samazināt Hilarijas Klintones pārsvaru no sešu procentpunktu pārsvara līdz diviem procenta punktiem. Līdz pat pēdējam brīdim ir saglabājusies intriga, kurš kļūs par ASV prezidentu.
Interesants fakts: kamēr Donalda Trampa priekšvēlēšanu kampaņā galvenais zīmols bija viņa uzvārds, Hilarijas Klintones aģitācija bija vērsta uz viņas vārda vēl lielāku atpazīstamību. Tam iemesls, visticamāk, ir viņas vīra pārāk lielā atpazīstamība, kas varētu radīt pārpratumus un pārlieku Hilarijas sasaisti ar viņas vīra darbiem un skandāliem.
Mārtiņš Hiršs: ASV vēlēšanu sistēmā kandidāts, kurš iegūst vairākumu balsu katrā štatā, izņemot Menu un Nebrasku, iegūst visas elektoru balsis no konkrētā štata. Elektoru balsu skaits atkarīgs no štata iedzīvotāju skaita. Kopumā no visiem štatiem tiek izvirzīti 538 elektori, tātad ASV prezidenta amata kandidātam nepieciešamas vismaz 270 elektoru balsis, lai iegūtu elektoru balsu vairākumu un līdz ar to uzvaru vēlēšanās.
"Mums jāņem vērā, ka pat, ja Hilarija Klintone uzvarēs vēlēšanās, ASV ir iekšējas problēmas – gandrīz 50 % iedzīvotāju vēlas ko citu – lielāku aizsardzību, izolētību, vēlas risinājumus iekšējām problēmām, veselības nozarei. Un Hilarijai [Klintonei] tas būs jārisina. Tā kā Eiropai netiks pievērsta tik liela uzmanība. Ja Tramps kļūs par prezidentu, es domāju – liela jautājuma zīme ir Trampa principi," "Rīgas konferences 2016" laikā portālam "Delfi" pauda Igaunijas Starptautiskā aizsardzības pētījumu centra pētniece Rīna Kaljuranda. Taujāta par to, vai Trampa saikne ar Krieviju raisa bažas, viņa atbildēja apstiprinoši: "Tas raisa bažas, bet es neesmu droša, ka pat Krievija uzskatītu Trampu par izdevīgu partneri. Jo Tramps ir neparedzamāks, savā ziņā netveramāks nekā Putins jebkad ir bijis. Viņam nav nekādas stratēģijas un neizskatās, ka viņam ir liela vīzija par to, kā viņa prezidentūra reāli kaut ko mainīs ASV vai Eiropā, vai globāli. Viņš var apsolīt lietas, runāt par pasaules sadalīšanu. Bet, vai viņš tiešām to darīs – es neesmu droša. Bet es esmu diezgan pārliecināta, ka viņš neatceras pusi savu solījumu."
MHirss: Šī vēlēšanu diena ASV ir unikāla, jo šo vēlēšanu galvenais jautājums nav tikai par to, kurš kandidāts uzvarēs, bet arī, vai zaudējuma gadījumā Donalds Tramps atzīs sakāvi un samierināsies ar to. Tramps trešajās ASV prezidenta debatēs paziņoja, ka izvērtēs vēlēšanu procesu un tikai redzot rezultātus izlems, vai vispār atzīs sakāvi.
Kamēr ASV vēl turpinās balsošana "New York Times" izveidojuši spēlīti, kurā parādīts, kā atšķiras balsošanas iespējas dažādos štatos. http://www.nytimes.com/interactive/2016/11/01/opinion/voting-suppression-videogame.html?smid=tw-share&_r=0
Mārtiņš Hiršs: Labvakar! Šīs nakts gaitā izšķirsies, kurš ieņems pasaulē ietekmīgāko politisko amatu. Hilarijai Klintonei un Donaldam Trampam ir kardināli atšķirīga ASV ārpolitikas un iekšpolitikas vīzija. Līdz ar to šīs ASV prezidenta vēlēšanas noteiks, kādā pasaulē dzīvosim nākamos četrus gadus.
https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/donalds-tramps-balso-asv-prezidenta-velesanas.d?id=48140811
https://www.delfi.lv/video/zinas/arzemes/hilarija-klintone-balso-asv-prezidenta-velesanas.d?id=48140305
Abi "ļaunumi", visticamāk, paši par sevi jau paspējuši nobalsot.
Kopš abu galveno kandidātu izvirzīšanas bieži izskanējis viedoklis, ka patiesībā vēlētājiem ir jāizvēlas starp mzāko no diviem ļaunumiem. https://twitter.com/SilERabbit/status/796068988249776128
Sveicināti ASV prezidenta vēlēšanu maratona noslēgumā! Divu galveno prezidenta kandidātu – Republikāniskās partijas izvirzītā Donalda Trampa un Demokrātiskās partijas izvirzītās Hilarijas Klintones cīņu vairāki mediji nodēvējuši par garāko vēlēšanu kampaņu valsts vēsturē. Atšķirībā no citām reizēm, kad ASV prezidenta priekšvēlēšanu cīņām un partiju politiskajām kampaņām starptautiskie mediji pievērsa uzmanību vien atsevišķu skaļu paziņojumu dēļ, šajās vēlēšanās skaļi un šokējoši paziņojumi kļuvuši par rutīnu, un ASV vēlēšanas jau vairāk nekā gadu ir visu starptautisko politiku apskatošo mediju dienaskārtībā. Aicinām visas nakts garumā sekot līdzi pārsteigumiem pilnā maratona pēdējā fāzē!

ASV vēlēšanās daudzos štatos iedzīvotāji savas balsis otrdien atdod ne tikai par jauno prezidentu, bet arī par kongresmeņiem, gubernatoriem, kā arī dažādiem juridiskiem jautājumiem, piemēram, atsevišķos štatos lemj par marihuānas legalizāciju un ieroču tirdzniecības ierobežošanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ASV prezidenta vēlēšanas
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form