Krievija nākamajai ofensīvai pulcē desmitiem tūkstošu karavīru, brīdina Zelenskis. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Krievija turpina savu brutālo agresiju pret Ukrainu, kas sākās 24. februārī. Vairākas pazīmes liecina, ka okupanti gatavojas plašai ofensīvai Ukrainas austrumos. Savukārt Pasaules banka brīdinājusi, ka militārais konflikts atstās ārkārtīgi negatīvas sekas uz Ukrainas ekonomiku. Portāls "Delfi" piedāvā sekot visām aktualitātēm teksta tiešraidē.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums Ukrainā norit jau 47. dienu.
  • Ukrainas ekonomika kara rezultātā šogad saruks gandrīz uz pusi,brīdinājusi Pasaules banka. Bankas viceprezidente Anna Bjerde izteikusies, ka Ukrainai "nekavējoties ir nepieciešams milzīgs finansiāls atbalsts".
  • Ukrainas galvaspilsētas apkārtnes pilsētās un ciemos līdz šim kopumā uzieti 1222 cilvēku mirstīgās atliekas, ziņo Ukrainas ģenerālprokurore Irina Venediktova.
  • Ukrainas Mikolajivas apgabalā pa dažādiem objektiem naktī izšautas trīs raķetes. Vismaz divas no tām trāpījušas kādam Kataras uzņēmumam piederošām noliktavām. Tās gan bijušas tukšas.
  • Krievija zaudējusi aptuveni 19 500 karavīru kopš kara sākuma, ziņo Ukraina.
  • Kopš kara sākuma Krievijas karaspēka uzbrukumos Ukrainā nogalināti vismaz 183 bērni un vēl vairāk nekā 342 guvuši dažādus ievainojumus.

Krievijas iebrukums Ukrainā. 47. diena (11.04.2022)
Cienījamie "Delfi" lasītāji, šodien teksta tiešraidi noslēdzam. Par aktuālo šovakar turpināsim informēt ziņu slejā.
Ielu māksla Ukrainas rietumu pilsētā Rivnē. https://www.facebook.com/mycountryeurope/posts/4905989416162909&show_text=false&width=500
Ukrainas Bruņoto spēkos ietilpstošais un Mariupoli aizstāvošais "Azov" pulks publicējis video no pilsētas kaujas šodien. Viņi komentē, ka kadri, kuros redzama vairāku Krievija bruņutehnikas vienību iznīcināšana, iezīmē to, ka, neskatoties uz desmitkārtīgu pārspēku, ukraiņiem izdodas noturēties un pretiniekam radīt smagus zaudējumus. https://twitter.com/StaVlb/status/1513518054596124672
Krievijas spēki jau pastrādājuši vairāk nekā 5800 "agresijas un kara noziegumus", apgalvo Ukraina. Valsts vēstniecība ASV paziņojusi, ka Ukrainas Ģenerālprokuratūra kopumā reģistrējusi 5889 noziedzīgus nodarījumus. (Sky News)
Bijusī Kremļa propagandas kanāla redaktore Ovsjaņņikova plašu atpazīstamību ieguva pēc tam, kad, visticamāk, iepriekš ierakstītā, bet par tiešraidi uzdotā ziņu raidījuma "Vremja" laikā aiz diktores parādījās ar šķietamu protesta plakātu rokās. https://www.delfi.lv/news/arzemes/vacijas-medijs-pienem-darba-krievijas-propagandisti.d?id=54236328
Maskavā sākusies Austrijas kanclera Karla Nehammera un Vladimira Putina tikšanās.
Ukrainā atmīnēšana jāveic apmēram 300 000 kvadrātkilometru platībā, kas ir gandrīz puse valsts teritorijas, preses brīfingā informēja Ukrainas Valsts ārkārtējo situāciju dienesta pirotehnisko darbu un humānās atmīnēšanas organizēšanas pārvaldes priekšnieks Olehs Bondars. (LETA)
ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans paziņojis, ka par "Sīrijas miesnieku" dēvētā Krievijas ģenerāļa iecelšana, lai pārraudzītu Maskavas karu Ukrainā, saskan ar Krievijas līdzšinējo darbību karā pret Kijivu. 60 gadus vecais ģenerālis Aleksandrs Dvorņikovs iepriekš vadīja Krievijas operācijas Sīrijā, kur Krievijas spēki apsūdzēti par apzinātu vēršanos pret civiliedzīvotājiem. Iepriekš viņš bija dienējis arī Čečenijā. Svētdien intervijā Salivans sacīja, ka uzskata, ka Dvorņikova iecelšana ir zīme, ka Krievija plāno turpināt līdz šim piekopto karadarbības praksi. "Mēs esam redzējuši zvērības un kara noziegumus, masveida slepkavības un šausminošus un šokējošus attēlus no tādām pilsētām kā Buča un raķešu uzbrukumus Kramatorskai," viņš sacīja. "Es domāju, ka šī [ģenerāļa iecelšana] ir norāde, ka mēs to [brutālas zvērības] redzēsim vēl." (BBC)
Krievijai pārorientējot savus mērķus uz Ukrainas austrumu provincēm pēc nespējas ieņemt galvaspilsētu, prezidents Volodimirs Zelenskis brīdinājis, ka cīņai par Donbasa reģionu būs izšķiroša nozīme. Intervijā ar mediju "Al Jazeera" viņš sacīja: "Ja mūsu spēki Donbasā nespēs noturēt savas pozīcijas, tad atkārtotas ofensīvas risks pret Kijivu un Kijevas apgabalu ir (..) iespējams."
Šorīt ziņojām, ka Somija un Zviedrija apsverot pievienošanos NATO. Laikraksts "The Times" ziņojis, ka Somija un Zviedrija plāno pievienoties NATO jau šovasar. Reaģējot uz šiem jaunumiem, Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskvos izteicies, ka "turpmāka alianses paplašināšanās, protams, neradīs lielāku stabilitāti Eiropas kontinentā", raksta CNN. Pirms Maskava uzsāka brutālo iebrukumu Ukrainā tā uzstāja, ka Kijivai jāatsakās no plāniem pievienoties NATO.
Horvātija izraidījusi 18 Krievijas diplomātus, paziņojusi Horvātijas Ārlietu ministrija. No Horvātijas izraidīti arī seši Krievijas vēstniecības administratīvie un tehniskie darbinieki, pavēstīja ministrija. (LETA)
Krievijas karaspēks iznīcinājis vai sabojājis jau 166 kultūras pieminekļus, paziņojis Ukrainas kultūras un informācijas politikas ministrs Oleksandrs Tkačenko. https://www.delfi.lv/kultura/news/culturenvironment/krievijas-karaspeks-izpostijis-jau-166-kulturas-piemineklus-ukraina.d?id=54235420
Austrijas kanclers Karls Nēhammers plāno pateikt Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam "patiesību" par Krievijas-Ukrainas karu, vēsta CNN. Nēhammers pirmdien tiksies ar Kremļa saimnieku Maskavā. Viņš būs pirmais Eiropas Savienības līderis, kurš tiksies ar Putinu kopš Krievijas iebrukuma Ukrainā. "Iemesls tikties [ar Putinu] ir tāds, ka mēs nevēlamies zaudēt nevienu iespēju, mums jāizmanto katru izdevību, lai izbeigtu ellīgi "humāno" situāciju Ukrainā. Katra balss, kas palīdzēs Putinam redzēt patiesību ārpus Kremļa sienām, [ir svarīga]". Austrija ir neitrāla valsts — tā nav NATO dalībvalsts, kā arī tā nesūta ieročus uz Ukrainu. (CNN)
Krievijas karavīri atsakās iet uzbrukumā un sabotē komandieru pavēles, turklāt dažās apakšvienībās draud izcelties dumpis, liecina kārtējā Ukrainas Drošības dienesta noklausītā telefonsaruna. https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievijas-karaviri-sabote-paveles-vesta-ukrainas-drosibas-dienests.d?id=54235282
Slovākijas valdība kategoriski noliegusi Krievijas apgalvojumus, ka pretgaisa aizsardzības sistēma S-300, ko tā nesen piegādāja Ukrainai, jau ir iznīcināta. Premjerministrs Eduards Hēgers šo apgalvojumu tviterī raksturoja kā nepatiesu. (BBC)
Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka Eiropas ministru sapulcē Luksemburgā sacījusi, ka Vācija ir redzējusi daudz pazīmju par kara noziegumiem, kas pastrādāti Ukrainā. "Mums ir svarīgi, lai [..] tiktu saglabāti visi pierādījumi." (The Guardian)
Eiropas Savienība izskata sesto sankciju paketi pret Krieviju, lai turpinātu palielināt spiedienu uz Krieviju, cenšoties panākt kara pārtraukšanu, sacījis Dānijas ārlietu ministrs Jeppe Kofods. "[Dāņi] ir gatavi doties tiktāl, cik var, lai panāktu kopējo sapratni par sankcijām, tostarp arī enerģijas [sektorā]," viņš teicis žurnālistiem. (CNN)
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pirmdien uzrunājis Dienvidkorejas parlamentu. Viņš teicis, ka Kremļa spēki apzināti iznīcina apdzīvotās vietas un pilsētas. "Tagad mums ir gruveši normālu un mierīgu pilsētu vietā. Mēs nevaram pat saskaitīt mirušos." "Demitiem tūkstošu [Mariupoles] iedzīvotāju ir nomiruši. Neskatoties uz to, krievi tik un tā nav beiguši savus uzbrukumus," Zelenskis sacījis, pieminot Mariupoles pilsētu, kura kopš 1. marta esot aplenkta un kurā konvoji ar pārtiku nav spējuši tikt iekšā. (Sky News)
Nedēļas nogalē iepriekš neizziņotās Kijivas vizītes laikā Lielbritānijas premjers Boriss Džonsons un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis no kādas sievietes saņēma katrs pa vienam māla gailim. Identisks māla gailis bija saskatāms uz kādas virtuves iekārtas skapīša, kas joprojām stāvēja pie Krievijas uzlidojuma sagrautas Borodjankas pilsētas mājas vienīgās sienas. Fotogrāfija guva ievērību, jo skapītis bija ugunsgrēkā nokvēpis bet citādi šķita neskarts, lai gan viss cits ēkā bija sagrauts pilnībā. Izrādās, gailis ir tradicionāls ukraiņu mākslinieka Prokopa Bidasjuka izstrādāts suvenīrs. 1895. gadā dzimušais Bidajuks strādājis Vasilkivas keramikas rūpnīcā, kur radījis vāžu, trauku servīžu un pat māla rotaļlietu sērijas. Keramikas gaiļi Ukrainā izsenis esot populārs interjera akcents, kas simbolizējot veiksmi, kā arī daudzi tic, ka tie pasargā no briesmām.
Dienvidu pilsētā Mariupolē, iespējams, ir nogalināti desmitiem tūkstoši cilvēku, paudis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Tiešsaistes sanāksmē ar Dienvidkorejas likumdevējiem viņš sacīja: "Mariupole ir iznīcināta, ir desmitiem tūkstoši bojāgājušo, taču, neskatoties uz to, krievi neaptur savu ofensīvu". (BBC)
Doneckas apgabalā likvidēta Krievijas pusē karojošu čečenu apakšvienība, kurā bijuši daudzi, kas iesaistīti Sīrijas civiliedzīvotāju slepkavošanā, ziņo Ukrainas Bruņoto spēku Īpašo operāciju spēku pavēlniecība. https://www.delfi.lv/news/arzemes/doneckas-apgabala-iznicinata-cecenu-kaujinieku-vieniba-pazinojusi-kijiva.d?id=54234832
Ukrainas Drošības dienests publicējis kārtējo pārtverto Krievijas karavīra telefonsarunu ar māti. Karavīrs, kurš esot no Krasnodaras apgabala, stāsta, ka Krievijas karavīri atsakās doties uzbrukumā un sabotē vadības pavēles. Viņš arī pats atteicies pildīt pavēles, jo vairs nevarot "sēdēt un skatīties, kā mūs nogalina, kamēr paši neko nevar izdarīt pretī. Viņš stāsta, ka nav vairs "ne fiziskā, ne morālā spēka". Savukārt māte sarunā norāda, ka varonība nevienam nav vajadzīga, ka tikai dēls ir dzīvs un mājās.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka Krievija nākamajai ofensīvai koncentrē desmitiem tūkstošu karavīru. (BBC)
Kopš kara sākuma Krievijas karaspēka uzbrukumos Ukrainā nogalināti vismaz 183 bērni un vēl vairāk nekā 342 guvuši dažādus ievainojumus, pirmdien paziņojusi Ukrainas ģenerālprokuratūra. (LETA)
Pasaules Banka prognozējot, ka Krievijas-Ukrainas kara dēļ nabadzīgo cilvēku skaits Ukrainā būšot palielinājies četrkārt. 2022. gadā nabadzīgo skaits varētu sastādīt 70%, kad pirms Krievijas iebrukuma tie bija 18%. (Liga.net)
Okupantu spēku zaudējumi kopš kara sākuma. Krievija zaudējusi aptuveni 19 500 karavīru. Šie ir Ukrainas publicētie dati, to precizitāti nevaram pārbaudīt. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1513405252724301826
Pirmdien tikusi bombardēta dzelzceļa stacija Ukrainas austrumos. Tās atrašanās vieta neesot atklāta. "Telegram" vietnē Ukrainas dzelzceļa administrācijas vadītājs Oleksandrs Kamišins par notikumu rakstījis: "Pagājušā naktī Krievijas spēki bombardējuši vēl vienu dzelzceļa staciju Ukrainas austrumos. Viņi turpina [iznīcināt] dzelzceļa infrastruktūru. Uzbrukumā nav bojā gājušie starp civiliedzīvotājiem un stacijas darbiniekiem." (CNN)
Starptautiskās Kamaniņu sporta federācija (FIL) piektdien lēma atjaunot Krievijas sportistu dalību tās rīkotajās sacensībās sacensībās. Tas radīja sašutumu, jo FIL prezidents ir Einars Fogelis, kurš ir arī Latvijas Olimpiskās komitejas viceprezidents. LOK publiski uzsver, ka tā nepiekrīt FIL nostājai attiecībā uz karu Ukrainā, kā arī aicinās tās prezidentu Einaru Fogeli skaidrot FIL lēmumus par labu Krievijas kamaniņu sporta videi. https://www.delfi.lv/sports/news/winter_sports/luge/lok-aicinas-fogeli-skaidrot-fil-lemumu-par-labu-krievijai.d?id=54234274
Ukrainas vicepremjere Irina Vereščuka sacījusi, ka šodien tiks atvērti deviņi humānie koridori. (Sky News)
Ukrainas bruņotie spēki aizvadītajā naktī iznīcinājuši Krievijas munīcijas noliktavu pie kādas no okupētajām mazpilsētām, ziņo Ukrainas Luhanskas apgabala vadītājs Sergejs Gaidajs. https://t.me/luhanskaVTSA/1437
Ukrainas Mikolajivas apgabalā pa dažādiem objektiem naktī izšautas trīs raķetes. Vismaz divas no tām trāpījušas kādam Kataras uzņēmumam piederošām noliktavām. Tās gan bijušas tukšas, apgalvo apgabala gubernators Vitālijs Kims. (Babel)
Viena no lielākajām Francijas bankām "Societe Generale" pārtraukšot savu darbību Krievijā. Visas akcijas, ko banka "Societe Generale" pirkusi no Krievijas bankas "Rosbank", tiks pārdotas, tāpat arī tiks pārtraukta jebkāda veida investīciju veikšana un bankas funkcionēšana Krievijā. (BBC)
Video apliecinājums, ka Krievijas iebrukums Ukrainā nav tikai "Putina karš". Tā nedēļas nogalē Ukrainai pieguļošās Kurskas apgabala iedzīvotāji savu armiju pavadīja okupēt kaimiņvalsti Ukrainu: https://twitter.com/TadeuszGiczan/status/1513080837117517825
Ukrainas galvaspilsētas apkārtnes pilsētās un ciemos līdz šim kopumā uzieti 1222 cilvēku mirstīgās atliekas, ziņo Ukrainas ģenerālprokurore Irina Venediktova. Svētdien vismaz divu cilvēku mirstīgās atliekas atrastas kādā akā šosejas malā esošas degvielas uzpildes stacijas teritorijā netālu no Kijivas. Ukraina, izmeklējot tūkstošiem kara noziegumu, uzsākusi izmeklēšanu pret aptuveni 500 Krievijas amatpersonām, tostarp prezidentu Vladimiru Putinu, atzīmējusi Venediktova. (The Moscow Times)
Krievijas prezidenta Vladimira Putina runasvīram Dmitrijam Peskovam telekanāla "Sky News" tiešraidē tiek vaicāts, kā viņš komentētu kādu drona video fiksētu Krievijas armijas karavīru pastrādātu slepkavību Bučā. Video redzama ar velosipēdu braucoša sieviete, kuru nogalina tanka šāviņš, kad viņa iebrauc ielā, kur stāv Krievijas tehnika. Vēlāk, padzenot Krieviju no Kijivas apkārtnes, sievietes mirstīgās atliekas uzietas tieši tajā vietā, un viņa identificēta kā Irina Filkina. Peskovs pēc šī video jautā, kā gan bijis iespējams identificēt tanku, un "Sky News" pārraida tā skatu no nedaudz cita leņķa, kur skaidri redzams "V" krāsojums uz tā, apliecinot piederību Krievijas armijai. https://twitter.com/IAPonomarenko/status/1513388205231554567
Ukrainas aizsardzības ministrija ir publicējusi kārtējo ikdienas ziņojumu par Krievijas zaudējumiem. Krievijas armija kopš iebrukšanas Ukrainā ir zaudējusi 19500 karavīrus, 725 tankus un 154 lidmašīnas. https://twitter.com/DefenceU/status/1513397307601002497
Ukrainas ekonomika šogad saruks par 45,1%, Krievijas – par 11,2%, atsaucoties uz Pasaules Bankas prognozēm, ziņo aģentūra AFP.
Ukrainas prezidenta biroja padomnieks Oleksijs Arestovičs intervijā paziņojis, ka gadījumā, ja Krievijas karaspēks ieņems visu Donbasu, Ukraina par to cīnīsies līdz galam, kas nesīs milzīgus upurus un zaudējumus ekonomikai. Pēc viņa teiktā, nedz Ukrainas tauta, nedz armija, nedz prezidents nesamierināsies ar Donbasa ieņemšanu. (LETA)
ASV prezidents Džo Baidens šodien virtuālā samita laikā runās ar Indijas premjerministru Narendru Modi. Indija ir ieturējusi neitrālu nostāju pret Krievijas iebrukumu Ukrainā. Tā bija viena no 58 dalībvalstīm, kas atturējās, kad ANO Ģenerālā asambleja pagājušajā ceturtdienā nobalsoja par Krievijas atstādināšanu no tās vietas Cilvēktiesību padomē. Baidens runās par kara sekām Ukrainā "un tā destabilizējošās ietekmes mazināšanu uz pasaules pārtikas piegādi un preču tirgiem", svētdien paziņojumā sacīja Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki. (Al Jazeera)
Graube atzīmēja, ka Krievija joprojām koncentrē spēkus pie Doneckas un Luhanskas. Minimālais uzdevums viņiem varētu būt šo apgabalu pilnīga ieņemšana, tomēr Graube pieļāva, ka Krievija varētu mēģināt ieņemt vēl vienu lielu Ukrainas pilsētu – Harkivu, kas nozīmētu nežēlīgas un asiņainas kaujas. https://www.delfi.lv/news/national/politics/krievija-sabiedribu-gatavo-lielai-kaujai-ukraina-pielauj-graube.d?id=54233838
Jaunākā izlūkošanas informācija par Krievijas invāziju Ukrainā, ko publicējusi Lielbritānijas Aizsardzības ministrija. Krievijas spēku iepriekšēja fosfora munīcijas izmantošana Doneckas apgabalā palielina varbūtību par tās turpmāku lietošanu arī Mariupolē, pastiprinoties cīņai par pilsētu. Krievijas apšaudes turpinās Doneckas un Luhanskas apgabalos, Ukrainas spēkiem atvairot vairākus uzbrukumus, kuru rezultātā tika iznīcināti Krievijas tanki, transportlīdzekļi un artilērijas aprīkojums. Krievijas pastāvīgā paļaušanās uz nevadīta tipa bumbām ievērojami palielina turpmāku civiliedzīvotāju upuru risku. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1513386583600340992
Krievijas karaspēka veiktajās apšaudēs Harkivas apgabalā, Ukrainas austrumos, svētdien nogalināti 10 un ievainoti 11 civiliedzīvotāji, paziņojis Harkivas apgabala administrācijas vadītājs Olehs Sinehubovs. https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievijas-veiktajas-apsaudes-harkivas-apgabala-10-nogalinato.d?id=54233792
Jaunzēlande uz Ukrainu nosūtīs lidmašīnu "C-130 Hercules". Tāpat Okeānijas reģiona valsts ieguldīs 13 miljonus ASV dolāru militāram, juridiskam un cilvēktiesību atbalstam, tostarp 7,5 miljonus ASV dolāru ieroču un munīcijas iegādei caur Apvienoto Karalisti, ļaujot Apvienotajai Karalistei palīdzēt piegādāt ieročus Ukrainai. (Al Jazeera)
Laikraksts "The Times" ziņojios, ka Somija un Zviedrija plāno pievienoties NATO jau šovasar. Krievija ir pieļāvusi "milzīgu stratēģisku kļūdu", sacīja laikraksts, atsaucoties uz ASV amatpersonu teikto. Amatpersonas piebilda, ka abu valstu dalība NATO bija "sarunu un vairāku sesiju tēma" pagājušajā nedēļā notikušajā alianses ārlietu ministru samitā. Sarunās piedalījās arī pārstāvji no Zviedrijas un Somijas. (Sky News)
Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks sacījis, ka "Ukraina ir gatava lielām cīņām" pret Krieviju. Viņš norādījis, ka Ukrainai ir jāsakauj Maskavas spēki Donbasa reģiona austrumos, kur Maskava kontrolē divas separātistu teritorijas. (BBC)
Atgādinām, ka piektdien okupantu spēki veica uzbrukumu dzelzceļa stacijai Kramatorskā, ko izmantoja civiliedzīvotāji, mēģinot pamest reģionu. Jaunākā informācija liecina, ka šī uzbrukuma rezultātā bojā gājuši vismaz 57 cilvēki. (CNN)
Aizvadītajās dienās liela uzmanība tiek pievērsta situācijai Ukrainas austrumos. Tieši tur gaidāma nākamā karadarbības fāze, un tiek prognozēts, ka okupantu spēki šajā reģionā veiks plašu ofensīvu. Par to brīdinājis arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. https://www.delfi.lv/news/arzemes/zelenskis-krievija-pastiprinas-uzbrukumu-ukrainas-austrumos.d?id=54233640
Ukrainas ekonomika kara rezultātā šogad saruks gandrīz uz pusi,brīdinājusi Pasaules banka. Bankas viceprezidente Anna Bjerde izteikusies, ka Ukrainai "nekavējoties ir nepieciešams milzīgs finansiāls atbalsts". (BBC)
Labrīt, cienījamie portāla "Delfi" lasītāji! Turpinām sekot aktualitātēm par Krievijas agresiju Ukrainā.

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form