Krievijas iebrukums Ukrainā. 14. diena. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: AP/Scanpix/LETA

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā sākuma ir pagājušas divas nedēļas. Krievijas spēki līdz šim nav iekarojuši nevienu no lielajām Ukrainas pilsētām, toties nodarījuši ciešanas cilvēkiem un postījuši civilo infrastruktūru. Bēgļu gaitās uz ārzemēm šo 14 dienu laikā devušies jau divi miljoni ukraiņu. Turpinām sekot notikumiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • Kopš kara sākuma bēgļu gaitās ārpus valsts devušies jau vairāk nekā divi miljoni ukraiņu, liecina ANO dati.
  • ASV prezidents Džo Baidens otrdien paziņoja par Krievijas energoresursu importa aizliegumu uz ASV.
  • Pentagons ir noraidījis Polijas piedāvājumu tās Mig-29 kaujas lidmašīnas nodot ASV, lai tālāk tās nosūtītu Ukrainai. Vienlaikus ASV uz Poliju nosūtījusi divas raķešu sistēmas "Patriot".
  • Starp vairāk nekā diviem miljoniem cilvēku, kas pametuši Ukrainu, ir aptuveni 800 000 bērnu, lēš organizācija "Save the Children"
  • Ukraina ziņo, ka okupanti zaudējuši jau vairāk nekā 12 000 karavīru.


Krievijas iebrukums Ukrainā (14. diena)
Cienījamie lasītāji, teksta tiešraide šajā lapā ir noslēgusies. Notikumiem turpinām sekot jaunajā saitē šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/mariupole-gajusi-boja-ap-1300-civiliedzivotaju-teksta-tiesraide.d?id=54135798
Kopš kara sākuma Krievija Ukrianas virzienā palaidusi 710 raķetes, ziņo CNN, atsaucoties uz kādu anonīmu augsti stāvošu amatpersonu ASV Aizsardzības ministrijā. Pēc CNN rīcībā esošās informācijas, okupantu karaspēks pēdējās dienās spējis pavirzīties kādus 20 kilometrus un pietuvoties Harkivai. Krievijas karaspēks esot arī 15 kilometru attālumā no Nikolajivas. Ievērojamas cīņas risinoties Čerņihovas tuvumā, tomēr tur (un arī pie Kijivas) ukraiņu karaspēkam izdevies nepieļaut okupantu virzību.
Kamēr ārvalstu investori aizplūst no Krievijas, līdzīgi kā padomju laikos, Krievija plāno nacionalizēt “šo slikto kompāniju” pārstāvniecības. Šāda iniciatīva nosūtīja Krievijas Federācijas valdībai un Krievijas Ģenerālprokuratūrai. Iniciatīvas iesniedzēju sarakstā iekļautas 59 kompānijas – “McDonalds”, IKEA, “Apple”, “Volkswagen”, “Microsoft”, “Toyota” un citas.“Kompānijas-pārkāpējas un to vadītāju iekļaušanai “melnajā sarakstā” būs sekas: kontu un aktīvu arests, iekšējās pārvaldes ieviešana un īpašumu nacionalizēšana,” uzsver iniciatīvas pārstāvis Oļegs Pavlovs.
Nakts uzlidojumos Ahtirku pilsētai (nepilni 50 000 iedzīvotāju) bojā gājuši vismaz trīs cilvēki – 13 gadus vecs zēns un divas sievietes. Sumu apgabala kara administrācijas vadītājs Dmitrijs Živickis pieļauj, ka upuru skaits varētu būt lielāks.
Kā sēnes pēc lietus – straujāk un straujāk pieaug to ārzemju kompāniju skaits, kas pārtrauc vai iesaldē savu darbību Krievijā pēc tās uzsāktā kara pret Ukrainu. Starptautiskās viesnīcu ķēdes “Hilton” un “Hyatt” paziņojušas, ka iesaldē savu attīstību, bet nepārtrauc darbību Krievijā. “Hilton” apturēs savas pārstāvniecības darbību Maskavā. Kopā ar “American Express” viesnīcu ķēde ziedos vienu miljonu ASV dolāru ukraiņu bēgļiem, lai tie varētu izmantot “Hilton” viesnīcas savās bēgļu gaitās. Savukārt visi ienākumi no 26 Krievijas viesnīcu darbības tiks novirzīti palīdzībai Ukrainai.Tikmēr “Hyatt” apturēs jaunas investīcijas Krievijā un meklēs “labāko risinājumu, lai palīdzētu darbiniekiem un saviem klientiem Krievijā”.
Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA) paziņojusi, ka pēdējās dienās nav iespējams saņemt monitoringa datus ne tikai no Černobiļas, bet arī Zaporižjas AES (abas ir ieņēmuši Krievijas okupantu armijas pārstāvji).Monitoringa sistēmas palīdz attālināti kontrolēt AES izvietotos kodolmateriālus un pašas AES darbību, kad uz vietas neatrodas IAEA pārstāvji. IAEA atgādina un uzsver, ka abās AES ir liels daudzums radioaktīvā materiāla un jaunas kodoldegvielas.Trešdien pārtrūka centralizētā elektropiegāde uz Černobiļas AES, kuru ieņēmuši Krievijas okupanti. Ukraina jau asi nosodījusi šādu Krievijas armijas soli, jo tas draud ar ilgstošām sekām, ja netiks nodrošināta nepieciešamā drošība.Savukārt Krievija pēc vairākām stundām izdomāja savu versiju par notikušo un vainoja Ukrainas armiju, pēc kuras uzbrukumiem bojātas elektropiegādes līnijas un apakšstacijas.
Turcijā uz miera sarunām ieradušies Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba un viņa Krievijas kolēģis Sergejs Lavrovs.Ceturtdien Antaljā paredzētas divu augsto amatpersonu tikšanās, ko organizē Turcija un tās ārlietu ministrs Mevluts Čavusoglu.Trīspusējās sarunas, lai panāktu mieru Ukrainā,  būs pirmās tik augsta līmeņa. Divu nedēļu laikā kopš Krievijas sāktā uzbrukuma Ukrainai notikušas trīs abu pušu sarunas, kas noslēgušās bez ievērojamiem lēmumiem.https://twitter.com/PatrieBleue/status/1501638700895244288
ASV aplēses liecina, ka divās kara nedēļās Ukrainā nogalināti 5000-6000 Krievijas armijas personāla. Ievainoto krievu karavīru skaits varētu būt aptuveni 15 000 – 18 000, pamatojoties uz pieņēmumiem, ka ievainoto skaits parasti ir trīs reizes lielāks par nogalinātajiem.Kāda ASV amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma, nosauca šo prognozi par "ļoti, ļoti nozīmīgu upuru skaitu” un salīdzināja šo skaitli ar dažām Otrā pasaules kara kaujām.Tikmēr Ukraina apgalvo, ka nogalinājuši vismaz 12 000 okupantus. Pagājušajā nedēļā Krievija pirmo reizi kara laikā paziņoja kādu informāciju par zaudējumiem un apgalvoja, ka karā bojā gājuši nepilni 500 tās karavīru.Nevienu no šiem faktiem nevar apstiprināt, ņemot vērā aktīvās kara darbības un arī informatīvo karu, kas notiek starp abām pusēm. (BBC)
Naktī divas aviobumbas nomestas uz Sumu apgabalu Ahtirku apdzīvotajiem rajoniem. "Ahtirka. Katru reizi sāpīgi runāt par to. Krievijas aviācija ap 00.30 atkal bombardēja apdzīvotos rajonus," informējis Sumu apgabala kara administrācijas vadītājs Dmitrijs Živickis. Viņa rīcībā esot informācija, ka viena no bumbām trāpījusi gāzes vadam.
Ukrainā izveidota tīmekļa vietne, kas dokumentē okupantu īstenotos cilvēktiesību pārkāpumus. Lai fiksētu pārkāpumu, jāaizpilda veidlapa, jāapraksta fakts, jāpievieno pieejamie pierādījumi. Platforma atrodas vietnē humanrights.gov.ua. Apkopotos faktus plānots izmantot kā pierādījumus Ukrainas aizstāvībai un pārstāvniecībai Eiropas Cilvēktiesību tiesā un Starptautiskajā tiesā pret Krieviju par genocīdu.
Trešdien, izmantojot humānās palīdzības koridorus, izdevies no karadarbības zonas evakuēt gandrīz 35 000 cilvēku. Pa trīs humānās palīdzības koridoriem cilvēki evakuēti no Sumi pilsētas, no Kijivas pilsētas un reģiona un no Enerhodaras, pavēstījis Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Centieni glābt mierīgos iedzīvotājus no Krievijas spēku uzbrukuma zonām turpināsies arī ceturtdien. Ukrainas dzelzceļš organizē desmitiem pasažieru vilcienu bezmaksas reisu, lai palīdzētu iedzīvotājiem pārvietoties gan valsts iekšienē, gan doties uz tuvākajām kaimiņvalstīm.Iepriekš bijuši vairāki gadījumi, kad evakuācija apturēta, jo Krievija ignorēja vienošanos par humānajiem koridoriem, apšaudēs nogalinot civiliedzīvotājus, kuri centās aizbēgt no aktīvās karadarbības.
Krievijas lidmašīnas šonakt atkal bombardēja dzīvojamos rajonus Ahtirkā Sumi reģionā.Apšaudes nerimst arī ostas pilsētā Mariupolē, kura nedēļas laikā gandrīz pilnībā nopostīta. Pilsētā nav nedz elektrības un gāzes, nedz ūdens un pārtikas. Iedzīvotāji ķērušies pie sniega kausēšanas un ēdiena gatavošanas uz atklātas uguns ārā. Dzelzceļa sliedes ir bojātas un cilvēkiem nav iespējas izbēgt. Visi evakuācijas mēģinājumi pēdējo dienu laikā ir bijuši neveiksmīgi apšaužu dēļ, situāciju Mariupolē apraksta BBC.
Uz miera sarunām Turcijā ieradušies Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba un Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Sarunas ceturtdien notiks Antālijas pilsētā pēc Turcijas ārlietu ministra Mevluta Čavušolu ielūguma. Trīspusējās sarunas būs pirmās starp valsts augstākajiem diplomātiem kopš Krievijas iebrukuma pirms divām nedēļām.
Pieredzējuši Krievijas privāto militāro uzņēmumu algotņi, "visticamāk, dosies karot Ukrainā", lai atbalstītu Krievijas iebrukumu, liecina Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas jaunākā izlūkošanas informācija. Šie algotņi apsūdzēti cilvēktiesību pārkāpumu izdarīšanā vairākās valstīs, piemēram, Sīrijā, Lībijā un Centrālāfrikas Republikā, darbojoties Krievijas vārdā, teikts paziņojumā. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1501701763921059845?s=20&t=SMzkZRTJ_MBjJg4OyYV9cQ
Starptautiskais Valūtas fonds (SVF) apstiprinājis 1,4 miljardu dolāru ārkārtas finansējumu Ukrainai. "Šī [finansējuma] piešķiršana (..) palīdzēs apmierināt neatliekamās maksājumu bilances vajadzības, kas radušās notiekošā kara ietekmē, un nodrošinās kritisku atbalstu īstermiņā, spēlējot katalizatora lomu finansēšanā no citiem partneriem," paziņoja SVF. Krievijas iebrukums Ukrainā novedīs pie "dziļas recesijas šogad", bet šim finansiālajam atbalstam vajadzētu "palīdzēt aizpildīt finansējuma plaidu un mīkstināt kara ekonomisko ietekmi," sacīja SVF rīkotājdirektore Kristalina Georgieva. "Kad karš būs beidzies un varēs veikt pienācīgu kaitējuma novērtējumu, tad, domājams, būs vajadzīgs liels papildu atbalsts atjaunošanas centienu atbalstīšanai," viņa piebilda.
Ukrainas ziņu aģentūras “Interfax-Ukraine” preses centrā trešdien notikusi sagūstīto Krievijas militārpersonu preses konference. Pēc viņu teiktā, viņi nosūtīti uz "kopīgām mācībām ar Baltkrieviju", taču vēlāk izrādījies, ka viņi karā iemesti "krāpnieciski kā lielgabalu gaļa". Viņiem pēkšņi nolasīta Putina pavēle "ieņemt Kijivu, lai aizsargātu civiliedzīvotājus no fašistiem", taču viņi Ukrainā nav atraduši nevienu fašistu. Karavīrs, kurš stādījās priekšā kā vecākais izlūkdienesta virsnieks Maksims Čerņiks, pauda atvainošanos Ukrainas tautai, aicināja savus kolēģus nolikt ieročus un uzsvēra: “Mēs cīnāmies pret miermīlīgu tautu, kas dzīvoja skaisti un dzīvotu arī bez mums. Es gribu teikt augstākajam virspavēlniekam, ka to visu ilgi noklusēt un slēpt nevarēs. Ir daudz tādu puišu kā mēs. Agri vai vēlu viņi atgriezīsies mājās un agri vai vēlu tauta zaudēs pacietību, un tauta ķersies pie ieročiem, lai gāztu tādu valdību, kas blēdīgi pamet savus puikas kā lielgabalu gaļu.”
Krievijā trešdien apturēta rūpnīcas “Lada” darbība un tūkstošiem darbinieku aizsūtīti atvaļinājumā, jo Rietumvalstu noteikto sankciju dēļ tās mātesuzņēmumam izbeigušās rezerves daļas, kas nepieciešamas šo automašīnu ražošanai, atsaucoties uz “The Wall Street Journal”, vēsta vairāki ārvalstu mediji. “Lada” automašīnas ilgu laiku tikušas uzskatītas par Krievijas "pašpaļāvības" simbolu pēc Aukstā kara un rūpnīcas darbības apturēšana uzskatīta par “neiedomājamu”. Kamēr Rietumu mediji norāda, ka šis ir tikai viens no reāliem piemēriem, kādas sekas uz Krieviju atstāj ekonomiskās sankcijas, “Lada” mātesuzņēmuma “AvtoVAZ” pārstāvis apgalvojis, ka uzņēmums plānojis apturēt ražošanu līdz 11. martam globālā mikroshēmu trūkuma dēļ. Sankcijas viņš nekomentēja.
Uzbrukumā Mariupoles dzemdību namam un bērnu slimnīcai cietuši vismaz 17 cilvēki. Patiesais cietušo skaits vēl nav zināms, jo drupās vēl varētu būt iesprostoti gan pieaugušie, gan bērni, paziņojis Zelenskis. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1501587316028153867
Pēc tam, kad okupantu spēki trešdien iznīcinājuši Mariupoles dzemdību namu, Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis publicējis video uzrunu, kurā pauž: "Viss, ko okupanti dara Mariupolē, jau ir ārpus zvērības robežām. Eiropieši! Ukraiņi! Mariupole! Šodien mums jābūt vienotiem, nosodot šo Krievijas kara noziegumu, kas atspoguļo visu to ļaunumu, ko okupanti ir atnesuši mūsu zemei.”. Uzrunā viņš arī emocionāli vaicā: “Dzemdību nams – ar ko tas apdraudēja Krievijas Federāciju? Kas tā par valsti, Krievijas Federācija, kura baidās no slimnīcām, no dzemdību namiem un tos iznīcina? Tur bija kas, mazi “banderovieši”? Grūtnieces gatavojās apšaudīt Rostovu? Kāds dzemdību namā pazemoja krievvalodīgos? Kas tas bija? Slimnīcas “denacifikācija”?" Uzskaitot Krievijas pastrādātos kara noziegumus citās Ukrainas pilsētās, Zelenskis uzsvēra, ka uzbrukums dzemdību namam ir pēdējais pierādījums, ka Krievija veic genocīdu pret ukraiņiem. Viņš mudināja Rietumu valstis vēl vairāk pastiprināt sankcijas pret agresoru.
Lielbritānijas un ASV amatpersonas paudušas bažas, ka Krievija varētu "gatavot augsni" ķīmisko ieroču izmantošanai Ukrainā pēc tam, kad Kremļa amatpersonas bez pārliecinošiem pierādījumiem apgalvoja, ka ASV it kā atbalstījušas bioloģisko ieroču programmu šajā valstī. Līdzīgs iegansts iepriekš ticis izmantots, pamatojot ķīmisko ieroču lietošanu Sīrijas pilsoņu kara laikā, raksta "The Guardian". Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zaharova trešdien sacījusi, ka Krievijas rīcībā ir dokumenti, kas liecinot, ka ASV ir "atbalstījušas bioieroču programmu Ukrainā, kas saistīta ar mēri, holēru un Sibīrijas mēri". Gan Vašingtona, gan Kijeva noraidīja šos apgalvojumus, kurus Baltā nama preses sekretāre Džena Psaki raksturoja kā "neprātīgus". https://twitter.com/PressSec/status/1501676231988817927?s=20&t=eExORWm5lOUo62zHSysyMQ
Ukrainā pieņemts likums, kas oficiāli nosaka, ka civiliedzīvotājiem ir likumīgi nogalināt Ukrainā dislocētas Krievijas militārpersonas, ziņo "The Kyiv Independent" žurnālists Iļja Ponomarenko. https://twitter.com/IAPonomarenko/status/1501651655128985610
ASV atsakās Polijas nodotās lidmašīnas tālāk nodot Ukrainai. ASV neplāno īstenot Polijas piedāvāto modeli, pieņemt poļu iznīcinātājus "Mig-29", lai tos nodotu tālāk Ukrainas Bruņoto spēku rīcībā, taču Pentagons ir atvērts sadarbībai ar sabiedrotajiem, meklējot citus veidus, kā palielināt Ukrainas pretgaisa aizsardzības spējas, trešdien paudis ASV Aizsardzības ministrijas runasvīrs Džons Kērbijs Viņš arī pauda, ka pēc Pentagona domām "lidmašīnu pievienošana Ukrainas inventāram, visticamāk, būtiski nemainītu tās efektivitāti". Kērbijs skaidroja, ka lidmašīnu nodošana esot "augsts risks", kuru "krievi varētu uzskatīt par eskalācijas soli". "Tas ne tikai nenāktu par labu NATO, tas nenāktu par labu arī ASV un mūsu nacionālajai drošībai," viņš norādīja.
Krievijas okupācijas spēki to ieņemtajā Ukrainas dienvidu pilsētā Hersonā prettiesiski aizturējuši vairākus simtus cilvēku, ziņo Ukrainas armijas ģenerālštābs.Krievijas Nacionālās gvardes virsnieki, kuri veidojot ko līdzīgu militarizētām policijas vienībām kārtības uzturēšanai okupētajās kaimiņvalsts daļās, aizturējuši ap 400 cilvēku. Krievijā Nacionālās gvardes uzdevums ir organizētās noziedzības apkarošana, ieroču kontrole, kā arī protestu apspiešana. Visticamāk, tieši protestu apspiešana ir arī Hersonā īstenoto masveida aizturēšanu mērķis. Aizvadītajā nedēļas nogalē lielajā pilsētā notika tūkstošiem vietējo iedzīvotāju apmeklēti protesti pret Krievijas spēkiem un to agresiju. (BBC)
Zelenskis intervijā "Sky News" norādīja, ka jautājums par to, vai gaisa telpas slēgšana neeskalēs situāciju un nepadarīs to drūmāku, ir nevietā. Viņš skaidroja, ka ukraiņiem situācija nevar būt sliktāka, bet to, vai tā būs sliktāka Rietumiem, neviens nezina, taču droši zināms, ka kopumā situācija ir slikta jau tagad un vēlāk būs pārāk vēlu."Ticiet man, ja tā turpināsies, viņi [Rietumi] debesis slēgts, bet līdz tam brīdim mēs būsim zaudējuši miljoniem cilvēku," uzsvēra Zelenskis.
Karu nevar apstādināt Ukraina viena pati, intervijā "Sky News" trešdienas vakarā uzsvēra prezidents Zelenskis. "[Tas izdarāms] tikai pasaulei apvienojoties pa Ukrainu, bet tas joprojām notiek pārāk lēni," norādīja Ukrainas līderis. Viņš atzīmēja, ka tā ir runa tieši par gaisa telpas slēgšanu, par ko valstis nevar vienoties: "Ja vēlaties to apturēt, debesis ir jāslēdz." "Jums nav jāgaida mani to prasīt miljoniem reižu. Jums jāzvana mums, cilvēkiem, kuri jau ir zaudējuši savus bērnus un jāatvainojas, ka tas netika izdarīts jau vakar, pirms nedēļas. (..) Man žēl, bet pasaule neko nav izdarījusi," viņš atzīmēja.
Ukrainas Bruņoto spēku pārstāvji ziņo, ka Krievijas spēki atspiesti atpakaļ no Harkivas ziemeļu piepilsētas Dergačiem. Vēl rīta pusē tika ziņots par agresora bruņutehnikas iznīcināšanu pie Ļisnes, uz austrumiem no Dergačiem.
Šovakar Krievija atsākusi Žitomiras bombardēšanu, liecina vairāki aculiecinieku video. https://twitter.com/TarasUkrop_/status/1501640639896854528
https://twitter.com/AndriyShevtsiv/status/1501640909334712321
Panāktajā 12 stundu pamiera laikā no Kijevas piepilsētām, Sumi pilsētas ziemeļaustrumos un Enerhodaras evakuēti aptuveni 40 000 civiliedzīvotāju, ziņo "Sky News". Lai gan evakuācijas centienu dēļ noslēgtajam pamieram vajadzēja palīdzēt no aplenkuma izkļūt arī vismaz daļai no aptuveni 200 000 Krievijas armijas ielenktajā Mariupolē joprojām esošajiem civiliedzīvotājiem, ne no tās, ne Harkivas apkārtnes Krievijas asiņaino uzbrukumu dēļ evakuācija nav izdevusies.
Ukrainas prezidenta biroja vadītāja padomnieks Oleksijs Arestovičs pēc nežēlīgā krievu spēku uzbrukuma Mariupoles dzemdību namam, ierakstījis brīdinājumu Krievijas karavīriem. "Pirms trieciena Mariupoles dzemdību namam tie vēl bija ziediņi. Tagad, dzīvnieki, sāksies pavisam cits karš," brīdina Arestovičs. Trešdien piedzīvotajā uzbrukumā dzemdību namam un bērnu slimnīcai upuru skaits pagaidām nav apzināts, bet dažādi video un fotogrāfijas no ārstniecības iestādes, kurā bijušas 600 gultas vietas, apliecina, ka tajā joprojām pieņemtas dzemdības, uzturējušies jaundzimušie, kā arī ārstēti bērni.
Lielbritānijas ārlietu ministre Liza Trusa paziņoja, ka Apvienotā Karaliste piegādās Ukrainai pretgaisa aizsardzības sistēmas. "Pretgaisa aizsardzības ieroči ir labākais veids, kā aizsargāt debesis, un tās Lielbritānija tagad piegādās Ukrainai," norādījusi Trusa. Viņa arī trešdien uzsvērusi, ka netiek izskatīta iespēja izveidot lidojumu aizlieguma zonu virs evakuācijas koridoriem Ukrainā, jo tas novestu pie tiešas sadursmes ar Krieviju. (CNN)
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens trešdien mudina Krieviju tūlītēji ļaut Ukrainas civiliedzīvotājiem droši izbraukt no tās spēku aplenktajām Ukrainas pilsētām. Viņš arī uzsvēra, ka Krievijas priekšlikums izveidot evakuācijas koridorus uz Krieviju un Baltkrieviju ir absurds. "Ir aizvainojoši mudināt ukraiņu tautu meklēt patvērumu tajā valstī, kuras valdība ir izrādījusi tādu vienaldzību pret viņu dzīvībām," uzsvēra Blinkens. ASV valsts sekretārs arī nosodījis vairāku citu valstu rīcību vienlīdz vērsties gan pie Krievijas, gan Ukrainas, lai tās nodrošinātu civiliedzīvotāju izceļošanu. "Šādi rīkojoties, tiek jaukti pamata fakti par to, kāpēc šie koridori ir nepieciešami un kas tos bloķē," norādīja Blinkens. (CNN)
ANO stingri nosoda uzbrukumu Mariupoles dzemdību namam. Veselības aprūpes iestādēm "nekad, nekad nevajadzētu būt mērķiem," medijiem paudis organizācijas runasvīrs Stefans Dujariks. Viņš trešdienas vakarā atzīmēja, ka humānā krīze Ukrainā "turpina strauji pasliktināties". (CNN)
Citādu perspektīvu Krievijas izvērstās brutālās karadarbības mērogam dod portāla "The True Size" piedāvātā iespēja salīdzināt valstu reālos izmērus.Piemēram, starp agresora lenktajām un kopš pirmās dienas smagi cietušajām Ukrainas lielākajām pilsētām Kijivu un Harkivu tikai nedaudz pietrūkst, lai ietilpinātu visu Latviju. Vēl lielāks attālums ir starp Kijivu un kara bēgļu galveno tranzīta mezglu Ļvivu valsts rietumos.
Kādas krievu aviobumbas atstātais krāteris Ukrainas lielākajā komercostā Mariupolē https://twitter.com/voynareal/status/1501608342975832067
47 Krievijas uzlidojumos un apšaudēs noslepkavotie Mariupoles iedzīvotāji trešdien guldīti masu kapā, atsaucoties uz pilsētas mēra vietnieka Sergija Orlova ziņoto, vēsta "The Guardian". Līdz šim Krievijas "denacifikācijas operācija", kā to dēvē viņu propagandisti, prasījusi 1170 civiliedzīvotāju dzīvības. Pilsētā vairs nav ūdens apgādes, siltumapgādes, elektrības un gāzes. Iedzīvotāji dzeramā ūdens iegūšanai kurina malku un kausē sniegu, skaidrojis Orlovs, pielīdzinot 400 000 cilvēku apdzīvotās pilsētas apstākļus viduslaikiem. Tiek lēsts, ka pilsētā vēl varētu būt palikuši aptuveni puse no visiem tajā dzīvojošajiem. "Putins vēlas panākt, lai Ukraina būtu bez ukraiņiem. Tas ir genocīds. Krievijas uzbrukums nav vienkārši nodevīgs, tas ir kara noziegums. Viņi uzbrūk mums ar aviāciju, artilērijas šāviņiem, vairākām raķešu palaišanas ierīcēm," "The Guardian" žurnālistam Lūkam Hārdingam trešdien paudis Orlovs. Līdz šim Krievijas armija apšaudījusi evakuācijas koridoru, mīnējusi ceļu un izveidojusi kontrolpunktus. "200 000 cilvēku izmisīgi vēlas doties prom, bet tikai 2000 līdz 3000 cilvēku pilsētu spējuši pamest. Pārējie tiek iznīcināti. Krievi apzināti apšauda evakuācijai noteiktos pulcēšanās punktus," norādījis mēra vietnieks. Krievu karavīri apšauda arī to civiliedzīvotāju automašīnas, kuri saviem spēkiem mēģina izbēgt no aplenkuma, stāstījis Orlovs. Kremļa vadītie spēki nolīdzinājuši arī metalurģijas rūpnīcu "Azovstaļ", kurā līdz karam strādāja 11 000 cilvēku. Trešdien Krievijas armija ir iznīcinājusi Mariupoles devīto dzemdību namu – slimnīcu ar 600 gultasvietām. https://twitter.com/OlenaIvantsiv/status/1501603358687256581
Lietuviešu mūziķi atsaukušies Kijevas aizstāvju aicinājumam ierakstīt dziesmu, kura krievu valodā sacerēta frontē. Lietuvieši atzīmē, ka nespējuši aicinājumam pretoties, un tā tapusi šī dziesmas "Песня O Новой Войне" jeb "Dziesma par jauno karu" versija. Ierakstā piedalījies koris "Lietuva", rokgrupa "Thundertale", kā arī mūziķi Laurins Baškis, Jeronims Miliuss un Česlovs Gabalis.Dziesmas pirmais pants:"Viņi vienmēr vēlas karu,Krievijas "uzticīgie" dēli.Viņi vēlas gan cīnīties, gan nogalināt,Viņi to vēlas atkal un atkal...Draugi, mums ir tas jāsaprot,Kopā mums ir tas jāsaprot."
Ukrainas Nacionālās gvardes oficiālajā tviterkontā ielikts video, kurā redzami okupācijas spēku karavīri zogam vistas. Diemžēl noziegumu laiks un vieta netiek konkretizēti. https://twitter.com/ng_ukraine/status/1501595777814212612
Krievijas spēku ielenktās Mariupoles iedzīvotāji un aizstāvji AP fotogrāfa Jevgeņija Maloletkas acīm.
Nelielā Eiropas valsts Kosova, kas kļuva par pagaidu mītni desmitiem tūkstošu afgāņu bēgļu pērnā gada vasarā un rudenī, tagad vienpusēji ar Ukrainu ieviesusi bezvīzu režīmu, kā arī apņēmusies uzņemt 5000 ukraiņu bēgļu. (Balkan Insight)
Ap to pašu laiku, kad Melitopoles centrā norisinājās liels protests pret okupācijas spēkiem, pilsētā esot uzfilmēta šī agresora militārās tehnikas kolonna. https://twitter.com/herooftheday10/status/1501538550117978112
Krievijas spēku faktiski kontrolētajā Melitopolē kārtējo dienu norisinās pret okupācijas spēkiem vērsti protesti. https://twitter.com/dctr1973/status/1501545905668993025
Viena no Krievijas vecākajām un prestižākajām mācību iestādēm Sanktpēterburgas Valsts universitāte izslēgs vismaz 13 studentus, kuri aizturēti aizvadītās divas nedēļas notiekošajos pretkara protestos. Zināms, ka viena no studentēm, kam draud izslēgšana, ir tiešsaistes medija "Sota.Vision" žurnāliste Veronika Samusika, kura protestos pildīja profesionālos pienākumus. ("The Moscow Times")
Krievijas gaisa trieciens Ukrainas pilsētai Čerņihivai pagājušajā ceturtdienā, 3. martā, kurā bojā gāja 47 civiliedzīvotāji, jāizmeklē kā iespējams kara noziegums, trešdien ziņo organizācija "Amnesty International". Organizācija nav spējusi "identificēt militāru mērķi trieciena vietā vai tuvu tai", bet tā vietā "lielākā daļa upuru, kad trāpīja raķetes, stāvēja rindā pēc pārtikas". Iepriekš publicētajos attēlos no notikuma vietas arī bijis redzams, ka vairākiem upuriem rokā ir maize un citas pirmās nepieciešamības preces.
Krievijas bombardēšanas rezultātā dienvidu ostas pilsētā Mariupolē pilnībā sagrauta bērnu slimnīca, paziņojusi Mariupoles pilsētas dome."Krievijas okupācijas spēki ir nometuši vairākas bumbas uz bērnu slimnīcu," teikts domes izplatītajā paziņojumā, uz kuru atsaucas "Sky News". 
Krievijas dienestu iekšējie avoti, kuri tagad esot arvien vairāk gatavi stāstīt, atklājuši, ka, uzzinot, ka pa Vinnicas lidostu izšautas astoņas ļoti dārgās "3M-54 Kalibr" raķetes, Krievijas prezidents Vladimirs Putins bijis nikns, Bellingcat izmeklējošā žurnālista Kristo Grozeva teikto Ukrainas televīzijā citē aģentūra "Ukrinform". Krievijas Bruņoto spēku rīcībā šādu raķešu neesot vairāk par tūkstoti. Grozevs arī paudis pārliecību, ka Putinam nemaz nav pilna priekšstata par kaimiņvalstī notiekošo, tostarp pašu spēku neveiksmēm: "Piemēram, tas, ka gandrīz 100% iedzīvotāju ir negatīva attieksme pret krievu okupantiem, visticamāk, viņu nesasniedz, jo cilvēki pa vertikāli baidās viņam par to ziņot." Grozevs arī paudis novērojumu, ka Krievijas propaganda efektīvi strādā pašmāju auditorijai, bet "pa nullēm" ārpus Krievijas. "Salīdzinot ar 2014. un 2015.gadu, kad viņi varēja kaut kā ietekmēt daļu Rietumu sabiedriskās domas (..), pašreizējā situācijā Eiropā nav neviena normāla cilvēka, kurš varētu noticēt šiem viltojumiem,” sacījis žurnālists.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs noraidījis kara lidmašīnu nosūtīšanu uz Ukrainu. "Mēs esam nodrošinājuši visa veida aizsardzības materiālus un (..) esam nosūtījuši ieročus, par kuriem esam jums stāstījuši, ber mums ir ļoti rūpīgi jāapsver, ko mēs konkrēti darām, un kara lidmašīnas noteikti nav daļa no tā," sacīja Šolcs. (Al Jazeera)
Bučas pilsētas dome apsūdzējusi Krievijas spēkus cilvēku evakuācijas ceļu bloķēšanā. "Okupanti traucē evakuāciju. Pašlaik stāvlaukumā Krievijas militārpersonas ir bloķējušas 50 autobusus," teikts pilsētas domes īsajā "Facebook" ierakstā. "Notiek sarunas, lai atbloķētu satiksmi," piebilsts paziņojumā. (CNN)
Orķestris muzicē Kijevā. Diriģents Hermans Makarenko sacīja, ka mērķis ir atbalstīt Ukrainas valdības aicinājumu visā valstī izveidot lidojumu aizlieguma zonu un izbeigt karu, raksta BBC. https://twitter.com/RichardEngel/status/1501518376346214402
Pēc Ukrainas ārlietu ministra Dmitro Kulebas un valsts drošības un izlūkošanas dienesta brīdinājumiem par iespējamu radiācijas noplūdi pēc tam, kad Černobiļas AES tika atvienota no valsts elektrotīkla, Starptautiskā Enerģētikas aģentūra paziņoja, ka Černobiļas drošībai nav radīta "nekāda kritiska ietekme". Trešdien IAEA tviterī paziņoja, ka Ukraina ir informējusi, ka Černobiļā ir pazudusi elektrība, taču tā nesaskata "nekādu kritisku ietekmi" uz spēkstacijas drošību. (CNN)
Ukrainas ārlietu ministrs aicinājis Krieviju ievērot pagaidu pamieru, lai varētu notikt elektroenerģijas padeves atjaunošana Černobiļas atomelektrostacijai, norādot, ka gadījumā, ja šajā vietā turpināsies elektrības pārtraukums, var rasties radiācijas noplūde. “Rezerves dīzeļģeneratoriem ir 48 stundu jauda, lai darbinātu Černobilas AES. Pēc tam apstāsies lietotās kodoldegvielas krātuves dzesēšanas sistēmas, padarot radiācijas noplūdes nenovēršamas," tviterī ierakstīja Dmitro Kuleba. https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1501531432031858690
Apvienotās Karalistes aizsardzības ministrs Bens Volless ir paziņojis, ka Apvienotā Karaliste palielina ieroču piegādi Ukrainai. Lielbritānija jau ir piegādājusi 2000 NLAW prettanku raķetes. Volless sacīja britu parlamenta deputātiem, ka šo raķešu skaits tiek palielināts līdz 3615. Volless norādīja, ka Apvienotā Karaliste arī piegādās Ukrainai nelielu "Javelin" prettanku ieroču sūtījumu un izskata iespēju nosūtīt uz Ukrainu "Starstreak" zeme-gaiss tipa raķetes. (BBC)
"Vairs nav vietas diskusijai. Jebkurš lēmums, kuru Latvija ir spērusi, lai nostiprinātu savu neatkarību, ir bijis pareizs. Tas bija pareizs lēmums no Latvijas izvest Krievijas bruņotos spēkus. Tas bija pareizs lēmums iestāties NATO," saka Saeimas deputāts Jānis Dombrava. https://www.delfi.lv/news/versijas/janis-dombrava-mums-bija-taisniba.d?id=54134538
Jekaterinburgas UGMK kluba zvaigzne Britnija Grainere joprojām nav atgriezusies ASV, vairākiem medijiem vēršot uzmanību uz Krievijā aizturētās spēlētājas neskaidro situāciju. https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/asv-valda-nezina-par-krievija-aiztureto-basketbola-zvaigzni-graineri.d?id=54134292
ASV sūtot uz Poliju “Patriot” raķetes. Kas ir šīs sistēmas – par to rakstā. https://www.delfi.lv/news/arzemes/efektivas-patriot-raketes-polija-kas-zinams-un-ko-tas-nozime.d?id=54133978
Lielbritānijas aizsardzības ministrs Bens Voless šodien britu parlamentā atklāja izlūkdienestu uzskatu, ka Krievija ir sasniegusi tikai vienu no saviem mērķiem – Hersonas sagrābšanu. Voless piebilda, ka, lai gan Krievija ir aplenkusi vairākas pilsētas, tostarp Mariupoli, okupanti tās nekontrolē, un viņu dominēšanu gaisa telpā ir novērsusi Ukrainas pretgaisa aizsardzība. (Sky News)
Izraēlas premjerministrs Naftali Benets ir darbojies kā starpnieks Krievijas-Ukrainas attiecību risināšanā, sestdien lidojot uz Maskavu, lai tiktos ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kā arī sarunājoties pa telefonu ar viņu un Ukrainas prezidentu Volodimiru Zeļenski. Izraēlas amatpersonas ir informējušas savas valsts žurnālistus, ka diskusijas šobrīd ir “kritiskā” punktā. ASV bāzētā ziņu vietne "Axios" otrdienas vakarā ziņoja, ka Izraēlas amatpersonas uzskatīja, ka ir notikusi "abu pušu pozīciju mīkstināšana". Putins iebrukuma sākumā paziņoja, ka vēlas realizēt Ukrainas “demilitarizāciju un denacifikāciju”. Viņš arī pieprasīja Ukrainai atzīt Krimu par daļu no Krievijas un atzīt Krievijas atbalstīto separātisko Donbasa reģionu neatkarību. Krievijas priekšlikumu Zelenskim bija "grūti" pieņemt, taču tas "neietver režīma maiņu Kijevā un ļauj Ukrainai saglabāt savu suverenitāti", piebilda Izraēlas amatpersonas. Laikraksts "Jerusalem Post" atsaucās uz avotiem, kuri apgalvoja, ka Krievijas piedāvājums ir "galīgs". (BBC)
Plašāk par jaunākajām sankcijām, kuras pret Krieviju un Baltkrieviju ieviesusi ES: https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/es-papildinas-sankcijas-kas-verstas-pret-krieviju-un-baltkrieviju.d?id=54134194
Ukrainas valdošā partija piedāvājusi jaunu drošības politikas ietvaru kā alternatīvu NATO. Jauns drošības līgums, ko garantētu tādas valstis kā ASV, Turcija vai kaimiņvalstis, iespējams, pat Krievija, varētu būt alternatīva Ukrainas dalībai NATO, liecina prezidenta Zelenska partijas ierosinājums, par kuru ziņo "Sky News". "[NATO] nav gatava uzņemt Ukrainu vismaz turpmākos 15 gadus (..) Mums pat nav atbalsta karā no [visas] alianses – tikai no atsevišķām valstīm," sacīja partijas pārstāvis. "Tā kā nākamajos gados iestāties NATO nav iespējams, mēs nevaram izmantot tikai Konstitūcijas pantus [paužot vēlmi iestāties NATO] savā ceļā uz aliansi, lai aizstāvētu savu valsti. Šis ceļš [uz NATO] ir politika – bet ne ieroči, ne lidmašīnas, ne valsts aizsardzība."Partija paziņoja, ka Ukraina nekādā gadījumā neatteiksies no savām pretenzijām uz Krievijas okupēto Krimu, separātistu kontrolētajiem Donbasa reģioniem, kā arī nepiekritīs ultimātiem par savu suverenitāti un teritoriālo integritāti. "Mēs dzirdam Krievijas prasību atzīt tā sauktās "DTR" un "LTR" [un] atzīt Krimas okupāciju," norādīja partija. "Skaidrs, ka mēs to nedarīsim. Taču mums ir jāizlemj, kā mūsu vienotajā valstī tiks regulēta cilvēku dzīve šajās teritorijās."
Eiropas Savienība apstiprinājusi ceturto sankciju kārtu pret Krieviju par tās iebrukumu Ukrainā. Šajā sankciju sarakstā iekļauti vēl 160 oligarhi, Krievijas politiķi un trīs Baltkrievijas bankas, trešdien paziņoja Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena. https://twitter.com/vonderleyen/status/1501521959821225984
Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba paziņojis, ka viņam ir ierobežotas cerības saistībā ar plānotajām sarunām ar Krievijas kolēģi Sergeju Lavrovu.Kuleba video paziņojumā apstiprināja, ka abi ceturtdien aizvadīs diskusijas Turcijā, un mudināja Lavrovu pieiet sarunām "labticīgi, nevis no propagandistiskā viedokļa"."Taču es teikšu atklāti, ka manas cerības par sarunām ir zemas," sacīja Ukrainas ārlietu ministrs, piebilstot: "Mūs interesē pamiers, mūsu teritoriju atbrīvošana, un trešais punkts ir visu humāno jautājumu risināšana." (Al Jazeera)
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis brīdinājis, ka draudi viņa valstij ir maksimāli augstākajā līmenī. Prezidents teica, ka Ukrainas armija tiks stiprināta ar ieročiem un krājumiem, kas atņemti krieviem kaujās. "Mūsu militārpersonām ir izdevies papildināt munīcijas arsenālu ar daudzām kaujas laukā paņemtām trofejām. Ienaidnieka tanki, bruņutehnika un munīcija strādās mūsu aizsardzībai, mūsu dzīvībai, mūsu valstij. Kas var būt vēl pazemojošāks okupantiem?" retoriski vaicāja Zelenskis, kuru citē CNN. Zelenskis uzrunā vērsās arī pie Krievijas karavīriem, aicinot tos doties prom no Ukrainas.
Daudzi Rietumu uzņēmumi, paužot savu nostāju un bažījoties, ka sankcijas varētu skart arī viņus, ir lēmuši par darbības pārtraukšanu vai ierobežošanu Krievijā. https://www.delfi.lv/bizness/pasaule/ar-krieviju-saites-saravusi-vairak-neka-divsimt-starptautisko-zimolu.d?id=54129778
Lielbritānija 9. martā ieviesa jaunas aviācijas sankcijas, saskaņā ar kurām var aizturēt jebkuru Krievijas lidmašīnu, kā arī var tikt aizliegts aviācijas vai ar kosmosu saistītu preču eksports uz Krieviju.Viena lidmašīna tika nekavējoties konfiscēta saskaņā ar jaunajiem ierobežojumiem. (RFE/RL)
No Pasaules kausa futbolā kvalifikācijas "play-off" otrdien izslēgta Krievijas izlase, līdz ar to izšķirošajā kārtā bez cīņas iekļuvusi Polijas izlase, otrdien paziņoja Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA). https://www.delfi.lv/sports/news/futbols/krievijas-futbola-izlasi-izsledz-no-pasaules-kausa-atlases-turnira-play-off.d?id=54133762
Vēl par iznīcinātāju piešķiršanu Ukrainai: Jebkurš lēmums piešķirt Ukrainai iznīcinātājus ir jāpieņem kopīgi visām NATO valstīm, šodien vizītes laikā Austrijas galvaspilsētā Vīnē sacīja Polijas premjerministrs. "Mēs nepiekritām paši piegādāt lidmašīnas, jo tam ir jābūt visas NATO lēmumam," Mateušu Moravecki citē "Sky News".
ASV viceprezidente Kamala Harisa, šonedēļ viesojoties Polijā, apspriedīs jautājumu par iznīcinātāju piegādi Ukrainai, raksta CNN. Vašingtona iepriekš noraidīja Varšavas priekšlikumu vispirms Polijas lidmašīnas nodot ASV rīcībā. Polija paziņojusi, ka ir gatava rīkoties, lai Ukrainai piegādātu iznīcinātājus MiG-29, taču tikai ASV vadītās NATO militārās alianses ietvaros, paziņojis Polijas prezidenta padomnieks.
Saskaņā ar otrdien pieņemto Ministru kabineta rezolūciju Ukrainas valdība aizliegs eksportēt svarīgākās lauksaimniecības preces, tostarp kviešus, kukurūzu, graudus, sāli un gaļu. Atbilstoši rezolūcijai tagad “aizliegts” no Ukrainas izvest auzas, griķus, cukuru, sāli, kviešus, gaļu, kā arī liellopus. (CNN)
Eiropas Savienības dalībvalstu valdības gatavo jaunu ceļošanas aizliegumu un līdzekļu iesaldēšanas kārtu aptuveni 100 Krievijas iedzīvotājiem saistībā ar Maskavas iebrukumu Ukrainā. Lēmums par jaunajām sankcijām varētu tikt pieņemts vēlāk šodien, sacīja ES vadošais diplomāts. "Dalībvalstis strādā pie sankciju paketes, kurā ir aptuveni 100 atbildīgās personas dažādos valdības līmeņos," Eiropas Parlamentam Strasbūrā sacīja Žuzeps Borels.Viņš sacīja, ka cer panākt vienošanos "līdz šīs šodienas sesijas beigām", sīkāku informāciju nesniedzot. (Sky News)
"Ukraiņi šobrīd izcīna mūsu brīvību," atzīst izcilais hokeja vārtsargs. Hokejs šajā sarunā gan paliek fonā. https://www.delfi.lv/mvp/saruna/si-ir-iespeja-vai-nu-tagad-vai-arturs-irbe-par-krieviem-karu-un-sarkanajam-linijam?id=54132030
Ukrainas parlamenta deputāts Dmitro Gurins izteicies, ka varas iestādes aplenktajā dienvidaustrumu pilsētā Mariupolē uzskata, ka ar atlikušajiem pārtikas krājumiem pietiks tikai turpmākajām trim dienām, raksta BBC. Mariupole ir viena no Ukrainas pilsētām, kas visvairāk cietusi no okupantu veiktajām apšaudēm. Krievijas uzbrukumi regulāri vērsti pret civiliedzīvotājiem un civilajiem objektiem.
Runājot par sarunām ar Kijevu, Krievijas Ārlietu ministrijas pārstāve Marija Zahorava sacīja, ka "būs labāk, ja mēs sasniegsim rezultātus mierīgu sarunu ceļā", piebilstot, ka Kremlis "cer uz nozīmīgākiem soļiem nākamajā sarunu kārtā". (Sky News)
Varšava ir gatava rīkoties, lai Ukrainai piegādātu iznīcinātājus MiG-29, taču tikai ASV vadītās NATO militārās alianses ietvaros, paziņojis Polijas prezidenta padomnieks. "ASV nevēlas, lai šīs lidmašīnas nonāktu Ukrainā no Amerikas bāzēm," Polijas sabiedriskajai raidorganizācijai "TVP Info" sacīja Jakubs Kumohs. "Polija ir gatava rīkoties, bet tikai alianses ietvaros, NATO ietvaros," viņš norādīja. Kumoha izteikumi izskanēja pēc tam, kad Vašingtona noraidīja Varšavas priekšlikumu vispirms Polijas lidmašīnas nodot Vašingtonas rīcībā. (Al Jazeera)
ASV viceprezidente Kamala Harisa šodien ieradīsies Polijā un tiksies ar tās augstākajām amatpersonām.
Kopš Krievijas militārā iebrukuma sākuma Polijā no Ukrainas ieradušies vismaz 1,33 miljoni cilvēku, trešdien paziņoja Polijas vēstniecība Eiropas Savienībā, atsaucoties uz valsts robežsardzes aģentūras datiem. "Starp tiem 93% ir ukraiņi, 1% ir poļi un 6% ir no 100 citām dažādām valstīm," teikts paziņojumā. Saskaņā ar aģentūras datiem otrdien vien Polijā ieradās aptuveni 125 800 cilvēku. (CNN)
Pretrunīgi vērtētais gāzesvads "Nord Stream 2", kura sertifikācijas process ticis apturēts saistībā ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, ir miris, otrdien paziņoja ASV valsts sekretāra vietniece politiskajos jautājumos Viktorija Nulanda. https://www.delfi.lv/news/arzemes/nord-stream-2-projekts-ir-miris-secina-asv.d?id=54132684
Ukraina šodien mēģinās evakuēt civiliedzīvotājus caur sešiem "humānajiem koridoriem", tostarp no aplenktās dienvidu ostas pilsētas Mariupoles. Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka video paziņojumā sacīja, ka Ukrainas bruņotie spēki ir piekrituši pārtraukt apšaudes šajās teritorijās no plkst.9.00 līdz 21.00 pēc vietējā laika, un mudināja Krievijas spēkus pildīt apņemšanos ievērot vietējo pamieru. (Sky News)
Ķīnas Sarkanais Krusts sniegs Ukrainai humāno palīdzību 791 540 ASV dolāru vērtībā. Šajā palīdzībā ietilps ikdienā nepieciešamas preces un resursi, paziņoja Ķīnas Ārlietu ministrijas pārstāvis Džao Lidzjans. Ķīna līdz šim atteikusies raksturot Krievijas agresiju Ukrainā kā iebrukumu. (Al Jazeera)
Laikraksts "New York Times" (NYT) ir atsaucis visus savus korespondentus no Krievijas, Šī ir pirmā reize vairāk nekā gadsimta laikā, kad prestižajam medijam uz vietas Krievijā nebūs neviena žurnālista.
Okupantu zaudējumi kopš kara sākuma. Šie ir Ukrainas sniegtie dati, to precizitāti nevaram apstiprināt. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1501462619101835267
Situāciju analizē eksperts. https://www.delfi.lv/video/raidijumi/komandcentrs/ja-krievija-izdaris-secinajumus-ta-klus-vel-bistamaka-paredz-verdins.d?id=54131528
ANO Bēgļu aģentūra lēš, ka kopš Krievijas iebrukuma sākuma no Ukrainas prom devušies aptuveni 2,1 līdz 2,2 miljoni bēgļu. (Sky News)
"Lūdzu, nebaidieties aizsargāt debesis pāri tiem, kas cīnās, lai atbrīvotu Eiropu no šī jaunā totalitārisma rēga," šādi 8. martā, Starptautiskajā sieviešu dienā, savā uzrunā Eiropas Parlamentā sacīja ukraiņu rakstniece Oksana Zabužko. https://www.delfi.lv/kultura/news/books/ukrainu-rakstniece-putina-bumbas-neaptures-musu-gara-speks.d?id=54132582
Militārais vērotājs no grupas “Informācijas pretestība” Aleksandrs Kovaļenko publicējis ar dronu filmētu video, kurā esot redzama Krievijas tanka iznīcināšana. https://www.facebook.com/AlexanderKovalenkoUkraine/videos/352213693454223/&show_text=0&width=560
ASV uzskata, ka Polijas piedāvājums nogādāt savus iznīcinātājus "MIG-29" uz Ramšteinas ASV Gaisa spēku bāzi Vācijā un nodot tos ASV valdības rīcībā to tālākai nodošanai Ukrainai nav "saprātīgs". https://www.delfi.lv/news/arzemes/pentagons-polijas-piedavajums-par-savu-mig-29-nodosanu-nav-sapratigs.d?id=54132286
Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena paziņojusi, ka ES ir iepirkusi pietiekami daudz sašķidrinātās dabasgāzes, lai līdz ziemas beigām tā varētu būt neatkarīga no Krievijas importa. Fon der Leiena arī sacīja, ka sankcijas pret Krieviju ir paredzētas, lai maksimāli ietekmētu Maskavu, vienlaikus radot pēc iespējas mazāku kaitējumu Rietumu ekonomikām. (Al Jazeera)
Aizvadītās diennakts lakā no Ukrainas prom devušies 106 tūkstoši cilvēku, 75 tūkstoši no tiem šķērsojuši robežu ar Poliju. Savukārt 14 500 cilvēki ieradušies Ukrainā. No tiem gandrīz 12 tūkstoši dodas pievienoties Ukrainas aizsardzībai, ziņo robežsardze. https://www.facebook.com/DPSUkraine/posts/292105073028370&show_text=true&width=500
Harkivas apgabalā 93. atsevišķā mehanizētā brigāde “Holodnij Jar” likvidējusi Krievijas iebrucēju kolonnu. No septiņiem transportlīdzekļiem četri iznīcināti, bet pārējie iebraukuši grāvī. Dzīvi palikušie karavīri bēguši, bet viņus noķēruši vietējie iedzīvotāji.
Krievija ir apstiprinājusi, ka tās ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs un viņa Ukrainas kolēģis Dmitro Kuleba ceturtdien tiksies Turcijā.
Krievijas Aizsardzības ministrija paziņojusi, ka esot ieguvusi slepenus dokumentus, kas "pierāda", ka Kijeva plāno uzbrukumu Krievijas atbalstītajiem separātistiem Ukrainas austrumos.Ziņu aģentūra "Reuters" norāda, ka ministrija ir publicējusi sešu lappušu dokumentu, kas "pierāda", ka Kijeva plānoja militāru uzbrukumu Krievijas atbalstītajiem nemiernieku reģioniem Donbasā."Reuters" uzsver, ka nevar neatkarīgi pārbaudīt ukraiņu valodā rakstītos dokumentus, kas, šķiet, raksturo taktisko militāro vienību gatavošanos kaujām. Vēl pirms kara sākuma Rietumu valstis brīdināja, ka Maskava varētu veikt "viltus karoga" operācijas, lai attaisnotu agresiju pret Ukrainu. Nav izslēgts, ka Krievija izmanto šādas metodes arī šobrīd karadarbības laikā, tāpēc šāda veida paziņojumi no Maskavas jāuztver ar lielu piesardzību.
Ukrainas Teritoriālās aizsardzības spēki saņēmuši Vācijas prettanku ieročus “Panzerfaust 3”.
Jaunākā izlūkošanas informācija, ar kuru dalījusies Lielbritānijas Aizsardzības ministrija: Cīņas uz ziemeļrietumiem no Kijevas joprojām turpinās, un Krievijas spēkiem tur nav izdevies panākt nekādus nozīmīgus panākumus; Harkivas, Čerņihivas, Sumi un Mariupoles pilsētas joprojām ir Krievijas spēku ielenktas un turpina ciest no okupantu apšaudēm; Ukrainas pretgaisa aizsardzība šķietami ir guvusi ievērojamus panākumus pret Krievijas modernajām kaujas lidmašīnām, neļaujot Krievijai iegūt nozīmīgu kontroli pār gaisa telpu. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1501438467103989762
Slovākija no trešdienas ik dienu nodrošinās divus vilcienus Ukrainas bēgļu izvešanai. ("Liga.net")
Video. Notriekts Krievijas helikopters. https://twitter.com/ArmedForcesUkr/status/1501249588799365120
Ukrainas armijas Ģenerālštābs publicējis jaunus foto ar Čerņihivas apgabalā iznīcinātu iebrucēju tehniku. https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/268296335483452&show_text=true&width=500
Ukrainas kodolenerģijas kompānija “Energoatom” ziņo, ka Zaporižjas atomelektrostacijas (AES) darbinieki jau ceturto dienu faktiski ir ķīlnieki. Stacijas teritorijā atrodoties aptuveni 500 Krievijas karavīru un 50 smagās tehnikas vienību. Darbinieki ir morāli un fiziski pārguruši. Ir ziņas par personāla spīdzināšanu, bet stacijas vadība piespiesta ierakstīt uzrunu, ko plānots izmantot propagandas mērķiem, lai Krievijas iedzīvotājiem un starptautiskajai sabiedrībai attaisnotu Krievijas noziegumus.
Harkivas Ārkārtas situāciju dienests informē, ka, analizējot gaisa triecienu ģeogrāfiju, briesmas draud visiem iedzīvotājiem – gan lielās pilsētās, gan lauku ciemos. Izprast pretinieka bombardēšanas loģiku neesot iespējams. Piemēram, kārtējā uzlidojuma laikā, vismaz trīs nevadāmas aviobumbas nomestas uz maza ciemata Slobožanske. Tur sagrauta kāda divstāvu ēka. Vismaz divi cilvēki, tostarp septiņus gadus vecs bērns, gājuši bojā. https://www.facebook.com/MNSKHARKIV/posts/330926112410222&show_text=true&width=500
Krievija turpina bombardēt Harkivas apgabalu. Kritiska situācija izveidojusies Izjumā – par atteikumu padoties okupanti pilsētu ir aplenkuši un to iznīcina, ziņo Ukrainas policija. (Liga,net)
Ģenerālštābs informē, ka civilā apģērbā pārģērbti Krievijas karavīri Hersonas apgabalā devušies Mikolajivas virzienā. ("Liga.net")
Lielo personālsastāva zaudējumu dēļ Krievijas spēki veic slēptu mobilizāciju okupētajā Krimā, Krasnodaras novadā un okupētajās Doņeckas un Luanskas apgabala teritorijās, ziņo Ukrainas armijas Ģenerālštābs. Tāpat esot gadījumi, kad iesaukuma vecuma jaunieši tiek atskaitīti no augstskolām Krievijā, lai ar viņiem varētu papildināt armijas rezerves. Tiekot apsvērta iespēja armijā iesaukt cilvēkus arī no neatzītās Piedņestras. https://www.facebook.com/MinistryofDefence.UA/posts/271970551782071&show_text=true&width=500
Starp vairāk nekā diviem miljoniem cilvēku, kas pametuši Ukrainu, ir aptuveni 800 000 bērnu, lēš organizācija “Save the Children”. Daudzi no tiem ceļo vieni paši bez vecākiem. (BBC)
Trešdien no rīta trauksmes sirēnas, kas brīdina par iespējamiem Krievijas uzlidojumiem, skanējušas vairākās Ukrainas pilsētās – Kijevā, Čerņihivā, Poltavā, Lubni un Vasiļkivā. (BBC)
Saūda Arābijas un Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) līderi esot atteikušies no telefonsarunas ar ASV prezidentu Džo Baidenu. Persijas līča valstis likušas noprast, ka nepalīdzēs samazināt naftas cenas, ja Vašingtona neatbalstīs tās Jemenas pilsoņu karā un citās vietās, ziņo “The Wall Street Journal”.
Gandrīz divas nedēļas kopš domājamās sašaušanas Melnajā jūrā joprojām dūmo Moldovas tankkuģis “Millenial Spirit”, ziņo raidsabiedrība CNN. Par to liecina jaunākie satelīta attēli. Tankkuģis atrodas jūrā aptuveni 32 kilometrus no Odesas. 25. februārī Ukraina informēja, ka ar Moldovas karogu ceļojošo kuģi sašāvis Krievijas karakuģis. Kuģis veda 600 tonnas degvielas.
ASV uz Poliju nosūta divas pretgaisa aizsardzības sistēmas “Patriot”, lai novērstu jebkurus potenciālos draudus NATO dalībvalstīm un ASV sabiedrotajiem. (CNN)
No Ukrainas ziemeļaustrumu pilsētas Sumi otrdien evakuēti vairāk nekā 5000 cilvēku un 1000 automašīnas, paziņoja Ukrainas prezidenta birojā. Sumi pēdējās dienās piedzīvo smagus Krievijas uzbrukumus un ir faktiski atgriezti no pārējās Ukrainas. Pēc pirmdienas nakts Krievijas bombardēšanas zināms par 21 nogalinātu iedzīvotāju. Evakuācija notika otrdien ar privātām automašīnām un autobusiem, civiliedzīvotāji devās uz Poltavu dziļāk Ukrainas iekšzemē. (CNN)
No Krievijas armijas spēku kontrolētās Černobiļas AES monitoringa sistēmām vairs nepienāk dati uz Starptautisko Atomenerģijas aģentūru (IAEA), vēsta "Reuters". Slēgto AES okupanti savā kontrolē pārņēma kara sākumā 25. februārī.
Sumu apgabala administrācijas vadītājs Dmitro Živickis savā "Telegram" kanālā apstiprina, ka otrdienas vakarā civiliedzīvotāju māju rajonu skāris smags Krievijas armijas gaisa uzlidojums. Bombardēšanas laikā miruši 22 civiliedzīvotāji, tostarp trīs bērni. Sešas mājas nolīdzinātas līdz ar zemi, bet vēl aptuveni 20 – iznīcinātas daļēji. Foto no Živicka publicētājiem materiāliem.
Izmeklējošās žurnālistikas meistara Kristo Grozeva vadībā "Bellingcat" pasaulei atklāja Krievijas Federālā Drošības Dienesta virsnieku lomas Alekseja Navaļnija saindēšanā un desmitiem citu operāciju. Viņš cieši seko līdzi un pēta arī kara notikumus Ukrainā un noskaņojumu Krievijā. Intervijā Ukrainas "Hromadske" televīzijai agrā trešdienas rītā viņš dalījās ar vairākiem novērojumiem.1) Turpinoties karam un Krievijai ciešot ievērojamus zaudējumus, arvien vairāk avotu gatavi sniegt informāciju par notiekošo Krievijā2) Sestajā martā raķešu uzbrukumā tika sagrauta Viņņicas lidosta. Grozevs norādījis, ka Putins bijis nikns, jo lidostas iznīcināšana notikusi ar īpaši dārgām raķetēm, kas, kā viņam iepriekš ziņots, Krievijas krājumos esot mazāk par 1000 vienībām.3) Grozevs norādīja, ka ir visas pazīmes, ka Putins aizvien nezina par patieso notikumu gaitu Ukrainā, jo varas vertikālē zemāk stāvošie vienkārši baidās viņam to teikt. Tas attiecas gan uz militāro situāciju, gan Ukrainas tautas noskaņojumu, kas Krievijas armiju pavisam neuztver kā atbrīvotājus.
Ārvalstu brīvprātīgie Ukrainas aizstāvji varēs iegūt Ukrainas pilsonību, paziņojuši Ukrainas Iekšlietu ministrijas pārstāvji. Pašlaik brīvprātīgie saņem karavīra apliecību, kas arī ir viņu galvenais dokuments Ukrainā.
Labrīt! Krievijas iebrukuma 14. dienā turpinām sekot notikumiem Ukrainā. Par to, kas notika aizvadītajā naktī un dienā, var lasīt teksta tiešraides arhīvā šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/poli-amerikaniem-piedava-dot-visus-mig-29-krieviju-pamet-mcdonalds-teksta-tiesraide.d?id=54128324

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form