Krievijas iebrukums Ukrainā. 18. diena. Teksta tiešraides arhīvs
Foto: AP/Scanpix/LETA

Krievijas spēki pamazām tuvojas Kijivai un visā Ukrainā tiek nodarīti nopietni postījumi, iebrucēju spēkiem turpinot bombardēt ciemus un pilsētas. Savukārt humānā situācija kļūst arvien drūmāka, jo aplenktajās un okupantu bombardēšanai pakļautajās vietās ir ierobežotas iespējas evakuēt cilvēkus un piegādāt humāno palīdzību. Turpinām sekot notikumiem kara 18. dienā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
  • Krievijas iebrukums ar raķešu apšaudēm un sauszemes spēku ienākšanu no dažādām pusēm sākās 24. februāra agrā rītā.
  • Krievija piedraudējusi uzbrukt ārvalstu ieroču konvojiem, ja tie tiks piegādāti Ukrainai.
  • ASV paziņoja par vēl papildu 200 miljonu dolāru aizsardzības palīdzību Ukrainai, kas ietver tostarp militāro apmācību, pretgaisa aizsardzības sistēmas, prettanku ieročus un šaujamieročus.
  • Iebrucēju galvenie spēki atrodas aptuveni 25 kilometru attālumā no Kijivas centra, sestdien ziņoja britu Aizsardzības ministrija. Okupantu turpina postīt apdzīvotus rajonus galvaspilsētas apkārtnē.
  • Tādas pilsētas kā Harkiva, Mariupole. Mikolajiva, Čerņihiva, Sumi un Dņipro ir pakļautas nemitīgām apšaudēm un bombardēšanai. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka "dažas mazas pilsētiņas vairs neeksistē".
  • Sestdien no kauju skartām vietām izdevies evakuēt vairāk neka 12 tūkstošus cilvēku, paziņoja Zelenskis
  • Sestdien Zelenskis pirmo reizi atklāja karā bojāgājušo Ukrainas karavīru skaitu – aptuveni 1300.
  • Krievijas spēki, ciešot smagus zaudējumus, turpina virzību uz priekšu. Valsts austrumos okupanti mēģina ielenkt Ukrainas spēkus, paziņoja Lielbritānijas Aizsardzības ministrija.
Krievijas iebrukums Ukrainā (18. diena)
Cienījamie lasītāji, teksta tiešraide šajā lapā ir noslēgusies. Jaunumiem turpinām sekot šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievija-lugusi-kinas-palidzibu-teksta-tiesraide.d?id=54146586
https://www.delfi.lv/article.php?id=54142642
Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons paziņojis, ka Apvienotā Karaliste piegādās Ukrainai vairāk nekā 500 ģeneratorus. Ģeneratori nodrošinās enerģiju būtiskiem pakalpojumiem, tostarp patversmēm un slimnīcām. Tie arī piegādās pietiekami daudz enerģijas, lai apgādātu 20 000 māju. Šis lēmums pieņemts pēc Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska tieša ģeneratoru pieprasījuma Lielbritānijai. Džonsons sacīja, ka ģeneratori palīdzēs atvieglot visā Ukrainā piedzīvotos elektroenerģijas padeves pārtraukumus. Viņš piebilda, ka tas arī "palīdzēs uzturēt vitāli svarīgu dienestu darbību, lai Ukrainas iedzīvotāji varētu turpināt aizstāvēt savu valsti". (BBC)
Civiliedzīvotāju evakuācija no Sumi pilsētas Ukrainas ziemeļaustrumos pirmdien nenotiks, atsaucoties uz reģionālās valdības vadītāja Dmitro Živicka ierakstu “Telegram”, ziņo BBC. Živickis raksta, ka “šodien nav panākta vienošanās par nevienu no maršrutiem", tomēr “sarunas turpinās”. Pagājušajā nedēļā aptuveni 5000 civiliedzīvotāju, tostarp 1700 ārvalstu studenti, no kuriem daudzi bija no Indijas, tika evakuēti pa humāno koridoru virzienā uz Poltavu. Tomēr Ukrainas varas iestādes vairākkārt ir apsūdzējušas Krievijas spēkus apšaudēs un civiliedzīvotāju evakuācijas bloķēšanā. Sumi kopš 24. februāra ir bijusi smagu kauju vieta. Tika ziņots, ka 8. martā gaisa uzlidojumā, kas skāra pilsētas dzīvojamo rajonu, gāja bojā vairāk nekā 20 civiliedzīvotāji. (BBC)
ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans, kuram pirmdien Romā plānota tikšanās ar Ķīnas augstāko diplomātu Janu Dzječi, brīdināja Pekinu, ka tai "absolūti" draudēs sekas, ja tā palīdzēs Maskavai izvairīties no plašajām sankcijām saistībā ar karu Ukrainā. (Reuters)
Austrālijas valdība paziņojusi par "jaunām sankcijām pret 33 Krievijas oligarhiem, ievērojamiem uzņēmējiem un viņu tuvākajiem ģimenes locekļiem". Sankcijas noteiktas Romānam Abramovičam, Aleksejam Milleram, Dmitrijam Ļebedevam, Sergejam Čemezovam, Nikolajam Tokarevam, Igoram Šuvalovam, Kirilam Dmitrijevam un vairākiem citiem. Austrālija paziņoja, ka šodien izsludinātās sankcijas pastiprina valsts "apņemšanos noteikt sankcijas tiem cilvēkiem, kuri ir uzkrājuši milzīgu personīgo bagātību un kuriem ir ekonomiska un stratēģiska nozīme Krievijai". Paziņojumā teikts: "Austrālijas valdība atkārtoti pauž mūsu stingrāko atbalstu Ukrainas suverenitātei un teritoriālajai integritātei, kā arī Ukrainas tautai." (BBC)
Ukrainas ģenerālprokurors sācis izmeklēšanu par valsts nodevību pret Krievijas okupētās Melitopoles jauniecelto vadītāju Gaļinu Daņiļčenko. Izmeklēšana sākta pēc tam, kad Melitopoles pilsētas domes deputātu grupa svētdien nāca klajā ar rakstisku uzrunu, kurā lūdza ģenerālprokuroru uzsākt kriminālprocesu pret Daņiļčenko "par lielo nodevības noziegumu un mēģinājumu Melitopolē izveidot okupācijas valdību". (CNN)
Krievijas okupētās Melitopoles jaunieceltā vadītāja Gaļina Daņiļčenko svētdien televīzijas videomateriālā sacīja, ka šajā reģionā sāks raidīt "Krievijas televīzijas kanāli". Daņiļčenko mēra amatā tika iecelta pēc tam, kad līdzšinējo ievēlēto mēru Ivanu Fjodorovu piektdien aizturēja bruņoti vīrieši. Pēc viņa aizturēšanas Krievijas atbalstītā Luhanskas separātiskā apgabala prokuratūra apsūdzēja Fjodorovu terorisma nodarījumos. Savukārt Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis pieprasīja viņa tūlītēju atbrīvošanu, sakot, ka "nolaupīšana" ir "noziegums pret demokrātiju". (CNN)
Francijas prezidents Emanuels Makrons un ASV prezidents Džo Baidens svētdien sarunā vienojušies pastiprināt sankcijas, kas jau noteiktas pret Krieviju, atsaucoties uz Elizejas pils paziņojumu, raksta CNN. Abi līderi atkārtoti apliecināja savu atbalstu Ukrainai un apvienos centienus iniciatīvās, lai izbeigtu kaujas, teikts Elizejas pils paziņojumā. Nav konkretizēts, par kādām sankcijām abi runājuši. (CNN)
ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens mikroblogošanas vietnē “Twitter” paudis nosodījumu Krievijas raķešu uzbrukumam Starptautiskajam miera uzturēšanas un drošības centram Javorivā, kas atrodas netālu no Ukrainas robežas ar Poliju. “Brutalitātei ir jābeidzas,” viņš uzsver.https://twitter.com/SecBlinken/status/1503127191713984517?ref_src=twsrc%5Etfw
Prezidents Volodimirs Zelenskis turpina mudināt NATO līderus noteikt lidojumu aizlieguma zonu virs Ukrainas. Video uzrunā svētdien viņš teica: "Ja jūs neaizvērsiet mūsu debesis, tas ir tikai laika jautājums, kad Krievijas raķetes kritīs jūsu teritorijā, NATO teritorijā." Zelenska lūgums izteikts pēc tam, kad Krievijas raķetes mērķēja uz militāro mācību bāzi Javorivā, Ukrainā, aptuveni 25 kilometru attālumā no Polijas robežas. Amatpersonas paziņojušas, ka uzbrukumā nogalināti vismaz 35 cilvēki un 134 guvuši ievainojumus. ASV līdz šim ir noraidījušas ieviest lidojumu aizlieguma zonu, jo tas varētu nozīmēt, ka NATO spēkiem būtu jānotriec Krievijas lidmašīnas, kas ielidotu šajā zonā. Tas nozīmētu eskalāciju, ko ASV prezidents Džo Baidens raksturojis kā Trešo pasaules karu. (BBC)
Jaunākā izlūkošanas informācija par konfliktu Ukrainā, ko publicējusi Lielbritānijas Aizsardzības ministrija. Londona ziņo, ka Krievijas jūras spēki ir izveidojuši attālu Ukrainas Melnās jūras piekrastes blokādi, faktiski izolējot Ukrainu no starptautiskās jūras tirdzniecības. Krievijas jūras spēki arī turpina veikt raķešu triecienus pret mērķiem visā Ukrainā. Krievija jau ir veikusi vienu desanta nosēšanos Azovas jūrā, un tuvāko nedēļu laikā tā varētu veikt turpmākas šādas operācijas, ziņo Apvienotās Karalistes Aizsardzības ministrija. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1503120744280170501
Vaicāts par plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju, ka Krievija lūgusi Ķīnai militāru palīdzību, Ķīnas vēstniecības Vašingtonā pārstāvis saka, ka Pekina koncentrējas uz to, lai karš Ukrainā "neizietu ārpus kontroles". Aģentūra "Reuters", atsaucoties uz vēstniecības pārstāvi Lu Pengju, sacīja, ka "situācija Ukrainā patiešām ir satraucoša". "Tagad galvenā prioritāte ir novērst saspringtās situācijas saasināšanos vai pat izkļūšanu no kontroles," viņš teica. Jau iepriekš ziņojām par medijos "Financial Times" un "New York Times" izskanējušo informāciju, ka Krievija esot lūgusi Ķīnai militāro palīdzību. Maskava vēlas, lai Pekina nodrošinātu militāros resursus izmantošanai Ukrainā, norāda FT. Atsaucoties uz vārdā nenosauktām ASV amatpersonām, FT ziņoja, ka Krievija jau kopš iebrukuma sākuma ir pieprasījusi Ķīnas aprīkojumu. Amatpersonas atteicās precizēt, kāda veida aprīkojumu Krievija vēlas.
"Ukrainas regulators šodien paziņoja, ka Čornobiļas atomelektrostacijas darbinieki, kuri bez pārtraukuma strādājuši gandrīz trīs nedēļas, vairs neveic ar drošību saistītā aprīkojuma remontu un apkopi, daļēji sava fiziskā un psiholoģiskā noguruma dēļ," tviterī paziņojusi Starptautiskā atomenerģijas aģentūra. https://twitter.com/iaeaorg/status/1503106175042261002
Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka sacīja, ka deviņos no 14 izziņotajiem humānās palīdzības koridoriem ir izdevies evakuēt civiliedzīvotājus no kauju skartajiem rajoniem. Vereščuka sacīja, ka Kijivas apgabalā izglābti 3950 cilvēki, bet 1600 izdevies aizbēgt no Luhanskas apgabala valsts austrumos. (CNN)
Polijas ārlietu ministra vietnieks paziņojis, ka Krievijas uzbrukums pie Polijas robežas ir "ļoti provokatīvs". Okupanti šodien sarīkoja uzbrukumu Javorivas bāzei, kas atrodas pavisam tuvu Polijas robežai. Šajā uzbrukumā nogalināti vismaz 35 cilvēki. "Šo Krievijas sperto soli mēs uzskatām par tik ļoti provokatīvu (..) Tas notika arī ļoti tuvu robežšķērsošanas vietai, kur tūkstošiem bēgļu bēg no Ukrainas, lai atrastu patvērumu Polijā," medijam "Sky News" sacīja Marcins Pridačs.
Krievija lūdz Ķīnai gan militāru, gan ekonomisku palīdzību, ziņo laikraksti "Financial Times" (FT) un "New York Times". Maskava vēlas, lai Pekina nodrošinātu militāros resursus izmantošanai Ukrainā, norāda FT. Atsaucoties uz vārdā nenosauktām ASV amatpersonām, FT ziņoja, ka Krievija jau kopš iebrukuma sākuma ir pieprasījusi Ķīnas aprīkojumu. Amatpersonas atteicās precizēt, kāda veida aprīkojumu Krievija meklē. Mediji ziņo, ka ir pazīmes, ka Ķīna varētu gatavoties palīdzēt. (BBC)
Vairāki desmiti tūkstošu demonstrantu svētdien dažādās Vācijas pilsētās aicināja panākt mieru un protestēja pret Krievijas iebrukumu Ukrainā, paziņoja policija un organizatori. Pie Berlīnes Brandenburgas vārtiem pulcējās, kā lēsa vietējā policija, 20 000 - 30 000 cilvēku ar dzelteniem un ziliem karogiem un plakātiem, kurus rotāja uzraksti "Apturēt Putinu" un "Izbeigt karu". (LETA) Foto: Reuters/Scanpix/LETA
ASV senators Ričards Blūmentāls, demokrāts no Konektikutas štata, svētdien paziņoja, ka ASV būtu jāpiegādā Ukrainai militārā tehnika, tostarp lidmašīnas. “Jāapsver pretgaisa aizsardzības līdzekļi, piemēram, lidmašīnas, droni, pretgaisa aizsardzības līdzekļi, baterijas un raķetes, visi pretgaisa aizsardzības līdzekļi. Un mans personīgais viedoklis ir tāds, ka mums vajadzētu nodrošināt šīs lidmašīnas, jo tās ir potenciāli ļoti svarīgas Ukrainas aizsardzībai," teica Blūmentāls. (CNN)
Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba aizvadījis sarunas ar savu ASV kolēģi Entoniju Blinkenu. Šajā sarunā abi apsprieduši atbalstu Ukrainai un bijuši vienisprātis, ka nepieciešams darīt vēl vairāk, lai apturētu Krievijas agresiju, tviterī paziņoja Kuleba. https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1503060561298436105
Valsts prezidents Egils Levits svētdien intervijā telekanālam CNN pavēstīja, ka Latvijā ir absolūti nepieciešama pastāvīga NATO militārā bāze, lai aizsargātu valsti pret jebkādu potenciālo Krievijas agresiju. https://www.delfi.lv/news/national/politics/levits-latvija-ir-absoluti-nepieciesama-pastaviga-nato-militara-baze.d?id=54146016
"Instagram" lietotāji Krievijā tikuši informēti, ka sociālā tīkla darbība valstī būs pārtraukta, sākot no svētdienas pusnakts. (CNN)
Sarkanais Krusts ir mudinājis visas Ukrainas konflikta puses vienoties par humāno palīdzību, brīdinot, ka Mariupolē "laiks iet uz beigām". "Mēs aicinām visas kaujās iesaistītās puses pirmajā vietā izvirzīt humānās palīdzības prasības," sacīja Starptautiskās Sarkanā Krusta komitejas prezidents Pīters Maurers. "Cilvēki Mariupolē ir pārcietuši nedēļas ilgu dzīvības un nāves murgu. Tam jāpieliek punkts tagad. Ir jāgarantē viņu drošība un piekļuve pārtikai, ūdenim un pajumtei," viņš norādīja. (BBC)
Krievijas prezidenta Vladimira Putina draudi rietumiem nestāties ceļā Krievijas iebrukumam Ukrainā un pavēle izsludināt īpašo režīmu kodolspēkos, ir būtisks faktors, kas attur NATO valstis no plašākas palīdzības sniegšanas Ukrainai. Vienlaikus Krievijas kodolspēkos kustības nav novērotas. https://www.delfi.lv/news/national/politics/raidijums-krievijas-kodolspekos-kustibas-nav-noverotas.d?id=54145826
Apvienotās Karalistes premjerministrs Boriss Džonsons šopēcpusdien runāja ar Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski. Premjerministra pārstāvis sacīja: "[Džonsons] uzteica prezidentu un Ukrainas tautu par viņu stingrību." "Premjerministrs sacīja, ka Putina barbariskās darbības pārbauda ne tikai Ukrainu, bet visu cilvēci," sacīja Džonsona pārstāvis. (Sky News)
Kremļa preses sekretārs Dmitrijs Peskovs paziņojis, ka sarunas starp Krieviju un Ukrainu atsāksies pirmdien. Peskovs sacīja, ka sarunas pašlaik nenotiek pretēji Ukrainas prezidenta padomnieka Oleksija Arestoviča iepriekš teiktajam. (Al Jazeera)
Rietumvalstu sankciju dēļ Krievija nevar piekļūt savām finanšu rezervēm 300 miljardu ASV dolāru (273 miljardu eiro) vērtībā, kas ir gandrīz puse no valsts rezervēm. https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievijas-finansu-ministrs-sankciju-del-nevaram-izmantot-gandriz-pusi-savu-rezervju.d?id=54145972
Latvijas Republikas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs tviterī atbildējis uz pazīstamā brazīliešu rakstnieka Paulu Koelju izteikumiem par to, ka karš Ukrainā esot "ērts iemesls rusofobijai". "Nepareizi. Pirmkārt, nav “Ukrainas krīzes”, ir Krievijas karš pret Ukrainu. Otrkārt, rusofobija ir ērts attaisnojums, ko Kremlis izgudroja, lai iebiedētu savus cilvēkus un piespiestu viņus nonākt nelaimē un noslēgtībā," raksta ministrs. https://twitter.com/edgarsrinkevics/status/1502723952170479618
Čornobiļas atomelektrostacijā (AES) atjaunota elektroapgāde, radioaktīvo atkritumu dzesēšanas sistēmas darbosies ierastā režīmā, izmantojot rezerves enerģijas avotus, paziņojis Ukrainas Nacionālais atomenerģijas uzņēmums "Enerhoatom". https://www.delfi.lv/news/arzemes/cornobilas-aes-atjaunota-elektroapgade.d?id=54145956
Ukraina atbildējusi uz Krievijas apgalvojumiem, ka nogalināti tikuši līdz 180 ārvalstu algotņiem triecienā pa Javorivas militāro bāzi, nodēvējot to par "tīru Krievijas propagandu", telekanālam CNN sacīja Ukrainas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Markijs Lubkivskis. “Tā nav patiesība. Tīra Krievijas propaganda,” vēstījumā CNN sacīja Ļubkivskis, piebilstot, ka starp uzbrukumā nogalinātajiem joprojām nav apstiprināts neviens ārzemnieks.
Ukrainas premjerministra vietniece Irina Vereščuka ir sniegusi jaunāko informāciju par civiliedzīvotāju evakuāciju valstī un humānās palīdzības koridoriem. Vairāk nekā 140 000 civiliedzīvotāju evakuēti no konflikta zonām valstī, viņa sacīja intervijā nacionālajai televīzijai. Vereščuka piebilda, ka humānās palīdzības konvojam kārtējo reizi nav izdevies sasniegt aplenkto ostas pilsētu Mariupoli Krievijas apšaudes dēļ. (BBC)
Īrijas premjers Maikls Mārtins paziņojis, ka valstī notiks debates par tās ilggadējām militārās neitralitātes tradīcijām. Īrija ir bijusi militāri neitrāla valsts kopš pagājušā gadsimta trīsdesmitajiem gadiem, tostarp visu Otrā pasaules kara laiku. "Mums būs jāpārdomā šī militārās neitralitātes nostāja vispārīgāk," sacīja Martins. "Mēs šajā ziņā neesam militārs spēks. Īrijai vislabāk padodas humānā puse un miera uzturēšanas puse. Tās ir mūsu stiprās puses," viņš skaidroja." "Krīzes vidū nevar vienas nakts laikā mainīt ilgstoši piekoptu politiku," norādīja Martins. Tomēr Īrijas premjers piebilda, ka starptautiskā kārtība tagad esot apgriezta kājām gaisā. "Mums tas ir jāpārdomā kā valstij. Mums ir jāpārdomā kiberdrošības draudi. Tas nav tikai konvencionālais karš, tas ir kiberdrošības hibrīdkarš. Tam ir ietekme uz Eiropas Savienību, tas ietekmē Īriju mūsu neaizsargātības ziņā," viņš skaidroja. "Īrijā notiks debates, bet mums pašlaik nav tām laika," sacīja Martins. (Sky News)
Žurnālisti vairs nedrīkstēs iebraukt Irpinas pilsētā, kas atrodas netālu no Kijivas, pēc amerikāņu žurnālista Brenta Reno nāves šodien, paziņoja pilsētas mērs Oleksandrs Markušins. "Sākot ar šodienu, mēs aizliedzam žurnālistiem iebraukt Irpinā. Mēs vēlamies glābt gan viņu, gan mūsu aizstāvju dzīvības," sacīja Markušins. Viņš arī mudināja žurnālistus un Ukrainas civiliedzīvotājus nepublicēt tiešsaistē informāciju par militārpersonām, viņu ekipējumu vai jebko, kas varētu norādīt uz viņu atrašanās vietu. (BBC)
Ukrainas Ārlietu ministrija publicējusi video, kurā, kā tā apgalvo, redzamas okupantu spēku veiktās apšaudes pret vidusskolas ēku sekas. Šis uzbrukums noticis Mikolajvā. https://twitter.com/MFA_Ukraine/status/1503033997835788294
Krievija ir apstiprinājusi, ka veikusi uzbrukumu Javorivas apmācību objektam Ukrainas rietumos un apgalvojusi, ka triecienā nogalināti "līdz 180 ārvalstu algotņi" un iznīcināts liels daudzums ieroču, ko piegādājušas citas valstis. Krievijas Aizsardzības ministrijas pārstāvis Igors Konašenkovs sacīja, ka Krievija turpinās uzbrukumus ārvalstu kaujiniekiem, kas pievienojas Ukrainas spēkiem, ziņo Krievijas mediji. Ukrainas amatpersonas iepriekš paziņoja, ka uzbrukumā nogalināti 35 cilvēki un vairāk nekā 130 ievainoti. (BBC)
ASV prezidents Džo Baidens sūta savu nacionālās drošības padomnieku uz sarunām ar augsta ranga Ķīnas amatpersonu Romā, jo pieaug bažas par Ķīnas atbalstu Maskavai Ukrainas kara kontekstā. Tikšanās starp abām amatpersonām paredzēta rītdien. Sarumi starp nacionālās drošības padomnieku Džeiku Salivanu un vecāko Ķīnas ārpolitikas padomnieku Janu Dzječi fokuss primāri būs veltīts "centieniem pārvaldīt konkurenci starp mūsu abām valstīm un apspriest Krievijas kara pret Ukrainu ietekmi uz reģionālo un globālo drošību", sacīja ASV pārstāve Emīlija Horna. (Sky News)
Līdz šim deviņas ārstniecības iestādes Latvijā ir izteikušas vēlmi pieņemt darbā mediķus, kuri Latvijā ierodas no Ukrainas. https://www.delfi.lv/news/national/politics/latvija-devinas-arstniecibas-iestades-izteikusas-velmi-pienemt-darba-ukrainas-medikus.d?id=54143118
Krievijā svētdien aizturēti aptuveni 650 protesta akciju pret Maskavas iebrukumu Ukrainā dalībnieki. https://www.delfi.lv/news/arzemes/krievija-protestos-pret-karu-aiztureti-aptuveni-650-cilveki.d?id=54145748
Ukrainas ārkārtas situāciju dienests tviterī ievietojis video, kurā redzams kā no dzīvojamās mājas tiek izņemta nesprāgusi bumba. https://twitter.com/SESU_UA/status/1502945289694597123
Ukrainas prezidenta padomnieks Mihailo Podoļaks svētdien sacīja, ka, viņaprāt, tuvāko dienu laikā sarunās ar Krieviju tiks sasniegts konkrēts rezultāts. Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska vecākais padomnieks Podoļaks video, kas ievietots vietnē "Twitter", sacīja, ka Krievija "kļūst daudz jūtīgāka pret Ukrainas nostāju" un ir "sākusi konstruktīvi runāt"."Mūsu priekšlikumi ir uz galda. Tie ir ļoti skarbi. Tostarp karaspēka izvešana, pamiers," piebilda Podoļaks. "Mēs principiāli nepadosimies ne par vienu punktu," viņš uzsvēra. (CNN) 
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis apciemojis ievainotos valsts aizstāvjus kādā slimnīcā. https://twitter.com/DefenceU/status/1503027329865588737
ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans izteicies, ka Krieviju sagaida "atbilstošas sekas" saistībā ar amerikāņu žurnālista Brenta Renauda nogalināšanu Ukrainā. Ziņas par žurnālista nāvi bija "šokējošas un šausminošas", viņš sacīja, un ASV amatpersonas konsultēsies ar Ukrainas amatpersonām, lai noskaidrotu, "kā tas notika". (BBC)
Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba mikroblogošanas vietnē "Twitter" paziņojis: "Šodien Krievijas kara noziedznieki nolaupīja citu demokrātiski ievēlētu Ukrainas mēru, Dņeprorudnes vadītāju Jevhenu Matvejevu. Nesaņemot nekādu vietējo atbalstu, iebrucēji pievēršas teroram. Es aicinu visas valstis un starptautiskās organizācijas pārtraukt Krievijas teroru pret Ukrainu un demokrātiju." https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1502945209159761923?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502945209159761923%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-war-russia-news-putin-talks-nuclear-live-updates-12541713
Kijivas mērs Vitālijs Kļičko svētdien sacīja, ka ir nobažījies par varbūtību, ka Krievija Ukrainā izmantos ķīmiskos vai bioloģiskos ieročus. Piektdien ASV prezidents Džo Baidens medijam CNN sacīja, ka Krievija maksās "bargu cenu", ja tā Ukrainā izmantos ķīmiskos ieročus.
ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivans brīdinājis, ka gadījumā, ja Krievija "izšauj uz" NATO teritoriju, alianse atbildēs ar "pilnu spēku". Salivans sacīja, ka šāda uzbrukuma gadījumā tiks iedarbināts NATO 5. pants, kurā teikts, ka uzbrukums vienam NATO sabiedrotajam tiks uzskatīts par uzbrukumu visiem sabiedrotajiem. "Ja NATO teritorijā notiek militārs uzbrukums, tas izraisītu 5.panta piesaukšanu, un mēs, reaģējot uz to, liktu lietā visu NATO alianses spēku," viņš sacīja. Salivans piebilda, ka ASV tieši brīdina Krieviju pret ķīmisko ieroču izmantošanu, norādot, ka gadījumā, ja Vladimirs Putins izmantotu masu iznīcināšanas ieročus, tā būtu "šokējoša papildu līnija", kuru viņš pārkāpj starptautiskajās tiesībās. (Sky News)
Krievijas spēki ielenktajā Mariupolē, no kuras cilvēkiem neļauj evakuēties, līdz šim aviācijas uzlidojumos un artilērijas apšaudēs noslepkavojuši vismaz 2187 civiliedzīvotāju, atsaucoties uz pilsētas domi, ziņo aģentūra "Reuters". https://twitter.com/adnashmyash/status/1503021979783381002
Iepriekš izskanējusi kritika par Latvijā un citviet pasaulē medijos izmantoto karšu neprecizitāti attiecībā uz Krievijas karaspēka virzības atainošanu. Dažas versijas iezīmē tikai ceļu posmus, pa kuriem Krievija īsteno operācijas, citas kā "okupētās" zonas iezīmē arī plašas teritorijas starp šiem ceļiem. Arī "Delfi" katru dienu atjauno karti, atbilstoši oficiālajiem paziņojumiem iezīmējot tās zonas, kuras Ukrainā sagrābuši agresora spēki. Kā liecina kāds svētdien publicēts video no nelielās Čulakovkas pilsētas, kontrole pār teritorijām daudzviet ir ļoti nosacīta. Čulakovka atrodas tuvu Krimai (kartē zemāk) un lielie ceļi ap to jau sen kļuvuši par Krievijas militārās kampaņas artērijām, tikmēr konkrētajā pilsētā, ņemot vērā tās militāro nenozīmīgumu, Krievijas spēki ieradušies tikai tagad – iebrukuma 18. dienā. https://twitter.com/hochu_dodomu/status/1502980543994019840
Zaporižjes reģiona Enerhodarā, kur atrodas lielākā atomelektrostacija Ukrainā un Eiropā nofilmēts, kā okupantu spēki apturējusi automašīnu un no tās pie sava auto aizvelk vadītāju, kuru turpat uz ielas sit. Video esot tapis svētdien. https://twitter.com/MarQs__/status/1502987294713827329
Oficiāli neapstiprinātā video, kuru publicējušas Čečenijas prezidentam tuvas personas, Ramzans Kadirovs esot redzams Ukrainā, netālu no galvaspilsētas Kijivas. Autoritārais līderis telpā bez logiem šķietami piedalās kaujas plānu apspriedē. Pēc iepriekš izskanējušām ziņām čečenu Nacionālās gvardes un citu vienību karavīri cietuši lielus dzīvā spēka zaudējumus, kā dēļ cietusi Kadirova autoritāte. Iespējams, jaunākais video ir mēģinājums to uzlabot. https://twitter.com/aldin_ww/status/1502965499348533251
Ielas malā stāvot bruņotiem Krievijas karavīriem un bruņutehnikai, agresora ieņemtās Ukrainas pilsētas Hersonas iedzīvotāji dodas gājienā, skaidrā krievu valodā saucot: "Krievu karavīrs - fašistu okupants!" https://twitter.com/team_milov/status/1502984117184512002
Svētdien Krievijas pilsētā Saratovā aizturēta vientuļa protestētāja ar plakātu "Vecīt, iedzer tabletes". Neatkarīgais medijs "Sota Vision", kas dalījies ar sievietes aizturēšanas video, ironiski atzīmē, ka policija nešaubīgi zinājusi, kādam vecītim vēstījums domāts. https://twitter.com/SotaVision/status/1502996377151971329
Krievijas spēki šodien Irpiņā atklāja uguni pa amerikāņu žurnālistu auto. Viens no viņiem sašauts kājā, otrs – Brents Renauds – miris pēc nāvējoša ievainojuma gūšanas kaklā. Žurnālisti uz Kijivas piepilsētu Irpiņu bija devušies veidot reportāžu par civiliedzīvotāju evakuācijas gaitu. Renauds žurnālistu aprindās bija pazīstams kā dokumentālists, kurš visā pasaulē īpašu uzmanību pievērsa tieši bēgļu problēmām. "The New York Times" izteikuši līdzjūtību, vienlaikus norādot, ka, neskatoties uz preses karti, kas nes medija vārdu, šobrīd mirušais nav tam veidojis reportāžas.
Sanktpēterburgā plānotajā protesta vietā aizturēti vairāki cilvēki, tostarp arī žurnālisti, vēsta "Novaja Gazeta". https://twitter.com/novaya_gazeta/status/1502966865194364933
Plaši protesti pret agresora spēkiem svētdien notiek ne tikai okupētajās Ukrainas daļās, Taivānā un dažādās rietumvalstīs, bet arī Krievijā. Maskavā, piemēram, protestētāju vai iespējamo protestētāju aizturēšana iespējamajā protesta vietā sākusies vēl pirms tā plānotā sākuma. https://twitter.com/SotaVision/status/1502966054225690626
Par spīti okupācijas spēku noteiktajam aizliegumam pulcēties un protestēt ielās izgājuši arī ostas pilsētas Berdjanskas iedzīvotāji. Pilsēta bez cīņas tika ieņemta pirmajā kara nedēļā, bet kopš tā laika krievvalodīgajā Azovas jūras kūrortpilsētā norisinās protesti pret agresoru. https://twitter.com/MarQs__/status/1502986396025475077 Vairāk par Berdjansku lasiet pirms trim gadiem tapušajā "Delfi" reportāžā no pilsētas: https://www.delfi.lv/news/arzemes/delfi-no-berdjanskas-eiropas-savieniba-izskata-veidus-ukrainas-austrumu-pacelsanai.d?id=50876855
Melitopolē okupācijas spēki no skaļruņiem izziņo aizliegumu pulcēties un protestēt, kā arī nosaka komandantstundu no pulksten 20 līdz pulksten 6. Kā redzams video, ielās valda liela neapmierinātība ar iebrucējiem. https://twitter.com/ukraine_world/status/1502946428884332544
Fotogrāfijās redzama Ukrainas galvaspilsētas Kijivas piepilsētas Irpiņas iedzīvotāja Marina Meta ar dēlu Ivanu kādā siltā vasaras naktī Kijivā, kā arī viņu abu kaps. Bildes "Tvitter" ievietojusi "The Kyiv Independent" galvenā redaktore Olga Rudenko. https://twitter.com/olya_rudenko/status/1502765675454111747
Pieaudzis upuru skaits pēc Krievijas agresora raķešu triecieniem pa Starptautisko miera uzturēšanas un drošības centru Javorivas militārajā poligonā pie Polijas robežas, liecina jaunākā informācija. Uzbrukumā miruši 35 cilvēki, bet vēl 134 cilvēki ar dažādas pakāpes ievainojumiem ārstējas slimnīcās. Krievija kopumā vairāk nekā 30 raķetes pa centru izšāvusi no kuģiem Melnajā un Azovas jūrā, kā arī lidmašīnām, kuras pacēlušās no Saratovas lidostas. Dažas raķetes notriekušas Ukrainas pretgaisa aizsardzības sistēmas. Uzbrukums ar tik lielu skaitu raķešu no tik liela attāluma bāzei pie pašas Polijas robežas tiek uzskatīts par apzinātu Krievijas signālu.
Krievijas Bruņoto spēku taktika Ukrainā bezkaislīgi bombardēt un no attāluma ar artilēriju apšaudīt pilsētas, lai panāktu iedzīvotāju panisku bēgšanu un sagrautu aizsardzības spējas, tiek pielīdzināta krievu jau iepriekš piekoptajai kara taktikai Čečenijas karā un Sīrijā. Arī Ukrainas spēki tagad uzsākuši izmantot Sīrijā iepriekš redzētu mazbudžeta taktiku - nelielu lādiņu mešanu uz militāriem, nebruņotiem transportlīdzekļiem un pozīcijām no parastiem ikvienam veikalos iegādājamiem droniem. Vienu šādu video demonstrē Ukrainas policijas vienība. Video uzņemšanas laiks un vieta gan nav zināmi. https://twitter.com/RALee85/status/1502931898733113345
Ziņas par mirušajiem "specoperācijā Ukrainā" pamazām parādās arī visdažādākajos Krievijas kanālos. Atbilstoši Ukrainas datiem Krievijai karā ir ap 12 000 lieli dzīvā spēka zaudējumi, kas ietver gan kritušos, gan ievainotos. ASV amatpersonas pirms vairākām dienām pauda, ka Krievijas pusē kritušo skaits lēšams līdz 5000 karavīriem. Krievijas oficiālajos datos tiek uzrādīts desmitkārt mazāks iebrukumā kaimiņvalstī kritušo skaits.
Krievijā novērojama jauna tendence - sacensība lojalitātes izrādīšanai režīmam laikā, kad aug nemiers par strauji brūkošo ekonomiku. Foto - Jakutijas vistu fabrikas īpašā "par Krieviju" olu sērija "Krievijas armijas atbalstam". "Produkts rotās jebkuru galdu. Mūsu patriotiskās olas ir neticami barojošas, piepilda jūs un palīdz zaudēt svaru, kā arī samazina sirds slimību risku," teikts fabrikas nupat dzēstā "Instagram" profila ierakstā.
Hersonā, izteiktā krievvalodīgu iedzīvotāju Ukrainas pilsētā, Krievijas "atbrīvotāju" okupācijas varai, kura vēlas iznīcināt Ukrainas unikalitāti, svētdien sanākušais pūlis velta tiešu vērtējumu: "Fašisti, fašisti..." https://twitter.com/team_milov/status/1502963487055753218
Neskatoties uz vairāk nekā 400 cilvēku arestu pēc pagājušās nedēļas nogales protestiem, Krievijas ieņemtajā Ukrainas dienvidu pilsētā Hersonā arī svētdien, 13. martā, sarīkots liels protests pret okupācijas spēkiem. https://twitter.com/drozd_yulia/status/1502961760843743235
Doneckas apgabala Slovjanskā šorīt trieciens raidīts pa televīzijas torni. Tas ir ceturtais televīzijas tornis, kas kļuvis par mērķtiecīgu Krievijas spēku mērķi, lai tādējādi plašos reģionos apturētu televīzijas, radio un dažādu komunikācijas kanālu darbību. https://twitter.com/michaelh992/status/1502934808749608966
Ja Krievija Ukrainā pielietos ķīmiskos ieročus, NATO varētu apsvērt militāri iesaistīties konfliktā, pieļauj Polijas prezidents Andžejs Duda. (BBC) Ķīmisko ieroču izmantošana Ukrainā varētu likt NATO pārvērtēt savu lēmumu tieši neiesaistīties konfliktā, Polijas prezidents Andžejs Duda pieļāvis intervijā raidsabiedrībai BBC. “Ja jūs man vaicājat, vai Putins varētu izmantot ķīmiskos ieročus, es domāju, ka Putins pašlaik var izmantot jebko, sevišķi, esot tik sarežģītā situācijā. Politiski šo karu viņš jau ir zaudējis, bet militāri neuzvar to,” BBC citē Dudu. Uz jautājumu, vai ķīmisko ieroču izmantošana varētu izsaukt NATO iejaukšanos, Duda teicis: “Protams, visi cer, ka viņš to neuzdrošināsies. Bet, ja viņš izmantos masu iznīcināšanas ieročus, tas mainīs spēles noteikumus. Skaidrs, ka [NATO] būtu jāsēžas pie galda un nopietni jādomā, ko darīt, jo tad tas kļūtu bīstami ne tikai Eiropai, bet visai pasaulei.”
Krievijas Aizsardzības ministrija apgalvo, ka ir iznīcināti 3687 Ukrainas militārie objekti, 99 lidaparāti, 1194 bruņutehnikas vienības un 443 artilērijas iekārtas, ziņo “Interfax”. Ukrainas puse ziņo, ka okupanti zaudējuši vairāk nekā 12 tūkstošus karavīru., 374 tankus, 1126 bruņumašīnas un 140 artilērijas iekārtas. Nevienas puses dati pagaidām nav neatkarīgi pārbaudāmi, skaidro BBC.
12 dienu laikā, kopš Krievijas spēki bloķē Mariupoli, dzīvojamo kvartālu apšaudes ir prasījušas 1582 civiliedzīvotāju dzīvības, paziņojusi Ukrainas Iekšlietu ministrija. https://www.facebook.com/mvs.gov.ua/posts/329159179239738&show_text=true&width=500
https://www.delfi.lv/news/arzemes/simtiem-bermudu-salas-registretu-krievijas-lidmasinu-draud-aizturesana.d?id=54145386
Ukrainas aizsardzības ministrs Oleksijs Rezņikovs pēc Krievijas uzbrukuma Starptautiskajam Miera uzturēšanas un drošības centram pie Ļvivas atgādina, ka šajā centrā strādā ārvalstu instruktori un atkal aicina NATO slēgt debesis virs Ukrainas. “Tas ir jauns teroristisks uzbrukums mieram un drošībai pie ES un NATO robežas. Ir jārīkojas, lai to apturētu. Slēdziet debesis!” viņš raksta. https://twitter.com/oleksiireznikov/status/1502911608242196482
Ļaudis Hmeļņickas apgabalā atvadās no krituša Ukrainas karavīra. Prezidents Volodimirs Zelenskis sestdien atklāja, ka kopš Krievijas iebrukum sākuma krituši aptuveni 1300 Ukrainas aizstāvju. https://twitter.com/KyivPost/status/1502930250778484736
Krievijas uzlidojumā militārajai bāzei pie Ļvivas nogalināti deviņi un ievainoti 57 cilvēki, atsaucoties uz vietējām amatpersonām, ziņo BBC. Pa objektu svētdienas rītā izšautas vairāk nekā 30 raķetes. Glābēji turpina dzēst ugunsgrēku.
Pēdējo 10 dienu laikā Izraēlā ieradušās vismaz 14 privātās lidmašīnas no Krievijas, raksta “The Times of Israel”. Lidmašīnu pasažieri un īpašnieki netiek atklāti, rosinot spekulācijas, ka Krievijas oligarhi cenšas apiet Rietumu piemērotās sankcijas. Lidmašīnām Izraēlā atļauts palikt ne ilgāk par 48 stundām, ziņojis Izraēlas medijs “Channel 12”. Varasiestādes Ben Guriona lidostai norādījušas nesniegt ilgtermiņa uzturēšanās iespējas privātajām lidmašīnām, kas pieder ASV sankciju sarakstā iekļautiem krieviem.
Pie Odesas dzirdami artilērijas vai raķešu sprādzieni, no ostas pilsētas ziņo “Sky News” korespondents Niks Martins. Ukrainas trešā lielākā pilsēta un lielāka osta, domājams, ir nākamais Krievijas okupantu mērķis. https://twitter.com/NickMartinSKY/status/1502921512743022598?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502921512743022598%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-war-russia-news-putin-nuclear-live-updates-kyiv-12541713
Visu nakti okupanti ar aviāciju un artilēriju bombardējuši Doņeckas apgabala ziemeļu daļu, paziņoja apgabala galva Pāvels Kiriļenko. Ap pusnakti uzlidojuma rezultātā cietis evakuācijas vilciens Kramatorska-Ļviva – viens cilvēks gājis bojā, vēl viens ievainots. Uzlidojumos cietušas arī vēsturiskā klostera Svjatogorskas Lavra ēkas. Kompleksā tobrīd atradušies aptuveni 1000 cilvēku, tostarp vairāk nekā 200 bērni. Viens cilvēks hospitalizēts, divi patstāvīgi vērsušies pēc palīdzības traumpunktā Slovjanskā, bet aptuveni 30 ar vieglām traumām palīdzība sniegta uz vietas. https://www.facebook.com/pavlokyrylenko.donoda/posts/504602864555606&show_text=true&width=500
Jaunu uzlidojumu piedzīvojusi Ivanofrankivskas lidosta – tās infrastruktūra ir gandrīz pilnībā iznīcināta, paziņoja pilsētas mērs Ruslans Marcinkivs. Šis ir jau trešais Krievijas gaisa uzbrukums lidostai. (CNN)
Ukrainas spēku rokās nonācis Krievijas iebrucēju elektroniskās karadarbības komplekss. https://www.facebook.com/10brygada/posts/339635614873751&show_text=true&width=500
Krievijas spēki virzās uz priekšu, ciešot smagus zaudējumus, liecina jaunākā Lielbritānijas Aizsardzības ministrijas publiskotā izlūkošanas informācija. Iebrucēji mēģina ielenkt Ukrainas spēkus valsts austrumos, virzoties no Harkivas ziemeļos un Mariupoles dienvidos. Krievijas spēki, kas virzās no okupētās Krimas pussalas, cenšas apiet Mikolajivu, lai dotos tālāk Odesas virzienā. Taču katra virzīšanās uz priekšu ukraiņu sīvās pretestības dēļ okupantiem izmaksā dārgi. https://twitter.com/DefenceHQ/status/1502900346703814657?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502900346703814657%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fnews.sky.com%2Fstory%2Fukraine-war-russia-news-putin-nuclear-live-updates-kyiv-12541713
Kolaboranti, kuri piekritīs Krievijas iebrucēju piedāvājumiem, parakstīs sev spriedumu, svētdien paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Okupanti Hersonas apgabalā mēģina izveidot pseidorepubliku, līdzīgi kā tas pirms astoņiem gadiem notika Doneckas un Luhanskas apgabalos, videouzrunā sacīja Zelenskis. "HTR ["Hersonas tautas republiku"]. Tādu pašu nedzīvi dzimuši kā DTR ["Doņeckas tautas republiku"] un LTR ["Luganskas tautas republiku"]. Lai organizētu kaut kādas "komitejas" pret likumīgo varu uz mūsu zemes. Un pretēji cilvēku, kuri katru dienu iet protestēt, paustajai gribai," teica Ukrainas prezidents. Viņš uzsvēra, ka tie, kuri neatsakās runāt ar okupantiem un kurus iekārdinājuši viņu priekšlikumi, paraksta sev spriedumu. "Jūs parakstāt sev spriedumu," sacīja Zelenskis.(LETA)
Aizvadītās diennakts laikā Ukrainas spēki notriekuši divus Krievijas helikopterus, divas lidmašīnas un divus bezpilota lidaparātus.
Baltkrievijas slimnīcās, kur ārstējas liels skaits ievainoto Krievijas karavīru, pietrūkstot asiņu, tāpēc sākta kampaņa, lai budžeta iestāžu darbiniekus un iedzīvotājus mudinātu nodot asinis, ziņo Ukrainas Ģenerālštābs.
Okupanti turpina militāriem mērķiem izmantot civilo infrastruktūru, paaugstinātas bīstamības objektos izvieto tehniku un militārās vienības, apšauda civiliedzīvotājus, veic nelikumīgas iedzīvotāju īpašuma pārbaudes, pārģērbjas par civiliedzīvotājiem vai Ukrainas armijas formās, ziņo Ukrainas Ģenerālštābs.
Moldova lūdz starptautisku palīdzību lielā Ukrainas bēgļu pieplūduma dēļ, ziņo BBC. Robežu no Ukrainas puses līdz šim šķērsojuši vairāk nekā 270 tūkstoši cilvēku, bet vairāk nekā 100 tūkstoši no tiem nolēmuši palikt Moldovā. Nelielajā valstī dzīvo aptuveni 2,5 miljoni cilvēku, attiecīgi bēgļu skaits veido aptuveni četrus procentus no iedzīvotāju skaita.
Krievijas triecieni Ļvivā svētdien no rīta bijuši vērsti pret militāro bāzi – Starptautisko Miera uzturēšanas un drošības centru (IPSC). Tā ir liela militārā bāze, kas ietver apmācību centru miera uzturēšanas misiju karavīriem. Saskaņā ar provizoriskiem datiem Krievija pa Ļvivas apkārtni izšāvusi astoņas raķetes. Vairāki sprādzieni pilsētā bijuši dzirdami pēc pulksten sešiem no rīta. (CNN)
Šajā video apkopojumā no 11. marta redzami kadri no Mariupoles, kur Krievijas spēki karo pret mierīgajiem iedzīvotājiem. https://twitter.com/CurrentTimeTv/status/1502697696498438149
Par pēdējās 24 stundās svarīgāko: Krievija piedraudējusi uzbrukt ārvalstu ieroču konvojiem, ja tie tiks piegādāti Ukrainai. Šis Krievijas ārlietu ministra vietnieka Sergaja Rjabkova paziņojums palielina risku tiešai Maskavas konfrontācijai ar NATO. Krievijas brīdinājums izskanēja pēc tam, kad ASV paziņoja par vēl papildu 200 miljonu dolāru aizsardzības palīdzību Ukrainai, kas ietver tostarp militāro apmācību, pretgaisa aizsardzības sistēmas, prettanku ieročus un šaujamieročus. Iebrucēju galvenie spēki atrodas aptuveni 25 kilometru attālumā no Kijivas centra, sestdien ziņoja britu Aizsardzības ministrija. Okupantu turpina postīt apdzīvotus rajonus galvaspilsētas apkārtnē. Kopš 9. marta turpinās darbi, lai atjaunotu Krievijas apšaudēs pārrauto elektrības padevi Čornobiļas atomelektrostacijai (AES). Pašlaik elektrību objektam nodrošina dīzeļa ģeneratori, informēja Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra (IAEA). Tādas pilsētas kā Harkiva, Mariupole. Mikolajiva, Čerņihiva, Sumi un Dņipro ir pakļautas nemitīgām apšaudēm un bombardēšanai. Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka “dažas mazas pilsētiņas vairs neeksistē”. Sestdien no kauju skartām vietām izdevies evakuēt vairāk neka 12 tūkstošus cilvēku, paziņoja Zelenskis Sestdien Zelenskis pirmo reizi atklāja karā bojāgājušo Ukrainas karavīru skaitu – aptuveni 1300.
Okupanti veiktajās apšaudēs Severodoņeckas un Rubižnes pilsētās Luhanskas apgabalā nopostījuši desmitiem dzīvokļu un izraisījuši pamatīgus ugunsgrēkus. Izskanējusi informācija, ka vienas nakts laikā šajās apdzīvotajās vietās cietušas aptuveni 60 ēkas, tostarp privātmājas un daudzdzīvokļu mājas.
Svētdienas rītā spēcīgi sprādzieni dzirdami Ukrainas rietumu pilsētā Ļvivā. Gaisa trauksmes sirēnas pilsētā skanējušas visu nakti. “Kyiv Independent” raksta, ka Ļviva pakļauta raķešu apšaudēm. Bombardēšana naktī piedzīvota arī daudz kur citur Ukrainā. https://twitter.com/KyivIndependent/status/1502861153638174721?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502861153638174721%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.bbc.co.uk%2Fnews%2Flive%2Fworld-europe-60717902
Labrīt, cienījamie lasītāji! Turpinām sekot notikumiem Ukrainā. Par to, kas notika aizvadītajā naktī un dienā, var lasīt teksta tiešraides arhīvā šeit: https://www.delfi.lv/news/arzemes/forbes-ukraini-iznicinajusi-krievu-armijas-tehniku-vismaz-piecu-miljardu-dolaru-vertiba-teksta-tiesraide.d?id=54143808
Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form