Lietuvai jāgatavojas totālai valsts aizsardzībai visos līmeņos, paziņo prezidents
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Lietuvai jāgatavojas totālai valsts aizsardzībai, kas aptvertu visus līmeņus, sākot no NATO un beidzot ar katru valsts pilsoni, trešdien pēc tikšanās ar parlamentā pārstāvēto politisko partiju pārstāvjiem paziņojis prezidents Gitans Nausēda.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Totālās aizsardzības principam jābūt nostiprinātam ne tikai Valsts vispārējās aizsardzības plānā, bet arī miera laika gatavībā veikt mobilizācijas uzdevumus un organizēt pilsonisko pretošanos," teikts viņa izplatītajā paziņojumā.

Kā uzsvēris prezidents, civilā aizsardzība un drošība jāizceļ kā īpaša kopējās aizsardzības gatavības joma.

Tikšanās laikā Nausēda ar partiju pārstāvjiem apspriedis Lietuvas ārpolitikas, drošības un aizsardzības politikas stratēģiskās vadlīnijas.

Prezidents paudis gandarījumu par atbalstu viņa ierosinājumam nākamgad palielināt aizsardzības finansējumu, lai tas sasniegtu vismaz 3% no iekšzemes kopprodukta (IKP). Pēc viņa teiktā, šādu apņemšanos varētu paredzēt arī jaunā partiju vienošanās, pēc kuras radusies nepieciešamība saistībā ar pēdējā laika izaicinājumiem – Ķīnas spiedienu uz Lietuvu pēc Taivānas pārstāvniecības atvēršanas Viļņā un Krievijas sākto karu Ukrainā.

"Pašlaik neatliekamākās prioritātes ir mūsu ārējo robežu aizsardzības nodrošināšana, efektīva civilā sagatavotība un krīžu vadība, kiberaizsardzība un cīņa pret dezinformāciju. Kopā ar starptautisko sabiedrību jātiecas panākt [Baltkrievijas] Astravjecas AES ekspluatācijas pārtraukšanu," norādījis prezidents.

Viņš arī uzsvēris, ka Lietuva pašlaik pārdzīvo lielu politisko un ģeopolitisko izaicinājumu laikmetu, kad norisinās būtiskas pārmaiņas Eiropā, pieaug konvencionālie un hibrīdapdraudējumi, radušies jauni izaicinājumi, kas saistīti ar karu Ukrainā un Krievijas un Baltkrievijas satuvināšanos.

"Mēs neesam tilts starp Austrumiem un Rietumiem. Lietuva nepārprotami ir daļa no Rietumu civilizācijas, vēl vairāk – tās austrumu priekšpostenis. Attiecīgi saprotam apdraudējumus un izvēlamies sabiedrotos," izteicies Nausēda.

Viņš norādījis, ka ārpolitikā Lietuva ieinteresēta stiprināt Rietumu struktūras, pirmām kārtām Eiropas Savienību un NATO. Kā atzinis prezidents, savas intereses Lietuva visefektīvāk var izpaust kopā ar sabiedrotajiem, kuri balstās uz tādām pašām vērtībām – ASV, Poliju, Vāciju, Ziemeļvalstīm un Baltijas valstīm.

Tags

Krievijas iebrukums Ukrainā Gitans Nausēda ASV Baltkrievija Eiropa Krievija Lietuva NATO
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form