Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests brīdina par Covid-19 vakcīnu melnā tirgus izveidošanās riskiem
Foto: LETA

Lietuvas Īpašās izmeklēšanas dienests (STT) paziņojis, ka tā rīcībā nonāk aizvien vairāk informācijas, kas norāda uz iespējamiem Covid-19 vakcīnu melnā tirgus izveidošanās riskiem.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Saņemam aizvien vairāk informācijas – turklāt ne tikai Lietuvā, ka pastāv vakcīnu melnā tirgus izveidošanās riski," ceturtdien Seima Nacionālās drošības un aizsardzības komitejas sēdē pastāstījis STT vadītājs Žīdrūns Bartkus.

Pēc viņa teiktā, pašlaik nav datu, ka Lietuvā jau norisinātos tāds process, tomēr draudi pastāv, un melnā tirgus aizmetņi jau novēroti citās valstīs.

Kā uzsvēris STT vadītājs, ir ļoti svarīgi nemitīgi sekot noteiktiem datiem, kuri var signalizēt par melnā tirgus esamību.

Zinot, cik vakcīnu devu sadalīts veselības aprūpes iestādēm, jāraugās, lai sakrīt trīs rādītāji – vakcināto cilvēku skaits, atlikušo devu skaits un zudumā gājušo devu skaits.

"Ja parādītos liels saplīsušo pudelīšu vai citu vakcīnas zudumu skaits, tas liecinātu par risku, ka šī sestā deva vai it kā saplīsusī vakcīnas pudelīte varēja nonākt melnajā tirgū," norādījis Bartkus.

Kā ziņots, Eiropas Zāļu aģentūras (EZA) vadlīnijās kopš 8. janvāra ieteikts vienu ražotāja "Pfizer" un "BioNTech" vakcīnas "Comirnaty" pudelīti izmantot sešām devām, nevis piecām kā līdz tam.

STT vadītājs atzinis, ka pašlaik dienestam, kurš izvērtē Covid-19 vakcinācijas procesu no korupcijas novēršanas viedokļa, nav iespēju kontrolēt minētos datus, jo iekavējas informācijas ievadīšana e-veselības sistēmā, turklāt tā diezgan bieži mainās.

Viņš pastāstījis, ka līdz šim Lietuvas mērogā nav fiksēti plaši vakcinācijas kārtības pārkāpumi vai mēģinājumi neievērot prioritāro potēšanas secību, bet piebildis, ka šo procesu uzraudzīt faktiski nav iespējams kopš 6.janvāra, kad noteikti jauni secības kritēriji, jo datu apjoms ir milzīgs un e-veselības sistēmā vakcinēto cilvēku atbilstība šiem kritērijiem netiek atspoguļota. Piemēram, paredzēts, ka var tikt vakcinēti cilvēki, kuri ārstniecības iestādēs kā brīvprātīgie nostrādājuši zināmu stundu skaitu, bet dienestam šāda informācija nav pieejama.

Saskaņā ar Lietuvas Statistikas departamenta datiem līdz šim Lietuvā pirmo vakcīnas devu saņēmuši 56 358 cilvēki, bet otro – 8262 cilvēki.

Lietuvā vakcinēšanai tiek izmantotas "BioNTech" un "Pfizer" vakcīnas un "Moderna" vakcīnas.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Koronavīruss Covid-19 Lietuva
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form

Sludinājumi