Maskavas policija veic kratīšanu Hodorkovska kustības birojā
Foto: Reuters/Scanpix

Krievijas policija ceturtdien veikusi bijušā naftas kompānijas JUKOS vadītāja un Kremļa kritiķa Mihaila Hodorkovska kustības "Atvērtā Krievija" birojā Maskavā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā teikts organizācijas mājaslapā, policija konfiscējusi tehniku un 100 000 skrejlapu, kuras sadrukātas sestdien paredzētajai demonstrācijai pret prezidentu Vladimiru Putinu.

Maskavas policija nesniedza komentārus par kratīšanu, taču avots aģentūrai TASS pastāstīja, ka to veic ekstrēmisma apkarošanas centra darbinieki, kuri konfiscē dokumentus, kas saistīti ar organizācijas finanšu darbību, ka arī elektroniskos datu nesējus.

Organizācijas pārstāve kratīšanu saistīja ar sestdien vairāk nekā 20 Krievijas pilsētās ieplānoto akciju "Apnicis".

Kā ziņots, Krievija trešdien aizliedza trīs nevalstiskās organizācijas, kas saistītas ar Hodorkovski.

Aizliegta kustība "Atvērtā Krievija", Modernās Krievijas institūts un Atvērtās Krievijas pilsoniskā kustība. Ģenerālprokuratūra atzinusi šīs organizācijas par nevēlamām, jo tās tiecas "izraisīt protestus un destabilizēt iekšpolitiku", tādejādi "apdraudot Krievijas konstitucionālās sistēmas pamatus un valsts drošību".

Trīs Hodorkovska atbalstītās organizācijas pievienojas septiņām citām, pārsvarā amerikāņu organizācijām, kas iekļautas Krievijas Tieslietu ministrijas izveidotajā nevēlamo organizāciju sarakstā.

Kad organizācija atzīta par nevēlamu, tai tiek liegtas iespējas izdot Krievijā jebkādas publikācijas un to bankas konti var tikt bloķēti. Cilvēkiem, kas ar tām sadarbojas, var tikt piemērots naudassods, cietumsods vai aizliegums iebraukt Krievijā.

Hodorkovskis, kurš tolaik bija Krievijas bagātākais cilvēks, tika aizturēts 2003.gada 25.oktobrī, kad viņš bija JUKOS vadītājs un viens no tā akcionāriem, pēc apsūdzības līdzekļu izlaupīšanā un nodokļu nemaksāšanā. 2005.gadā viņš tika atzīts par vainīgu krāpniecībā un citos ekonomiskos noziegumos. Pēc vairākām pārsūdzībām viņam piespriestais ieslodzījuma termiņš bija desmit gadi un desmit mēneši.

Hodorkovskis, neatzīstot savu vainu, 2013.gadā nosūtīja Krievijas prezidentam Putinam lūgumu par apžēlošanu ģimenes apstākļu dēļ. Putins 2013.gada 20.decembrī parakstīja dekrētu par apžēlošanu, un Hodorkovskis tika atbrīvots.

Pēc apžēlošanas Hodorkovskis ar ģimeni dzīvo ārzemēs, tomēr kustībai "Atvērtā Krievija" ir birojs Krievijā, kur darbojas arī kustības mājaslapa.

Hodorkovskis sociālajos tīklos un tīmekļa vietnē "OpenRussia.org" aicinājis cilvēkus Krievijā sestdien pulcēties uz demonstrācijām pret Putinu.

Kopš Putina pārvēlēšanas 2012.gadā Krievija palielinājusi spiedienu pret pilsoniskajām grupām un pieņēmusi likumu, kas ļauj varasiestādēm atzīt par "ārvalstu aģentiem" organizācijas, kas ir sabiedriski aktīvas un saņem starptautisku finansējumu.


Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form