Ceturtdien 97 gadu vecumā miris latviešu inženieris Valters Caps, kurš izgudroja pasaulslaveno un spiegu iemīļoto miniatūras fotokameru "Minox". Caps nomira savās mājās Šveices pilsētā Biningenā, piektdien paziņoja Vācijas kompānija "Minox".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Latviešu izgudrotājs ir ierindojams starp tādiem fotoaparātu pionieriem kā Ernsts Leics, Karls Ceiss, Oskars Barnaks un Karls Kelners. Viņa izgudrotā fotokamera, kas ir mazāka par cigāru un sver mazāk par cigareti, taču aprīkota ar izcilu objektīvu, bija "ģēnija darbs", uzsver kompānija.

Ar savu 8 x 11 mm filmiņu formātu "Minox" kļuva par pasaules spiegu visbiežāk izmantoto fotokameru. ASV Centrālā izlūkošanas pārvalde (CIP) spiegošanas aparatūras vēstures darbā piemin, ka kameru var viegli noslēpt un darbināt ar vienu roku. Ar to var uzņemt lieliskas dokumentu fotogrāfijas un tā bija dabiska slepenai fotografēšanai.

Caps, kurš bija izcils konstruktors un izgudrotājs un visu savu dzīvi veltīja miniatūra fotoaparāta idejai, tās realizācijai un pilnveidošanai, dzimis 1905.gada 4.septembrī Rīgā, kur nodzīvojis līdz 1921.gadam un no 1936. līdz 1941.gadam.

Zinātnieks strādājis grāmatu spiestuvē kā litogrāfa māceklis un VEF, kur radījis pirmo pasaulē miniatūro fotoaparātu "Minox". Caps strādājis arī Igaunijā un Vācijā, bet no 1950.gada dzīvoja un strādāja Šveicē, kur nodarbojās ar aprēķiniem un konstruēšanas darbiem miniatūrās fotogrāfijas jomā.

Miniatūras fotokameras prototips tapa laikā no 1932.-1936.gadam Tallinā. Priekšlikums ražot "Minox" Igaunijā neatrada interesi, turpretī VEF Rīgā to uzņēma ar izpratni. 1936.gada rudenī Caps pārcēlās uz Rīgu un kopā ar latviešu inženieriem un konstruktoriem Eduarda Bērziņa vadībā ķērās pie tehnoloģiskās izstrādes rūpnieciskai ražošanai.

1937.gadā tapa fotoaparātu eksperimentālā partija, bet tā sērijveida ražošana sākās 1938.gadā. No 1937. līdz 1942.gadam VEF saražoja ap 17 000 kameru, kuras eksportēja uz visām attīstītākajām pasaules valstīm.

1940.gadā, kad Latviju okupēja PSRS, ražošana netika pārtraukta, tikai gravējumu "Made in Latvia" aizstāja ar "Made in USSR". 1944.gadā vācieši iekārtas un rasējumus izveda uz Vāciju, un 1948.gadā Veclārā Capa dibinātā firma "Minox GmbH" sāka ražot "Minox" kameru. Firma Vācijā līdz šai dienai ir izlaidusi ap miljonu dažādu modeļu "Minox" fotoaparātu.

Capa patenta pieteikums Somijā reģistrēts 1936.gadā, un kopumā tas pieteikts vismaz 20 valstīs, to skaitā Austrālijā, ASV, Kanādā, Beļģijā un Francijā. Kā pieteicēja visur norādīta VEF, bet autors - Valters Caps.

Lai arī kopš "Minox" izgudrošanas laika tehnoloģijas ir attīstījušās ļoti strauji, fotoaparātam joprojām ir tas pats tehniskais un stilistiskais dizains, kāds bija pirmajam.

Caps līdz mūža beigām kontaktējās ar Latvijas un Igaunijas fotogrāfu sabiedrībām, bet 2000.gadā šīs valstis apmeklēja. 2001.gada 3.septembrī Latvijas Zinātņu akadēmijā (LZA) viņam pasniedza Goda doktora diplomu.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form