Orbans atkārtoti pieprasa Ukrainas ungāru autonomiju
Foto: AP/Scanpix

Ungārijas premjerministrs Viktors Orbans piektdien atkārtoti nācis klajā ar savu pretrunīgi vērtēto aicinājumu piešķirt Ukrainas rietumos mītošajai ungāru minoritātei autonomiju, kas jau izraisījusi saspīlējumu Budapeštas attiecībās ne vien ar Kijevu, bet arī ar Varšavu.

"Ungārijas valsts pilnībā atbalsta Aizkarpatu ungāru autonomijas prasību," piektdienas vakarā pārraidītajā intervijā sabiedriskās televīzijas kanālam M1 uzsvēra Orbans.

Ukrainā mīt aptuveni 200 000 ungāru, kuru lielākā daļa dzīvo Aizkarpatu reģionā, kas pirms Pirmā pasaules kara atradās Austroungārijas impērijas sastāvā.

"Mūsu interesēs ir stabila un demokrātiska Ukraina, taču Ukraina nevar būt stabila vai demokrātiska, ja vien tā nedod tur dzīvojošajām minoritātēm un nacionālajām kopienām, tostarp ungāriem, to, kas tiem pienākas," norādīja Ungārijas premjers.

Viņaprāt, ungāriem ir tiesības gan uz dubulto pilsonību, gan uz "kolektīvajām jeb kopienas tiesībām", gan un autonomiju.

Kopš jaunā Ungārijas pilsonības likuma pieņemšanas 2011.gadā Budapešta jau piešķīrusi Ungārijas pilsonību simtiem tūkstošiem ungāru, kas mīt kaimiņvalstīs.

Neskatoties uz savām pretrunīgi vērtētajām ungāru autonomijas prasībām, Orbans vienlaikus uzsvēra, ka Krievijas agresijas gadījumā Ungārijai ir jāatbalsta Ukraina.

Pirmo reizi ar prasību piešķirt Ukrainā mītošajiem ungāriem autonomiju Orbans nāca klajā 10.maijā, kad viņš parlamentā uzstājās ar inaugurācijas runu, atkārtoti stājoties premjerministra amatā.

Uz to reaģējot, Ukrainas Ārlietu ministrija otrdien izsauca Ungārijas vēstnieku, pieprasot sniegt paskaidrojumus par savas valdības vadītāja izteikumiem.

Arī Polijas premjerministrs Donalds Tusks paziņojis, ka Orbana izteikumi esot "neveiksmīgi".

Ukrainas kaimiņvalstīm jāizrāda solidaritāte un jāsadarbojas ar Kijevu valsts vienotības un neatkarības saglabāšanai, sarunā ar žurnālistiem Varšavā uzsvēra Tusks.

"Mums jābūt uzmanīgiem, lai tieši vai netieši neatbalstītu prokrieviskos separātistus. [Orbana] izteikumi bija nelaikā un nevietā," piebilda Polijas valdības vadītājs.

Reaģējot uz izskanējušo kritiku, Ungārijas ārlietu ministrs Jānošs Martonģi vēlāk paziņoja, ka Orbans neesot domājis "teritoriālo autonomiju".

Arī savā piektdienas intervijā Ungārijas premjers norādīja, ka Eiropā pastāvot dažādas autonomijas formas un ka Aizkarpatu ungāri paši izteiksies, kādu no tām tie vēlas.

    Tags

    Ungārija

    Comment Form