Pakistānas premjers brīdina par asinspirti Kašmirā
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Pakistānas premjerministrs Imrans Hans piektdien brīdinājis par asinspirti Kašmirā pēc tam, kad Indija pagājušajā mēnesī atcēla īpašās autonomijas statusu šim strīdus reģionam.

Runā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālajā asamblejā Hans aicināja ANO un pasaules lielvaras iesaistīties, lai novērstu iespējamu konfliktu abu ar kodolieročiem bruņoto sāncenšu starpā.

"Kad mums nebūs citas iespējas, mēs cīnīsimies, un, kad kodolvara nolemj cīnīties līdz galam, sekas jūt ne tikai reģions, bet visa pasaule," viņš sacīja.

Hans brīdināja, ka Indijas īstenotie pasākumi radikalizēs musulmaņu jauniešus, un Indijas premjerministru Narendru Modi raksturoja kā augstprātīgu.

"Sievietes, bērni, slimi cilvēki ir ieslēgti kā dzīvnieki," teica Pakistānas premjerministrs, piebilstot, ka "pēc komandantstundas atcelšanas būs asinspirts".

Modi iepriekš uzstājās ar runu ANO Ģenerālajā asamblejā, bet Kašmiras konfliktu tajā nepieminēja.

Jau otrdien Hans norādīja, ka Indijas pārvaldītajā Kašmiras daļā cilvēkus jau 50 dienas kontrolē 900 000 karavīru, tiek veiktas masveida aizturēšanas, slimnīcas nedarbojas un cilvēkiem liegta piekļuve medijiem.

"Astoņi miljoni cilvēku atvērtā cietumā ir kas nepieredzēts mūsu laikmetā," sacīja Hans. "Vislielākās bažas ir par to, kas notiks, kad komandantstunda tiks atcelta? Mums bail, ka ar 900 000 karavīru tur sāksies slaktiņš," viņš piebilda.

Pakistānas un Indijas diplomātisko attiecību statuss ir pazemināts, divpusējā tirdzniecība un pārrobežu transporta kustība ir apturēta.

Spriedze Indijas un Pakistānas starpā pieaugusi kopš 5.augusta, kad Indijas valdība atcēla Kašmiras īpašo statusu un pieņēma lēmumu par štata sadalīšanu. Reģionā tika noteikta komandantstunda un atslēgti telefonu sakari un piekļuve internetam.

Kopš tā laika Kašmirā izvietoti tūkstošiem karavīru un aizturēti simtiem politisko aktīvistu.

Kašmira ir sadalīta starp Indiju un Pakistānu, taču abas pretendē uz visu Kašmiras teritoriju. Kopš 1947. gada, kad beidzās Lielbritānijas koloniālā pārvalde, Kašmiras dēļ starp Indiju un Pakistānu izcēlušies jau divi kari.

Tags

ANO Indija Lielbritānija Pakistāna
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form