Pāvesta vizīte Baltijā: pāvests aicina Lietuvu kļūt par 'tiltu starp Austrumu un Rietumeiropu'
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks sestdien Viļņā aicināja Lietuvas iedzīvotājus būt atvērtiem un saprotošiem, kļūt par "tiltu starp Austrumu un Rietumeiropu".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Lietuva varētu kļūt par pretsvaru balsīm, kas iestājas par šķelšanos, nevis vienotību, Viļņā pie prezidenta pils uzrunājot valsts amatpersonas un sabiedrības pārstāvjus, sacīja pāvests.

"Mūsdienu pasaulē par spīti visiem tiem, kas draudu un konfliktu apstākļos sēj šķelšanos un pretstāvi, kas sola garantēt drošību un saglabāt savu kultūru, cenšoties atbrīvoties no citiem, samīdot un izdzenot viņus, jums, lietuviešiem, viņiem par spīti ir jāpaziņo: "Mēs atzīstam atšķirības.""

"Raisot dialogu, būdami atklāti un saprotoši, jūs varat kļūt par tiltu starp Austrumu un Rietumeiropu," viņš uzsvēra.

"Jūs paši esat pieredzējuši centienus visiem uzspiest vienu modeli, kuram visi bija pielīdzināti, lai iedvestu, ka mazākuma privilēģijas ir svarīgākas par cieņu un kopīgo labumu," sacīja Francisks.

Viņš atgādināja, ka Lietuva ir spējusi uzņemt dažādu tautību un reliģiju cilvēkus - poļus, krievus, baltkrievus, ukraiņus, armēņus, vāciešus, katoļus, pareizticīgos un citus.

Sveicot Lietuvu ar neatkarības atjaunošanas simtgadi, pāvests aicināja šo gadu pārdzīvojumus padarīt dzīvus.

Tas ļaus "rast risinājumu mūsdienu problēmām un raudzīties uz nākotni dialoga un vienotības garā ar visiem šeit dzīvojošajiem, tiekties uz to, lai neviens nebūtu atraidīts".

"Tikai tā saknes, kas palīdzēja jums izaudzēt jūs priecējošos augļus, saglabājas dzīvotspējīgas un veselas," viņš norādīja.

"Gūstot spēku pagātnē, jūs no jauna atgūstat šīs saknes un atdzīvināt to, kas Lietuvu padara īpašu, kas palīdzēja augt jūsu valstij un nesalūzt,- iecietību, viesmīlību, cieņu un solidaritāti," sacīja Romas Katoļu baznīcas galva.

Sestdienas vakarā Viļņas Katedrāles laukumā notika pāvesta tikšanās ar jauniešiem, uz kuru bija sapulcējušies desmiti tūkstoši cilvēku.

"Pretosimies tam individuālismam, kas mūs norobežo no citiem, padara mūs egocentriskus, godkārīgus, tādus, kas gādā tikai par savu tēlu un savu labumu," vēršoties pie jauniešiem, sacīja pāvests. "Dzīve, kas pavadīta iepretim spogulim, ir neglīta. Skaista dzīve ir ar citiem - ģimenē, ar draugiem, cīņā kopā ar savu tautu."

"Tautā ir mūsu saknes, mūsu identitāte, bez saknēm mēs neesam cilvēki," uzsvēra pāvests.

Vienlaikus viņš mudināja jauniešus gūt zināšanas, pieredzi no pagātnes, tiekoties ar gados vecākiem cilvēkiem, sarunās ar viņiem.

"Runāt ar veciem cilvēkiem nav garlaicīgi," sacīja 81. gadu vecais pāvests.

Francisks sestdien sāka vizīti Baltijas valstīs. Tās gaitā viņš 22. un 23.septembrī apmeklē Lietuvu, 24. septembrī viesosies Latvijā, bet 25. septembrī dosies uz Igauniju.

Vizītes sākumā pāvests Viļņā tikās ar Lietuvas prezidenti Daļu Grībauskaiti.

Svētdienas rītā Francisks svinēs Svēto Misi Kauņas Santakas parkā pie Nemunas un Neres satekas, bet pēcpusdienā Kauņas katedrālē tiksies ar priesteriem, semināristiem un konsekrētajām personām.

Pēc tam pāvests atgriezīsies Viļņā, kur apmeklēs Okupāciju un brīvības cīņu muzeju, pieminekli ebreju geto upuriem un pieminekli padomju okupācijas upuriem, kur viņš kopā ar visiem sanākušajiem lūgsies par tiem, kas izcietuši ieslodzījumu vai atdevuši dzīvību par Lietuvas brīvību.

Pirmdien pāvests Francisks ieradīsies Latvijā. Plānots, ka vizītes laikā pāvests tiksies ar Valsts prezidentu Raimondu Vējoni un uzrunās valsts augstākās amatpersonas, sabiedrības pārstāvjus un diplomātisko korpusu, noliks ziedus pie Brīvības pieminekļa, piedalīsies ekumeniskā dievkalpojumā Rīgas Doma baznīcā un uzrunās klātesošos, bet pēc tam sveiks cilvēkus pie Svētā Jēkaba katedrāles.

Pēcpusdienā Francisks un viņu pavadošā delegācija dosies uz Aglonu, kur viņš celebrēs Svēto Misi un uzrunās ticīgos Aglonas sanktuārija sakrālajā laukumā.

Pāvesta vizīti Baltijā otrdien noslēgs Igaunijas apmeklējums. Tallinā viņš tiksies ar Igaunijas prezidenti Kersti Kaljulaidu, kā arī ar valsts amatpersonām, uzrunās diplomātisko korpusu un tiksies ar jauniešiem Kārļa luterāņu baznīcā. Pēcpusdienā viņam Svētā Pētera un Pāvila baznīcā paredzēta tikšanās ar labdarības organizācijas "Caritas" pārstāvjiem, kam sekos Svētā Mise ar pāvesta homīliju Tallinas Vabaduzes (Brīvības) laukumā.

Pāvests Francisks Lietuvu, Latviju un Igauniju apmeklē gadā, kad Baltijas valstis svin savu simtgadi.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Aglona Baltija Romas pāvests Francisks
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form