Pirmo rekordu grāvēji: 10 pirmskara augstākie debesskrāpji
Foto: Reuters/Scanpix

Pirms 85 gadiem, 1930. gada 27. maijā, Ņujorkā svinīgi atklāja 319 metrus augsto "Chrysler Building", kas kļuva par augstāko ēku pasaulē. Jau pēc nepilna gada durvis vēra "Empire State Building", apsteidzot iepriekš uzstādīto augstuma rekordu par 62 metriem un nostiprinot Ņujorkas "debesskrāpju galvaspilsētas" slavu.

Ņujorkas straujā tiekšanās debesīs visai strauji apsīka līdz ar 30. gadu ekonomisko krīzi. Arī citviet pasaulē tik augstus debesskrāpjus necēla vēl ilgi, un jauns ēkas augstuma rekords tika pārspēts tikai 1972. gadā, kad atklāja bēdīgi slavenos Pasaules tirdzniecības centra torņus.

Šobrīd saraksta augšgalā dominē celtnes Dienvidaustrumāzijā un Tuvajos Austrumos, un "top desmitniekā" atrodas tikai viens Ņujorkas debesskrāpis - pērn pabeigtais "One World Trade Center".

Portāla "Skyscraper Center" apkopotie dati rāda, ka, ņemot vērā visus tos debesskrāpjus, kuru būvniecība ir jau sākusies, 2021. gadā saraksta pirmo desmitnieku pametīs arī pēdējais "debesskrāpju galvaspilsētas" Ņujorkas apliecinājums.

Piedāvājam iepazīt sarakstu ar 10 augstākajām* ēkām pasaulē, kāds tas bija pirms Otrā pasaules kara:

* Līdz pat 2009. gadam par ēkas augstāko punktu tika uzskatīts jumts, taču šis princips tika mainīts, ņemot vērā, ka mūsdienu augstākajām ēkām dažkārt vairs nav nosakāms, kura vieta uzskatāma par jumtu un kura ir antena vai arhitektonisks veidojums bez funkcijas.

Šajā apkopojumā minētajām ēkām izmantots sākotnējais princips "mērīt pēc jumta". Ņemot vērā tolaik, kā arī vēlākos gados uzstādītās ar būvju funkcijām tieši nesaistītās detaļas, ēku secība sarakstā nedaudz mainītos.

Tags

Ņujorka

Comment Form