Slaktiņš Bučā: 'Es gribu, lai katra Krievijas karavīra māte redzētu nogalināto cilvēku līķus', pauž Zelenskis
Foto: AP/Scanpix/LETA

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis par Krievijas karavīru pastrādāto civiliedzīvotāju slaktiņu Bučā vainojis Krievijas vadību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Viņš arī paziņojis, ka tiks izveidots speciāls mehānisms, lai sauktu pie atbildības vainīgos.

"Es gribu, lai visi Krievijas Federācijas vadītāji redzētu, kā tiek izpildītas jūsu pavēles. Lūk, tādas pavēles. Lūk, tāda izpildīšana. Un solidārā atbildība. Par šīm slepkavībām, par šīm spīdzināšanām, par šīm sprādzienu norautajām rokām, kuras ir uz ielām. Par šaušanu pakausī sasietiem cilvēkiem," sacīja Zelenskis svētdienas vakarā ierakstītajā videouzrunā.

"Lūk, tā tagad tiks uztverta Krievijas valsts. Tas ir jūsu tēls. Jūsu kultūra un cilvēciskais tēls ir gājuši bojā kopā ar ukraiņiem un ukrainietēm, pēc kuriem jūs atnācāt," uzsvēra Ukrainas prezidents.

"Mūsu zemē pabija koncentrēts ļaunums. Slepkavas. Bendes. Varmākas. Marodieri. Kuri sevi sauc par armiju. Un kuri pelnījuši tikai nāvi pēc tā, ko viņi pastrādājuši," teica Zelenskis.

"Es gribu, lai katra Krievijas karavīra māte redzētu nogalināto cilvēku līķus Bučā, Irpiņā, Hostomeļā. Ko viņi bija nodarījuši? Kādēļ viņus nogalināja? Ko bija nodarījis vīrietis, kurš brauca pa ielu ar velosipēdu? Kāpēc tika spīdzināti līdz nāvei parasti miermīlīgi cilvēki parastā miermīlīgā pilsētā? Kāpēc tika žņaugtas sievietes pēc tam, kad viņām tika izrauti auskari? Kā varēja izvarot sievietes un nogalināt viņas bērnu acu priekšā? Ņirgāties par viņu ķermeņiem pat pēc nāves? Kāpēc vajadzēja saspiest ar tankiem cilvēku līķus? Ko jūsu Krievijai nodarījusi Ukrainas pilsēta Buča? Kā tas viss kļuva iespējams?" sacīja Ukrainas prezidents.

"Esmu pieņēmis lēmumu izveidot speciālu tieslietu mehānismu Ukrainā, lai izmeklētu un izskatītu tiesā katru okupantu noziegumu mūsu valsts teritorijā. Šī mehānisma būtība ir nacionālo un starptautisko speciālistu - izmeklētāju, prokuroru un tiesnešu - kopīgs darbs. Šis mehānisms palīdzēs Ukrainai un pasaulei saukt pie konkrētas atbildības personas, kuras izraisījušas šo briesmīgo karu pret Ukrainas tautu vai piedalījušās tajā un noziegumos pret mūsu cilvēkiem," uzsvēra Zelenskis.

Viņš norādīja, ka Ukrainas "Ārlietu ministrijai, ģenerālprokuratūrai, Nacionālajai policijai, Drošības dienestam, izlūkdienestam un citām struktūrām atbilstoši savai kompetencei jāvelta visas pūles, lai šis mehānisms sāktu darboties".

"Aicinu visus mūsu pilsoņus un Ukrainas draugus pasaulē, kuri var pievienoties šim darbam un palīdzēt nodibināt taisnību, to darīt," mudināja Ukrainas prezidents.

"Pasaule jau pieredzējusi daudz kara noziegumu. Dažādos laikos. Dažādos kontinentos. Taču pienācis laiks izdarīt visu, lai Krievijas karavīru pastrādātie kara noziegumi kļūti par pēdējo šāda ļaunuma izpausmi uz Zemes," piebilda Zelenskis.

Pēc Krievijas karaspēka padzīšanas Bučā atrasti apmēram 300 okupantu nogalināti civiliedzīvotāji. Slaktiņu Bučā nosodījušas daudzas pasaules valstis.

Savukārt ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņojis, ka ir dziļi satriekts par slaktiņu Ukrainas pilsētā Bučā un aicinājis par to veikt neatkarīgu izmeklēšanu.

"Esmu dziļi satriekts par attēliem, kuros redzami nogalinātie civiliedzīvotāji Bučā, Ukrainā. Ir būtiski svarīgi, lai neatkarīga izmeklēšana novestu pie efektīvas saukšanas pie atbildības," Gutērreša teikto citē ANO preses dienests.

Slaktiņu Bučā nosodījušas daudzas pasaules valstis, savukārt Krievijas Aizsardzības ministrija noliegusi, ka Krievijas karavīri būtu vainīgi civiliedzīvotāju nogalināšanā. Krievija arī pieprasījusi pirmdien sasaukt ANO Drošības padomes sēdi, lai apspriestu Bučā to, ko Krievijas pastāvīgā pārstāvja ANO vietnieks Dmitrijs Poļanskis nodēvējis par "ukraiņu radikāļu provokāciju".

Tags

Volodimirs Zelenskis Krievijas iebrukums Ukrainā Krievija Ukraina
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form