Tramps ieradies valsts vizītē Lielbritānijā
Foto: AP/Scanpix/LETA

ASV prezidents Donalds Tramps pirmdien ieradies trīs dienu valsts vizītē Lielbritānijā, kur viņu uzņēmusi karaliene Elizabete II un princis Čārlzs.

Trampu un viņa sievas Melānijas ierašanos Bekingemas pilī sagaidīja princis Čārlzs un viņa sieva Kamilla. Karaliene iznāca pie pils ieejas, lai apsveicinātos ar Trampu pāri, un viņi kopīgi noskatījās goda sardzi.

Vēlāk viņiem paredzētas privātas pusdienas un vakarā bankets. Pirms tam lidostā ASV pirmo pāri sagaidīja Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants.

Pirms nolaišanās Tramps izraisīja skandālu, tviterī par "pilnīgu zaudētāju" nosaucot Londonas mēru Sadiku Hanu, kurš iepriekš kritizējis Lielbritānijas lēmumu svinīgi uzņemt ASV prezidentu.

"Viņš ir ledusauksts zaudētājs, kuram būtu jākoncentrējas uz noziedzību Londonā, nevis mani," rakstīja Tramps, kuram jau iepriekš tviterī bijušas asas vārdu apmaiņas ar Hanu. Savukārt Hans noraidīja Trampa "bērnišķīgos apvainojumus".

"Sadiks pārstāv Londonas un mūsu valsts progresīvās vērtības, brīdinot, ka Donalds Tramps ir visacīmredzamākais piemērs pieaugošajam galēji labējo draudam visā pasaulē, kas apdraud pamatvērtības, kuras mūsu liberālās demokrātijas definējušas vairāk nekā 70 gadus," teikts Hana biroja paziņojumā.

Nedēļas nogalē Hans viedokļrakstā avīzē "Observer" norādīja, ka Trampa izteikumi saviem atbalstītājiem līdzinās "20. gadsimta fašistu" lietotai valodai. "Prezidents Donalds Tramps ir tikai viens no redzamākajiem piemēriem šim draudam, kas pasaulē palielinās," rakstīja Londonas mērs, kura vadītajā pilsētā gaidāmi protesti pret Trampa vizīti.

Jau pirms ierašanās Lielbritānijā Tramps komentēja satricinājumus Konservatīvās partijas vadībā un pauda atbalstu tā dēvētā cietā "brexit" virzītajam Borisam Džonsonam, kurš varētu kļūt par jauno premjeru pēc Terēzas Mejas atkāpšanās piektdien.

Pirms vizītes Lielbritānijā Tramps intervijā laikrakstam "The Sun" kritizēja Mejas centienus "brexit" sarunās, sakot, ka, viņaprāt, "Lielbritānija pieļāva, ka visas kārtis ir Eiropas Savienības rokās".

Svinīgā banketa Bekingemas pilī laikā Londonā plānota plaša protesta akcija.

Pēc pusdienām ar karalieni Tramps ar sievu Melāniju apmeklēs Vestminsteras abatiju un noliks vainagu pie Nezināmā kareivja kapa.

Trampam ar britu troņmantnieku gaidāma smaga saruna par klimata pārmaiņām. Princis Čārlzs ir dedzīgs vides aktīvists un cīnās pret klimata pārmaiņām, bet Trampa pozīcija par šī jautājuma nozīmīgumu ir bijusi krietni atturīgāka.

"Mēs runāsim, mēs runāsim. Varu pateikt, ka mums pašlaik ir viens no tīrākajiem klimatiem pasaulē. Mūsu gaisam un ūdenim klājas ļoti labi," sarunā ar "The Sun" sacījis Tramps, lai gan ASV Plaušu asociācijas 20. Gaisa stāvokļa ziņojums liecina, ka gaisa kvalitāte ASV pēdējo trīs gadu laikā ir būtiski pasliktinājusies.

Otrdien Trampam paredzēta tikšanās ar Meju, kā arī ASV un britu biznesa līderiem.

Savukārt trešdien valsts dienvidu pilsētā Portsmutā notiks plašas svinības par godu Izcelšanās Normandijā dienai, kad 1944. gadā Otrā pasaules kara laikā ap 160 tūkstošiem britu, ASV, Francijas un citu sabiedroto spēku ieradās Francijas rietumos esošajā Normandijā, ko tolaik bija okupējusi Vācija.

Tags

ASV Donalds Tramps Elizabete II

Comment Form