Turkmenistānas prezidents izkārto sev mūža valdīšanu un izdod jau 37. grāmatu
Foto: AFP/Scanpix

Ražīga nedēļa iegrozījusies stingri autoritārās Vidusāzijas valsts Turkmenistānas prezidentam Gurbanguli Berdimuhamedovam – ir ieviestas konstitūcijas izmaiņas, kas viņam dod potenciālu iespēju valdīt līdz kapa malai, kā arī izdota jau 37. prezidenta sarakstītā grāmata.

Vadonis trešdien parakstīja viņam absolūti lojālā parlamenta un Vecajo padomes pieņemtos konstitūcijas labojumus, kas atceļ ierobežojumu uz prezidenta amatu kandidēt par 70 gadiem vecākām personām, kā arī pagarina vienas prezidentūras laiku no pašreizējiem pieciem uz septiņiem gadiem, ziņo "Radio Brīvā Eiropa" (RFE/RL).

Turkmenistānas prezidents izkārto sev mūža valdīšanu un izdod jau 37. grāmatu
Foto: Sputnik/Scanpix

70 gadu vecuma slieksnis bija vienīgais legālais šķērslis pašlaik 59 gadus vecā Berdimuhamedova valdīšanai līdz mūža galam. Turkmenistānas konstitūcija neierobežo prezidentūras termiņu skaitu, ko pie varas drīkst pavadīt viens līderis.

Turkmenistānas prezidents izkārto sev mūža valdīšanu un izdod jau 37. grāmatu
Foto: AFP/Scanpix

Pašlaik rit otrais Berdimuhamedova pilnvaru termiņš prezidenta amatā. Taču šaubu, ka viņš tiks ievēlēts arī nākamajās vēlēšanās 2017. gadā nav. Atbilstoši dažādu diktatūru un autoritāru režīmu labākajām tradīcijām, iepriekšējās prezidenta vēlēšanās Berdimuhamedovu, kā raksta "Current Time", atbalstīja 97,14 % vēlētāju.

Pēc izglītības zobārsts un bijušas premjera vietnieks Berdimuhamedovs par valsts galvu kļuva pēc Turkmenistānas pirmā prezidenta Saparmurata Nijazova (saukts arī par visu turkmēņu tēvu Turkmenbaši) nāves 2006. gada decembrī. Tieši Berdimuhamedovs vadīja Nijazova bēru komisiju, ko novērotāji atzīst par svarīgu signālu.

Tags

Lasāmgabali Turkmenistāna

Comment Form