Vācijas kioskos nopērkamajā 'Mein Kampf' izdevumā Hitlera teksts būs aizkrāsots
Foto: AFP/Scanpix

No ceturtdienas Vācijas avīžu kioskos varēs iegādāties izvilkumus no nacistiskā režīma vadoņa Ādolfa Hitlera grāmatas "Mein Kampf" ("Mana cīņa"), kurus laidis klajā britu izdevējs Pīters Makgī, taču teksts būs aizklāts, jo tiesa atzinusi, ka nacistu bībeles reproducēšana pārkāpj autortiesību likumus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Makgī, kurš gatavojās izdot vēsturnieku anotētus Hitlera grāmatas fragmentus, vēstulē lasītājiem paziņojis, ka, pamatojoties uz tiesas spriedumu, pats cenzēs savu izdevumu.

"Lai izvairītos no eskalācijas [..], esmu nolēmis piedāvāt lasītājiem citu risinājumu - rītdienas izdevumā, kuru sauks "Nepanesamā grāmata", [..] izvilkumus no "Mein Kampf" mēs esam padarījuši nesalasāmus," teikts izdevēja vēstulē. "Tiklīdz mums būs juridiska skaidrība par plānoto publikāciju, mēs, protams, to padarīsim pieejamu pilnībā lasāmu."

Līdz tam lasītājiem būs iespēja iepazīties tikai ar vēsturnieku komentāriem, norāda Makgī.

Minhenes apgabala tiesa trešdien atzina, ka Hitlera grāmatas izvilkumi "nedrīkst parādīties avīžu kioskos".

Tiesa lēma par labu Bavārijas federālajai zemei, kurai pieder autortiesības uz nacistu publikācijām, tostarp uz "Mein Kampf", kuru Hitlers sarakstīja, atrodoties Landbergas cietumā, kur viņš izcieta sodu par piedalīšanos 1923.gada tā dēvētajā Alus pučā.

Kā ziņots, kopumā Makgī plānoja izdot trīs 15 lapaspuses biezus laidienus, kuru tirāža būtu 100 000.

Britu izdevējs jau 2009.gadā raisīja pretrunīgu rekciju, laižot klajā izdevumu "Zeitungszeugen" ("Laikraksti liecina"), kurā, pievienojot anotācijas, bija pārpublicēti nacistu laikrakstu "Der Angriff" un "Völkische Beobachter" atsevišķi numuri.

Bavārijas federālās zemes varasiestādes konfiscēja vairāk nekā 3000 "Zeitungszeugen" eksemplāru un vērsās pret Makgī tiesā.

Tomēr Minhenes tiesa 2009.gadā atzina, ka, lai gan nacistu propagandas publicēšana ir nelikumīga, Makgī likumu nav pārkāpis, jo viņa nolūks nav bijis kurināt rasu naidu.

Tiesa tolaik arī atzina, ka nacistu simbolu, tostarp kāškrusta, drukāšana, izmantojot oriģinālās matrices, ja tas veikts izglītošanas nolūkos, nav pretlikumīga.

Tikmēr Makgī ieceri atzinīgi novērtējis Vācijas Ebreju centrālās padomes prezidents Dīters Graumans, norādot, ka izdevums palīdzēs "zināmā mērā demistificēt" nacistu bībeli.

Aicinājumus laist klajā anotētu "Mein Kampf" izdevumu jau iepriekš ieteikusi virkne vācu vēsturnieku un ebreju organizāciju, jo Bavārijas valdījums pār Hitlera grāmatas autortiesībām beigsies 2015.gadā un tad to savā labā varētu izmantot neonacisti.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form