Projektu atbalsta
Sponsor Logo

Sergejs Osokins


Sergejs Osokins ir Latvijā ļoti cienīts mūziķis, klavierspēles pētnieks, kurš katram studentam un skaņdarbam atklāj individuālu pieeju.

Projekts “Avoti”

Stāsti par Lielās mūzikas balvas saņēmējiem – izcilībām Latvijas mūzikā. Viņi pamatus raduši tradīcijā un pēctecībā, bet savu taku, gluži kā avoti, izskalojuši paši – ar jauno talantu skološanu, savu skanējumu, jaunu ceļu meklējumiem, drosmi un aizrautību.

It kā neredzami, bet pamatīgi viņš kaldina pianisma spīdekļu panākumus garajā ceļā no bērnu mūzikas skolas līdz koncertzāļu skatuvēm, iestumjot laivas un pasniedzot airus, ar ko tālāk katram pašam airēties jau personīgajās izvēļu straumēs.

No vienas iztekas uz sazarojumu visdažādākos koncertu ceļos devušies Sergeja Osokina pazīstamākie audzēkņi: Vestards Šimkus, Elīna Bērtiņa, Andrejs Osokins, Georgijs Osokins, Aurēlija Šimkus, Katrīna Gupalo, Arta Arnicāne, Rihards Plešanovs un citi.

Pianists Vestards Šimkus. Foto: LETA 

Pazīstamais pianists Vestards Šimkus par savu skolotāju:

“Pie Sergeja Osokina mācījos pēdējos divus vidusskolas gadus. Viņš atmiņā palicis kā mākslinieks, kurš uz tevi raugās kā uz līdzvērtīgu mūziķi. Lai gan tobrīd biju tikai skolnieks un diez vai biju to pelnījis. Kā pusaudzis biju diezgan spurains. Viņš saprata, ka cīnīties ir bezcerīgi. Līdzēja draudzība, sapratne un koleģiāla, cieņpilna attieksme. Viņa padomus ņēmu vērā ar lielu prieku.

Man jau tolaik bija skaidra vīzija, kā vēlos spēlēt. Sastopoties ar pedagogu, kurš to grib mainīt, visi cieta neveiksmi. Bet viņš atbalstīja manas idejas, taču motivēja darīt kvalitatīvāk, spilgtāk. Iedrošināja attīstīt individualitāti. Vienmēr sirsnīgs un laipns saskarsmē. Pats kā aktīvi koncertējošs mākslinieks zināja, cik svarīgi iemācīt būt pārliecinātam par savu vēstījumu, kas nav nemaz tik viegli.” 

Lielo mūzikas balvu Sergejs Osokins saņēma par Johannesa Brāmsa Otrā klavierkoncerta interpretāciju un soloprogrammām 2004. gadā. Viņš ir izcils liela vēriena virtuozs un rūpīgs analītiķis, kura interpretācijām raksturīgs dziļš vērojums. Mūziķis tiecas ielūkoties skaņdarbu kodolā, vai tas būtu Aleksandra Skrjabina liesmainais misticisms, Ludviga van Bēthovena sonāšu universs vai Brāmsa Otrā klavierkoncerta cildenā versme. Pianists īpaši mīl veidot koncertprogrammas un ciklus, kuros skan Bēthovena, Mocarta, Skrjabina, Šūmaņa u. c. autoru klaviermūzika.

Sergejs Osokins dzimis Maskavā inženieru ģimenē, bet mūzikas gaitas sācis Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā. Pēc tam viņš turpināja studijas Maskavas Valsts konservatorijā, kur absolvēja aspirantūru un ieguva mākslas zinātņu doktora grādu. 1988. gadā viņš atgriezās Latvijā.

Sergejs Osokins ar dēliem. Foto: Jānis Romanovskis/gribuvasaru.lv

Mūziķis strādā par pedagogu Emīla Dārziņa mūzikas vidusskolā un ir Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas profesors. Abos upes krastos izskoloti arī abi dēli, talantīgie pianisti, klavieru fanātiķi un Lielās mūzikas balvas laureāti Georgijs un Andrejs.

Osokinu pianisma gēns jeb “ģimenes slimība”, kā to dēvē pats Sergejs, nu jau ir kļuvusi par firmas zīmi, visiem kopīgi uzstājoties klaviermūzikas koncertos “Trīs Osokini”.

Viņš ir viens no tiem cilvēkiem, kurš rada un strādā bez skaļuma. Noslēpumains, lakonisks, uzticams padomdevējs un labs psihologs. Pacietīgs kā dārznieks, Sergejs Osokins kopj to mūzikas dārzu, kurā plaukt un ziedēt nākotnes pumpuriem.

“Strādājot ar jaunu skaņdarbu, gribas saprast, kas tas ir, kur ir tā bāze un konteksts? Ir prieks, kad šo problēmu izdodas atrisināt. Tas katru reizi ir uzdevums. Katru reizi jauna pasaule. Mani vienmēr interesē jautājums: kas tas ir – mūzikas skaņdarbs? Kā tas eksistē sabiedrībā, kā tas dzīvo, kā attīstās. Kad mēs šo skaņdarba problēmu atrisinām klasē ar studentu, tad prieks nav mazāks,” stāsta pianists un skolotājs. 

Pianists Andrejs Osokins. Foto: LETA

Andrejs Osokins par tēvu intervijā laikrakstam “Diena”, 2018. gada 19. janvārī.

"Var runāt par tēva pedagoģisko metodi. Tā ir ļoti saistīta ar audzēkņa prātu, ne tikai pirkstu tehnikas attīstību. Tēvs rosina un pieņem oriģinālu pieeju katram skaņdarbam. Ir daudzi profesori, kuru audzēkņi spēlē vienādi, kā vairāk vai mazāk veiksmīgas kopijas, ēnas, atkārtojot sava skolotāja skatījumu uz konkrētu Bēthovena sonāti.

Ar tēvu ir tieši otrādi, jo viņš meklē, ko jaunu var saklausīt un sameklēt pats audzēknis, un tieši ar viņu kopā atklāj skaņdarbu. Tāpēc pat mēs ar brāli veidojāmies ļoti dažādi. Gan estētikā, gan repertuārā un pieejā klavierspēlei. Pat ja tēvs pats spēlē šo skaņdarbu, varam sākt kā no baltas lapas."

Sākumā nebija plānots, ka Sergejs Osokins būs sava vecākā dēla Andreja pedagogs. Tomēr tā noticis un viņi ar sievu, kura arī ir pianiste, nopietni norunājuši, ka šīm lietām ir jābūt stingri nodalītām. Piemēram, gandrīz nekad nestrādāt mājās. “Mājās es esmu tēvs. Mēs varam runāt par darbu, par mūziku, par visu, bet tā nav mācību stunda.” Viņš uzsver, ka kopā ar dēliem nav trio vai ansamblis, katram ir sava karjera, sava dzīve.

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: myUrlKeys

Filename: ads/widget_between_article.inc

Line Number: 7

Backtrace:

File: /www/htdocs/common/includes/verticals/ads/widget_between_article.inc
Line: 7
Function: _error_handler

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 332
Function: include

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 299
Function: call_user_func_array

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 300
Function: preg_replace_callback

File: /www/htdocs/delfi/includes/projects/aboutpages/content_replace.inc
Line: 392
Function: aup_shortcode

File: /www/delfi/php/sadmin/be/application/controllers/SpecialProjectsCTRL.php
Line: 114
Function: include

File: /www/delfi/php/sadmin/be/htdocs/index.php
Line: 292
Function: require_once

“Bērnu un studentu panākumi – tas ir ļoti, ļoti liels prieks. Tomēr šie prieka momenti ir ļoti īsi, maksimums viens vakars pēc koncerta. Pēc tam ir jāstrādā. Ceļš ir bezgalīgs.” 

Projekta “Avoti” veidotāji: saturs – Lauma Malnace, Nora Rieksta-Ķenģe, Sabīne Košeļeva, dizains – Natālija Šindikova, izstrāde – Karīna Sabecka, video – Patriks Pauls Briķis un Miks Siliņš, foto – Kārlis Dambrāns un Mārtiņš Purviņš, projekta vadītājas – Kristīne Melne, Marta Cīrule, Liene Lacberga.
Informējam, ka DELFI portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē.