visi barikāžu objekti

Iekšlietu ministrijas aizstāvis: Domājām, ka rītu nesagaidīsim

No 1991. gada 20. janvāra uzbrukuma Iekšlietu ministrijai vienīgās redzamās liecības šobrīd ir daži ložu caurumi Raiņa bulvāra ēkas sienā un piemiņas plāksne. 2009. gadā ministrija ēku pameta, šobrīd tur top viesnīca. Ēkas starpsienas ir likvidētas, vairs dabā nav apskatāma neviena no telpām, kur 1991. gada janvārī cīnījās ministrijas aizstāvji - astoņi Bauskas milicijas darbinieki, kuriem kā lojāliem tikko atdzimušajai Latvijas valstij uzticēja sargāt tās brīvību ar ieročiem rokās.

Janvārī aprit 25 gadi, kopš Vecrīgā un ap svarīgākajiem stratēģiskajiem objektiem valstī tika celtas barikādes, lai aizsargātos no iespējamā padomju varai lojālo spēku uzbrukuma. Portāls "Delfi" piedāvā uzzināt, kas stratēģiski svarīgās vietās Rīgā notika pirms 25 gadiem, un atminēties tā laika notikumus.

“1991. gada 20. janvāra OMON uzbrukums Iekšlietu ministrijai bija mūsdienu pirmā un vienīgā kauja par Latvijas neatkarību," savulaik kādā intervijā uzsvēra bijušais Bauskas milicis Valerijs Markuns. Viņam piekrīt arī Renārs Zaļais, kurš arī 20. janvārī aizstāvēja Iekšlietu ministriju, bet tagad viņš vada 1991. gada barikāžu muzeju.

Iekšlietu ministrija

20. janvārī ap pulksten 18 kinooperators Juris Bindars kopā ar skaņu operatoru Aleksandru Laizānu filmēja Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas (IeM) ēku Raiņa bulvārī 6. No ārpuses ēku apsargāja četri miliči - visi brīvprātīgie no Bauskas.

Ap plkst. 21 Bindars ar Laizānu nolēma iziet uz ielas, uzsmēķēt un doties projām, kad kāds iesaucies: “Jau atkal brauc!”. Aptuveni pēc septiņām minūtēm OMON, kas jau iepriekš vairākas reizes bija braukuši gar ēku, kā arī nezināma kaujas grupa no divām trafaretajām milicijas mašīnām un vienu kravas mašīnu, caur atvērtajiem logiem atklāja uguni un uzsāka iebrukumu IeM.

Starp ēkas aizstāvjiem un OMON izcēlās apšaude, kurā krita divi miliči - IeM Valdības apsardzes Pārvaldes dienesta vada komandieris, milicijas leitnants Vladimirs Gomonovičs un Rīgas pilsētas Centra rajona Iekšlietu daļas vecākais milicijas iecirkņa inspektors, milicijas leitnants Sergejs Konoņenko.Ievainojumus apšaudē guva Bauskas milicijas darbinieki, kuri apsargāja ēku – Jānis Jasevičs, Aļģis Simanavičus, Renārs Zaļais un Valerijs Markūns. Kaujas turpinājās aptuveni stundu, bet pēc tam OMON devās uz Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas ēku.

Vairāk nekā 20 Bauskas milicijas darbinieki 1991. gada janvārī ieradās Rīgā apsargāt valstiski svarīgus objektus. Astoņi no viņiem naktī uz 20. janvārī apsargāja Iekšlietu ministriju Raiņa bulvārī. “Mēs visi bijām gatavi tam, ka kaut kas notiks. Bija pirmais nošautais - šoferis Roberts Mūrnieks. Braucot uz Rīgu, autobusā pārrunājām, ka, iespējams, ne visi atgriezīsimies,” stāsta R. Zaļais.

Uzņemoties Iekšlietu ministrijas apsardzi, Bauskas miliči saņēma instrukciju, ka, ja notiek uzbrukums objektam vai, ja tiek apdraudētas aizstāvju dzīvības, drīkst šaut bez brīdinājuma. Ministrijas aizstāvji bija bruņoti ar Kalašņikova automātiem, mugurā viņiem bija bruņuvestes.

20. janvāra vakarā četri miliči pēc dežūras atradās ministrijas atpūtas telpā, bet vēl četri patrulēja ārā. “Mēs tikko bijām nomainījušies, gatavojāmies iedzert kafiju, kad no ārpuses atskanēja sauciens - ir sācies uzbrukums ministrijai,” notikumu gaitu rekonstruē R. Zaļais. Pa ministrijas ēku tūdaļ atskanēja šāvieni, uzbrucēji tēmēja pa nama logiem. Ministrijas aizstāvji nevilcinājās un arī tūlīt atklāja uguni pa uzbrucējiem. Pirmajā brīdī vēl nemaz nebija skaidrs, kas uzbrūk Iekšlietu ministrijai.

OMON uzbrukums Iekšlietu ministrijai bija mūsdienu pirmā un vienīgā kauja par Latvijas neatkarību

Renārs Zaļais atceras, ka sākumā OMON kaujinieki devušies uz ministriju slēgtā ierindā, bet pēc pirmajām Bauskas miliču automātu kārtām, uzbrucēji pajuka kur kurais un meklēja aizsegu. “Tas arī kaujas laikā bija vienīgais mirklis, kad es redzēju uzbrucējus. Pēc tam sākās tāda ložu jūra, ka vairs nebija iespējams pacelt galvu un paskatīties pa logu,” stāsta Renārs Zaļais.

Pēc neilga brīža ministrijas aizstāvjiem sāka trūkt munīcija, jo katram bija tikai četras automāta aptveres ar patronām. Izmantodami ievērojamo pārspēku, OMON vīri ielauzās ministrijā. Barikāžu muzeja vadītājs uzsver, ka ministrijai uzbrucis arī tā saucamais “trešais spēks”, iespējams, PSRS speciālo uzdevumu vienība, kas ministrijā ielauzās caur jumtu. Iespējams, tieši šie joprojām nenoskaidrotie kaujinieki tonakt nogalināja gan vienu ministrijas apsargu, gan cilvēkus Bastejkalnā.

Pēc pāris stundām OMON kaujinieki ministriju pameta un devās uz Latvijas komunistiskās partijas Centrālkomiteju. Savukārt mediķi veda uz slimnīcu kaujā ievainotos ministrijas aizstāvjus. Tā kā tobrīd Rīgā bija vairāki ārvalstu žurnālisti, par notikušo uzbrukumu tūlīt vēstīja lielākie pasaules mediji.

Pēc pirmajām Bauskas miliču automātu kārtām, uzbrucēji pajuka kur kurais un meklēja aizsegu

Iekšlietu ministrijas kaujas laikā smagi ievainoja Bauskas miličus Jāni Jasēviču, Aļģi Simanaviču, Valēriju Markūnu, bojā gāja milicijas darbinieks Vladimirs Gomanovičs, kurš bija Iekšlietu ministrijas apsardzes darbinieks. Kanālmalas apstādījumos apšaudes laikā nogalināja iecirkņa inspektoru Sergeju Konoņenko, kura apgaitas teritorijā bija arī Iekšlietu ministrija. Apšaudē Bastejkalnā nogalināja arī skolnieku Ediju Riekstiņu un kinooperatorus Andri Slapiņu, Gvido Zvaigzni, kā arī ievainoja Maskavas televīzijas operatoru Juriju Brežņevu. Renārs Zaļais kaujas laikā tika kontuzēts un ievainots vēderā.

Lai arī tam nav dokumentāla apstiprinājuma, apšaudē, visticamāk, gāja bojā arī viens OMON kaujinieks. Aculiecinieki stāsta, ka pēc apšaudes vienu “omonieti” biedri ielika automašīnā, un viņa kājas kūļājās pār auto malu.

Kādēļ OMON uzbruka Iekšlietu ministrijai? Precīza atbilde arī šodien nav zināma. R. Zaļais pieļauj, ka promaskaviskie spēki vēlējās iegūt savā kontrolē ministrijas sakaru centru, ar kura palīdzību varēja sazināties ar visu pasauli.

“Kopumā ministrijas aizstāvēšanas kaujai bija ļoti liela nozīme,” uzsver R. Zaļais. “Tas bija pirmais un vienīgais gadījums, kad OMON kaujiniekiem Latvijā tika izrādīta reāla pretestība. Un tas, ka mēs viņus aizkavējām, iespējams, deva laiku informācijai par notiekošo izplatīties visā pasaulē. Ja mēs būtu nolikuši ieročus un nesākuši cīņu, diezin vai pasaule uzzināto par uzbrukumu Iekšlietu ministrijai,” uzsver Renārs Zaļais. Kaujas laikā ministrijas aizstāvji domāja, ka šī ir viņu pēdējā diena un rītu viņi vairs nesagaidīs. Tāpēc jau 25 gadus 20. janvāris bijušajiem Bauskas miličiem ir otrā dzimšanas diena.

Materiāls tapis sadarbībā ar vietni barikadopedija.lv

Barikāžu laika karte - spied uz objektiem, lai noskatītos liecinieku atmiņu videostāstus
un uzzinātu, kas katrā vietā notika pirms 25 gadiem

DOMA LAUKUMS/RADIO NAMS

Barikādes Vecrīgas sirdī – Doma laukumā – sāka veidot 13. janvārī. Naktī tika metināti “tanku eži” (metāla...

Zaķusala

Barikādes Zaķusalas televīzijas kompleksā iedzīvotāji no smiltīm un baļķiem, kā arī, piesaistot lauksaimniecības...

Preses nams

2. janvāris sākās ar ziņu – Preses namu pēc Latvijas Komunistiskās partijas Centrālās komitejas (LKP CK) rīkojuma...

Brīvības piemineklis

13. janvāra vakarā Brīvības pieminekļa pakājē iemirdzējās simtiem svecīšu. Tās aizdegtas, pieminot Lietuvas...

Augstākā padome

Pie stratēģiski svarīgās Augstākas padomes (AP) ēkas barikādes sāka veidot 13. janvārī, un jau pirmajā naktī...

TELEFONA UN TELEGRĀFA CENTRĀLE

Šo stratēģiski svarīgo objektu Dzirnavu ielā cilvēki steidza apsargāt jau kopš 13. janvāra. Piekļuvi ēkai...

Bastejkalns

20. janvāra vakarā Bastejkalnā no šautiem ievainojumiem mira kinooperatori Andris Slapiņš un...

Vecmīlgrāvja tilts

Vecmīlgrāvja tilts atradās tuvu Rīgas pilsētas Iekšlietu pārvaldes īpašo uzdevumu milicijas vienības (OMON)...

Iekšlietu ministrija

20. janvārī ap pulksten 18 kinooperators Juris Bindars kopā ar skaņu operatoru Aleksandru Laizānu filmēja...

ASK Stadions

Interfrontes mītiņš 15. janvārī ASK stadionā Rīgā tika gaidīts ar bažām, jo pastāvēja liela varbūtība, ka tajā...

Brasas tilts

Pie Brasas tilta aizstāvji sāka pulcēties īsi pēc aicinājuma veidot barikādes. Saskaņā ar sargu atmiņu...

LTF KOORDINĀCIJAS CENTRS VECRĪGĀ

Latvijas Tautas Frontes (LTF) Koordinācijas centrs visu barikāžu laiku darbojās un atradās Vecrīgā, Vecpilsētas...

Ulbrokas radiotornis

Barikādes tika veidotas arī pie stratēģiski ļoti nozīmīgā Ulbrokas radiotorņa. Tur dežurēja šoferi un...

PSRS IEKŠLIETU MINISTRIJAS MILICIJAS SKOLAS RĪGAS FAKULTĀTE

Naktī uz 15. janvāri Rīgas pilsētas Iekšlietu pārvaldes īpašo uzdevumu milicijas vienība (OMON)...

Ministru padome

Ministru Padome (MP) bija viena no pirmajām ēkām, ap kuru iedzīvotāji sāka veidot barikādes, un jau pirmajā...