Sociālais eksperiments! 1 pievilcīgs dzīvoklis, bet dīvaini īres noteikumi. Kas notiks tālāk?
Foto: Publicitātes foto

Gandrīz puse Latvijas iedzīvotāju kā būtisku trūkumu mājokļa īrei min dažādus īpašnieka noteikumus, kuri ir jārespektē, liecina "Luminor" bankas aptaujas rezultāti*. Tajā paša laikā bankas sociālais eksperiments liecina, ka iedzīvotāji ir piesardzīgi un nevēlas īrēt mājokli, ja īpašnieks uzstāda dīvainus nosacījumus.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Piektā daļa aptaujāto (20%) kā vienu no mājokļa īres trūkumiem min īpašnieka iespējamo aizliegumu turēt mājdzīvniekus, aptuveni tikpat lielu daļu uztrauc (17%) aizliegums veikt mājokļa uzlabojumus. Nedaudz mazāk – 13% – bažījas par īpašnieka nevēlēšanos izīrēt mājokli ģimenei ar maziem bērniem, bet 3% uztrauc aizliegums rīkot saviesīgus pasākumus.

"Kādā brīdī teju katrs apsver domu īrēt vai iegādāties savu mitekli. Ja vēl nav izlemts, kur patiešām ir vēlme apmesties, prātīgāk sākt ar mājvietas īri. Tomēr šajā gadījumā nekad nevar būt drošs, cik ilgi var tajā dzīvot, jo pat uz vairākiem gadiem noslēgts īres līgums nesniedz garantiju ilgtermiņā. Esot īrnieka lomā, jāpakļaujas arī īpašnieka spēles noteikumiem, piemēram, jāpielāgojas viņa gaumei, dizaina izpratnei un, iespējams, jebkāda remonta veikšana ir jāsaskaņo. Arī mājdzīvnieku turēšana var būt neiespējama, ja saimnieks tam nepiekrīt," skaidro "Luminor" mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais. "Kā liecina bankas veiktais sociālais eksperiments, īrnieki ir diezgan uzmanīgi un nav gatavi pakļauties savādiem izīrētāja noteikumiem. Tas vērtējams pozitīvi, jo īrnieki jau iepriekš rūpīgi apsver, vai ilgtermiņā spēs sadzīvot ar uzstādītajiem nosacījumiem."

Aptuveni puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzīst, ka galvenie mājokļa īres negatīvie aspekti ir saistīti ar nestabilitāti, kas saistīta ar īres maksas iespējamo mainību (53%) un izīrēšanas termiņu (52%). Tāpat iedzīvotāji ir satraukti par to, ka izīrētājs jebkurā laikā var uzteikt līgumu vai paaugstināt īres maksu.

"Sava mājokļa iegāde noteikti rada daudz lielāku drošības un stabilitātes sajūtu, nekā dzīvesvietas īrēšana. Tāpēc, ja ir vēlme iegādāties savu īpašumu, noteikti ir vērts izpētīt valsts sniegtās garantijas un subsīdijas īpašuma iegādei dažādām iedzīvotāju grupām, tajā skaitā ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem. Šādu informāciju var saņemt arī pie kreditēšanas speciālistiem bankā," informē Sausais.

*Aptauja ir veikta šā gada septembrī sadarbībā ar pētījumu centru Norstat, aptaujājot katrā no Baltijas valstīm vairāk nekā 1000 iedzīvotāju vecumā no 25 līdz 55 gadiem.

Tavas mājas. Tavi noteikumi. Piesakies personalizētai mājokļa konsultācijai Luminor Luminor piedāvā konsultācijas par finanšu pratību, plānošanu un uzkrājumu veidošanu.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form