Apcietinātā VNĪ amatpersona ieguva informāciju no datubāzes par īpašumiem un iepirkumiem
Foto: F64

Valsts policijas aizturētā VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) amatpersona bija patvaļīgi piekļuvusi datubāzei, kurā atradās informācija par nekustamajiem īpašumiem, iepirkumiem un finanšu rakstura informācija, trešdien žurnālistiem pastāstīja policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieka pienākumu izpildītāja Ilze Sokolovska.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

"Šajā datubāzē bija informācija, kas skar VNĪ, - gan finanšu informācija, gan informācija par VNĪ piederošo īpašumu un dažāda veida cita informācija," norādīja ENAP pārstāve. Sokolovska atteicās minēt, kādai tieši informācijai piekļūts, taču šobrīd ir pamats uzskatīt, ka amatpersona "ieguvusi pietiekami daudz" informācijas.

Patlaban policijas rīcībā nav informācijas, ka noziegumā aizdomās turētā amatpersona iegūto informāciju nodevusi citām personām, taču policija turpina izmeklēšanu un skaidros visas notikušā detaļas. Tāpat šobrīd ir pāragri runāt, vai notikusi spiegošana. Ja ENAP konstatēs, ka apdraudēta valsts drošība, policija vērsīsies pie kompetentajām institūcijām, skaidroja Sokolovska.

Šobrīd izmeklēšana ir tikai sākuma stadijā un par amatpersonas motivāciju vēl esot pāragri runāt. Policija izmeklēšanā izskatot jebkuru versiju.

Policijai ir aizdomas, ka amatpersona datubāzei pieslēdzās no savas darbavietas un, visticamāk, šim darbiniekam bija tieša piekļuve.

Policijai šobrīd ir grūti raksturot, cik liels apdraudējums valstij novērsts, jo izmeklēšana ir tikai sākuma stadijā. Patlaban policija izmeklēšanā nav tikusi līdz pakāpei, lai noskaidrotu, vai VNĪ datubāzē pastāv kādas kļūdas, kas ļauj negodprātīgiem cilvēkiem tai piekļūt. "Ja šādas kļūdas būs, mēs to konstatēsim. Katrā ziņā šāda līmeņa informācijas noplūde no valstij piederošas akciju sabiedrības laikam notiek pirmoreiz. Tas nav ikdienas notikums," piebilda Sokolovska.

Sokolovska nekomentēja, vai aizturētā persona ir VNĪ Attīstības pārvaldes direktors Vjačeslavs Kostigovs.

VNĪ pārstāvis Arnis Blodons sacīja, ka pagājušajā nedēļā VNĪ IT speciālisti konstatējuši nelikumīgu piekļuvi datubāzēm un ievērojama apjoma datu noplūdi. Par šo faktu tika informēta policija, kas veica likumā paredzētās darbības un aizturēja VNĪ amatpersonu.

Blodons nedz apstiprināja, nedz arī noliedza, ka aizturētā amatpersona būtu Kostigovs.

Jau ziņots, ka Valsts policija aizturējusi un tiesa apcietinājusi VNĪ amatpersonu, kura patvaļīgi bija piekļuvusi automatizētai datu apstrādes sistēmai, kas apstrādā informāciju, kura saistīta ar valsts ekonomisko un militāro drošību.

Portāls "pietiek.com" raksta, ka VNĪ Attīstības pārvaldes direktors Kostigovs ir atlaists no darba, turklāt tas noticis pēc tam, kad viņu aizturējusi Valsts policija.

VNĪ pārstāvis Arnis Blodons apstiprināja, ka Kostigovs VNĪ vairs nestrādā, taču sīkākus komentārus par atlaišanas iemesliem neminēja, solot plašāku informāciju sniegt vēlāk.

4.februārī Kibernoziegumu apkarošanas nodaļas darbinieki saņēma informāciju no VNĪ par notikušu drošības incidentu uzņēmuma informācijas sistēmā. Saņemtā informācija liecināja, ka VNĪ, veicot regulāru un sistemātisku kontroli iekšējās informācijas sistēmas apritē esošo dokumentu plūsmām, konstatēja, ka viena no VNĪ amatpersonām, kura bija pieņemta darbā uz pārbaudes laiku, patvaļīgi piekļuvusi automatizētajai datu apstrādes sistēmai, kas apstrādā informāciju, kura saistīta ar valsts ekonomisko un militāro drošību, informēja Valsts policijā.

Policijā par notikušo nekavējoties tika sākts kriminālprocess, un nepilnas diennakts laikā izmeklētājiem izdevās pārtraukt patvaļīgo piekļuvi, nobloķēt un pilnībā atgūt pretlikumīgi iegūto informāciju, kas saistīta ar valsts ekonomisko un militāro drošību. Diennakts laikā tika veiktas arī vairākas sankcionētas kratīšanas un speciālās izmeklēšanas darbības, kā arī tika aizturēts 1964.gadā dzimušais VNĪ darbinieks, kurš tajā brīdī slēpās kādā dzīvoklī Rīgā.

Turpmākās izmeklēšanas laikā policijas darbinieki nostiprināja pierādījumus un, ņemot vērā to, ka aizdomās turētā persona slēpās, lūdza tiesu piemērot drošības līdzekli apcietinājumu. 7.februārī aizdomās turētais vīrietis apcietināts.

Persona tiek turēta aizdomās pēc diviem Krimināllikuma pantiem - par patvaļīgu piekļūšanu automatizētas datu apstrādes sistēmas resursiem, kuri saistīti ar valsts ekonomisko un militāro drošību, kā arī par dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Krimināllikumā par šādiem noziegumiem paredzētais maksimālais sods attiecīgi ir brīvības atņemšana uz laiku līdz pieciem un trim gadiem.

"Firmas.lv" informācija liecina, ka 1964.gadā dzimušais Kostigovs iepriekš ir ieņēmis valdes locekļa amatu vairākās nekustamo īpašumu firmās, kuras saistītas ar Lietuvas tirdzniecības centru pārvaldītāja "Akropolis Group" attīstības plāniem Latvijā. Tā līdz 2008.gada novembrim Kostigovs bija valdes loceklis SIA "Maskavas NIP" un SIA "Daugavgrīvas NIP". Savukārt līdz 2009.gada janvārim viņš bija SIA "Akropolis LV" valdes loceklis.

Kostigovs patlaban ir fonda "Ģimenei" vienīgā amatpersona un cieši saistīts ar draudzi "Jaunā paaudze". Kostigovs ir arī Latvijas Kristīgā radio ierakstu studijas menedžeris. Tāpat Kostigovs ir kristīgās mūzikas portāla "Maranathamusic.lv" idejas autors un ilggadējo Ģimenes svētku izpilddirektors. Kostigovs ir arī grāmatas "Iespējams, visi jautājumi par desmito tiesu un ziedojumiem" autors, liecina internetā pieejamā informācija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ENAP Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form