Balsu pirkšanas skandāls: Apsūdzētie tiesā atzīst, ka pirkuši balsis par labu 'Vienotībai'
Foto: LETA

Pirmdien Daugavpils tiesā divi apsūdzētie atzina, ka pirkuši balsis 12. Saeimas vēlēšanās par labu "Vienotībai", nevis par labu sociāldemokrātiskajai partijai "Saskaņa".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Apsūdzētais Anatolijs Sproge atzīst, ka pircis balsis par 4. sarakstu jeb "Vienotību", un noliedza, ka būtu pircis balsis par labu 11. sarakstam jeb "Saskaņai".

Viņš daļēji atzina uzrādīto apsūdzību pēc Krimināllikuma 90. panta 2. daļas - par apzinātu kavēšanu personai brīvi realizēt tiesības vēlēt deputātus un tikt ievēlētai vai brīvi piedalīties tautas nobalsošanā, lietojot vardarbību, viltu, draudus, uzpirkšanu vai citā prettiesiskā veidā. Par šādu pārkāpumu draud sods ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.

Sproge neatzina apsūdzību pēc 221. panta 3. daļas - par alkoholisko dzērienu vai tabakas izstrādājumu nelikumīgu uzglabāšanu, pārvietošanu (pārvadāšanu) vai realizāciju, ja to izdarījusi organizēta grupa vai tas izdarīts lielā apmērā. Bet atzina apsūdzību pēc šī panta 2.daļas, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Par to soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.

Sproge neatzina cietušās puses Valsts ieņēmumu dienesta prasību par materiālo kompensāciju 290 eiro apmērā.

Arī Fjodors Martinovs atzina, ka balsis pircis par labu 4. sarakstam, nevis 11. sarakstam. Martinovs daļēji atzina apsūdzību pēc 90. panta 2. daļas.

Liecinieks Ivans Grigorjevs atzina, ka balsot gājis, lai iegūtu pasē zīmogu. Viņš nobalsojis par to sarakstu, kas viņam lūgts. Par kuru sarakstu, viņš neatceroties. Par balsošanu neesot saņēmis ne naudu, ne pudeli.

Iepriekš policijai Grigorjevs liecināja, ka balsojis par 4. sarakstu un par to kā samaksu saņēmis puslitra pudeli ar neatšķaidītu spirtu.

Liecinieks Grigorijs Nikiforovs pratināšanā sniedza līdzīgas liecības, sakot, ka uz vēlēšanām gājis, lai dokumentā būtu zīmogs. Par ko nobalsojis, viņš neatceras.

Iepriekš viņš policijai atzinis, ka pa ceļam uz vēlēšanām viņam piedāvāts par 10 eiro nobalsot par 4. sarakstu bet viņš nobalsojis par 11. - "Saskaņu".

Atšķirības liecībās viņš skaidroja ar to, ka pratināšanas laikā bijis alkohola reibumā.

Kā ziņots, pirmdien Daugavpils tiesa Preiļos sāka skatīt krimināllietu, kurā divi vīrieši apsūdzēti par balsu pirkšanu kādas partijas labā 2013. gadā notikušajās Saeimas vēlēšanās.

Savukārt iepriekš tika ziņots, ka Martinovs tiek saukts pie kriminālatbildības saistībā ar to, ka viņš 2014. gada rudenī pirms oficiālās 12. Saeimas vēlēšanu dienas Līvānu novada Rožupes pagastā pēc Sproges piedāvājuma vienojies, ka atradīs cilvēkus, kuri par naudas atlīdzību vai spirtu būtu ar mieru nobalsot vēlēšanās par 11. sarakstu - partiju "Saskaņa" - un izdarīs plus atzīmi pretī kandidāta Andreja Elksniņa uzvārdam.

Apsūdzība uzskata, ka Martinovs pierunāja un saņēma četru cilvēku piekrišanu par mantisku atlīdzību nobalsot vēlēšanās par 11. sarakstu.

Savukārt Elksniņš apgalvoja, ka lieta par iespējamo balsu pirkšanu patiesībā esot saistīta ar partiju "Vienotība", nevis "Saskaņu", bet vēlamo liecību panākšanai par tām esot maksāts.

Jau ziņots, ka Drošības policija iepriekš sāka vairākas krimināllietas par balsu pirkšanu 12. Saeimas vēlēšanās.

Rēzeknes tiesa Jevgeņijam Brovčenko par balsu pirkšanu 12. Saeimas vēlēšanās "Vienotības" deputāta amata kandidāta Dzintara Zaķa labā piesprieda 100 stundas piespiedu darba. Šis spriedums jau stājies spēkā.

Citā lietā Rēzeknes tiesa Viktoram un Aleksandram Balaboliniem piesprieda attiecīgi 180 un 160 stundas piespiedu darba par balsu pirkšanu Zaķa labā.

Šajā tiesā trešajā balsu pirkšanas lietā apsūdzētajam Andrejam Sačkovskim tiesa piemēroja brīvības atņemšanu uz vienu gadu nosacīti ar pārbaudes laiku uz pusotru gadu. Tāpat viņam noteikts aizliegums tuvoties konkrētām personām un aizliegums atstāt valsti. Savukārt apsūdzēto Andri Kozuli tiesa atzina par nevainīgu un attaisnoja. Viņam tika atcelts arī aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts.
Cēsu rajona tiesa 20. janvārī turpinās skatīt krimināllietu, kurā par vēlētāju pirkšanu Zaķa labā apsūdzētas četras personas - kādreizējais Saeimas deputāts Igors Aleksandrovs, kā arī Guntars Veldre, Artūrs Kleins un Dolārs Kleins.

Savukārt Kuldīgas rajona tiesa pērn 30. oktobrī atzinusi apsūdzēto Arta Bērica un Arta Jaunzema vainu viņiem izvirzītajās apsūdzībās vēlētāju balsu pirkšanā Kurzemē 12. Saeimas vēlēšanās. Abiem piemērots piespiedu darbs. Balsis, iespējams, pirktas Zaļo un zemnieku savienības kandidāta Mārtiņa Martinsona labā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Saskaņa Vienotība
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form