Daļēji atceļ spriedumu par šaušalīgu akla pensionāra slepkavību, kurā apsūdzēts arī recidīvists Daugulis
Foto: LETA

Augstākās tiesas (AT) Krimināllietu departaments daļēji atcēla spriedumu krimināllietā, kurā par kāda akla pensionāra nošaušanu, viņa līķa sadalīšanu gabalos un izmešanu vienā no Rīgas ūdenskrātuvēm apsūdzēti četri vīrieši, tostarp recidīvists Jānis Daugulis.

Kā paskaidroja AT preses sekretāre Baiba Kataja, Krimināllietu departaments 15.oktobrī rakstveida procesā izskatīja trīs apsūdzēto un viena aizstāvja kasācijas sūdzības un nolēma atcelt apelācijas instances tiesas spriedumu daļā par divu apsūdzēto atzīšanu par vainīgiem un sodīšanu par slepkavību, kas izdarīta personu grupā mantkārīgā nolūkā, pēc kuras izdarīta līķa apgānīšana, un daļā par viena apsūdzētā atzīšanu par vainīgu un sodīšanu par uzkūdīšanu izdarīt slepkavību, ja tā izdarīta mantkārīgā nolūkā.

AT atcēlusi apelācijas instances tiesas spriedumu arī daļā par visiem apsūdzētajiem noteiktajiem galīgajiem sodiem. AT secinājusi, ka apelācijas instances tiesa nav atbilstoši likuma prasībām motivējusi savus atzinumus par apelācijas sūdzību un apelācijas protesta pamatotību, nav norādījusi apstākļus, ko tiesa noskaidrojusi, pierādījumus, kas apstiprina apelācijas instances tiesas atzinumus, motīvus, kāpēc apelācijas instances tiesa noraidījusi kādus pierādījumus, un likumus, pēc kuriem tā vadījusies.

AT atzina, ka, neizvērtējot visus lietā iegūtos pierādījumus to kopumā un savstarpējā sakarībā, apelācijas instances tiesa nav ievērojusi Kriminālprocesa likumā noteiktos pierādījumu vērtēšanas kritērijus. Tādējādi apelācijas instances tiesai no jauna būs jāpārbauda pierādījumi lietā un jāvērtē apsūdzēto personu vainīgums vai nevainīgums noziedzīgajos nodarījumos, par kuriem viņiem celta apsūdzība.

Līdz ar to atceltajā daļā AT nolēma nosūtīt lietu jaunai izskatīšanai apelācijas instances tiesā, bet pārējā daļā AT Krimināllietu tiesu palātas 2014.gada 27.novembra spriedumu atstāt negrozītu. Apelācijas kārtībā lietu skatīs Rīgas apgabaltiesa.

Apsūdzētajiem Daugulim, Igoram Šepetim un Vilnim Šustam piemērotais drošības līdzeklis - apcietinājums - atstāts negrozīts. Lēmums nav pārsūdzams.

Ar AT Krimināllietu tiesu palātas 2014.gada 27.novembra spriedumu divi no apsūdzētajiem atzīti par vainīgiem slepkavības izdarīšanā personu grupā mantkārīgā nolūkā. Galīgais sods Daugulim bija mūža ieslodzījums, bet Vilnim Šustam - brīvības atņemšanu uz 11 gadiem un desmit mēnešiem. Vēl viens no apsūdzētajiem lietā - Šepetis - tika atzīts par vainīgu uzkūdīšanā veikt slepkavību mantkārīgā nolūkā un sodīts ar brīvības atņemšanu uz 12 gadiem un desmit mēnešiem.

Ceturtais lietā apsūdzētais vīrietis - Kaspars Beķeris - atzīts par vainīgu sevišķi smaga nozieguma iepriekš neapsolītā slēpšanā un sodīts ar brīvības atņemšanu uz vienu gadu un 11 mēnešiem.

Saskaņā ar apsūdzību aklā pensionāra slepkavība izdarīta 2008.gadā ap Ziemassvētkiem, lai iegūtu upura dzīvokli Rīgā, Pētersalas mikrorajonā.

Jau ziņots, ka par slepkavību un bandītismu iepriekš vairākkārt tiesātais Daugulis, kurš 90.gadu vidū vadīja bruņotu laupītāju grupējumu, cietumā bija pavadījis vismaz 35 gadus, kad 2007.gada vasarā viņu nosacīti atbrīvoja no ieslodzījuma pirms termiņa, jo recidīvists bija izcietis trīs ceturtdaļas soda un nebija pārkāpis cietuma režīmu. Tobrīd Saeima vēl nebija pieņēmusi Krimināllikuma grozījumus, kas paredz vairāku papildu nosacījumu vērtēšanu, lemjot par personas pirmstermiņa atbrīvošanu.

Sabiedrība par Dauguļa iznākšanu brīvībā no plašsaziņas līdzekļiem uzzināja vien 2009.gada janvārī, kad viņš tika aizturēts aizdomās par kādas jaunas sievietes nogalināšanu Baldonē 2008.gada septembrī. Kad minētā lieta nonāca tiesā, tajā bija vēl divas citas epizodes. Prokuratūra Daugulim inkriminēja arī izspiešanu un kādas citas personas - 16 gadu vecumu nesasniegušas meitenes - izvarošanu.

Rīgas apgabaltiesa šo lietu izskatīja slēgtās sēdēs. Saskaņā ar apsūdzību 19 gadus veco sievieti Daugulis bija nositis ar beisbola nūju. Par motīvu tika uzskatīta kompensācija, kuru apdrošināšanas kompānija izmaksātu par sievietes nāvi, jo viņas dzīvība bija apdrošināta. Tomēr 2012.gada 11.aprīlī Rīgas apgabaltiesa šajā apsūdzības epizodē Dauguli attaisnoja. Lietā nebija strīda, ka slepkavība ir notikusi, tomēr nebija pietiekamu pierādījumu tam, ka baiso noziegumu izdarījis tieši Daugulis. Šajā lietas daļā Rīgas apgabaltiesa nolēma kriminālprocesa materiālus nosūtīt Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai patiesā slepkavas noskaidrošanai.

Savukārt apsūdzības daļā par izspiešanu tiesa Dauguli atzina par vainīgu, bet izvarošanas epizode tika pārkvalificēta uz dzimumsakariem ar personu, kura nav sasniegusi 16 gadu vecumu. Par šiem abiem nodarījumiem Daugulim kā galīgais sods tika noteikta reāla brīvības atņemšana uz septiņiem gadiem. Tomēr vēlāk šo spriedumu pārsūdzēja gan prokuratūra, gan apsūdzētā advokāte.

Source

LETA

Tags

Rīgas apgabaltiesa
Pamanījāt kļūdu?
Iezīmējiet tekstu un nospiediet Ctrl + Enter!

Comment Form