Izveidots jauns rīks izspiedējvīrusu pretpasākumiem – 'Kripto Šerifs'
Foto: stock.xchng

Eiropas Savienības tiesībsargājošās institūcijas un IT drošības uzņēmumi, sadarbībā ar "No More Ransom" izstrādājuši tīmekļa vietni, kurā jebkurš lietotājs var identificēt izspiedējvīrusa paveidu un atbloķēt digitālos datus bez izpirkuma maksāšanas, portālu "Delfi" informē Valsts policijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Izspiedējvīruss ir ļaunprogrammatūra, kas bloķē ierīces vai šifrē elektroniskos datus, inficētās datnes izdzēšot vai pilnībā liedzot tām piekļuvi.Lai atgūtu kontroli pār ierīci, kibernoziedznieki no tās lietotāja prasa izpirkuma maksu.

"Kripto Šerifs" ir unikāls bezmaksas rīks, ar kura palīdzību ikviens lietotājs var identificēt izspiedējvīrusa paveidu un atbloķēt digitālos datus bez izpirkuma maksas. Tomēr policijā uzsver, ka būtiski ievērot arī citus drošības nosacījumus rūpēs par savu ierīču kiberhigiēnu.

Tīmekļa vietne sniedz plašāku informāciju par izspiedējvīrusu būtību un pretpasākumiem, kādus iespējams veikt, lai efektīvi novērstu inficēšanās risku. Lai arī nav atrasts risinājums pilnīgi katram izspiedējvīrusam, tīmekļa vietne tiek papildināta ar jaunām šifra atslēgām un lietotnēm. Visi pieejamie rīki ir bezmaksas un darbojās jebkurā pasaules vietā.

Ierīci inficējot ar ļaunprogrammatūru, tiek bloķēta pieeja tajā esošajiem datiem vai pašai ierīcei. Inficētās datnes līdz ar šifrēšanu tiek izdzēstas, un lietotāji saņem teksta failu ar maksājuma norādēm, kas tiem jāveic, lai atgūtu kontroli pār savu ierīci. Tomēr policijā vērš uzmanību, ka, veicot prasīto maksājumu, nav garantēts, ka dati tiks atšifrēti.

Turklāt tādējādi tiek atbalstīts noziedznieku kriminālās darbības modelis, tos iedrošinot attīstīt arvien efektīvākus datu šifrēšanas veidus nolūkā izspiest no cietušajiem līdzekļus.

Valsts policijā skaidro, ka katra jaunā izspiedējvīrusa versija spēj efektīvāk šifrēt datus, tāpēc jau sākotnēji ir jādomā par drošību. Daudzos gadījumos, kad ierīce jau inficēta ar izspiedējvīrusu, vairs nevar līdzēt.

Pirms ļaunprātīgās programmas nodara kaitējumu, vienmēr nepieciešams parūpēties arī par datu dublēšanu. Ieteicams izveidot vismaz divus datu dublējumus: vienu glabāt mākonī un vienu glabāšanas ierīcē. Dublējamās ierīces ieteicams atvienot no datora ikreiz, kad tās vairs nav nepieciešamas.

Policijā vērš uzmanību, ka rīks "Kripto Šerifs" ir tikai papildu risinājums – pretpasākums, lai izvairītos no apdraudējuma un cīņas ar sekām. Savu ierīču aizsardzībai noteikti jālieto atjaunotas pretvīrusu programmas, jo lielākoties tajās jau ir iekļauts komponents, kas palīdz identificēt izspiedējvīrusa draudus jau sākotnējā inficēšanās periodā, nepieļaujot sensitīvo datu dzēšanu.

Lietotājiem pretvīrusu programmatūras izvēlnē ir svarīgi pārliecināties, ka šī opcija ir iespējota.

Tīmekļa vietne "No More Ransom" ir iniciatīva, ko īstenojušas Nīderlandes policijas Valsts augsto tehnoloģiju noziegumu vienība, Eiropola Eiropas kibernoziegumu centrs un divikiberdrošības uzņēmumi – "Kaspersky Lab" un "McAfee", ar mērķi palīdzēt izspiedējvīrusa upuriem atgūt šifrētos datus, nemaksājot noziedzniekiem izpirkumu.

Tas tapis "No More Ransom" starptautiskās iniciatīvas ietvaros un ir pieejams arī Latvijā.

Policijā aicina izpētīt "Kripto Šerifa" piedāvātās iespējas projekta mājas lapā.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Eiropa Eiropas Savienība Nīderlande Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form