KNAB rosina sākt kriminālvajāšanu pret Gudermani par 99 dokumentu viltošanu
Foto: LETA

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis Rīgas tiesas apgabala prokuratūrai kriminālprocesa materiālus, rosinot uzsākt kriminālvajāšanu pret bijušo Valsts policijas (VP) Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieku un vienu VP amatpersonu, informēja KNAB.

Jāatgādina, ka 2015. gada vasarā KNAB uzsāka kriminālprocesu par amata noziegumiem pret kādreizējo Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) priekšnieku Gati Gudermani. Viņš uz izmeklēšanas laiku tika atstādināts no Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieka vietnieka amata.

Izmeklēšanas gaitā iegūto pierādījumu kopums dod pamatu KNAB izmeklētājam uzskatīt, ka iesaistītās amatpersonas ir īstenojušas vairākus noziedzīgus nodarījumus, portālam "Delfi" pavēstīja KNAB galvenā speciāliste sabiedrisko attiecību jautājumos Laura Dūša.

"VP amatpersona, rīkojoties aiz mantkārības, prettiesiski ieguva un izšķērdēja svešu mantu, būdama persona, kurai šī manta uzticēta un kuras pārziņā tā atradusies, izdarīja naudas piesavināšanos, apzinoties, ka nauda izsniegta konkrētam mērķim, veica dokumentu viltošanu un apzinātu viltotu dokumentu izmantošanu mantkārīgā nolūkā, kas klasificēti kā valsts noslēpuma objekts, kā arī, izmantojot savu dienesta stāvokli, vairākkārt pieprasīja un pieņēma kukuļus ar starpnieka palīdzību – naudu kopsummā 25 383 eiro apmērā, pieļaujot bezdarbību kukuļdevēja interesēs," norāda KNAB. Tāpat policijas darbinieks ilgstoši tīši neveica amata pienākumus, lai atklātu, pārtrauktu un novērstu noziedzīgus nodarījumus, tādējādi radot zaudējumus 63 897 eiro apmērā.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā noskaidrots, ka bijusī VP amatpersona, personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās, viltojusi 99 dokumentus, kas klasificēti kā valsts noslēpuma objekts.

KNAB ierosina uzsākt kriminālvajāšanu pret VP amatpersonu par piesavināšanos 11 gadījumos, par dokumentu viltošanu mantkārīgā nolūkā 11 gadījumos, par kukuļņemšanu 18 gadījumos, par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu, ja ar to izraisītas smagas sekas, kā arī par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Savukārt kriminālvajāšanu pret bijušo VP amatpersonu lūgts uzsākt par 99 dokumentu viltošanu personu grupā pēc iepriekšējas vienošanās.

Neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likuma noteiktajā kārtībā, atgādina KNAB.

Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma", atsaucoties uz neoficiālu informāciju, iepriekš vēstīja, ka Gudermanis varētu būt saistīts ar sava bijušā padotā - VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes (ENAP) vecākā inspektora Raivo Lugus - lietu, kurā pastāvot aizdomas par izspiešanu. Lugu KNAB aizturēja 2015. gada februārī. Gudermanim tagad esot jāizskaidro KNAB, ko viņš domājis, uzliekot uz Lugus virzīta procesa dokumentiem rezolūciju "Sakārtot lietu!". Kolēģi policijā to saprotot kā rīkojumu pareizi iešūt lietas materiālus.

Bijušais VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes priekšnieks Gudermanis pērn 1. maijā tika pārcelts VP Kriminālizmeklēšanas pārvaldes (KIP) priekšnieka vietnieka amatā, bet vēlāk dienestu pameta.

Tags

ENAP KNAB Korupcija Valsts policija

Comment Form