Latvijas policija 'Magņitska lietā' konfiscē 230 000 eiro vērtus nekustamos īpašumus
Foto: Shutterstock

Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde pirmstiesas izmeklēšanas laikā starptautisku nozīmi guvušajā ''Hermitage/Magnitsky'' lietā konfiscējusi aktīvus – nekustamo īpašumu, kura vērtība ir aptuveni 230 000 eiro, portāls "Delfi" uzzināja policijā.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Kā informē VP, šajā lietā šobrīd tiek izmeklēta apjomīga, sarežģīti strukturēta pārrobežu noziedzīgi gūtas naudas legalizācijas shēma.

Izmeklēšanā konstatēts, ka ārvalstu pilsoņi, izmantojot noziedzīgi iegūtus līdzekļus, iegādājušies ekskluzīvu nekustamo īpašumu Latvijā.

Pievēršot uzmanību noziedzīgi iegūtiem aktīviem, kuri iepludināti un ir saglabājušies Latvijā, izmeklēšanā ir konstatētas vairākas epizodes, kad ārvalstu pilsoņi Latvijā iegādājušies nekustamo īpašumu prestižā Rīgas Klusā centra rajonā apmaiņā pret termiņa uzturēšanās atļauju.

Konstatējot šos saglabājušos aktīvus, tiem nekavējoties tika piemērots arests, lai noskaidrotu to iegādes apstākļus un saikni ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju.

Izmeklēšanā atklāts un pierādīts noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas darbību kopums. Noskaidrots, ka nekustamā īpašuma iegāde finansēta no naudas atmazgāšanā izmantotām ārzonu firmām, izmantojot civiltiesiskus darījumus un slēpjot noziedzīgā ceļā iegūtu naudas līdzekļu izcelsmi un piederību.

Nozieguma rezultātā iegūtie naudas līdzekļi no Krievijas bankas iepludināti nelegālo līdzekļu saņēmēja kompānijā Kiprā, kuru faktiski kontrolējis kāds organizētās noziedzības līderis.

Izmeklēšanā konstatētas savstarpēji saistītas tranzīta darījumu ķēdes posmi noziedzīgo līdzekļu pārvietošanai, simulēti civiltiesiski darījumi, kuru aizsegā šie līdzekļi pārvietoti uz Latviju, tādā veidā faktiski mainot valstis un līdzekļus attālinot no līdzekļu avota. Savukārt tālāk šie noziedzīgi iegūtie līdzekļi izmantoti ekskluzīvu nekustamo īpašumu iegādei Latvijā.

Īpašnieki nav spējuši iesniegt tādus pierādījumus līdzekļu izcelsmei un īpašuma iegādes darījuma caurspīdīgumam, kuri nepārprotami atspēkotu to leģitimitāti. Līdz ar to, pēc rūpīgas mantas izcelsmes izpētes, savākto pierādījumu kopums izmeklēšanai neradīja šaubas par arestēto īpašuma saistību ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas shēmu.

Policijā uzsver, ka arī "Hermitage Capital Management" fonda līdzdibinātājs un vadītājs Bils Brauders atzinīgi novērtējis VP veikto darbu: "Pēdējo desmit gadu laikā Latvija ir veikusi iespaidīgas pārmaiņas cīņā ar noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizāciju, lai kļūtu par valsti, kurā ir viena no visstingrākajām naudas atmazgāšanas apkarošanas infrastruktūrām. Šo Magņitska izmeklēšanas lietas izmeklēšanu, ko veic Latvijas Valsts policija, var uzskatīt par labās prakses piemēru un paraugu, pēc kā vadīties arī pārējām valstīm, kas izmeklē iespējamās krāpšanas, kas saistītas ar Magņitska lietu. Nav labāka veida, kā godināt Sergeja Magņitska piemiņu, kā saukt pie atbildības tos, kuri guvuši labumu no nozieguma, kuru Sergejs atklāja un kā dēļ ticis arī nogalināts."

Bauders pirms diviem gadiem pārmeta Latvijas varas iestādēm lēnu lietas izmeklēšanu. Viņš norādīja, ka caur Latvijas bankām atmazgāti vairāki miljoni ASV dolāru. Savus pārmetumus Bauders izteica vēstulē, kas tika adresēta tieslietu ministram Jānim Bordānam (JKP).

Policijā atgādina, ka arī citās valstīs tiek veikta izmeklēšana par identisku noziedzīgu nodarījumu saistībā ar noziedzīgu iegūtu līdzekļu legalizāciju, izmantojot nodokļu atmaksas krāpšanas shēmas.

Magņitska lieta ieguva starptautisku nozīmi pēc tam, kad Krievijas jurists Sergejs Magņitskis atklāja krāpniecisko 230 miljonu ASV dolāru shēmu. Pēc tam, kad viņš sniedza liecības, minot noziedzīgajā nodarījumā iesaistīto Krievijas amatpersonu vārdus, viņš tika arestēts un nogalināts Krievijas cietumā.

Seko Delfi arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

ASV Krievija Valsts policija
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form