Foto: LETA
Senāta Administratīvo lietu departaments 2. novembrī atstāja spēkā iekšlietu ministra lēmumu par savulaik tā dēvētajā Jūrmalgeitas krimināllietā notiesātā un no Latvijas aizmukušā Germana Miluša iekļaušanu "melnajā sarakstā" jeb to ārzemnieku sarakstā, kuriem ieceļošana Latvijā ir aizliegta.

Kā ziņots, Senāta Administratīvo lietu departaments Miluša pieteikumu mutvārdu procesā izskatīja 13. oktobrī. Milušs bija apstrīdējis iekšlietu ministra Sanda Ģirģena 2020. gada 13. novembra lēmumu Nr.1-66/152-IP, un lūdzis to atcelt.

Kā portāls "Delfi" uzzināja Augstākajā tiesā, Senāts atzina, ka iekšlietu ministra lēmums ir tiesisks un pamatots un pieteicējam piemērotais ieceļošanas aizliegums un no tā izrietošais tiesību ierobežojums ir samērīgs līdzeklis nacionālās drošības interešu aizsardzībai.

Vērtējot iekšlietu ministra lēmuma pamatotību, Senāts tiesas sēdē uzklausīja lietas dalībnieku paskaidrojumus, kā arī tiesas sēdes slēgtajā daļā pārbaudīja ar valsts noslēpumu saistīto informāciju.

Ņemot vērā visus lietā pārbaudītos materiālus, Senāts atzina, ka lēmums nav uzskatāms par patvaļīgu un tas atbilst tiesību normām.

Lēmums ir pamatots ar pretizlūkošanas darbību rezultātā iegūtu informāciju un ir attaisnojams ar nacionālās drošības aizsardzības interesēm.

Drošības iestādes ir norādījušas uz apstākļiem, kādēļ konkrētajā gadījumā šāds ierobežojums ir objektīvi nepieciešams, secināja Senāts.

Atbildot uz pieteikumā norādīto, ka ieceļošanas aizliegums nesamērīgi ierobežo pieteicēja tiesības uz privāto un ģimenes dzīvi, Senāts spriedumā norādīja, ka piekrīt atbildētājas viedoklim un atzīst, ka privātās un ģimenes dzīves ierobežojums izskatāmajā lietā ir samērīgs ar leģitīmo mērķi, kādēļ šāds ierobežojums ir noteikts. Pieteicējam noteiktais ieceļošanas aizliegums ir pamatots un samērīgs ar valsts drošības interesēm.

Kā ziņots, Zemgales rajona tiesa 12. oktobrī izbeidza tā dēvēto Jūrmalgeitas krimināllietu pret pēdējo vēl nenotiesāto tās dalībnieku Leonīdu Lasmani, kurš pirms vairākiem gadiem aizbēga no Latvijas, bet tagad atzīts par mirušu.

Aģentūra LETA vēsta, ka 2007. gadā Zemgales apgabaltiesa bijušo automašīnu BMW tirgotāju Milušu, bijušo Jūrmalas mēru Juri Hlevicki un toreizējo deputāta kandidātu Gvido Hariju Volbrugu atzina par vainīgiem kukuļa došanā toreizējam Jūrmalas domes deputātam Ilmāram Ančānam ("Mūsu zeme"), lai viņš domes priekšsēdētāja vēlēšanās nobalsotu par Hlevicki.

Hlevickim un Milušam tika piemērots piecu gadu cietumsods ar mantas konfiskāciju, Volbrugam – trīs gadu brīvības atņemšana nosacīti ar trīs gadu pārbaudes laiku.

Milušs uz pirmās instances tiesas sēdēm nāca paklausīgi, taču uz sprieduma pasludināšanu nebija ieradies.

Milušs tika izsludināts starptautiskā meklēšanā. Vēlāk izrādījās, ka Milušs dzīvo Krievijā un ir pieņēmis Krievijas pilsonību. Viņa sievas iemaksātā drošības nauda – 20 000 latu (28 457 eiro) tika ieskaitīta Valsts kasē.

2017. gadā Milušs tika aizturēts Larnakā, Kiprā, un Latvijas Ģenerālprokuratūra sāka kārtot formalitātes, lai panāktu viņa izdošanu un nogādāšanu Latvijā. Larnakas tiesa uzskatīja, ka līdz jautājuma izskatīšanai par Miluša izdošanu viņš nav jāapcietina un piemērojama drošības nauda, un viņš to izmantoja, ar jahtu aizmūkot no Kipras un atgriežoties Krievijā.

Savukārt 2019. gadā aģentūra LETA Tieslietu ministrijā uzzināja, ka Krievijas tiesas ir pieņēmušas gala lēmumu Miluša lietā, un tagad ne Latvijas tiesai, ne Tieslietu ministrijai vai Ģenerālprokuratūrai nav nekādu juridisku tiesību ietekmēt jau citas valsts jurisdikcijā esošas lietas izskatīšanu, tai skaitā pārsūdzēt otras valsts tiesas nolēmumu.

Ministrijā skaidroja, ka spriedums, ar kuru Milušs tika notiesāts, skaitās izpildīts un viņam nevar tikt piemēroti jebkādi liegumi, piemēram, ieceļošana Latvijā.

Hlevickis un Volbrugs sodu jau sen kā izcietuši. Volbrugs pirms vairākiem gadiem nomira.

Lietā bija apsūdzēts arī toreizējais partijas "Jaunais centrs" deputāta kandidāts Lasmanis. Viņš izvēlējās pazust nedaudz laicīgāk – pēc prokurores lūguma 2007. gada 29. janvārī tika nolemts krimināllietu sadalīt, atsevišķi izdalot Lasmaņa epizodes. Vēlāk "Interpola" Krievijas birojs sniedzis atbildi Latvijas tiesībsargājošām institūcijām, ka Lasmanis ir šķērsojis Igaunijas un Krievijas robežu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!