Slēgtā sēdē turpinās skatīt Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanas krimināllietu
Foto: LETA

Rīgas rajona tiesa šodien plkst.13 slēgtā sēdē turpinās skatīt krimināllietu saistībā ar vairāk nekā deviņus miljonus eiro vērtās Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanu.

Kā informēja tiesā, lietā arvien tiek lemts par dažādiem lūgumiem un lietas iztiesāšana pēc būtības vēl nav uzsākta.

Šajā lietā uz apsūdzēto sola sēdās uzņēmējs Gulams Mohammeds Gulami, viņa sieva Valentīna Gulami un Larisa Karpenko. Lūgumu par slēgtu tiesas sēdi iepriekš pieteica apsūdzēto aizstāvis Egons Rusanovs.

Kā ziņots, Gulami šo krimināllietu uzskata par politisko pasūtījumu. Sarunā ar aģentūru LETA Gulami paskaidroja, ka lietas būtība ir tajā, ka 2012.gada oktobrī uzņēmums "W.E.E.S.A" saņēma "Logistic-Ekspress" uzdevumu - lūgumu kravas, kas uz "Logistic-Ekspress" vārda fiziski atradās glabāšanā "W.E.E.S.A" muitas noliktavās Jūrmalā, nodot ASV reģistrētai kompānijai "Silver Star International LLC", šo lūgumu pamatojot ar savstarpējiem norēķiniem.

Šo uzdevumu, kā uzrādīja Gulami, darījuma brīdī parakstīja "Logistic-Ekspress" valdes priekšsēdētājs un vienīgais īpašnieks Andrejs Stepovojs, kurš ir Ukrainas pilsonis. Taču jau 2012.gada decembrī viņa vietu Igaunijas kompānijā "Logistic-Ekspress" ieņēma Tadžikistānas pilsonis Davlathons Azizovs. 2013.gada februārī Igaunijas kompānija iesniedza prasības pieteikumu Rīgas apgabaltiesā pret "W.E.E.S.A" par valdījuma piešķiršanu uz kravu un pienākuma uzlikšanu nodot kravu, norādot, ka "W.E.E.S.A" nenodrošināja iespēju piemeklētajai ekspertīzes kompānijai veikt kokvilnas šķiedru kravas esamības un stāvokļa pārbaudi atbilstoši noliktavas zīmei. "Logistic-Ekspress" uzskatīja, ka "W.E.E.S.A" prettiesiski aiztur prasītāja kravas valdījumu.

Savukārt tiesa nolēma lietu izbeigt, norādot, ka "Igaunijas kompānijai "Logistic-Ekspress" zudušas prasījuma tiesības uz strīdus kokvilnas kravu".

Gulami piebilda, ka nav zināms, ka "Logistic-Ekspress" kravas sakarā būtu cēluši pretenzijas pret kravas saņēmējiem vai bijušo Igaunijas kompānijas vadību, kā arī Tadžikistāna būtu iesniegusi Latvijai notu sakarā ar kokvilnas kravas pazušanu. Līdz ar to viņš pauž pārliecību, ka šis kriminālprocess ir politisks pasūtījums.

Kā ziņots, Rīgas tiesas apgabala prokuratūra iepriekš uzrādījusi apsūdzības trim personām saistībā ar vairāk nekā deviņus miljonus vērtās Tadžikistānas kokvilnas kravas pazušanu. Personas pie kriminālatbildības sauktas par piesavināšanos lielā apmērā, par dokumentu viltošanu un viltotu dokumentu izmantošanu.

Lietu pirms nodošanas prokuratūrā izmeklēja Valsts policijas (VP) Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvalde (ENAP), un divi no lietā iesaistītās trijotnes ir Gulami un viņa sieva Valentīna Gulami. Gulami advokāts Egons Rusanovs iepriekš paziņoja, ka viņa klients savu vainu kategoriski neatzīst.

VP iesniegumu šajā lietā saņēma pagājušā gada pavasarī. Iesniegumā bija minēts, ka pazuduši 80 vilcienu vagoni ar kokvilnas šķiedru gandrīz 7000 tonnu apmērā, bet kopējie zaudējumi tika lēsti deviņu miljonu eiro apjomā. Apjomīgas izmeklēšanas laikā ENAP darbinieki noskaidroja, ka Tadžikistānas kokvilnas kravu piesavināšanos veikusi personu grupa, izmantojot viltotus dokumentus par kravas īpašnieka maiņu, tādēļ kriminālprocess kvalificēts gan par piesavināšanos lielā apmērā, gan par dokumentu viltošanu.

Tags

Tadžikistāna Valsts policija

Comment Form