Vaškevičs ir neglābjami slims uz mūžu, uzsver prokuratūra
Foto: LETA

Korupcijā apsūdzētais bijušais Muitas Kriminālpārvaldes vadītājs Vladimirs Vaškevičs, kurš dzīvo Austrijā, ir neglābjami slims uz mūžu. Līdz ar to Latvijā viņš, visticamāk, tā arī netiks tiesāts – par to trešdien Saeimas Aizsardzības komisijas deputātus informēja Ģenerālprokuratūras pārstāve, vēstīja raidījums "LNT Ziņas sešos".

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Vaškevičs jau gadiem dzīvo Austrijā, jo viņam ir izdevies pārliecināt Austrijas tiesībsargājošās iestādes par savu slikto veselības stāvokli, tāpēc viņš netiek izdots tiesāšanai Latvijā, norāda raidījums.

"Ja mēs runājam par šo neglābjami slikto veselības stāvokli, tad tas bija atteikums, pamatojoties uz humānisma principiem, sakarā ar ko netika persona izdota Latvijai. Prokuratūra ir atkārtoti sūtījusi jautājumu par to, vai veselības stāvoklis nav uzlabojies. Pēdējā atbilde ir bijusi, ka šis neglābjamais veselības stāvoklis ir uz mūžu," sacīja Ģenerālprokuratūras Starptautiskās sadarbības nodaļas virsprokurore Una Brenča.

Deputātiem tas radīja jautājumu, vai Vaškeviča lietā Latvijas tiesībsargājošās iestādes ir spiestas atzīt savu bezspēcību. "Mēs saprotam, ka, iespējams, tur visi tie ārstu atzinumi ir apmaksāti, noviltoti. Ko mēs reāli varam izdarīt šajā gadījumā? Mēs tikai varam aizsūtīt standarta pieteikumu ar piecās ailītēs ievilktiem ķeksīšiem un tikai skumt, ka mūs nesaprot?" Ģenerālprokuratūras pārstāvei vaicāja Saeimas deputāts Kārlis Seržants (ZZS). Brenčai nācās atzīt, ka "principā mēs varam tikai skumt, jo dotajā gadījumā valsts ir izmantojusi savas suverēnās tiesības atteikt personas izdošanu".

Ģenerālprokuratūras veikumu personu izdošanas lietās iepriekš asi kritizējis Saeimas Aizsardzības komisijas vadītājs Ainars Latkovskis ("Vienotība"), kurš komisijas sēdē nepiedalījās, jo ir komandējumā. Nespēja panākt personu izdošanu "skaļajās lietās", viņa vērtējumā vājina valsti.

Jau ziņots, ka Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesa 4. oktobrī bija paredzējusi skatīt krimināllietu, kurā Vaškevičs tiek vainots korupcijā. Tiesvedība šajā lietā bija apturēta 2015.gada 7.janvārī, taču prokurors Arvis Miglāns lūdza tiesu sasaukt tiesas sēdi, lai risinātu jautājumu par Vaškeviča saukšanu pie atbildības lietā par korupciju.

Šajā tiesas sēdē prokuratūra iesniedza tiesai lūgumu izprasīt no Austrijas kompetentās iestādes ziņas par apsūdzētā veselības stāvokli, vai arī lūgt veikt atkārtotu medicīnisko ekspertīzi. Lietā tika pasludināts pārtraukums līdz 2018.gada 15.februārim.

Kukuļdošanas lietā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja aizturētais Vaškevičs tika apcietināts jau 2011.gada ziemā, taču vēlāk viņu atbrīvoja pret 85 372 eiro drošības naudu. Papildus Vaškevičam tika piemēroti arī trīs citi drošības līdzekļi - aizliegums tuvoties konkrētām personām un vietai, aizliegums izbraukt no valsts, kā arī noteiktas nodarbošanās aizliegums.

Pēc atbrīvošanas Vaškevičs ar tiesas atļauju devās uz Austriju, kur toreiz, pēc viņa advokātes Jeļenas Kvjatkovskas teiktā, spēji pasliktinājās viņa veselības stāvoklis, tādēļ bija nepieciešama akūta operācija un pēc tam - ārstēšanās. Tiesā viņa krimināllietā par kukuļošanu tiesvedība tika apturēta.

Latvija lūdza Austrijas varas iestādēm viņu izdot, taču Austrija atteicās to darīt. Latvija atkārtoti nav lūgusi Austrijai viņu izdot, jo abu valstu likumdošana to nepieļauj.

TV3 raidījums "Nekā personīga" iepriekš vēstīja, ka pērnā gada septembrī ar Eiropas Parlamenta deputāta Andreja Mamikina atbalstu Briselē notika filmas "Neērtais Vaškevičs, uzbrukums valstij" izrādīšana. Filma ir par to, kā Latvijā vajā Vaškeviču un viņa sievu - uzņēmēju Ināru Vilkasti. Filmas īstie autori "Nekā personīga" atklājuši, ka lielākā daļa filmā iekļauto "faktu" patiesībā ir izdomājums.

Prokuratūra pieprasīja raidījuma ieraksta kopiju. Faktiski pierādījumi, par to, ka apsūdzētais veic darbības, lai kavētu lietas izskatīšanu, tika iegūti jau 2012. gada maija mēnesī, un šie pierādījumi bija nodoti tiesas rīcībā, kas bija viens no iemesliem, lai tiesā tiktu pieteikts lūgums Vaškevičam grozīt drošības līdzekli uz apcietinājumu, iepriekš skaidroja prokurors Arvis Miglāns.

Savukārt oktobra beigās Vaškeviča dzīvesbiedrene Ināra Vilkaste informēja, ka Vaškevičs jau vairākus mēnešus nevarot saņemt jaunu pasi, jo Austrijas vēstniecība tādu viņam dažādu iemeslu dēļ visu laiku vilcinoties izdot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!

Tags

Ainars Latkovskis Ģenerālprokuratūra Kārlis Seržants Vienotība Vladimirs Vaškevičs
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.
Lasi vēl
 

Comment Form