Pēc likumdošanas sakārtošanas Latvijā apmēram 3% sieviešu varētu izvēlēties dzemdēt mājās, liecina Latvijas Vecmāšu asociācijas sniegtā informācija Veselības ministrijai (VM).

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma
Izskatīšanai Saeimā tiek virzīti grozījumi Seksuālās un reproduktīvās veselības likumā, kas paredz ģimenes tiesības izvēlēties dzemdību norises vietu. Pēc grozījumu stāšanās spēkā ikviena sieviete varēs izvēlēties, vai bērnu laist pasaulē stacionārā mediķu uzraudzībā vai mājās kvalificētas vecmātes uzraudzībā.

Līdz šim normatīvie akti neparedzēja iespēju dzemdībām noritēt ārpus stacionāra.

Kā informēja VM preses pārstāve Zaiga Barvida, kad Saeima būs pieņēmusi grozījumus likumā, VM izstrādās Ministru kabineta noteikumu projektu, lai noteiktu kārtību, kādā notiks mājas dzemdības.

Noteikumi paredzēs, ka mājas dzemdības vada sertificēta vecmāte vai ginekologs - dzemdību speciālists, kas ieguvis profesionālās asociācijas rakstveida atzinumu mājas dzemdību vadīšanai.

Noteikumi arī paredzēs kārtību, kādā vecmāte vai dzemdību speciālists informē ģimeni par dzemdību norisi, iespējamajiem sarežģījumiem, risku un atbilstošo rīcību. Tiks paredzēta arī kārtībā, kādā tiek informēts reģionālais neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, stacionārs, neonatalogs vai pediatrs par uzsāktajām dzemdībām mājās, kā arī tiks noteikta īpaša kārtība dzemdētājas nogādāšanai stacionārā sarežģījumu gadījumos.

Grūtniecība un dzemdības ir dabīgs process, kas neprasa medicīnisku iejaukšanos, tāpēc ģimenes sava bērna ierašanos pasaulē vēlas sagaidīt ierastajā ikdienas vidē, uzskata VM. Statistikas dati liecina, ka 2000.gadā 62,3%, bet 2001.gadā 62,2% no visām dzemdībām noritējušas bez sarežģījumiem.

Kā norāda VM, sievietei, pirms izvēlēties dzemdību norises vietu, būs jākonsultējas gan ar vecmāti, gan ar savu ārstējošo ārstu, dzemdību speciālistu. Tās ģimenes, kuras par sava bērna dzimšanas vietu izvēlēsies vietu ārpus stacionāra, tiks informētas par dzemdību būtību, iespējamajiem sarežģījumiem mātei un bērnam dzemdībās un pēcdzemdību laikā, kā arī par riska faktoriem mājas dzemdībās un iespējamo atbilstošo rīcību.

Arī līdz šim nelielai daļai ģimeņu bija izdevies vienoties ar vecmāti par dzemdību norisi mājās. Vecmātes šo savu rīcību pamatoja ar Starptautisko Vecmāšu definīciju un ICM Vecmāšu ētiku.

Mājas dzemdību prakse ir attīstīta vairākās ārvalstīs. Piemēram, ASV 1% jeb apmēram 41 000 dzemdību gadā notiek mājās, Holandē - 38%, bet Anglijā 10% dzemdību notiek mājas apstākļos.

Kā norāda VM, ārvalstu pieredze liecina, ka mājas dzemdību priekšrocības ir tās, ka, sievietei dzemdējot sev ierastā vidē, mazinās stress un dzemdības norit fizioloģiskāk un vieglāk.

Seko Delfi arī Instagram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form