Aptur divu pazīstamu zīmolu zvēru barības izplatīšanu; 'Tukuma straumi' vēl pārbauda
Foto: Shutterstock

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir apturējis zīmola "Nestle Purina Petcare France" kaķu barības "Purina Pro Plan opti – light low fat rich in turkey" un "Dr.Clauder solution for pets Gmbh" suņu barības "Sensitive adult lamb&rice" izplatīšanu, jo tajās konstatēts karbamīds, portāls "Delfi" uzzināja PVD.

close-ad
Saturs turpināsies pēc reklāmas
Reklāma

Pārbaude par uzņēmuma "Tukuma straume" ražoto suņu barību "Dogo" un kaķu barību "Ņau ņau" vēl notiek.

Patlaban apturēta kaķu barības "Purina Pro Plan opti – light low fat rich in turkey" ar partijas numuru 6358091101 un suņu barības "Sensitive adult lamb&rice" ar partijas numuru 151 izplatīšana.

Barības partiju izplatīšana apturēta un paņemti paraugi atkārtotai izmeklēšanai. Kad tiks saņemti analīžu rezultāti, dienests lems par turpmāko rīcību.

Kopumā laboratoriskai izmeklēšanai uz Dānijas laboratoriju "Fødevarestyrelsens Laboratorie Aarhus", kas iepriekš izmeklēja arī uzņēmumā "Tukuma straume" ražotās barības paraugus, tika nosūtīti pieci dažādu ražotāju suņu un kaķu barības paraugi.

Laboratorija testēšanu veica, izmantojot nevis vienu metodi kā uzņēmuma "Tukuma straume" gadījumā, bet divas metodes. Vienā gadījumā karbamīda saturs tika noteikts mērot optisko blīvumu pie 420 nanometru (nm) viļņu garuma, bet otrā gadījumā tas tika noteikts, mērot optisko blīvumu pie 435 nm viļņu garuma.

Eiropas Komisijas normatīvie akti gadījumos, kad izmeklējamais paraugs satur tādus vienkāršus slāpekļa savienojumus kā aminoskābes, paredz, ka karbamīda noteikšanai izmantojama optiskā blīvuma mērīšana pie 435 nm viļņu garuma.

Mērot optisko blīvumu pie 420 nm viļņu garuma, Dānijas laboratorija karbamīdu konstatējusi visos piecos ārvalstu ražotāju paraugos, bet, izmantojot normatīvajos aktos noteikto izmeklēšanas metodi - 435 nm viļņu garumu, tas tika konstatēts tikai divos dzīvnieku barības paraugos.

Ņemot vērā acīmredzamo analīžu rezultātu atšķirību, kas veidojas, testējot paraugus ar vienu vai otru metodi, PVD ir pieprasījis Dānijas laboratorijai skaidrojumu, vai uzņēmuma "Tukuma straume" ražotās barības paraugi, kuros tika konstatēts karbamīds, izmeklēti ar atbilstošu metodi – 435, nevis 420 nm viļņu garumu.

Līdz šim no Dānijas laboratorijas ir saņemta vien neoficiāla informācija, ka tā kļūdījusies testēšanas metodes izvēlē.

Līdztekus PVD gaida laboratorisko izmeklējumu rezultātus no laboratorijas Austrijā "Osterreichische Agentur fur Gesundheit und Ernarungsicherheit GmbH", uz kuru, atkārtotai laboratoriskai izmeklēšanai, nosūtīti to uzņēmumā "Tukuma straume" ražoto produktu paraugi, kuros Dānijas laboratorija bija konstatējusi karbamīdu. Austrijas laboratorijā paraugi tiek izmeklēti ar abām metodēm.

Ja Austrijas laboratorijā, izmeklējot šos paraugus ar normatīvajos aktos noteikto metodi, karbamīds netiks konstatēts, PVD atcels visus uzņēmumam "Tukuma straume" piemērotos ierobežojumus suņu barības "Dogo" un kaķu barības "Ņau ņau", kā arī izejvielu izplatīšanai.

"Dienests jau iepriekš ir uzsvēris, ka visas savas darbības var balstīt vienīgi uz oficiālās kontroles ietvaros veiktām pārbaudēm, tostarp, laboratorisko izmeklējumu rezultātiem", saka PVD ģenerāldirektors Māris Balodis, "tādēļ uzraudzības dienestiem nedrīkst būt ne mazākās šaubas par izmeklējumu ticamību. Situācija, ka laboratorijas neprofesionalitātes dēļ cieš uzņēmums, nav pieļaujama".

Seko "Delfi" arī Instagram vai Telegram profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!
Lai ierobežotu dezinformācijas kampaņu izplatību, portāls "Delfi" apturējis iespēju komentēt rakstus

Tags

Eiropas Komisija Pārtikas un veterinārais dienests
Publikācijas saturs vai tās jebkāda apjoma daļa ir aizsargāts autortiesību objekts Autortiesību likuma izpratnē, un tā izmantošana bez izdevēja atļaujas ir aizliegta. Vairāk lasi šeit.

Comment Form